Populiarėjant atsinaujinančiai energetikai, šiandien galimybę įsirengti saulės elektrinę turi kiekvienas gyventojas. Vis dėlto, vos tik panorėjus saulės elektrinė namuose nepradeda funkcionuoti – tai reikalauja specialaus pasiruošimo. Kokie žingsniai turi būti žengiami, kad idėja taptų namuose veikiančia legalia saulės elektrine?

Galia

Buitiniams vartotojams savo namuose leidžiama įsirengti elektrines, kurių galia ne didesnė nei 10 kilovatų (kW). Elektrinės galia negali viršyti vartotojui suteiktos leistinosios naudoti galios dydžio. Pavyzdžiui, esamas buitinis vartotojas turi 10 kW leistinąją naudoti galią, tuomet elektrinės galia negali būti didesnė kaip 10 kW.

Leistinoji naudoti galia Elektros energetikos įstatyme apibrėžiama kaip didžiausia galia, nurodyta perdavimo sistemos operatoriaus ar skirstomųjų tinklų operatoriaus ir vartotojo sudarytoje elektros įrenginių prijungimo sutartyje ir kurią vartotojas gali vartoti iš elektros tinklų bet kuriuo metu.

Jeigu elektrinėje pagaminama daugiau elektros nei išnaudojama, energija nėra iššvaistoma – elektros energiją „pasaugoti“ leidžia veikianti dvipusė apskaita tarp elektros energiją gaminančio asmens ir elektros skirstomojo tinklo operatoriaus „ESO“. Tuo metu, kai gaunama mažiau saulės spindulių ir elektros energijos poreikis yra didesnis, nei jos įmanoma sugeneruoti esamomis sąlygomis, galima išsipirkti saugotą elektros energiją už keliskart mažesnį mokestį nei standartiniai elektros tarifai.

Vyriausybė nustato bendrą maksimalų metinį superkamos elektros energijos, pagamintos iš atsinaujinančių energijos išteklių, kiekį, už kurį mokamas fiksuotas supirkimo tarifas. 2015 metais superkamos elektros energijos, pagamintos saulės elektrinėse, kiekis sudarė 0,03 TWh, o 2020 metais – 0,05 TWh.

Kaina

Skaičiuojama, kad Lietuvoje iš 1 kW galingumo saulės elektrinės per metus vidutiniškai sugeneruojama apie 1000 kWh elektros, todėl renkantis saulės elektrinės galingumą, priimti geriausią sprendimą bus galima atsižvelgus į tai, kiek jūsų namuose elektros energijos sunaudojama per metus.

Saulės elektrinių kainos svyruoja priklausomai nuo jų modelio, gamintojo ir galingumo. Pavyzdžiui, autonominę 20 W saulės elektrinę, skirtą nedaug energijos naudojančių smulkių prietaisų palaikymui, galima įsigyti už maždaug 140–175 eurų.

Jeigu norima saulės energiją naudoti buityje iš esmės, t. y. patalpų apšvietimui, šaldytuvo, kompiuterio ir kitų buityje naudojamų elektros įrenginių palaikymui, siūlomos 1 kW ir didesnio galingumo saulės elektrinės, kurių kaina už 1 kW įrengtosios galios svyruoja tarp 1 ir 1,3 tūkst. eurų. Tuo tarpu 3 kW galios elektrinės gali kainuoti nuo 3 iki 3,9 tūkst. eurų.

Vieta

Prieš pradedant vykdyti saulės elektrinės įsirengimo etapus, svarbu įvertinti, kur būtų galima ją įrengti. Reikia pagalvoti, ar turima užtektinai vietos ant stogo ar kieme, kur būtų galima sumontuoti elektrinę. Saulės elektrinė gali būti diegiama ne tik ant stogo, bet ir ant žemės, o fotoelektriniai moduliai gali būti montuojami ir sienose, languose ar sujungti su skirstomaisiais tinklais.

Skaičiuojama, kad Lietuvoje elektros energijos iš saulės galima sugeneruoti tiek pat, kiek Vokietijoje, Danijoje, Austrijoje. Šiuo atžvilgiu Lietuva lenkia Didžiąją Britaniją apie 30 proc., nors šiose šalyse vienam žmogui tenkančių saulės elektrinių skaičius yra didesnis.

Saulės energija
© Shutterstock
Saulės energija

Įprastai moduliai orientuojami į pietų pusę, nuo 5 iki 90 laipsnių kampu. Lietuvoje efektyviausia nustatyti 34–38 laispnių pasvirimo kampą. Jei namo stogo plokštuma, ant kurios montuojama saulės elektrinė, nėra orientuota į pietų pusę, atitinkamai mažėja sugeneruojamos energijos kiekis. Tam, kad saulės energija būtų panaudojama efektyviausiai, krentantys spinduliai su plokštuma turi sudaryti statų kampą.

Mažiau biurokratijos

Nuo praėjusiųjų metų lapkričio 1 d. įsigaliojo Atsinaujinančių išteklių energetikos įstatymo pakeitimai, kuriais yra pagerinamos sąlygos savo reikmėms elektros energiją gaminantiems vartotojams. Šiuo įstatymu stipriai supaprastintos sąlygos vartotojams, norintiems įsirengti iki 5 kW galios atsinaujinančius energijos išteklius naudojančias elektrines.

Tad saulės elektrines iki 5 kW planuojantiems statyti žmonėms nebereikės plėtros ir gamybos leidimų. Taip pat, jei elektrinės galia nesieks 50 proc. leistinos naudoti galios ir nereikės kitų „ESO“ tinklo pertvarkymų, nebereikės rengti „ESO“ dalies projekto.
Pateikti visas paraiškas bei gauti dokumentus gyventojai gali naudodamiesi manogile.lt svetaine, todėl nebūtina atvykti į „ESO“ klientų aptarnavimo centrą.

Saulės jėgainė
© DELFI / Andrius Ufartas
Saulės jėgainė

Saulės elektrinės iki 5 kW įrengimo seka

1. Pirmiausia reiktų pateikti paraišką tapti elektros energiją gaminančiu vartotoju – tą atlikti paprasta savitarnos svetainėje manogile.lt, nuėjus į skiltį „Elektros ir dujų įvedimas“ bei joje spustelėjus iš eilės užrašus „Elektra“, „Sutartys ir objektai“ bei „Paraiškos ir prašymai“. Kartu su paraiška gali reikėti pateikti dokumentus, įrodančius nekilnojamo turto nuosavybę.

2. Gavę paraišką, „ESO“ atstovai paruošia ir atsiunčia vartotojui Prijungimo sąlygas bei Prijungimo sutartį, kurią turi pasirašyti vartotojas. Gavę pasirašytą minėtąją sutartį, „ESO“ atstovai vartotojui pasirašyti atsiunčia Elektros energijos pirkimo-pardavimo sutartį. Visos šios procedūros užtrunka nuo penkių iki dešimties darbo dienų.

3. Dabar vartotojas jau gali įsirengti saulės elektrinę. Atlikus visus darbus, vartotojas turi gauti iš darbus atlikusio rangovo laisvos formos deklaraciją, patvirtinančią, kad elektrinės įrengimo darbai atlikti kokybiškai, laikantis teisės aktų reikalavimų, įranga suderinta ir išbandyta bei atitinka Elektros įrenginių įrengimo taisyklių reikalavimus.

4. Galiausiai, per dvi darbo dienas atvyksta „ESO“ specialistai, kurie įrengia išmanųjį dvipusės apskaitos prietaisą – skaitiklį, kuris fiksuoja tiek į tinklą patiektą, tiek iš tinklo paimtą elektros energijos kiekį.

Dažnu atveju, visos procedūros užtrunka iki 10 darbo dienų, neskaičiuojant saulės elektrinės įrengimo darbų, kurių trukmė priklauso nuo rangovo bei vartotojo.


www.DELFI.lt
11