Saulės elektrinės įsirengimas – inovatyvus ir draugiškas aplinkai sprendimas, bet tuo pačiu tai ir prabanga, kurią sau gali leisti ne kiekvienas. Tiesa, šalyje atsinaujinančios energijos ištekliams teikiama įvairi parama, kuria pasinaudojus finansinė našta tampa lengvesnė. Žadama, kad dar šiais metais paramos ir finansavimo priemonės norintiems gaminti elektros energiją savo reikmėms bus tobulinamos – o kokios paramos galima sulaukti šiandien?

Teikiama finansinė pagalba – parama arba paskola

Saulės elektrinių produktus tiekiančios įmonės „GreenUp“ vadovas Karolis Bužinskas teigia, kad įprastai už saulės elektrinę pilnos kainos vienu metu sumokėti nereikia ir ji išskirstoma dalimis: pirmiausiai reikia sumokėti avansą, tuomet laukia dar vienas apmokėjimas gavus įrangą ir paskutinis mokėjimas, kuomet elektrinė jau funkcionuoja.

Pavyzdžiui, iki 5 kW galios elektrinę galima pastatyti ir sutvarkyti jos dokumentaciją per vieną mėnesį, o statant didesnės galios elektrinę, statybos ir dokumentacija užtrunka iki 4 mėnesių, taigi, apmokėjimai išsiskirsto per numatomą įrengimo laikotarpį.

Nuosavų namų savininkai anksčiau paramą galėjo gauti iš Lietuvos Aplinkos Apsaugos Investicijų Fondo (LAAIF), tačiau šiais metais šis fondas susijungs su Aplinkos projektų valdymo agentūra (APVA), kuri ir skirs paramą saulės elektrinėms.

„Sunku pasakyti kokio dydžio parama bus šiais metais, tačiau tikimės, kad ji bus ne mažesnė nei 25 proc. Lietuvos energetikos ministerija užsibrėžė labai didelius tikslus saulės energetikos plėtrai 2018-2020 m. – padidinti saulės elektrinių skaičių Lietuvoje nuo 436 iki 34 tūkst. Taigi tikimės didelių paskatinimų saulės energetikai iš valstybės. Naudinga ir tai, kad ši parama suteikiama net po 4 metų pasistačius elektrinę, vadinasi, negavus paramos vienais metais, ją galima bandyti gauti kitais“, – aiškina K. Bužinskas.

Tiesa, daugiabučių namų gyventojams parama kol kas nėra teikiama, nors K. Bužinskas pastebi, kad turėdami tokius didelius stogų plotus, galime juos išnaudoti ir padidinti ne tik gyventojų, bet ir pačios valstybės energetinę nepriklausomybę.

„Jei paimtume daugiabučio namo gyventojus ir padalintume elektrinės išlaidas visiems gyventojams, investicija nėra tokia ir baisi. Pavyzdžiui, standartinė 5 kW saulės elektrinė ant plokščio stogo gali kainuoti nuo 7 iki 8 tūkst. Eur, o daugiabutyje yra 20 butų. Vadinasi, kiekvienam butui tektų vos 350-400 Eur investicija, kas iš tiesų nėra labai daug. Nauda pasijaustų iškart ir ilgalaikėje perspektyvoje investicija tikrai atsipirktų – per vidutiniškai 8-12 metų, jei elektros kaina neaugs“, – skaičiuoja K. Bužinskas.

Dėl paramos gali kreiptis visi, turintys individualius namus

Aplinkos ministerija administruoja Klimato kaitos specialiąją programą, kurios tikslas – remti projektus, kuriuos įgyvendinus sumažinamas šiltnamio efektą sukeliančių dujų kiekis atmosferoje. Lėšos į programą gaunamos parduodant apyvartinius taršos leidimus. Programos finansuojamos kryptys ir sritys yra nustatomos kiekvienais metais tvirtinant metines sąmatas.

Saulės šviesa gamina energiją
© Shutterstock
Saulės šviesa gamina energiją

Klimato kaitos politikos skyriaus vedėjo pavaduotoja Lina Čeičytė pabrėžia, kad fizinių asmenų parama atsinaujinančių energijos šaltinių įdiegimui teikiama nuo 2012 m. Parama teikiama ne tik saulės jėgainėms, tačiau ir kitoms atsinaujinančių energijos išteklių technologijoms (biomasės, šilumos siurbliams ir pan.).

„Paramą gauti gali visi fiziniai asmenys, turintys individualius namus ir ketinantys keisti taršų kurą naudojančias technologijas į atsinaujinančių energijos išteklių technologijas. Parama teikiama tik individualiems namams, kurie jau baigti statyti ir įregistruoti Nekilnojamojo turto registre“, – aiškina L. Čeičytė.

Į paramą pretenduojantys asmenys turi pateikti tinkamai užpildytą mokėjimo prašymą, pareiškėjo deklaraciją, visų išlaidas pagrindžiančių bei apmokėjimą įrodančių dokumentų kopijas, patvirtintas pareiškėjo, sąskaitų išrašus, patvirtintus banko darbuotojo.

Tie, kurie atnaujina (modernizuoja) gyvenamąjį namą, papildomai pateikia pastato energetinio naudingumo sertifikatą ir pažymą, kurioje nurodoma, kad modernizuotas pastatas pasiekė energetinio naudingumo C klasę ir energijos suvartojimo sąnaudos sumažėjo ne mažiau kaip 20 proc. Tiesa, 2018 m. Aplinkos ministerija dar nėra patvirtinusi finansuojamų priemonių.

Paramos dydis pernai siekė 25 proc. elektrinės sumos

L. Čeičytė tvirtina, kad teikiamos paramos intensyvumas yra iki 25 proc. tinkamų finansuoti išlaidų, tačiau maksimali subsidija negali viršyti 14,5 tūkst. Eur. Tinkamos išlaidos yra tos, kurios yra patirtos ne anksčiau kaip prieš 3 metus nuo metų, kuriais paskelbtas kvietimas teikti Projektų registracijos formas, pradžios. Pavyzdžiui, 2018 m. kvietimui tinkamos išlaidos būtų nuo 2015 m. sausio mėnesio.

2017 m. buvo skirta 1,7 mln. eurų bendra parama, suteikta 1,1 tūkst. projektų. Kadangi lėšų suma ribota ir kvietimas vyksta iki tol, kol pakanka paramai skirtų lėšų, paramą gauna asmenys, kurie pateikia prašymus nesibaigus skirtai lėšų sumai. Kvietimai paprastai skelbiami gegužės-birželio mėn.

Anksčiau šią paramą administravo LAAIF, tačiau nuo 2018 m. šias funkcijas perima APVA. Fiziniai asmenys supaprastintas formas LAAIF teikdavo tiesiogiai arba paštu. Tikslesnės paramos skyrimo datos ir priemonės ją administruojant APVA paaiškės kovo-balandžio pabaigoje, kai bus tvirtinami teisės aktai.

Į elektrinę investuoja įmonė, o atsiskaitoma sutaupytomis lėšomis

Esama dar vieno modelio, kuriuo pasinaudojus saulės elektrinės įsirengimas nereikalauja didelių pradinių investicijų – įmonė investuoja į elektrinės įrengimą, o klientas per kelerius metus atsiskaito už saulės elektrinės pagamintą elektros energiją, taip išmokėdamas padarytą investiciją.

ESCO (angl. Energy Service Company) – tai verslo modelis, kai privati kompanija investuoja ir įdiegia moderniausias energetinio efektyvumo priemones be kliento pradinių investicijų, o klientas atsiskaito iš sutaupytų lėšų per sutarties galiojimo laikotarpį.

Šiuo verslo modeliu remiasi ir šalyje veikiantis „Energetikos sprendimų centras“, tačiau jo generalinis direktorius Donatas Černiauskas teigia, kad kol kas šis modelis fiziniams asmenims nėra taikomas.

„Mūsų įmonė šiuo metu taiko šį modelį verslo įmonėms bei viešojo sektoriaus subjektams. Vis dėlto, ateityje planuojame šią paslaugą teikti ir privatiems klientams“, – aiškina jis.

Anot jo, dažniausiai šis modelis taikomas apšvietimui, šildymo, vėdinimo ir oro kondicionavimo sistemoms modernizuoti.

„Taip pat šiuo principu mes investuojame ir įrengiame saulės elektrines ant klientų stogų, o klientai atsiskaito už saulės elektrinių pagamintą elektros energiją, taip per 5-10 metų laikotarpį išsimokėdami mūsų padarytą investiciją“, – aiškina D. Černiauskas.

Sprendimą dėl kredito gali priimti tą pačią dieną

Žinoma, jei vienu metu pilnos sumos už saulės elektrinės įrengimą sumokėti nėra galimybės, problemą išsprendžia paskola. Apie tai, kam ir kaip dėl jos reikėtų kreiptis, aiškina „Luminor“ Išorinių pardavimo kanalų valdymo projektų vadovė Agnė Pranckutė.

Anot jos, specifinių reikalavimų paskolą saulės elektrinės įrengimui norintiems pasiimti gyventojams nėra. Visi fiziniai asmenys nuo 21 metų, kurie atitinka kredito gavimo sąlygas ir turi nekilnojamojo turto, ant kurio būtų įrengiamos saulės elektrinės, gali gauti paskolą.

O kodėl vertėtų pasinaudoti šia galimybe – kuo ji patogi? Visų pirma, taip vienu metu neišleidžiamos visos turimos santaupos. Saulės elektrinių finansavimui siūlomi du banko sprendimai.

„Pasirinkus vartojimo kreditą ir klientui pateikus visus reikiamus dokumentus, sprendimas dėl kredito suteikimo gali būti priimamas tą pačią dieną ir organizuojamas sutarties pasirašymas.

Dažnu atveju klientui net nereikia atvykti į banko skyrių pasirašyti kredito sutarties – dokumentus galima sutvarkyti nuotoliniu būdu. Nuo kovo 1 d. imantiems vartojimo kreditą namams nebus taikomas sutarties sudarymo mokestis“, – pirmąjį finansavimo būdą komentuoja A. Pranckutė.

Šiuo atveju, esant poreikiui, klientas gali nemokamai grąžinti dalį vartojimo kredito anksčiau laiko. Tai galima daryti tiek kartų, kiek klientas pageidauja. Vienintelis apribojimas – per vieną grąžinimo kartą suma negali viršyti 2,5 tūkst. eurų.

„Kita alternatyva – kreditas su nekilnojamojo turto įkeitimu, kuris suteikia galimybę pasiskolinti iki 20 metų terminui. Dėl to klientas gali mokėti mažesnę įmoką kas mėnesį bei dar mažesnes palūkanas. Atkreipiame dėmesį, kad sprendimo priėmimas šiuo atveju gali užtrukti iki 5 darbo dienų. Klientas, turintis kreditą su nekilnojamojo turto įkeitimu ir 3, 6 ar 12 mėnesių kintamomis palūkanomis, gali jį visą arba jo dalį grąžinti anksčiau laiko nemokamai“, – aiškina A. Pranckutė.

„Luminor“ atstovė teigia, kad klientai gali pateikti paraišką interneto arba mobiliame banke. Nauji klientai, kurie dar neturi sąskaitos banke, paraiškas gali pateikti banko internetiniame puslapyje ar nuėję į kliento aptarnavimo skyrių.


www.DELFI.lt
komentarai