Daugybę metų veikusio Pravieniškių mafijos nusikalstamo susivienijimo lyderiai ir dalyviai skundžiasi kalinimo sąlygomis Lukiškių kalėjime, tačiau šiandien jie dar pernelyg pavojingi, kad būtų sugrąžinti į ten, kur viskas ir prasidėjo – Pravieniškių pataisos namus. Sudėtingą tyrimą atlikę prokurorai sako, kad jokiu būdu negalima pavojingų kalinių grąžinti į Pravieniškes – taip kils grėsmė kitiems čia bausmę atliekantiems nuteistiesiems.

„Baudžiamojoje byloje yra duomenų, koks buvo daromas poveikis kitiems nuteistiesiems, kaip prieš juos smurtauta ir grasinta susidorojimu“, – sakė Generalinės prokuratūros prokuroras Gintas Ivanauskas.

Apie tai prokuroras pirmadienį prabilo Vilniaus apygardos teisme, kurio trijų teisėjų kolegijai patikėta išnagrinėti prokurorų ir policijos surinktus duomenis dėl Pravieniškių mafijos padarytų nusikaltimų zonoje.

Ypatingai didelės apimties ir sudėtingą baudžiamąją bylą teisėjai atvers spalio mėnesį, o dabar buvo sprendžiama, ar pagrindiniams nusikalstamo susivienijimo lyderiams toliau taikyti griežčiausią kardomąją priemonę – suėmimą – ir toliau juos laikyti Lukiškių tardymo izoliatoriuje-kalėjime.

Praėjusią savaitę teismas maksimaliam įstatyme numatytam trijų mėnesių laikotarpiui pratęsė suėmimą Pravieniškių mafijos lyderiu laikomam Aidui Kupčiūnui bei jo bendrams Artūrui Račkeliui ir Andriui Obelieniui, o pirmadienį tokia pati prievartos priemonė buvo pritaikyta Rimvydui Purmaliui, Erlandui Palukaičiui, Artūrui Zykovui ir Artūrui Lekavičiui. Tardymo izoliatoriuje jie laikomi jau daugiau kaip pusantrų metų – taip yra izoliuoti nuo kitų nuteistųjų, kuriems vadovavo gyvendami vadinamojoje „kamoroje“ Pravieniškių pataisos namų 2-ajame lokaliniame sektoriuje.

Bet gyvenimas Vilniaus centre esančiame tardymo izoliatoriuje nėra toks patogus kaip Pravieniškėse – vienas pagrindinių susivienijimo lyderių R. Purmalis skundėsi, kad dėl esą netinkamų kalinimo sąlygų patyrė sveikatos problemų.

„Čia neįmanoma sėdėti“, – kramtydamas gumą teisėjams aiškino R. Purmalis, zonoje geriau žinomas Rimkos pravarde.

Ne ką mažiau įtakingas Pravieniškių mafijos narys E. Palukaitis, teisme pasirodęs futbolo klubo „Barcelona“ sportiniu kostiumu, skundėsi, kad jo, kaip ir kitų kaltinamųjų, likimas esą jau yra nuspręstas. „Ką besakyčiau, vis tiek niekas nepasikeis – viskas aišku iš tyrimo, iš bylos medžiagos“, – sakė kitų nuteistųjų Erla vadinamas E. Palukaitis.

Sugrįžti į pataisos namus atlikti kitais teismo nuosprendžiais skirtos bausmės svajoja ir A. Zykovas su A. Lekavičiumi.

Tačiau tokiai jų pozicijai nepritarė prokuroras – iš teismui perduotos baudžiamosios bylos duomenų matyti, kad kaltinamieji dalyvavo nusikalstamo susivienijimo veikloje, kai kurie jų buvo net jo lyderiai, nusikaltimus darė ten, į kur buvo pasiųsti pasitaisyti.

„Jų negalima ten sugrąžinti, nes ir toliau gali daryti naujas nusikalstamas veikas, taip pat trukdyti procesui ir paveikti kitus asmenis“, – pažymėjo Generalinės prokuratūros prokuroras.

Tuo metu Pravieniškių pataisos namuose likusiems Pravieniškių mafijos veikėjų bičiuliams gyvenimas čia jau nėra toks malonus, koks buvo anksčiau: iš zonos išvežti labiausiai „pasižymėję“ nuteistieji, čia nuolat atliekamos kratos ir ieškoma uždraustų daiktų. O tai labai siutina kalinius – su žurnalistais jie pasidalino vaizdo įrašu, kurį esą padarė po pareigūnų atliktos kratos. Tačiau pataisos namų vadovybė kategoriškai paneigė, kad vaizdo įraše užfiksuoti vaizdai yra atliktų kratų rezultatas – gyvenamąsias patalpas, kurios atrodo kaip po karo, sujaukė patys nuteistieji.

„Taip, buvo krata, bet ne tokiame lygyje – čia specialiai padaryta, – sakė įkalinimo įstaigos laikinasis direktorius Dainius Sušinskas. – Krata buvo, bet po to viskas buvo apversta aukštyn kojomis. Mes tokių dalykų nedarome. Čia jau perlenkta lazda.“

Atsakomybėn patraukė 15 kalinių ir pareigūną

Dauguma su Pravieniškių mafijos byla siejamų asmenų iki šiol bausmę atlieka Pravieniškių pataisos namuose – įkalinimo įstaigoje, kurioje dar 2011 m. pagrindinis grupuotės lyderis A. Kupčiūnas, pravarde Aidelis, buvo įkalintas dėl verslininko pagrobimo, ir subūrė čia įkalintus kitus Kauno nusikalstamo pasaulio atstovus. Dauguma jų buvo teisti už tyčinius nužudymus ir neteisėtą disponavimą itin dideliu kiekiu narkotinių medžiagų.

Su pavojingais nusikaltėliais veikė ir pataisos namų pareigūnas – ikiteisminio tyrimo metu buvo nustatyta, kad nuteistuosius prižiūrėti privalėjęs kriminalinės žvalgybos specialistas Evaldas Baronėnas ėjo išvien su „kamoros vierchais“ – jiems ne tik teikė slaptą informaciją, leido prekiauti narkotikais, bet ir pats jų parūpindavo. O geriau nei laisvėje gyvenę kaliniai net šešerius metus kontroliavo kitų nuteistųjų gyvenimą: sprendė, kam verta būti „bachūru“, kam – „dūchu“ arba „gaidžiu“, be jokių suvaržymų prekiavo narkotikais, alkoholiu, telefonais bei įvairiais nelaisvėje draudžiamais daiktais.

Kaliniai Pravieniškėse buvo ne tik daužomi specialiai pasigamintais metaliniais strypais, kuriuos visą parą laikydavo prie savo lovų, bet ir nuplakami elektros laidais. Tačiau visi lyg susitarę tylėjo – bijojo, jog bus suluošinti ar net užmušti. Nes tokių atvejų jau buvo.

Visi šie nerašyti zonos įstatymai puikiai buvo žinomi Pravieniškių pataisos namų darbuotojams, turėjusiems prižiūrėti ir padėti pasitaisyti nuteistiesiems, bet šie prieš įkalinimo įstaigoje daromus nusikaltimus dažniausiai užsimerkdavo.

Tyrimą atlikę pareigūnai baudžiamojon atsakomybėn patraukė šešiolika asmenų, dar keletą atleido nuo baudžiamosios atsakomybės, nes ikiteisminio tyrimo metu jie sutiko bendradarbiauti su teisėsauga ir atskleidė daugybę zonoje padarytų nusikaltimų. Šioje byloje taip pat yra keletas įslaptintų liudytojų – dauguma pataisos namų kalinių vengė bendrauti su pareigūnais, nes bijojo sulaukti keršto. Be to, pagal nerašytas zonos taisykles, tikri „bachūrai“ negali bendrauti su teisėsauga, taip pat jiems draudžiama atsakinėti į pareigūnų klausimus. O „bachūrais“ pataisos namuose norėjo tapti daugelis, atsiųstų atlikti jiems teismo skirtos bausmės.

Kaip rodo ikiteisminio tyrimo metu surinkti duomenys, kai kurie kaliniai net sutikdavo mokėti duokles, kad tik galėtų gyventi kartu su tais, kurie valdo pataisos namus. Tačiau tokie nuteistieji iš karto patekdavo į spąstus – jeigu jau sutikai mokėti, niekada nebūsi „bachūras“, net jeigu už tave ir užtars kas nors iš nusikalstamo pasaulio atstovų, esančių laisvėje. Tikri „bachūrai“ niekada nemoka, o sumokėję bet kada gali tapti „dūchais“ ar „gaidžiais“.

Pravieniškių mafijos susivienijimo byloje teismas aiškinsis ne tik, kaip buvo terorizuojami nuteistieji, prekiaujama narkotikais, bet ir kaip buvo nužudytas vienas kalinys. Jis prijautė 2015 m. Kaune nušautam „Agurkinių“ grupuotės nariui Deimantui Bugavičiui, kuris su savo bičiuliu tuo metu metu neoficialiai vadovavo kalinių grupuotei.

D. Bugavičius dar 2012 m. patyrė tikrą pažeminimą, kai neteko lyderio pozicijos – iš jo valdžią perėmė pagal rangą kriminaliniame pasaulyje gerokai žemesnio lygio nuteistasis A. Kupčiūnas. Kitų nuteistųjų akyse pažemintas D. Bugavičius ilgai rezgė keršto planą – nors ir buvo praradęs autoritetą, bet „Agurkinių“ grupuotės narys sugebėjo suvienyti jį palaikančius nuteistuosius, kurie netrukus smogė atgal ir susidorojo su „kamoros vierchu“ tapusiu A. Kupčiūnu. Apie tai ir kitus Pravieniškių mafijos nusikaltimus – skaitykite specialiame DELFI straipsnių cikle „Pravieniškių mafija: nerašyti zonos įstatymai“.


www.DELFI.lt
268