Per šimtą itin svarbių metų Lietuva į priekį ne žingsniavo tolygiais žingsniais, labiau šuoliavo dideliais šuoliais į naujoves ir iššūkius.

Ilgaamžės šalies gyvenime vienas amžius atrodo labai nedaug, tačiau Lietuvai šis šimtmetis reiškė daugybę pirmų kartų: nuo istorinėmis tapusių dienų, tokių kaip Kovo 11–oji, po kurių niekas nebebuvo kaip buvę, iki pirmųjų kartų, kai atvėrėme akis ir įsileidome į Lietuvą kažką naujo, pavyzdžiui, tatuiruočių kultūrą ir vakarietišką madą.

Apie dalykus, kuriuos būdavo baisu aptarti net pašnibždomis, dabar žinome visi. Kažkada nepasiekiami atrodę laimėjimai – bronza už krepšinį ar auksas už plaukimą – dabar medalių ir taurių pavidalu jau stovi stiklinėse lentynose.

Apie dalykus, be kurių dabar neįsivaizduojame Lietuvos, kažkada buvo prabilta pirmąjį kartą ir visus juos verta prisiminti tam, kad žinotume, koks buvo mūsų kelias į dabartinę Lietuvos kasdienybę.

Projekte „Lietuvos ID“ atgis muziejuose nugulę, dokumentuose užrašyti, liudininkų atmintyje įstrigę pirmieji Lietuvos kartai. Pasitinkant naują pradžią norisi dar karą atsigręžti atgal ir prisiminti, nuo ko kažkada pradėjome.