Savivaldžiai automobiliai – nauja į Europos šalių gyvenimą ateinanti technologija – gali stipriai pakeisti įprastas viešojo transporto sistemas miestuose ir prisidėti prie spūsčių mažinimo gatvėse. Birželio 13 d. tarptautinis renginys „Mobility Tech 2019“ Vilniuje sukvies aukšto lygio Europos ekspertus, kurie diskutuos apie savivaldžių automobilių ateities perspektyvas Europos Sąjungoje ir prisidės rengiant ES politikos gaires šioje srityje.

„Savivaldžių automobilių technologijos nuolat tobulėja, ir faktiškai tik laiko klausimas, kada jos ateis į mūsų gyvenimą ir kaip pakeis verslą ir visuomenę. Todėl birželio 13 d. į Vilnių kviečiame aukšto lygio ekspertus, kurie formuoja politiką šiais klausimais, ir bandysime su jais aptarti, kokia turėtų būti valstybių narių, miestų, Europos Sąjungos politika šioje srityje“, – sako Gytis Mažeika, Susisiekimo ministerijos Tinklų ir tarptautinių ryšių departamento vyresnysis patarėjas.


„Mobility Tech 2019“ dalyvaus Europos transporto politikos ekspertas Dr. Tom Voege, konsultuojantis vyriausybių atstovus ir politikus naujų mobilumo koncepcijų klausimais. Jo teigimu, šiuo metu išbandoma daug naujų mobilumo galimybių, kurios netrukus pateks į rinką. Ekspertams dažniausiai diskutuojant apie technologinę šio proceso pusę, susitikimas Vilniuje bus labiau skirtas šios srities politikos ir reguliavimo perspektyvai.

Pasak G. Mažeikos, ekspertams bus keliami labai konkretūs klausimai: ką turėtų daryti ES valstybės, kad būtų pasirengusios šios naujos technologijos atėjimui, kokią infrastruktūrą jos turės sukurti, ar reikalinga 5G technologija, kur jos reikia, ar reikia 5G tarptautinių koridorių ir pan. Bus keliami klausimai, kaip užtikrinti didžiausią šios savivaldžių automobilių technologijos naudą visuomenei, kad sumažėtų oro tarša ir spūstys miestuose.

Neabejotina, kad savivaldžių automobilių atsiradimas turės didelės įtakos miestų transporto sistemoms. Apie tai, kokius pokyčius ir iššūkius tai gali reikšti viešojo transporto, automobilių dalijimosi ir pavėžėjimo paslaugoms, kalbės automobilių dalijimosi paslaugą „CityBee“ teikiančios įmonės ir mobilumo technologijų bendrovės „Trafi“ atstovai.


Antroji „Mobility Tech 2019“ dalis – hakatonas #LG challenge – bus skirta pažangiems IT sprendimams geležinkelių srityje. Neseniai įkurto Transporto inovacijų centro vadovė Monika Poškutė kviečia padėti rasti dviejų svarbių problemų sprendimus: viena jų yra mašinistų grafikų planavimas, antroji – vagonų numerių nuskaitymas per atstumą.

Transporto inovacijų centrą Susisiekimo ministerijos iniciatyva šių metų pradžioje įsteigė jos valdymo srities bendrovės „Lietuvos geležinkeliai“, Lietuvos paštas ir „Kelių priežiūra“, ateityje prisijungs ir kitos susisiekimo sektoriaus įmonės. Šis centras skatins inovacijas transporto sektoriuje, taip pat bus atsakingas už pažangių užsienio kapitalo įmonių pritraukimą į mūsų šalį. Be to, šiemet įsteigtas 5 mln. eurų Ko-investicinis fondas, kuriuo siekiama paskatinti startuolius, labai mažas, mažas ir vidutines įmones kurti mobilumo paslaugas ir produktus, intelektines transporto sistemas ir inovatyvias transporto technologijas.

2014-2020 m. finansiniu laikotarpiu šalies transporto sektoriuje numatoma investuoti apie 1.47 mlrd. eurų Europos Sąjungos fondų lėšų. Daugiau kaip 88 mln. eurų skirta darnaus judumo projektams investuoti. Šios investicijos padės šalyje skatinti darnų įvairių rūšių judumą ir plėtoti aplinkai draugišką transportą, siekiant sumažinti anglies dioksido išmetimus.


Kvėpuojantis miestas
1