Jau antrus metus Susisiekimo ministerija kviečia bendruomenes ir aktyvius šalies gyventojus minėti Kaimyno dieną ir prisijungti prie socialinės iniciatyvos „Važiuoji vienas? Pavežk kaimyną!“. Visi Lietuvos gyventojai bei bendruomenės kviečiami vienytis su savo kaimynais ir į darbą keliauti vienu automobiliu. Socialinė akcija vyks gegužės 24 d., artėjant visoje Europoje minimai Tarptautinei kaimyno dienai, rašoma pranešime žiniasklaidai.

„Ištirta, kad kasdien net 5 iš 6 automobilių žmonės keliauja po vieną. Nesusimąstome, kad stovėdami spūstyse mes patys esame jų priežastimi, o dėl to didėjanti miestų oro tarša tik dar labiau blogina gyvenimą miestuose. Minint Tarptautinę kaimynų dieną miestų gyventojai skatinami išbandyti ekonomiškesnį, ekologiškesnį, patogesnį ir neabejotinai malonesnį keliavimo būdą – vykstant į darbą, parduotuvę ar darželį, pakeliui pavežti savo kaimyną ar kolegą. Kviečiame visus gegužės 24 d. prisijungti prie socialinės akcijos „Važiuoji vienas? Pavežk kaimyną!“, būti bendruomeniškais ir judėti darniai“, – sako darnaus judumo ekspertas Jonas Damidavičius.

Spūsčių problema itin ryški didžiuosiuose miestuose, kur rytinio ir vakarinio piko metu gatvėse ypač padaugėja automobilių. Dažniausiai juose sėdi po vieną arba du žmones. Skaičiuojama, kad vidutinis vilnietis transporto spūstyse praleidžia net 136 valandas per metus. Pasak ministro, socialinė iniciatyva pakeliui pavežti savo kaimyną prisidėtų prie spūsčių problemos sprendimo bei sutvirtintų besikuriančias bendruomenes, ypač naujose gyvenvietėse, kurios neretai yra nutolusios nuo miesto centro.

Šia socialine iniciatyva siekiama burti kaimynus bei kartu kurti aktyvias bendruomenes, skatinti rinktis alternatyvias keliavimo priemones ir mieste judėti darniai. Tyrimai rodo, kad pernai metais net 14 proc. žmonių buvo pasiryžę apriboti kasdienines keliones asmeniniais automobiliais ir pradėti naudotis kitomis susisiekimo priemonėmis. O investicijoms į darnaus judumo ir ekologiško transporto sritį pritartų didžioji dauguma gyventojų (90 proc.).

Kol didieji miestai pamažu juda darnaus judumo infrastruktūros įgyvendinimo ir užtikrinimo link, patys eismo dalyviai gali imtis iniciatyvos. Jei atsirastų daugiau vairuotojų, sutinkančių kasdien ar kelis kartus per savaitę pavėžėti savo kaimyną, draugą ar bendradarbį, spūstys ir oro tarša gerokai sumažėtų.

Ši iniciatyva yra puiki proga ugdyti naujus darnaus judėjimo mieste įpročius. Pradėjus nuo Tarptautinės kaimyno dienos, laikui bėgant norinčiųjų pavėžėti kaimyną atsirastų vis daugiau. Tai leistų kiekvienam sutaupyti pinigų ir laiko, taip pat prisidėti prie aplinkos švarinimo ir automobilių srauto gatvėse mažėjimo.


www.DELFI.lt
4