Nekilnojamojo turto plėtros bendrovė „Darnu Group“ skelbia straipsnių ciklą apie tai, kaip per pastaruosius 100 metų Lietuvoje keitėsi požiūris į aukštos klasės būstą ir kokybišką gyvenimą jame.

„Svarbiausias dalykas šiandien atspindintis aukštos klasės butą – patraukli ir patogi lokacija. Šiai dienai itin aktualus vaizdas pro langą, atsiverianti panorama ir po truputį aukštą klasę rodančios terasos, kuriose žmonės mėgaujasi ramybe ar leidžia laisvalaikį. Tačiau be šio esminio dalyko taip pat svarbu architektūriniai ir konstrukciniai pastato sprendimai – išpildymas, užstatymas, orientacija“, – komentuoja Lina Morkūnienė, „Darnu Group“ pardavimų vadovė.

Interjeras Audronė Ambrazienė, Daiva Pocevičienė, nuotraukos Leonas Garbačauskas
Interjeras Audronė Ambrazienė, Daiva Pocevičienė, nuotraukos Leonas Garbačauskas. Šaltinis: Organizatorių nuotr.

Anot ekspertės, prieš keliasdešimt metų, be kai kurių tradiciškai išskirtiniais laikytų rajonų, geromis vietomis gyventi buvo laikomi Lazdynai, Šeškinė bei Žirmūnai: „Šie rajonai tuo metu ypatingai išsiskyrė savo novatoriška urbanistika, patogia infrastruktūra, buvo jautrūs gamtai bei savotiškai autonomiški. Rajonuose buvo viskas – kino teatras, parduotuvė, mokykla ir poliklinika. Šiais laikais matomi pokyčiai – didžioji dalis žmonių būstą nori įsigyti kuo arčiau centro arba unikalioje gamtos apsuptyje. Tokiose vietose itin aktualus vaizdas pro langą bei atsiverianti panorama, todėl šie būstai neretai pasižymi erdviomis terasomis, kuriose galima mėgautis ramybe arba leisti laisvalaikį su šeima ar draugais“.

Interjeras Audronė Ambrazienė, Daiva Pocevičienė, nuotraukos Kęstutis Kurienius
Interjeras Audronė Ambrazienė, Daiva Pocevičienė, nuotraukos Kęstutis Kurienius. Šaltinis: Organizatorių nuotr.

Anksčiau buvę prabangūs rajonai liko kaip tarpinis pasirinkimas

Rinkos ekonomika viską sugrąžino į pirmykštes vėžes. Vėl tapo aktualus miesto centras arba jo pakraščiai prie gamtos. „Tarpiniai“ rajonai, tokie kaip Šeškinė ar Žirmūnai atlieka tarsi užpildo funkciją tarp šių dviejų geidžiamų lokacijų.

Interjeras Monika Motiekaitė-Naruševičienė, nuotraukos Benas Šileika
Interjeras Monika Motiekaitė-Naruševičienė, nuotraukos Benas Šileika . Šaltinis: Organizatorių nuotr.

Pasak L. Morkūnienės, Vilniaus rinkoje, centrinėje dalyje, kuo toliau, tuo mažiau galimybių išvystyti naujų projektų, todėl sostinė neišvengiamai plečiasi ir dėl šio aspekto itin vertinama tampa gamta: „Upės vingiai, miškai, nuo triukšmingos gatvės atitolusios vietos – šiai dienai yra vienos iš patraukliausių. Visi šie dedamieji simbolizuoja geidžiamesnę gyvenamąją vietą. Galima prognozuoti, kad prie upės ar miškų prigludę pramonės rajonai greitu metu išgyvens konversijas ir taip pat taps priskirtini aukštai klasei – tokių pavyzdžių jau yra ir dabar.“

Anot ekspertės, šiandien išskirtinumą ir statusą be lokacijos kuria ir kiti svarbūs sprendimai: vaizdas pro langus, šviesa, garso izoliacija, privatumas. Naujai statomuose daugiabučiuose ypatingas dėmesys skiriamas ir landšafto sprendimams. Uždara, saugoma teritorija su vaikų žaidimų aikštelėmis, žalios zonos, kurios profesionaliai prižiūrimos. Tokiais sprendimais kuriamas aukštesnis privatumo ir išskirtinumo lygis.

Interjeras Monika Motiekaitė-Naruševičienė, nuotraukos Benas Šileika
Interjeras Monika Motiekaitė-Naruševičienė, nuotraukos Benas Šileika. Šaltinis: Organizatorių nuotr.

Medžiagos nepavaldžios laikui

Persikeliant į prabangios gyvenamosios erdvės vidų, aiškiai pastebima, kad prabangą užtikrina parinkti dizaino sprendimai bei medžiagos, kurios yra nepavaldžios laikui. Butų interjere labai svarbia dalimi tampa profesionalus prisilietimas ir supratimas, kaip reikia kurti bei išnaudoti erdvę.

Nemaža dalis butų šeiminininkų į pagalbą pasitelkia interjero dizainerius, kurie į harmoningą visumą sugeba sujungti konteksto, vidaus erdvės ir kliento poreikių diktuojamus sprendimus.

Interjeras Aliona Maliuta ir Anastasija Žuk (Idėjų studija), Nuotraukos Rūta Strakšaitė
Interjeras Aliona Maliuta ir Anastasija Žuk (Idėjų studija), Nuotraukos Rūta Strakšaitė . Šaltinis: Organizatorių nuotr.

„Kuriant nepavaldų laikui interjero dizainą ypatingai svarbu tinkamai sudėlioti bazinius sprendimus. Įrenginėjant aukštos klasės butus atsižvelgiama į tvarias tendencijas, kurios vyrauja ilgą laiką ir nėra tik „mados“ reikalas. Prabangiame gyvenamame būste visada pastebimos natūralios medžiagos – medis, akmuo, stiklas ar metalas. Kuriant interjerą aukštos klasės butuose stengiamasi tenkinti ne tik regos pojūtį, bet pagalvoti ir apie tekstilinį dizainą. Turi būti ne tik malonu žiūrėti, bet ir liesti ar užuosti tam tikras medžiagas“, – komentuoja interjero dizainerė, „Blank Page“ studijos bendrąįkūrėja Rūta Bužinskaitė.

Interjeras Audronė Ambrazienė, Daiva Pocevičienė, nuotraukos Leonas Garbačauskas
Interjeras Audronė Ambrazienė, Daiva Pocevičienė, nuotraukos Leonas Garbačauskas . Šaltinis: Organizatorių nuotr.

Anot jos, prabangių butų įrengime ypatingai svarbi dalis yra meistrystė: „Darbų atlikimo tikslumas ir techniškumas garantuoja, kad kokybiškų medžiagų geriausios savybės būtų išryškinamos, o ne priešingai – sugadintos. Tai ir užtikrina galutinio rezultato estetiką. Kad ir kaip prabangiame bute svarbu tinkama ir reikšminga interjero koncepcija, bet dar svarbiau yra jos išpildymas, nes prabanga visuomet atsiskleidžia per detales.“

Iliustracija iš knygos Interjero ABC, Rasa Tomkienė, Gintarė Adamonytė
Iliustracija iš knygos Interjero ABC, Rasa Tomkienė, Gintarė Adamonytė. Šaltinis: Organizatorių nuotr.


Svarbus individualumas ir tai, kas už buto sienų

Anot interjero dizainerės Rūtos Bužinskaitės, šiomis dienomis žmonės ypatingai dažnai ieško nestandartinių sprendimų. Tai yra ne vien dėl to, kad jaustųsi išskirtiniai, bet ir dėl to, kad kuriant kuo neįprastesnį būstą, atsižvelgiama į ateitį.

Interjeras Audronė Ambrazienė, Daiva Pocevičienė, nuotraukos Kęstutis Kurienius
Interjeras Audronė Ambrazienė, Daiva Pocevičienė, nuotraukos Kęstutis Kurienius . Šaltinis: Organizatorių nuotr.

„Prabangiose gyvenamosiose erdvėse dažnai savo vietą randa įvairių baldų dizainerių ikoniniai, vienetiniai gaminiai. Tai yra vienas iš sumanių sprendimų, nes dažnai tokių baldų vertė su laiku ne krenta, o kyla ir tai tampa tam tikra investicija. Prabangų butą sunku įsivaizduoti be meno kūrinių, kurie atspindi namų gyventojų charakterį, asmenybes, kas kuria unikalios erdvės įspūdį, o taip pat, laikui bėgant, tampa puikia investicija“, – teigia ji.

Interjero autorė Greta Semionova, nuotraukos Norbert Tukaj
Interjero autorė Greta Semionova, nuotraukos Norbert Tukaj. Šaltinis: Organizatorių nuotr.

L. Morkūnienė priduria, kad, aukštos klasės butuose šiandien svarbus ne tik funkcionalumas, individuali gamyba ar kiti kokybiško gyvenimo atributai. Vis aktualiau ir tai, kas slypi už buto sienų bei tvarūs statybos sprendimai.

Interjeras Aliona Maliuta ir Anastasija Žuk (Idėjų studija), Nuotraukos Rūta Strakšaitė
Interjeras Aliona Maliuta ir Anastasija Žuk (Idėjų studija), Nuotraukos Rūta Strakšaitė. Šaltinis: Organizatorių nuotr.

„Aukštos klasės butų pirkėjas, dažnu atveju yra išsilavinęs, didesnes pajamas gaunantis žmogus. Tokiam pirkėjui labai svarbi ne tik kokybė, išskirtinumas, privatumas, ar saugumas. Jam taip pat aktualus aplinkosaugos veiksnys. Todėl kokybiškame būste turi būti panaudotos tvarios bei aplinkai nekenksmingos medžiagos – tam šiandien dedami didžiuliai šių pirkėjų lūkesčiai. Taip pat norima jog pastatas, kuriame yra butas, būtų energetiškai efektyvus. Vis aktualesni sprendimai ir už buto sienų – aplinkinė, o ypač socialinė infrastruktūra bei lengvai prieinama plati paslaugų pasiūla, patogios viešosios erdvės, leidžiančios kuo daugiau kokybiško laiko praleisti lauke“, – komentuoja L. Morkūnienė.

Projektas „Kokybiško gyvenimo evoliucija“