Didelis pasirinkimas – nemažas ir poreikis

Kaip teigia gydytoja-dietologė Dalia Vaitkevičiūtė, pastaraisiais metais lietuvių mitybos įpročiai gerokai keičiasi – gyventojai vis dažniau į savo valgymo racioną įtraukia ekologiškus produktus.

„Ieškodami sau tinkamų produktų, prie lentynų žmonės praleidžia vis daugiau laiko. Dažniausiai jie analizuoja produktų sudėtį: kiek juose yra druskos, cukraus, ar yra naudojami dirbtiniai dažikliai, skonio stiprikliai ir pan. Tai reiškia, kad pirkėjams yra svarbu, ką jie deda į savo pirkinių krepšelį ir koks maistas atsiduria ant jų stalo. Dalis tokių žmonių renkasi būtent ekologiškus produktus, kurių įvairovė ir pasiekiamumas taip pat auga“, – sako D. Vaitkevičiūtė.

TESTAS: pasitikrinkite, ar suprantate viską, kas parašyta ir pavaizduota ant maisto produktų pakuočių?
Šaltinis: Shutterstock

Su tuo, kad ekologiški produktai tampa vis dažnesniu pirkėjų pasirinkimu, sutinka ir prekybos centro „Iki“ kokybės vadovė Aldona Čepulis.

„Pavyzdžiui, mūsų prekybos centre galima rasti net 316 maisto produktų, kurie yra pažymėti ekologiško produkto prekės ženklu ir kuriuos tiekia 57 skirtingi tiek Lietuvos, tiek ir užsienio gamintojai. Tarp populiariausių kategorijų patenka pieno produktai, kūdikiu maistas ir daržovės“, – sako A. Čepulis.

Aldona Čepulis
Aldona Čepulis. Šaltinis: Organizatorių nuotr.

Visgi, dar didesniam ekologiškų produktų išpopuliarėjimui trukdo vienas aspektas – kaip rodo tyrimai, tik pusė Lietuvos gyventojų atpažįsta tokių produktų ženklinimą.

Kaip atskirti ekologišką produktą?

Kaip aiškina A. Čepulis, ekologiškų produktų ženklinimą aiškiai nustato Lietuvoje ir Europos Sąjungoje (ES) galiojantys reglamentai, o pagrindinis tokių produktų identifikavimo ženklas – stilizuotas iš žvaigždučių suformuotas lapelis.

„Pirmiausia, produkto pavadinime turėtų būti žodis „ekologiškas“, o jei produktas importuotas – tuomet etiketėje turėtų būti vertimas. Jei ekologiškas produktas yra pagamintas ES, tai jis turi būti pažymėtas logotipu – žaliame fone „baltu lapeliu su žvaigždutėmis“. Tokia pati versija gali būti ir „juodai balta“. Taip pat ant produktų turi būti matomas ir ekologinio sertifikavimo įstaigos kodas. Jei produktas pagamintas Lietuvoje, tai kodas visada bus „LT-EKO-001“, tačiau jei jo kilmės šalis yra kita ES valstybė, tuomet kodas prasideda tos šalies kodu, tuomet seka ekologiškumo trumpiniai „EKO“, „ORG“ ar „BIO“ ir galiausiai – trijų skaičių kombinacija“, – pasakoja ekspertė.

TESTAS: pasitikrinkite, ar suprantate viską, kas parašyta ir pavaizduota ant maisto produktų pakuočių?
Šaltinis: K. Cemnolonskio nuotr.

„Ant ekologiško produkto etiketės taip pat turi būti žemės ūkio žaliavų kilmės nuoroda bei, žinoma, ekologiškos sudėtinės dalys“, – priduria A. Čepulis

Tačiau, jei ekologiškas produktas yra pagamintas mūsų šalyje, tuomet, kaip aiškina „Iki“ atstovė, toks produktas papildomai yra žymimas ir Lietuvos Respublikos ženklinimu. „Tai žaliai baltas arba juodai baltas ovalios formos ženklas su lapeliu ir prierašu „Ekologinis žemės ūkis“, – sako pašnekovė.

Kodėl verta rinktis ekologiškus produktus?

Pasak gydytojos-dietologės D. Vaitkevičiūtė, ekologiški produktai yra ne tik ypatingai ženklinami, bet ir turi specialius gamybos reikalavimus.

„Pavyzdžiui, ekologiškame maiste yra kur kas mažiau pesticidų, į jį taip pat nededami antibiotikai, hormonai, ypač ribojamas maisto priedų naudojimas. Maistas perdirbamas atsargiai, pirmiausia naudojant biologinius, mechaninius ir fizinius metodus“, – teigia gydytoja.

TESTAS: pasitikrinkite, ar suprantate viską, kas parašyta ir pavaizduota ant maisto produktų pakuočių?
Šaltinis: Shutterstock

Negano to, ekologiški produktai, kaip aiškina dietologė, išsiskiria ir savo maistinėmis savybėmis.

„Juose yra išsaugomas didesnis kiekis mineralų ir kitų maistinių medžiagų. Taip pat randami didesni antioksidantų, tokių kaip vitaminas C, cinkas ir geležis, kiekiai. Pavyzdžiui, ekologiškuose pieno produktuose yra kur kas didesni omega-3 riebiųjų rūgščių ir vitamino E kiekiai, o taip pat tyrimai rodo, kad tokie produktai sukelia mažiau alergijų“, – sako D. Vaitkevičiūtė.

Dalia Vaitkevičiūtė
Dalia Vaitkevičiūtė.

Visgi, reikia paminėti, kad ekologiškas produktas nebūtinai turi mažiau cukraus ar kalorijų: „Taip daugelis galvoja apie ekologiškus saldumynus, desertus, sausainius. Taip pat – baltymų, riebalų ir angliavandenių sudėtis ekologiškame ar neekologiškame produkte nesikeičia“, – sako mitybos specialistė.

Tam, kad geriau suprastumėte ekologiškas etiketas ir greičiau jas identifikuotume, kitą kartą, kai lankysitės prekybos centre, siūlome atlikti trumpą testą ir pagilinti savo žinias apie ekologiškų produktų žymėjimą.