Vasara – ne kliūtis, tačiau sportuoti reikėtų atsargiau

Šių metų vasara lepina saulės spinduliais. Termometro stulpeliui mušant rekordus, prakaituoti sporto salėje daugumai atrodo beprotybė – kur kas smagiau nusimesti drabužius ir tiesiog pagulinėti kur nors prie ežero. Tik gulinėdami nei svorio numesite, nei kūno linijas padailinsite.

Sporto treneris tikina: judėti reikia, tik persistengti nederėtų. O ir į sporto salę eiti tikrai nebūtina, juk sportuoti galima ir gryname ore, derinant poilsį su aktyviu gyvenimo būdu. Tereikia pasirinkti tam tinkamą laiką, nes sportas kaitriausiomis dienomis valandomis ne tik neteikia malonumo, bet gali būti ir žalingas.

„Jei norite atsikratyti riebalinės kūno masės, svarbiausia ne kada sportuojate, o ar reguliariai tai darote. Ryte, dieną ar vakare – pasirinkimas jūsų, bet stenkitės, kad sportas būtų ne trumpalaikė pramoga, – pataria treneris. – Jei sportuoti nusprendėte karščių metu, apkrovas geriau sumažinkite. Aktyvi fizinė veikla teigiamai veikia organizmą, tačiau tam reikia pasirengti – pasirūpinti, kad neperkaistumėte, negautumėte saulės smūgio.“

Simonas Pužas Asmeninio archyvo nuotrauka
Simonas Pužas Asmeninio archyvo nuotrauka.

S. Pužas atkreipia dėmesį, kad karštis neigiamai veikia organizmą, gali būti pavojingas žmonėms, turintiems sveikatos problemų ir tiems, kurie įprastai renkasi sėslesnį gyvenimo būdą, nėra pratę aktyviai judėti. Jei esate pradedantysis sportininkas, treniruotėms geriausia rinktis ankstyvą rytą ar vakarą, tačiau sportuoti patartina ne vėliau nei likus 2-3 valandoms iki miego. Sporto metu organizme padidėja hormono adrenalino, tad užmigti gali būti sudėtinga.

Ką rinktis – kardio ar svorių treniruotes?

Nusprendėte pradėti sportuoti, bet nežinote, nuo ko pradėti? Sporto treneris turi naudingų patarimų. Visų pirma – neskubėti, neapkrauti kūno pernelyg intensyviomis treniruotėmis, kurios ne tik neduos norimų rezultatų, bet ir gali būti žalingos. Treniruotės turi teikti malonumą, tad pradėkite nuo paprastesnių dalykų – eikite pasivaikščioti, lengvai prasibėkite. Bus naudinga ir kūnui, ir emocinei būsenai.

Asmeninis treneris pradedantiesiems pataria užsibrėžti nesudėtingai įveikiamus tikslus: kiekvieną dieną lengvam sportui skirti 15-20 minučių, palaipsniui ilginant treniruotes maždaug 5 minutėmis. Taip kūnas spės priprasti prie aktyvesnio gyvenimo būdo.

Svorio metimas vasarą: sporto treneris įvardijo pagrindines taisykles, kurių laikantis – sėkmė garantuota
Šaltinis: Shutterstock

Tačiau vien ėjimo ir lengvo bėgimo norimiems rezultatams pasiekti nepakaks. Sporto treneris pataria: norint džiaugtis ne tik lieknu, bet ir stangriu bei sveiku kūnu, būtinos treniruotės su svoriais. Baimintis jų tikrai nereikėtų nei vyrams, nei moterims, mat intensyvios treniruotės su svoriais visai nereiškia, kad užsiauginsite kalną raumenų. Tai – efektyvus būdas atsikratyti nereikalingų kilogramų, išryškinti kūno linijas. Tuo pačiu treniruotės su svoriais teigiamai veikia metabolizmą, gerina širdies ir kraujagyslių sistemos veiklą, turi begalę kitų teigiamų privalumų.

Sportuoti galima labai įvairiai, tad drąsiai eksperimentuokite ir ieškokite to, kas teiktų džiaugsmą – galbūt vienam patiks bėgimas, kitas malonumą jaus plaukiodamas, trečiam geriausiai seksis sporto salėje. Bet kuriuo atveju, atradus savo veiklą, vertėtų pasikonsultuoti su specialistu – jis ne tik paaiškins, kaip kuo greičiau pasiekti efektyvių rezultatų, bet ir padės susidraugauti su aktyviu gyvenimu būdu, kad sportas netaptų tik trumpalaikiu užsiėmimu.

Sveika mityba ir daug skysčių – būtinas fizinio aktyvumo palydovas

Stebuklai metant svorį nevyksta, tad vien sporto greičiausiai nepakaks – jei norite padailinti kūno linijas, būtina ir sveikatai maitintis. „Norint pasiekti efektyvių rezultatų, svarbiausia nesivadovauti taisykle „valgau daug, nes sportuoju“. Mityboje, kaip ir visur kitur, svarbus balansas, tačiau retsykiais taisyklėms galima ir nusižengti. Svarbiausia, kad tai netaptų rutina“, – sako S. Pužas.

Svorio metimas vasarą: sporto treneris įvardijo pagrindines taisykles, kurių laikantis – sėkmė garantuota
Šaltinis: Shutterstock

Ypatingą dėmesį sportuojantieji turėtų atkreipti į skysčių balansą organizme. Per dieną reikėtų išgerti bent 2 litrus vandens, jei sportuojate intensyviai – kiekis turėtų padidėti iki 3 litrų, o esant didesnei kūno masei – iki 3,5 litro per dieną. Taip pat svarbu sportuojant neatsisakyti druskos, mat ji sulaiko organizme skysčius. Tik nepamirškite saiko – pakanka vos 5 gramų per dieną.

O kaip dėl kitų gėrimų? Juk tai – taip pat skysčiai. Sporto treneris pastebi: ne visai. Saldžios arbatos, kavos, energetinių gėrimų ar vaisvandenių kiekį reikėtų apriboti, nes jie gal ir numalšina troškulį, tačiau veikia apgaulingai, gali tik paskatinti greitesnį skysčių pasišalinimą iš organizmo.

Jei esate iš tų, kurie vandens tiesiog nemėgsta ir išgeria vos 1-2 stiklines per dieną, į savo mitybos racioną įtraukite daugiau vaisių ir daržovių, savo sudėtyje turinčių didelį kiekį vandens.

„Agurkai, ledo salotos „Iceberg“, cukinijos, salierai, ridikėliai – visos šios šviežios daržovės savo sudėtyje turi daugiau nei 95% vandens, o tuo pačiu aprūpina organizmą ne tik skysčiais, bet ir vitaminais, kitomis naudingosiomis medžiagomis, – sako Vilma Juodkazienė, prekybos tinklo „Iki“ maisto ekspertė. – Į kasdienės mitybos racioną verta įtraukti ir vaisių bei uogų – šilauogių, arbūzų braškių, greipfrutų, ananasų. Šiuose produktuose taip pat daug vandens, tačiau valgyti reikėtų saikingiau, mat vaisiai savo sudėtyje turi ir nemažai natūralaus cukraus“.

Pasak jos, šiltasis metų laikas yra nuostabus tuo, kad turime visas galimybes sveikai ir įvairiai maitintis, nes parduotuves vis naujos šviežio derliaus gėrybės pasiekia beveik kas savaitę.