Kaip pasakoja bulvių augintojas Rimantas Žebarauskas, ankstyvųjų bulvių užauginimas reikalauja nemažai pastangų ir investicijų, tačiau stengtis iš tiesų verta – pirmosios šviežio derliaus bulvės ne tik labai gardžios, bet ir itin laukiamos. Šįmet pirmasis bulvių derlius buvo kasamas birželio 8-ąją ir jau kitą dieną pasiekė parduotuvių lentynas.

„Daiginti bulves šiais metais pradėjome dar sausio mėnesį, o sudygusias sodinome laukuose nutirpus sniegui – kovo mėnesio viduryje. Tam, kad ankstyvosios bulvės būtų apsaugotos nuo pavasarinių šalnų, visą bulvių lauką nuolatos laistėme – tai senovinis, bet veiksmingas metodas, įgyvendinamas pasitelkiant šiuolaikines technologijas“ – apie bulvių auginimą pasakoja pašnekovas.


Prekybos tinklo „Iki“ komunikacijos vadovė Vaida Budrienė pastebi, kad pirmosios vietos ūkininkų užaugintos bulvės sulaukia itin daug susidomėjimo ir vos pasirodžiusios lentynose, iškart atsiduria pirkėjų krepšeliuose. Atsižvelgiant į pirmųjų lietuviškų bulvių paklausą, prekybos tinkle siekiama pirkėjams pasiūlyti ir patrauklią kainą – kilogramas šviežių lietuviškų bulvių kainuoja 1,29 euro.

Pasiilgusiems tradicinių lietuviškų bulvių patiekalų, pavyzdžiui, cepelinų, bulvių augintojas Rimantas siūlo palaukti – šiam lietuviškam skanėstui pagaminti tinkamesnės vėlyvesnės bulvės. O šviežiomis, pirmojo derliaus bulvytėmis geriau mėgautis atskirai – gardinant jas tiesiog sviestu, žemaitišku kastiniu ar skanaujant kaip garnyrą prie įvairių patiekalų.

Nekantraujantiems paragauti pirmųjų šviežių lietuviškų bulvių, siūlome namuose pasigaminti lengvai paruošiamą patiekalą – šviežias bulves su žemaitišku kastiniu.

Šviežios bulvės su žemaitišku kastiniu

Pirmosios šviežios lietuviškos bulvės: ūkininkas paaiškino, kodėl cepelinų iš jų pagaminti nepavyks
Šaltinis: Shutterstock


Reikės:

• 8 šviežių bulvių
• 4 valgomųjų šaukštų sviesto
• 400 g grietinės (riebesnės)
• 50 g šaltai rūkytos šoninės
• 2 skiltelių česnako
• Druskos ir maltų juodųjų pipirų pagal skonį
• Krapų, petražolių ar kitų mėgstamų žolelių

Gaminimas:

1. Nedideliame puode užvirinkite šiek tiek vandens. Kol vanduo verda, gilesniame dubenėlyje (dubenėlis turi būti tokio dydžio, kad galima būtų uždėti jį ant puodo su verdančiu vandeniu) išsukite kambario temperatūros sviestą iki vientisos masės.

2. Nuolatos maišydami į sviestą po truputėlį sudėkite grietinę. Jei pastebite, kad sviestas ir grietinė atsiskiria, pastebimos mažos kruopelytės, dubenėlį uždėkite ant puodo su verdančiu vandeniu ir maišykite toliau. Sviestui ir grietinei įgavus vientisą tekstūrą, dubenėlį nuimkite nuo puodo. Svarbu neskubėti, grietinę į sviestą įmaišyti palaipsniui.

3. Kai sviesto ir grietinės masė įgaus tolygią kreminę tekstūrą, pagardinkite ją druska bei juodaisiais pipirais, įspauskite kelias skilteles česnako. Jei mėgstate, galite įdėti smulkintų petražolių, krapų, kmynų ar kitų prieskonių. Paruoštą žemaitišką kastinį palaikykite šaldytuve mažiausiai valandą.

4. Tuo tarpu puode išvirkite šviežias bulves. Išvirusias patepkite aliejumi, apibarstykite mėgstamais bulvių prieskoniais ir kelias minutes pakepinkite keptuvėje arba 10 min kepkite orkaitėje, įkaitintoje iki 200 laipsnių.

5. Apkepusias bulvytes išilgai įpjaukite ir atsargiai įdėkite paruošto žemaitiško kastinio. Ant viršaus užberkite šiek tiek kepintos šoninės, šviežių žolelių.