Jei prie Kalėdų stalo prisėdusiems svečiams iš užsienio pasiūlysite paragauti baltosios mišrainės, greičiausiai liksite nesuprasti – ko tokios? Baltos mišrainės? O štai Olivje salotos – tikrosios baltosios mišrainės pradininkės – pažįstamos daugumai.

Pasakojama, kad XIX amžiuje šias salotas sukūrė šefas Liusjenas Olivjė. Siekdamas įtikti rusų aukštuomenei, jis nusprendė pasiūlyti šį tą neįprasto, įkvėpto prancūziškų maisto gaminimo tradicijų. Savo firminėms salotoms virtuvės virtuozas rinkdavosi tuo laiku itin brangius, tik aukštuomenės grietinėlei įperkamus ingredientus. Salotų pagrindą sudarė kiaušiniai, virtos ir marinuotos daržovės, kurios buvo gardinamos omarais, brangiausiomis mėsomis ir padažu, kurio recepto niekam taip ir nepavyko sužinoti.

Olivje salotos buvo tokios geidžiamos, kad žinia apie jas pasklido po skirtingus pasaulio kampelius. Tad šiandien įvairių šių salotų atmainų galima rasti daugybėje pasaulio šalių. Kai kur jos taip ir vadinamos – Olivje salotomis, Lietuvoje – tiesiog baltąja mišraine.

Baltoji mišrainė taip pat gali būti skirtinga

Baltoji mišrainė jau tapusi tokiu įprastu lietuviams patiekalu, kad kone kiekviena šeimininkė turi savą ištobulintą receptą. Vieni baltąją mišrainę gamina tik iš daržovių, kiti deda virtos vištienos, kumpio ar kitos mėsos. Mėgstantys eksperimentuoti gardina ir įmantresniais priedais, pavyzdžiui, juodaisiais ar raudonaisiais ikrais.

Mėgstate baltąją mišrainę? Tuomet ją gamindami jokiu būdu nekartokite šios klaidos
Šaltinis: Shutterstock

Kaip pastebi prekybos tinklo „Iki“ maisto ekspertė Vilma Juodkazienė, baltoji mišrainė pirkėjų tarpe visais metų laikais yra viena perkamiausių, o prieš šventes – ypatingai, juk suktis laiko virtuvėje turi ne kiekvienas, o be baltosios mišrainės Kalėdų stalas vargiai įsivaizduojamas.

Vis tik ketinantiems baltąją mišrainę gaminti namuose maisto ekspertė turi keletą naudingų patarimų. Svarbiausias iš jų – nepersistengti su bulvėmis. Tuomet mišrainė bus lengvesnė, nereikės sukti galvos, kad suvalgius vos porą šaukštų norisi ne mėgautis skaniausiais Kalėdų patiekalais, o porą valandėlių nusnūsti.

„Baltosios mišrainės pagrindas visiems žinomas – virtos bulvės, morkos, marinuoti agurkai, konservuoti žirneliai ir majonezas. Tačiau su bulvėmis reikėtų elgtis atsargiau, mat jos – krakmolinga, skrandį apsunkinanti daržovė. Kuo daugiau virtų bulvių dėsite į baltą mišrainę, tuo daugiau reikės ir majonezo, – pataria V. Juodkazienė. – Jei norite, kad baltoji mišrainė būtų pakankamai drėgna, majonezą galite maišyti su natūraliu arba graikišku jogurtu, o skoniui pagyvinti įpjaustykite keletą kietai virtų kiaušinių, pagardinkite druska ir juodaisiais pipirais.“

Salotos bus gaivesnės, jei vietoj konservuotų žirnelių naudosite šviežius ar šaldytus – valgant jie išliks traškūs. O tam, kad ingredientai neprarastų savo tekstūros, padažu salotas gardinkite tik prieš pat patiekiant ant stalo.