Svarbu nebijoti eksperimentuoti

Kepinių receptais visai šeimai internete besidalijanti tinklaraštininkė Aistė Vadlūgaitė–Strelčiūnė pasakoja duonos kepimu susidomėjusi prieš dešimt metų. Tuomet šis pomėgis aplinkinius stebino, o dabar į svečius užsukę draugai jau su nekantrumu laukia, kokia gi duona šįkart bus pavaišinti.

Tinklaraščio „Pipirai piene“ kūrėja iki dabar puikiai prisimena pirmąją ruginę raugo duoną, kurią pasiryžo iškepti pati.

„Įvairesniu raugo panaudojimu susidomėjau prieš daugiau nei trejus metus. Raugo nebeturėjau, bet pasiryžau jį pati pasigaminti ir išsikepti kvietinę raugo duoną. Pirmasis bandymas „užsiauginti“ raugą nebuvo sėkmingas – manau, per daug juo rūpinausi ir laikiau itin šiltai. Antrą kartą raugo gamyba užsiėmiau labiau atsipalaidavusi, neturėdama didelių lūkesčių. Pavyko puikiai! Nuo tada mano virtuvėje ir prasidėjo duonos gaminimo eksperimentai – jai kepti naudoju skirtingų rūšių miltus, įvairius priedus, o patį raugą panaudoju ir saldiems kepiniams“, – pasakoja tinklaraštininkė.

Maisto tinklaraštininkė pasidalino gardžios naminės duonos receptu: pavyks išsikepti kiekvienam
Šaltinis: Asmeninio albumo nuotr.

Aistė džiaugiasi, kad per visus dešimt metų nebuvo nė vieno duonos kepaliuko, kuris liktų nesuvalgytas. Tačiau kad ir koks gardus kepalėlis gautųsi, nuo eksperimentų tai nesustabdė – visą laiką norėjosi išbandyti ką nors naujo, sukurti dar tobulesnį receptą.

„Man įdomu, kaip kitos rūšies miltai keičia kepinį, kokias savybes duona įgauna į tešlą įmaišius daugiau vandens, ką duoda kepimas kitokioje temperatūroje“, – patirtimi dalinasi A. Vadlūgaitė–Strelčiūnė.

Ieško naujų skonių

Prekybos tinklo „Iki“ kepyklų vadovė Nijolia Juchnevič pastebi, kad ilgą laiką lietuviai buvo gana konservatyvūs, tad dažniausias jų pasirinkimas buvo tradicinės ruginės ar plikytos kvietinės duonos. Vis tik laikai keičiasi – dabar parduotuvių lentynose vis dažniau dairomasi fokačijos, daigais praturtintų bagečių, įvairiausiomis sėklomis pagardintos duonos.

Jau daug metų perkamiausių sąraše laikosi prancūziški batonai, naminė duona, čiabata ir duona su saulėgrąžomis. „Iki“ parduotuvėse, siekiant pirkėjams pasiūlyti šviežios duonos, ji vietoje kepama net kelis kartus per dieną.

Maisto tinklaraštininkė pasidalino gardžios naminės duonos receptu: pavyks išsikepti kiekvienam
Šaltinis: Asmeninio albumo nuotr.

Duoną gaminti pati nusprendusi Aistė vargu ar suskaičiuotų, kiek įvairiausių duonos rūšių jau yra išbandžiusi ir pati iškepusi. „Bičiuliai labai pamėgo mano keptą kvietinę raugo duoną su burokais, vaikystę primenančią sumuštinių duoną. Vienas naujausių mano eksperimentų – sodri šokoladinė raugo duona. Šokoladas puikiai dera su raugo rūgštele, o ant duonos užtepus avies ar ožkos pieno sūrio, riekė tampa tikrai gurmaniška. Raugą naudoju kepdama čiabatą, prancūziškąją „brioche“, bagetes, picą, beigelius. Kadangi raugą reikia nuolat atnaujinti miltų ir vandens mišiniu bei dalį senojo nuimti, raugo likutį naudoju kepdama vaflius, blynus, sausainius, keksus, bananų duoną, bandeles su cinamonu. Raugo panaudojimo galimybės yra begalinės, tik dažnai mano norams išpildyti pritrūksta laiko ir... valgytojų“, – pasakoja pašnekovė.

Maisto tinklaraštininkė pasidalino gardžios naminės duonos receptu: pavyks išsikepti kiekvienam
Šaltinis: Asmeninio albumo nuotr.

Nuo ko pradėti?

Norintiems pabandyti išsikepti duoną namuose, pašnekovė rekomenduoja pradėti nuo lengvesnių užduočių – keptos ruginės raugo duonos. Nors daugelį labiausiai gąsdina pati raugo gamyba, pasigaminti jį tikrai įmanoma. O jei nesiryžtate, drąsiai prašykite kitų duonos kepėjų.

„Duona – labai universalus kepinys. Ji gali būti pagardinta ne tik tradiciniais priedais – įvairiomis sėklomis, riešutais ar prieskoninėmis žolelėmis,– bet ir fetos sūriu, alyvuogėmis, burokėliais, cukinijomis ar net šokoladu“, – sako Aistė ir dalinasi vienu iš mėgstamiausių jos receptų.

Ruginė duona su sėklomis

Dviem kepaliukams duonos reikės:

 • 500 g viso grūdo ruginių miltų;
 • 135 g stambių avižinių dribsnių;
 • 45 g cukraus;
 • 8 g druskos;
 • 50 g kviečių sėlenų;
 • 18 g linų sėmenų;
 • 18 g kmynų;
 • 85 g saulėgrąžų;
 • 50 g moliūgų sėklų;
 • 170 g ruginio raugo;
 • 720 g vandens.

Maisto tinklaraštininkė pasidalino gardžios naminės duonos receptu: pavyks išsikepti kiekvienam
Šaltinis: Asmeninio albumo nuotr.


Pabarstymui ir patepimui:

 • 2 arb. š. sėklų ar kmynų;
 • 2 valg. š. alyvuogių aliejaus.

Gaminimas:

Dubenyje sumaišykite raugą su vandeniu. Dėkite visus sausus ingredientus ir šaukštu maišykite, kol tešla taps vientisa. Ji bus labai tiršta. Tešlą dėkite į kepimo formas, šaukštu masę paspauskite ir išlyginkite paviršių. Jei naudojate ne silikonines kepimo formas, į vidų įtieskite kepimo popieriaus ir ant jo paskirstykite tešlą. Kepimo formas uždenkite. Patogu uždėti maišelį, suformuojant tarsi kepurę ar stogelį, kad maišelis neliestų tešlos paviršiaus. Jeigu kepimo forma gilesnė, galima ją uždengti maistine plėvele. Tešlą palikite kambario temperatūroje 8–10 valandų.

Kepimas:

Įkaitinkite orkaitę iki 180 laipsnių temperatūros (kepimo režimas viršus–apačia). Duonos kepaliukus galite pabarstyti mėgstamomis sėklomis ar kmynais. Kepkite 1 valandą. Iškepusią duoną plonai patepkite alyvuogių aliejumi. Leiskite visiškai atvėsti prieš pjaustant. Duona ilgiau išliks šviežia laikant ją įsukus į foliją vėsioje vietoje (žiemą tinka vėsesnė patalpa, vasarą galima laikyti šaldytuve).