Silkės turtingos savo sudėtimi, o ir kaina nesikandžioja – nieko keisto, kad nuo senų laikų būtent ši žuvis yra vienas populiariausių patiekalų ne tik švenčių metu. Bene labiausiai silkė vertinama dėl Omega-3 riebiųjų rūgščių, tačiau joje gausu antioksidantų, vitamino D, taip pat amino rūgščių, kurių pats organizmas negamina ir kurių negalime gauti su augaliniu maistu.

Tad valgyti silkę išties sveika. Tiesa, saikingai ir pasirenkant tinkamus priedus, juk mums visiems puikiai pažįstama „silkė pataluose“ – nors ir labai gardus, tačiau ganėtinai kaloringas patiekalas.

Kaip išsirinkti kokybišką žuvį?

Silkė – tai organizmui būtinų gerųjų riebalų šaltinis, tad kuo ji riebesnė – tuo vertingesnė. Žiema – pats tinkamiausias laikas į valias pasimėgauti šia žuvimi, mat silkės riebumas didžiąja dalimi priklauso nuo metų laiko, kada ji buvo sugauta. Manoma, kad pačios riebiausios silkės būna iki neršimo – nuo gruodžio mėnesio pradžios iki pat pavasario.

Jei parduotuvėje renkatės sveriamas silkes, tuomet atkreipkite dėmesį į bendrą žuvies išvaizdą: kokybiškos žuvies akių lęšiukai neturi būti apsiblausę, kūnas turi būti tvirtas, oda – švari ir tolygi, nepasidengusi dėmelėmis, žuvis neturi turėti jai nebūdingo specifinio aitraus kvapo.

Šie patarimai galioja renkantis ne tik silkę, bet ir kitos rūšies žuvį. Lengvai spustelėjus žuvies paviršių pirštu, elastinga oda per keletą sekundžių turėtų atgauti pirminę savo formą. Tokiu pačiu būdu galima patikrinti ir jau išdarinėtą žuvį – jos minkštimas neturi subliukšti.

Klasiką derinkite su modernumu

Gruodžio mėnesį silkė muša visus metų rekordus – o kaip gi kitaip, juk Kūčių vakarą tradiciškai ant stalo turi puikuotis bent vienas, o gal net ir keli skirtingi silkės patiekalai. Išaugusius silkių bei kitos žuvies ir jūros gėrybių pardavimus pastebi ir prekybos tinklo „Iki“ komunikacijos vadovė Vaida Budrienė.

„Prieš Kūčias fasuotos silkės pardavimai padidėja vidutiniškai 35 proc., o sveriamos – vidutiniškai kiek daugiau nei 45 proc. Žmonės taip pat gausiai perka ir upėtakį, šamą, skumbrę – jų pardavimai prieš šventes išauga vidutiniškai 30 proc. Pastebime, kad tinklo pirkėjai per šventes linkę rinktis ne tik tradicines žuvis, bet skanauti ir krevetes, midijas ar skraidkalmarių čiuptuvus. Jūros gėrybių pardavimai išauga daugiau nei trečdaliu“, – sako V. Budrienė.

Tad kokiais silkės patiekalais verta pasimėgauti per šias šventes? Siūlome nustebinti svečius ir pasigaminti ne tik abejingų nepaliekančią kone klasika tapusią silkę su baravykais, bet ir kiek modernesnį variantą – gardžius silkės ir burokėlių užkandukus.

Kūčių stalo pasididžiavimas – ypatingoji silkė su baravykais
Šaltinis: Shutterstock

Silkė su baravykais

Reikės:

  • 4 silkių puselių
  • 10 džiovintų baravykų
  • 1 didesnio svogūno,
  • Šlakelio aliejaus
  • Druskos ir maltų juodųjų pipirų


Džiovintus grybus kelioms valandoms pamerkite į šaltą vandenį, tuomet pavirkite ant nedidelės ugnies 40-50 min. Baravykams išvirus, į atskirą indelį nukoškite vandenį, o pačius sumalkite. Pasiruoškite svogūnus: juos kuo smulkiau supjaustykite ir pakepinkite ant aliejaus, kol svogūnai įgaus auksinį atspalvį. Pačioje kepimo pabaigoje pagardinkite žiupsniu druskos ir maltais juodaisiais pipirais. Į svogūnus suberkite maltus baravykus ir viską pakepinkite porą minučių ant nedidelės ugnies. Įpilkite šiek tiek grybų nuoviro ir patroškinkite, kol skystis nugaruos. Vieno kąsnio dydžio gabaliukais supjaustykite silkės filė, sudėkite ją į norimą indelį ir ant viršaus gausiai užklokite grybais.

Kūčių stalo pasididžiavimas – ypatingoji silkė su baravykais
Šaltinis: Shutterstock

Silkės ir burokėlių užkandukai

Reikės:

  • 1 prancūziško batono
  • 240 g silkių filė
  • 1 didesnio virto burokėlio
  • 2 v. š. balzaminio acto
  • Žiupsnelio druskos, pipirų


Prancūzišką batoną supjaustykite 2 centimetrų storio riekelėmis ir keletą minučių paskrudinkite orkaitėje. Smulkiai sutarkuotą burokėlį pagardinkite druska ir pipirais, apšlakstykite balzaminiu actu ir išmaišykite. Ant paskrudinto batono riekelės uždėkite šiek tiek tarkuotų burokėlių ir gabalėlį ar kelis silkės. Galite papuošti ir smulkintais žalumynais – svogūnų laiškais, krapais ar petražolėmis.