Šventės sugrįžta

Kokybiškas maistas – kokybiškam gyvenimui

V. Amosovas pasakoja, kad egzistuoja daugybė šašlykų paruošimo kepimo būdų, kurių esmė pernelyg nesiskiria – svarbiausia pasirinkti gerą mėsą ir tinkamai ją išmarinuoti. Savo mėgstamiausiu receptu pasidalinęs šefas teigia, kad tai itin lengvai paruošiamas patiekalas, kuriam marinuoti prireiks vos pusvalandžio.

Sprandinę savo šašlykams pasirinkęs grilio meistras atskleidžia, kad kitaip, nei daugelis įpratę, mėsą geriausia pjaustyti mažais gabaliukais – taip ji iškeps tolygiai, o valgyti bus kur kas patogiau. Marinato gaminimą šefas pradeda apibarstydamas svogūnus druska ir juos maigydamas, kol šie išleis sultis.

Svogūnus suvertus ant kubeliais pjaustytos mėsos, marinatas papildomas obuolių actu, maltais juodaisiais pipirais ir specialiu prieskonių mišiniu, kurio pagrindas – česnakas. Mišinys minkomas rankomis, neskubant – taip patiekalas įgaus dar daugiau skonio.

Vyras pasakoja, kad žmonės neretai vadovaujasi nepatikrintais mitais ir iš nežinojimo sugadina gerą produktą. „Kepant mėsą virš ugnies, išorė visada karštesnė, nei vidus. Daugelis nežino, kad net patraukus iešmus nuo ugnies, įkaitusi išorė padeda toliau iškepti mėsos vidui, todėl dažniau renkuosi patiekalą ištraukti anksčiau. Svarbu neperkepti“, – patarimais dalijasi V. Amosovas, pridurdamas, kad be gero marinato šašlyko neišgelbės nei majonezas, nei kiti padažai.
Organizatorių nuotr.

Grilio ekspertas pabrėžia, kad nors šašlykus daugelis pratę kepti paprastose kepsninėse, vis daugiau lietuvių tampa „kamado“ tipo kepsninių gerbėjais, mat jose atsiveria neribotos galimybės: „Galite kepti tradicinius mėsos, žuvies patiekalus, rūkyti, troškinti. Nuo plovo, guliašo, troškinių iki pyragų ar šakočių. Viskas priklauso nuo jūsų fantazijos“.

Su pašnekovu sutinka ir „Iki“ komunikacijos vadovė Vaida Budrienė. Pasak jos, grilio gerbėjų gretos Lietuvoje sparčiai didėja, tad prekybos centras ne tik tiekia aukštos kokybės šviežią produkciją, tinkamą grilio patiekalams, tačiau šį pavasarį pradėjo prekyba „Kamado Bono“ kepsninėmis bei jų priedais:

„Vis daugiau lietuvių nori būti profesionalūs kepėjai, o tam reikalingos kokybiškos priemonės. Nuo šiol „Iki“ prekybos centruose galima rasti „Kamado Bono Picnic“ keramikines kepsnines, idealiai tinkančias iškyloms, sodyboje ar nedidelėje terasoje. Taip pat – ketaus puodus ar kazanus“.

Pasak V. Amosovo, šiandien nebeliko sezono ar ne sezono grilinimui. Lietuviai net ir žiemą kuria kepsnines ir gamina įvairiausius patiekalus.

„Vienas gajausių mitų, kurį „perauklėjome“, tai įsitikinimas, kad šašlykai kepami tik vasarą. Mūsų beveik 85 tūkst. žmonių bendruomenė, besiburianti „Facebook“ grupėje, jau įsitikino, kad nesvarbu ar pūga, ar uraganas, visi eina kepti. Žiemą šašlykai netgi skanesni nei vasarą“, – tikina jis.

Pasak eksperto, mėsai šiek tiek pasimarinavus, o kepsninei įkaitinus iki 250 laipsnių, galima pradėti kepti. Tiesa, prieš maunant šašlykus ant iešmo, nuo jų derėtų nuimti svogūnus, kurie ant ugnies sudegtų. Grilyje šašlykai kepa apie 10 minučių, o išimti galima, kai vidinė mėsos temperatūra pasiekia 70 laipsnių.

Šefas teigia, jog 80 proc. skonio pajaučiama dar nepradėjus valgyti, todėl maistas privalo atrodyti išvaizdžiai. Iškepusius šašlykus jis „guldo“ ant lavašo ir pagardina kalendra bei čili pipiru, kurių negaili – šie prieskoniai prideda ir skonio, ir aromato.

Prieš valgant, lavašas užlankstomas ir mėsai leidžiama pastovėti dar 10 minučių – taip mėsos sultys neišbėgs, o skoniai susimaišys ir dar labiau įsigers į patiekalą.

Visą pokalbį ir gaminimo eigą pamatysite videoreportaže.