Su sodo specialiste sutinka ir Vaida Budrienė, prekybos tinklo „Iki“ komunikacijos vadovė. Ji sako, kad prekyba įvairiausiomis sėklomis šiais metais vyksta itin aktyviai, tad pirkėjai planuoja gėles savo sode iš anksto.

„Įvairiausiomis sėklomis šiemet pradėjome prekiauti dar metų pradžioje, tačiau jų pirkimo pikas prasidėjo balandžio mėnesį. Per sezoną sėklų parduodama net apie 0,8 milijono“, – pasakoja V. Budrienė bei priduria, kad tam įtakos turi ir su karantinu susijusi sėslesnė gyventojų kasdienybė.

Pilka ir geltona – šiųmetės spalvos

Sodo specialistė L. Liubertaitė teigia, kad spalvų saikas – visada gerai. „Jei žiūrite į savo gėlyną ir atrodo, kad kažkas negerai, visų pirma pabandykite eliminuoti keletą spalvų, gali būti, kad tik tiek užteks ir gėlynas taps harmoningesnis, jaukesnis“, – pataria tinklaraštininkė.

„Geltonas karutis“: šiųmetės sodo mados – vienmetės ir daugiametės, savaime pasisėjančios ar „senovinės“ gėlės
Šaltinis: Geltono karučio nuotr.

„Pantone“ spalvų institutas 2021-siems išskiria net dvi spalvas – pilką ir geltoną. „Šis derinys – subtilus ir jaukus. Yra begalė geltonai žydinčių augalų, kurie atrodo gražiai, tačiau praktika rodo, kad žmonės rinkdamiesi augalus labiau linkę sodinti rausvų, violetinių ar mėlynų atspalvių gėles“, – dalinasi patirtimi specialistė. Jos teigimu, tikrai neverta vengti geltonos ir pilkos spalvų derinio, ypatingai, jei norite, kad jūsų gėlynas atrodytų subtiliai.

Grįžta senos mados

Mada sukasi ratu. Šis pasakymas galioja drabužių, papuošalų, šukuosenų industrijoje, tačiau puikiai tinka ir kalbant apie gėles. Šiuo metu vieni populiariausių lietuvių pasirinkimų, anot pašnekovės, bijūnai, kuriuos taip gausiai augino mūsų senoliai.

„Šios gėlės patiria renesansą ir yra labai vertinamos šiuolaikinių žmonių“, – teigia sodininkė.

Taip pat, pasak jos, atgimimą patiria ir ankstesniais laikais ypatingai populiarūs buvę smidrai. Šie augalai puikiai atrodo puokštėse ir įvairiose kompozicijose. Svarbu tai, kad jie yra ir naudingi – smidrų ūgliai valgomi, ir šiuo metu ypač vertinami žmonių, propaguojančių sveiką mitybą ar mėgstančių kepsninėse keptą maistą.

Iš sėklytės užauginta gėlė – mieliausia širdžiai

Sodo ir daržo specialistė įsitikinusi – visi galime ant savo palangės užauginti gėles, kurios vėliau džiugins sode.

„Dalį augalų galima sėti tiesiai į dirvą, kas palengvina visą procesą. Iš tokio tipo augalų verta atkreipti dėmesį į dygiąsias kleomes, rudgrūdėles, kosmėjas. Šias gėles, kai atšils orai, galima sėti į dirvą, arba jau dabar susidaiginti ant palangės, o daigelius, sušilus orams, sodinti lauke, taip jų žiedai džiugins anksčiau“, – pataria L. Liubertaitė.

„Geltonas karutis“: šiųmetės sodo mados – vienmetės ir daugiametės, savaime pasisėjančios ar „senovinės“ gėlės
Šaltinis: Geltono karučio nuotr.

Žinoma, šiais laikais galima įsigyti pačių daigų, tačiau, pasak sodo specialistės, iš sėklytės užauginta gėlė visada bus mielesnė ir teiks didesnį džiaugsmą.

„Taip pat svarbu paminėtai tai, kad gėlių sėklų pasirinkimas – nepalyginamai platesnis nei daigų. Būtent pastarųjų galime įsigyti labai ribotą asortimentą, o jeigu norite auginti įdomesnes, savitesnes gėles, verta išbandyti jų auginimą iš sėklų“, – pasakoja tinklaraštininkė.

Naujakurių klaidos

Planuojant namų aplinką svarbu viską gerai apgalvoti. Dažnai naujakuriai užsėja žalią veją visame sklype, o apie gėlynus ir gėles, pirmaisiais gyvenimo naujuose namuose metais, negalvoja. Tai, pasak L. Liubertaitės – didelė klaida, mat nepalikus vietos gėlynui, dauguma žmonių gėles sodina į vazonus, o tai – sudėtingesnės priežiūros reikalaujantis būdas.

„Geltonas karutis“: šiųmetės sodo mados – vienmetės ir daugiametės, savaime pasisėjančios ar „senovinės“ gėlės
Šaltinis: Shutterstock

„Vienas iš didžiausių savęs apsunkinimų – vienmečių gėlių įsigijimas ir jų pasodinimas vazonuose. Tokias gėles vasaros metu reikia laistyti kartą dienoje, jei labai karšta – net du kartus. Taip pat darbo galima prisidaryti pasirinkus vienmetes gėles, kurių nužydėjusius žiedus reikia nuskinti. Tai – klaida, jei nenorite savęs apsunkinti, norite, kad be didelių pastangų jūsų gėlės atrodytų gražiai ir šviežiai“, – patirtimi dalinasi pašnekovė.

Vienmetes gėlės ji rekomenduoja žmonėms, kurie turi laiko jas prižiūrėti, skirti dėmesio. Šias gėles keičiant kiekvienais metais, galima laviruoti spalvų gamoje, išbandyti kažką naujo. Tačiau, pasak L. Liubertaitės, norint turėti gražią aplinką, bet neturint daug laisvo laiko, verta pagalvoti apie vejos susimažinimą ir daugiamečių gėlių gėlyno įsirengimą. „Toks gėlynas visada atrodys įdomiai, savitai, išskirtinai. Taip pat svarbu paminėti tai, kad apie daugiametes gėles nereikės kiekvieną dieną jomis rūpintis, tad toks sprendimas labai tinka šiuolaikiniam, skubančiam ir užimtam žmogui“, – teigia specialistė.

„Geltonas karutis“: šiųmetės sodo mados – vienmetės ir daugiametės, savaime pasisėjančios ar „senovinės“ gėlės
Šaltinis: DELFI / Rita Gečiūnaitė

Vienmečių gėlių pliusai

Nors daugiametės gėlės daugelyje sričių yra pranašesnės už vienmetes, pastarųjų nereiktų vengti ir atsisakyti.

„Vienmetės gėlės – puikus sprendimas, jei nesate apsisprendę, kokio gėlyno norėtumėte. Būtent su šio tipo gėlėmis galite paeksperimentuoti, pažiūrėti, kokio aukščio augalai labiausiai tiks jūsų sklype. Taip pat šios gėlės – puikus pasirinkimas, jei jūsų sklypas jau apsodintas medžiais ar krūmais, tačiau tarp jų – dideli tarpai. Kol medžiai ar krūmai užaugs iki norimo dydžio, vienmetės gėlės – puiki išeitis pagyvinti aplinką tarpuose šių augalų. Taip pat jos padės apsisaugoti nuo piktžolių žėlimo“, – pasakoja sodo ekspertė.

Jos teigimu, šiuo metu labai išpopuliarėjo ir savaime pasisėjančios gėlės. Šios gėlės puikiai tinka natūralistinio tipo gėlyne, kurio idėja vis labiau taikoma ir Lietuvoje.

„Pavyzdžiui, patagoninės verbenos – šiuolaikiško dizaino augalo pavyzdys. Šios gėlės – elegantiškos ir puikiai besižiūrinčios miesto soduose. Jas galima pasisėti patiems ir auginti ant palangės, tuomet jos anksčiau pražys pasodintos į nuolatinę vietą, o kitais metais, jei tiko vieta – sulauksite gausaus savaiminių sėjinukų derliaus“, – patarimais dalinasi pašnekovė.

„Geltonas karutis“: šiųmetės sodo mados – vienmetės ir daugiametės, savaime pasisėjančios ar „senovinės“ gėlės
Šaltinis: Shutterstock

Taip pat lietuviai tampa vis praktiškesni bei augina gėles skynimui. „Pamerktos gėlės namuose – viena gražiausių puošmenų. Žmonės dažnai renkasi auginti būtent skynimui skirtas gėles, kurios ilgai išsilaiko, atrodo estetiškai ir gražiai vazoje. Vieni populiariausių tokių gėlių pasirinkimų: gvaizdūnės, kosmėjos, kleomės. Turint lopinėlį žemės – galima paskirti lysvę būtent šioms gėlėms, skirtoms skynimui, kurios gražiai atrodys lauke bei džiugins akį, pamerktos namuose į vazą“, – pataria L. Liubertaitė. Pasak jos, į Lietuva vis labiau pradeda „belstis“ džiovintų gėlių mada, kurioms puikiai tinka vienmečiai augalai. Džiovintos gėlės – puiki išeitis ištisus metus džiaugtis žiedais, turėti iš ko pagaminti puokštę dovanai ar namų papuošimui. „Džiovinimui puikiai tinka vienmetės gėlės. Pavyzdžiui – šlamučiai, limonijos. Šias gėlės galite pasisėti patys ir auginti sode, o vėliau susidžiovinti ir gaminti Šv. Kalėdų dekoracijas ir puokštes ne sezono metu, kai nežydi gėlės“, – pasakoja specialistė.

Daugiametės gėlės – ilgalaikiam džiaugsmui

Planuojant gėlės savo sode ir ieškant daugiamečių augalų, svarbu tai daryti atsakingai. Didžiausias daugiamečių augalų pliusas, palyginti su vienmetėmis – rasite didelį pasirinkimą net sudėtingoms auginimo sąlygoms. Yra augalų, kurie puikiai augs pakrantėje ar molingoje, nederlingoje vietoje, pavėsyje.

„Geltonas karutis“: šiųmetės sodo mados – vienmetės ir daugiametės, savaime pasisėjančios ar „senovinės“ gėlės
Šaltinis: Shutterstock

Pašnekovė pabrėžia, kad daugiamečių gėlių pasirinkimas – žymiai gausesnis nei vienmečių. „Šiuo metu vyraujanti mada – auginti nereiklius augalus. Žmonės taupo vieną brangiausių resursų – savo laiką. Tad būtent tokie augalai yra puiki išeitis nenorint paskirti daug laiko priežiūrai. Tokio tipo gėlės yra parenkamos individualiai, pagal sklypo situaciją, ieškant varianto, kuris gražiai atrodytų, tačiau būtų atsparus ligoms, kenkėjams“, – teigia sodo specialistė.

Šiuo metu galima įsigyti gėlių, kurias perkant gaunama skrajutė, kurioje įvardyta tinkamiausios auginimo sąlygos, atsparumas ligoms, kenkėjams. Vieni populiariausių tokių gėlių pasirinkimų – ežiuolės, rožės, varpiniai augalai – smailiažiedis lendrūnas ir kiti.

„Geltonas karutis“: šiųmetės sodo mados – vienmetės ir daugiametės, savaime pasisėjančios ar „senovinės“ gėlės
Šaltinis: Geltono karučio nuotr.

Pašnekovė įsitikinusi – nėra blogų gėlių, tereikia aiškiai suplanuoti, ko būtent norite ir kokiems augalams jūsų sklype tinkamiausios sąlygos. Jei tai padarysite – jau šiemet galėsite džiaugtis nuostabiai atrodančiu gėlynu.