Dovanos neatstos dėmesio

Turbūt daugelis esame pastebėję, kad artėjant didžiosioms žiemos šventėms, mus aplanko įvairios nuotaikos ir mintys. Vaikams šv. Kalėdos dažniausiai siejasi su eglute, ryškiomis švieselėmis, atostogomis, bendru laiku su šeima ir, žinoma, dovanomis. Psichologė–psichoterapeutė Simona Velikienė sako, kad laukdami švenčių, vaikai gali pradėti jausti ne tik džiaugsmą, bet ir nerimą, nusivylimą, susijaudinimą ir net baimę. Kai kuriems vaikams tai gali būti sunkus metų laikas.

„Tyrimai patvirtina, kad vaikams stabilumo ir ramybės suteikia rutina bei šeimos ritualai. Tai ir turėtų būti svarbiausi dalykai švenčių metu. Kalbant apie dovanas, tai yra kiekvienos šeimos susitarimas, kiek ir kokių dovanų gaus vaikas. Visi pritars, kad dovanos teikia didelį džiaugsmą. Gaunant trokštamą daiktą, organizmas prisipildo laimės hormono – dopamino. Tiesa, tas pats vyksta ne tik gaunant, bet ir dovanojant dovanas kitiems", – teigia specialistė.

Anot jos, svarbiausia atkreipti dėmesį, su kokia intencija dovanojama dovana. Kartais tėvams norisi apipilti vaiką dovanomis, tokiu būdu lyg numalšinant kaltės jausmą už ilgai dirbtas valandas ar nesibaigiančius konfliktus namuose. Būna, kad tėvai nori suteikti vaikams tai, ko patys neturėjo vaikystėje. Visgi, psichologė sako, kad didžiausias dėmesys turėtų būti skiriamas ne dovanoms, o bendram laikui kartu.

 Simona Velikienė

Svarbu kokybė, ne kiekybė

Dovanos vaikams yra svarbios, tačiau didelis jų kiekis, anot vaikų psichologės–psichoterapiautės S. Velikienės, gali pridaryti bėdų.

„Vaikas gali nežinoti, kurio žaislo griebtis, su kuriuo pirmiausiai žaisti. Šiuo atveju vadovaučiausi viena taisykle – mažiau yra daugiau. Dabartiniai žaislai patys dainuoja, šneka, vaikui tereikia žiūrėti, ką žaislas daro, o pačiam nebėra stimulo ką nors papildomai sugalvoti. Tokie žaislai vaikui greit atsibosta, nes visa veikla – paspausti kelis mygtukus. Žinant tai, vertėtų dovanoti kūrybiškumą ir vaizduotę lavinančius žaislus", – pataria pašnekovė.

Renkant dovaną dvimečiui, specialistė rekomenduoja atkreipti dėmesį į žaislus, kurie skatintų mąstymą, mokymąsi. Tokiame amžiuje vaikus sudomins įvairios kaladėlės, dėlionės, konstruktoriai. Jei dovana renkama vyresniam vaikui, reikėtų stengtis dovanoti žaislus ar kūrybinius rinkinius, kurie leistų fantazuoti, kurti.

„Kad vaiko per daug neblaškytų žaislų gausa, galima pasiruošti iš anksto. Senuosius žaislus patarčiau kur nors atidėti, kad būtų galima juos vėl ištraukti po kurio laiko. Tokiu būdu vaiko akiratis nebus per daug apkrautas, bus mažiau stimuliacijos ir papildomų dirgiklių. Taip pat galima pagalvoti apie nebereikalingų žaislų perleidimą kam nors kitam. Tokia iniciatyva prieš šventes būtų puiki daiktų mažinimo ir dalinimosi su kitais tradicija", – sako ji.

Jei tėvams ar seneliams kyla klausimas, kas geriau – viena didelė dovana ar daug mažų, psichologė rekomenduoja koncentruotis į kokybę, ne kiekybę. Ji pateikia ir argumentą: 2018 metais atliktas tyrimas, kuriame dalyvavo 36 vaikai. Tyrimas atskleidė, kad dėl žaislų gausos suprastėja mažylių žaidimo kokybė. Nustatyta, kad mažiau žaislų vienu metu gali padėti vaikams geriau susikaupti ir žaisti kūrybiškiau. Specialistė pabrėžia, kad, tikėtina, jei vaikas bus apipiltas dovanomis, jis mažiau jas vertins, todėl geriausia būtų susitarti šeimoje, kad šv. Kalėdų proga vaikas gauna vieną dovaną, bet tokią, apie kurią svajoja.

„Visgi, vertėtų nepamiršti, kad laimės jausmas stipriai susijęs ne tik su gavimu, bet ir su davimu. Tyrimai rodo, kad netgi 2 metų amžiaus vaikai būna laimingesni kažką duodami kitiems, negu kažką gaudami patys. Taigi, norint, kad vaikai augtų kilnūs ir dosnūs, vertėtų patiems tėvams būti pavyzdžiu. Tam puikiai tinka nepasiturinčių vaikų svajonių išpildymas prieš šventes, eglutės papuošimas žvėreliams miške su maistu, nebenaudojamų žaisliukų ar perskaitytų knygų atidavimas kitiems ar savanoriavimas. Prasmingos dovanos turi didesnę emocinę vertę, nei kalnas brangių dovanų", – pabrėžia pašnekovė.

Specialistė primena, kad kiekvienoje šeimoje švenčių laukimas gali tapti magiškas, tereikia į viską žiūrėti kūrybiškai, užsiimti bendromis veiklomis su artimiausiais.

Būtina atsižvelgti į vaiko norus

Renkant dovaną vaikui, būtina atsižvelgti į jo norus, pažiūrėti, ar ta dovana atitinka jo poreikius, sako vaikų psichologė. Anot jos, tėvams kartais gali atrodyti, kad vaikui tam tikro žaislo nereikia, todėl gali kilti noras vaiką perkalbėti. Vis tik, reiktų pagalvoti, kad ir patys kartais norime naujų kvepalų ar papuošalų, nors jų turime ne vieną. Svarbu prisiminti, kad galbūt pageidaujama dovana mums ir neatrodo praktiška, tačiau tai yra vaiko svajonė.

Tyrimais nustatyta, kad 3–12 metų vaikams daugiau džiaugsmo suteikia materialios dovanos negu tam tikros patirtys. Vyresni, 12–18 metų vaikai labiau vertina dovanas, susijusias su tam tikru patyrimu. Tai gali būti įvairios išvykos, pramogos. Norint padėti mažiems vaikams daugiau vertinti ne apčiuopiamas dovanas, galima padovanoti tam tikrą konkretų dalyką, susijusį su numatyta patirtimi, pavyzdžiui žaisliuką ar nuotrauką tokio gyvūno, kurį vaikas pamatys zoologijos sode. Taip pat prasminga susitelkti į tokias dovanas, kurių pagalba būtų stiprinami šeimos tarpusavio santykiai. Tai galėtų būti bendros išvykos su šeima, įvairūs kūrybiniai rinkiniai, stalo žaidimai", – pataria specialistė.

Ji rekomenduoja apsvarstyti galimybę vaikui dovanoti tokias dovanas, kurios padės kurti ryšį su tėvais. Pavyzdžiui, galima pradėti su vaiku kolekcionuoti pašto ženklus, įvairias monetas.

Svarbu atvirai kalbėtis

Pasitaiko ir tokių situacijų, kuomet vaikai tikisi gauti tokią dovaną, kurios tėvai neišgalės nupirkti. Tokiu atveju S. Velikienė rekomenduoja vaikams pasakyti, kad Kalėdų senelis turi aplankyti daug vaikų, todėl negali jiems visiems dovanoti tokių prabangių dovanų. Taip pat specialistė siūlo paskatinti vaiką turėti keletą variantų, kad Kalėdų senelis galėtų išsirinkti pagal savo galimybes ir nykštukų užimtumą, kokią dovaną dovanoti. Svarbu nepamiršti, kad maži vaikai tiki magija, todėl bet kokią dovaną galime paversti stebuklinga, svarbu pasitelkti savo kūrybiškumą. Nereikėtų varžyti vaikų svajonių, juk į jas galime pažvelgti nebūtinai tiesiogiai.

Su vyresniais vaikais galima atvirai kalbėtis, kad šiemet Kalėdoms skiriame mažiau pinigų, nes taupome kažkam kitam. Galime pasiūlyti išsirinkti kitą dovaną ar prisidėti prie trokštamos dovanos taupymo. Tėvai taip pat gali paaiškinti, kad jų šeimos taisyklės skiriasi nuo kitų šeimų taisyklių. Tai gali būti puikus ribų išlaikymo pavyzdys ir galimybė mokytis išbūti su nemaloniomis emocijomis. Tėvai šiuo atveju turėtų priimti galimą vaiko nusivylimą ir pyktį, mokyti išbūti su jausmais, bet kartu parodyti, koks vaikas yra svarbus ir mylimas, nepaisant finansinių apribojimų šeimoje", – paaiškina pašnekovė.

Anot jos, būtent laiškas Kalėdų seneliui gali būti labai graži šeimos tradicija, kuomet vaikai, padedami tėvų, gali jį puošti, dekoruoti, į jį sudėti didžiausius savo norus ir svajones. Geriausiai, jei tėvai nesufleruotų vaikams apie tai, ko jie gali norėti, svarbu leisti vaikų kūrybiškumui reikštis pačiam.

„Taip pat, jei laišką rašo patys vaikai, tėvai neturėtų taisyti gramatinių, stiliaus klaidų. Procesas turėtų būti malonus vaikui, keliantis džiaugsmą, o ne įtampą ir nusivylimą savo jėgomis. Laiškus galima pradėti rašyti nuo mažumės, kuomet vaikas jau supranta Kalėdų šventės prasmę, tradicijas. Tai gali būti ir nuo 3 metų amžiaus. Tokiu atveju laišką gali parašyti tėvai, o vaikas gali jį papuošti, pasakyti, kokios dovanos norėtų. Su kiek paaugusiais vaikais galima praplėsti laišką, duoti užduotį parašyti už ką jie yra dėkingi šiais metais, kokius gerus darbelius padarė", – sako specialistė.

Psichologė pabrėžia, kad laiško Kalėdų seneliui rašymas – puiki proga su vaikais pasikalbėti apie Kalėdų prasmę, gerumą, rūpinimąsi vieni kitais.

Puikus pasirinkimas – lavinančios dovanos

Edukologė, „Family Lab Academy" Klaipėdoje vadovė ir mokytoja Indrė Neimantė rekomenduoja orientuotis ne į dovanas ar jų kiekį, bet į kokybišką laiką su šeimos nariais, pokalbius apie stebuklingąjį šv. Kalėdų laikotarpį.

„Žinoma, dovanoti dovanas ir parodyti savo dėmesį vaikams, juos nudžiuginti, norisi visiems. Rinktis dovanas reikėtų pagal tai, kokie yra vaiko pomėgiai, koks jo amžius. Svarbu atkreipti dėmesį, kad dovana būtų kokybiška ir ilgaamžiška. Vaikams geriausia dovanoti laiką kartu, pavyzdžiui, stalo žaidimus, kurie skatina ne konkurenciją, o bendradarbiavimą. Taip pat puikus pasirinkimas – įvairūs kūrybiniai rinkiniai, edukaciniai žaislai", – pataria pašnekovė.

Anot jos, nereikėtų persistengti su dovanų kiekiu, mat galiausiai vaikai tik pasimeta gausoje. Specialistė rekomenduoja atkreipti dėmesį, ar pasirinkti žaislai lavina vaiko kūrybiškumą, vaizduotę, motorinius įgūdžius, ar ugdo socialinį ir emocinį intelektą. Prieš perkant dovaną, reikėtų pagalvoti, ar žaislas bus įdomus po pusės metų ar ilgesnio laikotarpio.

Visai nebūtina daug išleisti

Klaipėdos valstybinės kolegijos lektorė I. Neimantė pabrėžia, kad būtent lavinamosios dovanos skatina vaikus mąstyti kūrybiškiau bei pasitelkti vaizduotę. Dovanos, kurios skatina tėvus susėsti su vaiku kartu ir atlikti veiklas visiems drauge, prisideda prie bendro kokybiško laiko, tarpusavio santykio stiprinimo.

„Tokiu būdu gerėja ir vaiko emocinė būklė. Vaikas, kuris gauna pakankamai tėvų dėmesio ir laiko, auga labiau pasitikintis savimi ir savo jėgomis. Turėdamas stiprų ryšį, vaikas nebijo parodyti savo emocijų ir papasakoti tėvams viską, kas sukasi jo mintyse. Tad pradedant dovanomis ir kokybišku laiku kartu, kuriate tarpusavio ryšį visam gyvenimui", – įsitikinusi edukologė.

 Indrė Neimantė

Anot pašnekovės, dovanoms visai nebūtina daug išleisti. Jos manymu, vaikai greičiausiai net nežinos, kiek kainavo žaislas, nebent patys tėvai tai akcentuos.

„Orientuotis į kuo brangesnę dovaną nevertėtų. Juk ne tame šv. Kalėdų šventės esmė. Vaikams reikia jūsų dėmesio, laiko ir gerų emocijų. Būtent tai galima dovanoti neišleidžiant gausybės pinigų. Galima dovaną net sukurti patiems, sudėlioti rinkinuką iš daiktų, kurie skatintų vaiko kūrybiškumą, atlieptų jo poreikius. Šiuo metu rinkoje nemažai organizacijų siūlo įvairius kūrybinius rinkinius, užduotėlių prenumeratas, stalo žaidimus, kurie skatina bendradarbiavimą", – teigia I. Neimantė.

Renkant dovaną vaikui, edukologė pataria orientuotis į tai, kad ji atitiktų jo amžių ir poreikius. Svarbiausia apgalvoti, koks šios dovanos tikslas. Svarbu, kad dovana atitiktų šeimos vertybes, nebūtų nupirkta vien dėl skuboto sprendimo.

Dovanomis rūpinasi iš anksto

Augantis klientų susidomėjimas vaikiškais žaislais imamas stebėti nuo lapkričio mėnesio pradžios, o didžiausi pardavimai jau daugelį metų iš eilės fiksuojami gruodžio mėnesį, sako „Maxima LT" Pirkimų departamento direktorius Marius Tilmantas.

„Dažnas klientas dovanas planuoja ir įsigyja anksčiau, nepalieka to paskutinei minutei. Tikėtina, kad per pirmąjį karantiną įgyti ar prisiminti pirkinių planavimo, racionalaus apsipirkimo įgūdžiai pasitarnauja ir planuojant bei perkant dovanas. Mūsų užsakymu atlikta apklausa parodė, kad beveik pusė respondentų šiais metais dovanoms planuoja išleisti tiek pat, kiek ir pernai", – teigia specialistas.

Anot jo, „Maxima" parduotuvėse klientai gali rasti įvairių kainų segmentų žaislų, tačiau pastebima tendencija, kad akcijų metu tiek žaislų, tiek vaikiškų knygų pardavimai stipriai išauga.

„Didesnėse ir didžiausiose „Maximos" parduotuvėse galima rasti itin platų žaislų pasirinkimą įvairaus amžiaus vaikams nuo pat kūdikystės. Analizuojant pastarųjų metų pardavimų tendencijas pastebime, jog itin populiarūs tokie žaislai, kurie lavina kūrybiškumą ir judesių motoriką. Taip pat, vaikai itin mėgsta įvairias transporto priemones, ypač valdomas radijo bangomis. Populiarumu nenusileidžia žaidimai ir žaislai, kuriuos galima kolekcionuoti, surinkti vienos žaislų linijos komplektą", – pasakoja įmonės atstovas.

Jo teigimu, populiariausių žaislų sąraše pirmą vietą užima LEGO konstruktoriai, kurie yra pritaikyti įvairaus amžiaus vaikams. Visus metus, o ypač šventiniu laikotarpiu, didelio klientų susidomėjimo sulaukia ir įvairios dėlionės bei stalo žaidimai. Pašnekovas sako, kad jau daugelį metų vienas populiariausių pasirinkimų žiemos švenčių dovanoms – „Monopolis".

Šaltinis
Temos
Specialusis projektas „Kalėdų Kalėdos“
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (1)