„Jei galvojate, kad silkę ruošti – nuobodu, turiu jums paprieštarauti. Silkę galima perkelti visai į naują, restoraninį lygį, ją patiekti neįprastai, pagardinant subtiliais priedais", – sako pašnekovė ir prižada pasidalinti labiausiai nusisekusiais receptais.

Silkę pamėgo gyvendama Olandijoje

Turbūt visai nestebina tai, kad dažniausiai vaikai raukosi ant stalo pamatę silkę ir retai sutinka jos paragauti. Vita Marija Murėnaitė juokiasi, kad ji – visai ne išimtis, tad šią žuvį pamėgo tik užaugusi.

„Silkę pamėgau išvažiavusi gyventi į Olandiją. Būtent šioje šalyje galima paragauti iš pirmo žvilgsnio gana keistai atrodančio sumuštinio su silke, kurį olandai tiesiog dievina. Susižavėjau juo ir aš. Viskas itin paprasta – reikia prapjautoje bandelėje įdėti silkės filė, pjaustytus svogūnus, marinuotus agurkėlius, viską pagardinti aliejumi. Nors skamba neypatingai, šis sumuštinis – labai skanus ir iki šiol man sukelia nostalgiškus jausmus", – sako pašnekovė.

Būtent pamėgusi šį neįprastą sumuštinį, nuomonės formuotoja pradėjo gaminti ir valgyti silkę dažniau. Vasarą, gyvendama pas mamą Molėtuose, ji niekada neatsisako šio patiekalo, mat jį itin mėgsta kiti šeimos nariai. O pati besisukdama virtuvėje, internetinio turinio kūrėja, ieško vis neišbandytų silkės paruošimo būdų.

Privalomas patiekalas ant Kūčių stalo

Kaip ir daugumai lietuvaičių, taip ir knygos „Kaip per sviestą" autorei, silkė – būtinas patiekalas, kurį norisi gaminti didžiausioms metų šventėms.

„Sunku įsivaizduoti šventes be silkės. Prisimenu, vaikystėje seneliai ruošdavo silkę su svogūnais, morkomis, grybais. Šis patiekalas kelia nostalgiškus prisiminimus. Tačiau nereikia manyti, kad silkę galima ruošti tik tradiciškai, mat pasitelkus fantaziją, įmanoma šį patiekalą patiekti neįprastai", – pabrėžia ji.

Anot maisto gaminimo entuziastės, besilankant įvairiuose restoranuose neretai meniu galima rasti ir silkės patiekalų, kuriuos mūsų tautiečiai itin mėgsta.

 Vita Marija Murėnaitė

„Prieš trejus metus pirmąjį kartą išbandžiau labai nusisekusį receptą – silkės tartarą. Iki šiol šis patiekalas susilaukia itin daug teigiamų įvertinimų, jis buvo vertas atsidurti ir mano receptų knygoje", – džiaugiasi pašnekovė.

Ji ragina nebijoti eksperimentuoti, šių metų šventėms silkę gaminti neįprastai, improvizuojant ir atrandant naujus skonius.

Kelios taisyklės besirenkant silkę

Kulinarinės knygos autorė sako, kad dažniausiai silkę perka be aliejaus, nemarinuotą ir ją gardina namuose pati.

„Visada renkuosi silpnai sūdytą silkę. Namuose ją pagardinu svogūnais, actu, kaparėliais, saulėje džiovintais pomidorais. Taip paruoštą silkę gardžiai valgau su bulvėmis ar duona. Silkė – patiekalas, kuris gali būtu sotus ir tikti pietums, tačiau svarbu ir tai, kad ją gaminant neišleisite daug pinigų", – dalinasi pašnekovė.

V. M. Murėnaitė sako, kad namuose gaminti silkę nėra sudėtinga, šią žuvį galima pagardinti mėgstamais prieskoniais ir daržovėmis. Prie silkės, anot nuomonės formuotojos, niekada nesuklysite pasirinkę svogūnus, bulves, raugintus agurkėlius.

Silkė – vienas mėgstamiausių lietuvių patiekalų

„Maxima LT" Pirkimų departamento direktorius Marius Tilmantas sako, kad Kūčių stalas be silkės – tikra retenybė lietuvių namuose. Ši žuvis lengvai paruošiama, nebrangi, o receptų įvairovė yra neišsemiama, tad dažnai per žiemos šventes ragaujama net ne vieno silkės patiekalo. Silkė marinuojama, patiekiama su grybais, su šia žuvimi gaminamos mišrainės ir įvairios užtepėlės.

„Silkės populiarumą palaiko ir jos kainos bei kokybės santykis: ši žuvis nekainuoja daug, tačiau yra riebi, maistinga ir naudinga sveikatai. Mitybos ekspertų teigimu, ji puikiai tinka pakeisti mėsą ne tik ant Kūčių, bet ir ant kasdienio stalo. Pastebime, kad tie pirkėjai, kurie mėgsta silkės patiekalus ruošti patys, tą dažniau ima daryti dar likus daugiau nei mėnesiui iki Kūčių – marinuotos silkės ir filė paklausa stipriai augti pradeda jau lapkričio mėnesį", – pasakoja specialistas.

Anot jo, šios žuvies pardavimų pikas „Maxima" parduotuvėse kasmet fiksuojamas gruodį, tačiau įvairiais priedais skanintos silkės ir mišrainės – tikrai nėra vien tik švenčių patiekalas. Pašnekovas sako, kad pirkėjai ypač mėgsta naminę sluoksniuotą silkių ir burokėlių mišrainę, kuri nuo lentynų graibstoma ir vasarą. Pirkėjai taip pat dažnai renkasi įvairias silkės variacijas su grybais.

„Populiariausias gaminys ne tik prieš šventes, bet ir visus metus būna silkių filė aliejuje. Nemažai šventinių silkių patiekalų receptų keliauja iš kartos į kartą, tad jau paruošta kokybiška filė tampa aukso viduriuku tiems, kurie nori ir išlaikyti tradicijas, ir sutaupyti laiko virtuvėje. Be to, žmonės vis dažniau nori eksperimentuoti virtuvėje ir atrasti naujų skonių, tačiau ne visi nusiteikę arba moka patys darinėti žuvį", – sako M. Tilmantas.

Specialisto teigimu, nemažai žmonių linkę vis daugiau darbų perleisti maisto gamybos ekspertams parduotuvėse: spalio mėnesį „Maximos" užsakymu „Spinter Research" atlikta reprezentatyvi apklausa parodė, kad kas trečias pirkėjas ketina ant šventinio stalo dėti įsigytą jau paruoštą silkę.

„Instagram" paskyros „Running Vita" kūrėja ir receptų knygos „Kaip per sviestą" autorė Vita Marija Murėnaitė dalinasi savo mėgstamiausiais silkės receptais, kuriuos siūlo išbandyti ir jums.

Silkės tartaras

Vienai porcijai reikės:

1 didelės bulvės;
4 šaukštų alyvuogių aliejaus;
0,5 šaukštelio druskos;

100 g silkės filė;

kelių svogūnų laiškų bei krapų šakelių;

2 ridikėlių;

8 kornišonų (mažų marinuotų agurkėlių);

žiupsnelio juodųjų pipirų;

šaukšto grietinės.

Gaminimas:

Nuskuskite ir nedideliais gabalėliais supjaustykite bulvę. Keptuvėje gerai
įkaitinkite du šaukštus aliejaus ir paskrudinkite bulvės gabaliukus apie 6 min., kol jie taps
traškūs ir aukso spalvos. Perkelkite juos ant popierinio rankšluosčio,
nusausinkite ir paskaninkite puse kiekio druskos.

Silkę, svogūnų laiškus, krapus, ridikėlius ir kornišonus supjaustykite kuo mažesniais
gabalėliais, apibarstykite likusia druska, pipirais, apšlakstykite likusiu aliejumi ir gerai
išmaišykite. Silkės tartarą patiekite su grietine ir šiltomis bulvėmis.


Olandiškas sumuštinis

Sumuštiniui reikės:
1 trumpo prancūziško batono;
2 šaukštų alyvuogių aliejaus;
1 silkės filė;
0,5 baltojo arba raudonojo svogūno;
vieno svogūno laiškų arba šviežių krapų šakelės;
3 kornišonų (mažų marinuotų agurkėlių).

Gaminimas:

Batoną perpjaukite išilgai. Švelniai, kad nesuplėšytumėte, atverkite batoną, jį pašlakstykite alyvuogių aliejumi. Tuomet uždėkite silkę, smulkiai supjaustytą svogūną, svogūno laiškus bei kornišonus. Įstumkite visus ingredientus vidun ir užverkite sumuštinį.

Šaltinis
Specialusis projektas „Kalėdų Kalėdos“
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją