Rekordiniai šalčiai kaustė seniai, o stiprus snygis – dar 2008-aisiais

Lietuvos hidrometeorologijos tarnyba skelbia, kad storiausia sniego diena Lietuvoje išpuolė dar 1931-aisiais. Keista, kad tai nutiko net ne žiemą – jau pavasarėjant, kovo mėnesį, Laukuvoje fiksuotas 94 centimetrų sniego storis.

Sekmadienį Lietuvą užklupus pūgai, pro langus dairėmės, kada gi tai baigsis, o štai ilgiausia stichinė pūga šalį aplankė 1969 m. vasario 11 dieną ir tęsėsi 78 valandas ir 25 minutes.

Stipriausias snygis buvo gana neseniai – 2008-aisiais: lapkričio 25 d. Nidoje fiksuotas snygio intensyvumas 66 mm/12 val. Smarkai snigo iki ryto, griaudėjo perkūnija, ryte sniego dangos storis buvo net 45 cm. Pasiektas katastrofinio meteorologinio reiškinio – labai smarkaus snygio – kriterijus.

Žemiausia oro temperatūra Lietuvoje fiksuota 1956-aisiais, kuomet Utenoje vasario 1 d. termometro stulpelis rodė 42,9 laipsnius žemiau nulio.

1999 02 24 VAŽIAVIMO SĄLYGOS KELIUOSE BUVO SUDĖTINGOS, TODĖL JIE BUVO NUOLAT VALOMI. VASARIO 24-ĄJĄ PŪGA SIAUTĖ BEVEIK VISOJE LIETUVOJE. VILNIAUS, UTENOS IR PANEVĖŽIO APSKRITYSE VIETOMIS BUVO PRISNIGTA IKI 20 CM
1999 02 24 VAŽIAVIMO SĄLYGOS KELIUOSE BUVO SUDĖTINGOS, TODĖL JIE BUVO NUOLAT VALOMI. VASARIO 24-ĄJĄ PŪGA SIAUTĖ BEVEIK VISOJE LIETUVOJE. VILNIAUS, UTENOS IR PANEVĖŽIO APSKRITYSE VIETOMIS BUVO PRISNIGTA IKI 20 CM. Šaltinis: ELTA, G.Žilinsko nuotr.

Lietuviškas gruodis: per vieną savaitgalį – trigubai nuo pernai šokę pardavimai

Gruodis Lietuvoje buvęs visoks: žemiausia oro temperatūra, kada nors Lietuvoje fiksuota paskutinį metų mėnesį –34,0 °C. Tai įvyko 1969-ųjų gruodžio 31 d. Varėnoje ir 1978-ųjų gruodžio 30 d. Rokiškyje. Būta ir neįtikėtinai aukštos gruodžio temperatūros, kada 1882-aisiais Druskininkuose termometro stulpelis užkopė iki 15,6 laipsnių šilumos.

Sniege paskendę lietuviai buvo 1973 gruodžio 12 – 13 dienomis, kai Kelmėje labai smarkaus snygio metu per 12 val. iškrito 32,7 mm kritulių. Tais pačiais metais pūga Kybartuose tęsėsi ištisas tris paras.

2004 Vilnius, sausio 2 d. (ELTA). Gausiai pasnigus sostinės komunalinėms tarnyboms darbų per akis.
2004 Vilnius, sausio 2 d. (ELTA). Gausiai pasnigus sostinės komunalinėms tarnyboms darbų per akis.. Šaltinis: ELTA

Pagal Aplinkos ministro įsakyme naudojamą Stichinių, katastrofinių meteorologinių ir hidrologinių reiškinių rodiklių lentelę, stichiniam meteorologiniam reiškiniui priskiriamas toks snygis, kai kritulių kiekis pasiekia 20–30 mm, sniego dangos prieaugis pasiekia 20–30 cm, o snygio trukmė yra mažiau arba lygi 12 val. Kuomet sniego dangos prieaugis viršija 30 cm, o kritulių kiekis taip pat yra didesnis nei 30 mm – toks snygis priskiriamas katastrofiškų reiškinių klasifikacijai.

Tuo tarpu Lietuvoje gruodžio 12 d. rytą storiausia sniego danga buvo Tauragnuose (Utenos r.), pasiekusi 39 cm, Buivydžiuose (Vilniaus r.) – 35 cm, Guntauninkuose (Ignalinos r.) – 32 cm, Dūkšte (Ignalinos r.) ir Puvočiuose (Varėnos r.) – po 30 cm, Laukuvoje (Šilalės r.) ir Švenčionyse – po 29 cm. Mažiausiai sniego buvo Nidoje – 6 cm, o taip pat Centrinėje Lietuvoje – apie 11–14 cm.

Vilnius, 2011 m. sausio 26 d. (ELTA)
Vilnius, 2011 m. sausio 26 d. (ELTA). Šaltinis: ELTA / Dainius Labutis

Nors šis snygis bent kol kas nepretenduoja tapti katastrofa, oro įtaka pardavimams – daugiau nei akivaizdi: „Maxima" Pirkimų departamento direktorius Marius Tilmantas pasakoja, jog praėjusį savaitgalį ypač ženkliai šoktelėjo sniego kastuvų, gremžtukų, skirtų ledui nuo automobilių stiklo valyti, grandiklių bei sniego valymo šepečių paklausa.

„Taip pat perkamos čiuožynės ir rogutės, pačiūžos. Skaičiuojame, kad per šį savaitgalį įvairių sniego valymo bei žiemos sporto inventoriaus prekių pardavimai yra daugiau nei 60 proc. didesni lyginant su praėjusiu savaitgaliu ir beveik 3 kartus didesni nei pernai. Šių prekių atsargų turime, tad trūkumo parduotuvėse kol kas nėra", – komentavo M. Tilmantas.

ELTA fotobanke saugoma bene milijonas svarbiausių Lietuvos visuomeninio gyvenimo akimirkų nuotraukų. Ryškiausi politiniai įvykiai ir asmenybės, didžiausią vertę turintys kultūros renginiai, įsimintiniausios sporto varžybos, miestų peizažai bei žmonės jau keletą dešimtmečių yra ELTA fotografų objektyvų centre. Eltos fotobanke persipina aktualiausios naujienos ir istorinės retrospektyvos, kuriose galima atrasti tiek svarbiausius visuomenės veikėjus, tiek pačius save. Ilgą laiką ELTA buvo vienintelė fotometraštininkė Lietuvoje, dėl to kruopščiai kauptas fotoarchyvas ypač vertingas tiek šalies, tiek ir užsienio žiniasklaidai, įvairioms institucijoms, enciklopedijoms, istorijos tyrinėtojams, privatiems asmenims. Fotobanko paslaugomis naudotis paprasta: svetainėje
www.elta.lt rinkitės fotobanko skiltį ir, spustelėję detalios paieškos ikoną, nurodykite raktinius žodžius bei pasirinkite dominantį laikotarpį.

Specialusis projektas „Kalėdų Kalėdos“