„Gyvenimas Taline brangesnis nei Vilniuje, bet ne tiek ir daug. Realiai, už tą sumą, kurią pragyvenau Vilniuje, galėčiau gyventi ir Taline, tik kad valgyčiau pigiausius produktus ir niekur neišeičiau“, – pasakoja šiuo metu Estijos sostinėje studijuojantis ir dirbantis Andrius.

Jis pabrėžia kruopščiai neskaičiuojantis savo išlaidų, bet vertina, kad Taline jam kas mėnesį reikia maždaug 100 – 150 eurų daugiau nei gyvenant Vilniuje.

„Bet, pavyzdžiui, aš pats dirbu restorane ir per mėnesį uždirbu 1,2 – 1,3 tūkst. Eur kartu su arbatpinigiais. Oficiali mano alga yra 600 Eur. Kiek žinau, Lietuvoje sunkiai galėčiau to tikėtis“, – sako pašnekovas.

Buto nuomai kartu su mokesčiais Andrius išleidžia 200 Eur, tačiau jis gyvena netoli centro, atokesniuose rajonuose galėtų rasti būstą pigiau, o gyvenimas bendrabutyje jam atsieitų 120 Eur.

Kiek pinigų reikia pavalgyti jam įvertinti sunku, kadangi dirba restorane, dažniausiai ten ir papietauja nemokamai, bet skaičiuoja, kad maistui Estijos sostinėje per mėnesį reiktų skirti maždaug 200 Eur.

Taline padavėju dirbantis vilnietis: Lietuvoje sunkiai galėčiau to tikėtis
© DELFI / Adomas Pivoriūnas

„Pramogos gana brangios, renkuosi, kur eiti. Įėjimas į paprasčiausius klubus kainuoja bent 10 Eur, o jei vyksta rimtesnis renginys, bilietų kainos kyla iki keliasdešimt eurų“, – pasakoja Andrius.

Kaip didelį pliusą jis įvardina viešąjį transportą, šis yra nemokamas Talino gyventojams, bet Andriaus teigimu, keleiviu kontrolė ir šiaip čia pasitaiko labai retai.

Naujausiais „Eurostat“ duomenimis, 2016 m. maisto ir nealkoholinių kainų lygis Estijoje sudarė 90 proc. Europos Sąjungos (ES) vidurkio, o Lietuvoje kainos mažesnės ir sudarė 80 proc. ES vidurkio.

Vis dėlto avalynės ir rūbų kainos tiek Lietuvoje, tiek Estijoje buvo didesnės nei ES vidurkis. Lietuvoje rūbų kaina sudarė 104 proc. ES vidurkio, o batų – 103 proc. Estijoje šie skaičiai atitinkamai siekė 113 proc. ir 110 proc.

Tiesa, atlyginimai šiose šalyse taip pat skiriasi, minimalus atlyginimas Lietuvoje – 380 Eur, o Estijoje – 470 Eur. Be to, ženkliai skiriasi vidutinis atlygis, Estijoje darbuotojai gauna 1153 Eur, o Lietuvoje beveik trečdaliu mažiau – 818 Eur.

Kainos Talino centre

Pats taip pat apsižiūriu, kokios kainos Taline. Pirmasis iššūkis – pasistatyti automobilį miesto centre. Stovėjimas visur apmokestintas, šalia aikštelių grasinantis ženklas: nesusimokėjus automobilis bus nutemptas, o baudos siekia 500 Eur.

Tiesa, pirmąsias 15 min visur galima stovėti nemokamai, bet didžiausia problema kyla dėlto, kad niekur nesimato aparatų, kur galėčiau susimokėti, o iš ženklų aišku tik tiek, kad tą galima padaryti trumpąja žinute, tačiau estiškas instrukcijas perskaityti sudėtinga.

Taline reikia susimokėti už kiekvieną prastovėtą minutę, pigiausioje zonoje nurodyta minutės kaina – 0,025 Eur, bet mokėti reikia tik darbo dienomis nuo 7 iki 19 val, o sekmadieniais statyti galima nemokamai. Brangesnėje zonoje kaina už minutę – 0,08 Eur, o brangiausias stovėjimas – 0.10 Eur, čia jis visada mokamas. Talino gyventojams siūlomas mėnesinis abonementas, jis atitinkamai kainuoja 150, 250 ir 300 Eur.

Beje, nekilo ir mintis sustoti Estijos degalinėse, kuro kainos Taline maždaug 0,10 Eur didesnės nei Lietuvoje, štai „Neste“ dyzelino litras kainuoja 1,139 Eur, o 95 benzino – 1.179 Eur.

Talino kainos
© DELFI / Adomas Pivoriūnas
Talino kainos

Lovą Talino centre esančiame hostelyje galima gauti už 16 Eur, o dviviečio kambario nuoma prastesniuose viešbučiuose kainuoja apie 40 – 50 Eur. Prabangesnėse vietose nakvynė kainuos 70 ir daugiau eurų.

Pats pasiimu dvivietį kambarį viešbutyje nutolusiame nuo centro 14 km. Ramioje vietoje, miške esantis viešbutis už dvejų žmonių nakvynę paima 55 Eur. Nors didelių nusiskundimų dėl jo reikšti negaliu, panašu, kad anksčiau čia buvo sanatorija, nes kambaryje dar tvyro lengvas ligoninės palatos kvapas.

Šalia šio viešbučio yra ir nedidelis tvenkinys, nemokamai čia galima pašokinėti ant batuto, taip pat už dyką galima pasinaudoti stalo tenisu, tik reikia atsinešti savo raketes ir kamuoliuką. Tvenkinyje įvairius triukus išdarinėja vandenlentininkai, norint pasinaudoti šia pramoga už dešimt minučių teks pakloti 10 Eur.

Pats Talino centras mane sužavi savo gyvybe, siaurose gatvelėse skamba paauglio elektrine gitara grojamos „The Beatles“, „The Rolling Stones“ ir kitų populiarių praėjusio tūkstantmečio roko grupių melodijos. Kiek tolėliau būrys susidomėjusių žiūrovų stebi gatvės pasirodymą – mergina vienu metu suka 4 lankus.

Dvi jaunuolės apsirengusios budeliais kviečia užsukti į kankinimų muziejų, įėjimas – 7 Eur. Nors buvau beveik susigundęs pasižvalgyti viduje, dėl laiko stokos nusprendžiau aplenkti šią vietą, o vėliau paskaitęs internete krūvą neigiamų atsiliepimų džiaugiausi savo sprendimu.

Viduramžišką dvasia išties tvyro Talino centre, nes apsirengę tų laikų rūbais žmonės čia siūlo įvairiausias paslaugas. Štai centrinės aikštės viduryje praeivius linksmina apkūnus viduramžių kareivio rūbais pasipuošęs vyriškis, o visa aikštė pilna žmonių sėdinčių lauko kavinėse.

Taline padavėju dirbantis vilnietis: Lietuvoje sunkiai galėčiau to tikėtis
© DELFI / Adomas Pivoriūnas

Šioje aikštėje kai kurios kavinės dar ir įkurtos viduramžių dvasia, užsuku į vieną esančią rotušėje. Sumoku 4 eurus, padavėja man paduoda molinį indą ir iš didžiulio šalia kasos esančio puodo pasemia samtį sriubos. Paprašau šaukto, o ji į tik kreivai pažiūri ir atkerta: „Nori šaukšto, atsinešk savo.“ Neturėdamas ką pridurti prisėdu nedidelėje menėje ir siurbčioju sriubą tiesiai iš indo.

Pačiame centre pavalgyti nepigu, štai viename restorane „dieviška kiaulės koja“ kainuoja 23,70 Eur, karštas obuolių pyragas su medumi – 7,40 Eur, tiek pat kiek ir laukinė grybų sriuba.

Kitame restorane žuvis su bulvėmis atsieis 15,90 Eur, šaltai rūkyta elniena – 12,90 Eur, burokėlių sriuba – 7,90 Eur, cezario salotos – 12,90 Eur.

Taline padavėju dirbantis vilnietis: Lietuvoje sunkiai galėčiau to tikėtis
© DELFI / Adomas Pivoriūnas

Centrinėse gatvėse restoranuose valgyti gali būti tikrai nepigu, pavyzdžiui, salotų kainos vienoje vietoje svyruoja nuo 7,5 iki 9,5 Eur, makaronai su vištiena – 11 Eur, o su lašiša – 13 Eur. Aštrus avienos kepsnys – 16,5 Eur, jautiena riešutų padaže – 17,5 Eur.

Taurė raudono vyno restorane siūloma už 5 Eur, 0,5 l alaus bokalas – 4,8 Eur, o stiklas viskio – 5 Eur.

Tiesa, gerai paieškojus galima rasti pigesnių vietų, pavyzdžiui neprabangioje Talino centre esančioje užkandinėje 0,5 l bokalas alaus siūlomas už 2,75 Eur, tokios pat kainos prašoma ir už taurę vyno.
Toje pačioje vietoje dienos pietus galima įsigyti už 6 Eur, o pagrindinių patiekalų kainos svyruoja nuo 7,90 Eur iki 12,90 Eur.

Picerijoje picų kainos svyruoja nuo 10,95 Eur iki 12,90 Eur. Einant centrinėmis miesto gatvėmis puikuojasi ir iškabos su specialiais pasiūlymais, štai „Panini“ sumuštinis – 3,50 Eur, sriuba – 3,99, o makaronai – 4,99 Eur.

Centre įsikūręs ir gėlių turgelis, rožių kainos jame svyruoja nuo 1 iki 2 Eur.

Apsilankymas prekybos centre

Sustoju prie moters prekiaujančios daržovėmis ir vaisiais. 1 kg šviežių bulvių – 2 Eur, česnakų kilogramas – 8 Eur. Mažesni pomidorai pardavinėjami po 2 Eur, didesni po 3 Eur.

1 kg šilauogių kainuoja 12 Eur, trešnių – 8 Eur. Palyginus su kainomis Lietuvoje tai nemažai, šilauogių Kalvarijų turguje galima rasti už 7 Eur, o trešnių – už 5–6 Eur.

Kainos Taline
© DELFI / Adomas Pivoriūnas
Kainos Taline

Vėliau nuvykstu į Taline esantį milžinišką prekybos centrą, panašų į Vilniaus „Akropolį“. Pirmiausia užsuku į maisto prekių parduotuvę. Kainos pasirodo gana panašios į tai, ką galima rasti ir Vilniuje, kai kurie produktai keliais centais pigesni, kiti – brangesni.

„Kinder Pengui“ šokoladinis batonėlis – 0,57 Eur, pas mus jis – 0,49 Eur. 10 vnt M dydžio kiaušinių dėžutė – 1,26 Eur, kiek brangesni – 1,69 Eur. 1,5 l pieno Taline atsieis 1,19 Eur, Lietuvoje šių produktų galima rasti praktiškai už tokią pačią kainą.

1 kg fermentinio sūrio – 5,89 Eur. Jautienos kumpio kilogramas – 7,49 Eur, Lietuvoje atitinkamai – 6,75 Eur ir 5,79 Eur.

1 kg bananų – 1,25 Eur, 1 kg pomidorų – 1,09 Eur, 1 kg šviežių bulvių – 0,79 Eur. Lietuvoje atitinkamai šie produktai kainuoja 0,99 Eur, 1,29 Eur ir 0,85 Eur. 1 kg apelsinų Taline – 1,99 Eur, 1 kg obuolių – 0,69 Eur.

Pigiausias 500 g spagečių pakelis siūlomas už 0,59 Eur, brangiausias 400 g – 2,19 Eur. 1 kg kvietinių miltų kainuoja 1,09 Eur. 250 g pakelis „Jacobs Kronung“ kavos – 3,49 Eur. 800 g juodos duonos – 1,29 Eur.

Talino kainos
© DELFI / Adomas Pivoriūnas
Talino kainos

8 rulonai tualetinio popieriaus „Zewa Deluxe“ – 3,35 Eur, 1,5 kg skalbimo miltelių maišas „Ariel Color“ – 5,99 Eur.

500 g pieniškų dešrelių kainuoja 1,99 Eur, 1 kg vištienos šlaunelių – 3,99 Eur, o 1 kg atšaldytos vištienos filė – 6,99 Eur.

Estija kaip ir Latvija nėra atsisakiusi 2 l talpos plastikinių alaus butelių, tačiau vargu ar Lietuvos alkoholikui patiktų jų kaina, pavyzdžiui, 5,2 promilių stiprumo butelis kainuoja 2,99 Eur, o 7 promilių stiprumo atsieis 3,39 Eur.

Įprasto alaus kainos šiek tiek didesnės nei Lietuvoje, visame pasaulyje populiarus olandiškas alus kainuoja 1,49 Eur, o Talino centre esančioje alkoholio parduotuvėje tą pačią skardinę radome už 1,89 Eur. Beje, taip pat papildomai už visą alų reikia sumokėti 0,10 Eur taros mokestį.

Pigiausias vyno butelį parduotuvėje pavyko rasti už 3,99 Eur. 0,7 l rusiškos degtinės butelis kainuoja 17,99 Eur. 0,7 l škotiško viskio – 21,90 Eur, tačiau su akcija jis kainuoja 14,99 Eur. Šie stiprieji gėrimai daugiau nei 5 Eur brangesni nei šiuo metu Lietuvoje.

Prie visų kasų prekybos centre pastatyti informaciniai stendai, juose nurodomas laikas, kada galima įsigyti alkoholio. Prekybos laiko ribojimas panašus, bet kiek liberalesnis nei nuo kitų metų bus Lietuvoje. Estijoje juo prekiaujama nuo 10 iki 22 val.

Toje pačioje parduotuvėje trys poros vyriškų kojinių „Friends“ siūlomos už 5,99 Eur. Tiesa, kai kurie drabužiai visai nebrangūs, štai vyriška tenisinukai – 5,99 Eur. Megztinis čia už 22,99 Eur, marškiniai ilgomis rankovėmis – 14,99 Eur, džemperis – 22,99 Eur.

Taline padavėju dirbantis vilnietis: Lietuvoje sunkiai galėčiau to tikėtis
© DELFI / Adomas Pivoriūnas

Trumpi moteriški šortai – 10,79 Eur, palaidinė ilgomis rankovėmis – 12,99 Eur. Šlepečių lentynoje kainos svyruoja nuo 2,99 iki 4,99 Eur.

Sportinių prekių parduotuvėje „Nike“ sportbačius su akcija galima įsigyti ir už 49,95 Eur, kiek brangesni kainuoja 84,95 Eur. Džemperis „Quicksilver“ kainuoja 56,99 Eur.

„H&M“ drabužių parduotuvėje švyti iškabos – moteriškos palaidinės čia už 7 arba 10 Eur. Vaikiški džinsai – 10 Eur.


www.DELFI.lt
15