Kai dabartinė valdžia paskelbė kelsianti alkoholio akcizus, pasigirdo kalbų, kad lietuviai užplūs kaimyninę Latviją ieškodami pigesnių produktų. Tačiau apsilankius pasienyje esančiame Bauskės miestelyje, nepanašu, kad čia atvykus pavyks daug sutaupyti, ypač, jei negyvenate šalia.

Nors euras Latvijoje įvestas 2014 m., metais anksčiau nei Lietuvoje, tačiau vietiniai iki šiol kalba apie kainas ir neslepia, kad nėra patenkinti naująja savo valiuta, nes kainos, pastebi jie, ženkliai šoktelėjo. Beje, latviai prisimena, kad ir jiems iš televizoriaus ekranų aukšti valstybės pareigūnai aiškino, jog kainos nesikeis, tačiau šiandien apie tai esą tylima.

„Nesidžiaugiame euru. Atlyginimai nepakilo, o kainos išaugo. Man eurai dar ir negražūs, atrodo kaip „Monopolio“ pinigai. Labai smarkiai išaugo pieno produktų kainos, bet brango viskas,
tiek vanduo, tiek kiaušiniai, viskas“, – sako Bauskėje gyvenantis Janis.

<strong style="color: #ff0000;">Kainų medžioklė.</strong> Apsipirkti į Latviją – ar apsimoka
© DELFI / Adomas Pivoriūnas

Jis priduria, kad ne kartą lankėsi Lietuvoje, o visai neseniai buvo ir Kaune, jam pasirodė, kad maisto ir drabužių kainos ten išties mažesnės.

Šypseną kelia po vienu stogu Bauskėje įsikūrę du prekybos milžinai – „Rimi“ ir „Maxima“. Ten pat yra kosmetikos parduotuvė „Drogas“, tame pačiame pastate rasime ir latvišką „Senukų“ atitikmenį „Majai un Darzam“ (Namams ir sodui).

Parduotuvės prieigose stovi moteris pardavinėjanti braškes. Už kilogramą šių uogų prašoma 4,5 Eur. Šiuo metu Lietuvos turguose braškių kaina už 1 kg svyruoja nuo 3 iki 5 Eur.

<strong style="color: #ff0000;">Kainų medžioklė.</strong> Apsipirkti į Latviją – ar apsimoka
© DELFI / Adomas Pivoriūnas

Akivaizdu, kad Latvija tikrai nėra ta vieta, kur lietuviai masiškai traukia apsipirkinėti, prie prekybos centro nėra nei vieno automobilio su lietuviškais numeriais. Užėjus į vidų galima iškart suprasti, kodėl taip yra. Kainos čia ne ką mažesnės, o dažnu atveju produktai šiek tiek brangesni nei Lietuvoje.

Pavyzdžiui, „Rimi“ prekybos centre „Pergalės“ saldainių dėžutė kainuoja 1,99 Eur, o Lietuvoje ji atsieis 1,69 Eur, sūris „Džiugas“ pas mus atsieis 1,35 Eur, o Bauskėje toks pats pakelis jau kainuoja 1,69 Eur.

Pigiausias pieno litras kainuoja 0,95 Eur. 800 g juodos duonos čia kainuoja 1,21 Eur, 500 g raikyto batono – 0,78 Eur, atšaldytos kiaulienos nugarinės kilogramas – 5,53 Eur. 1 kg ryžių atsieis 1,99 Eur, 1 l natūralaus braškinio jogurto kainuoja 1,79 Eur, litras „Rimi“ saulėgrąžų aliejaus – 1,96 Eur, 500 g makaronų „Rimi BIO“ – 1,29 Eur, 150 g sūrio – 1,79 Eur.

Tiesa, vakarų europiečius stebinantis Lietuvos fenomenas, kai žmonės aktyviai medžioja akcijas, o prekybininkai jas nuolat siūlo yra paplitęs ir Latvijoje. Tiek „Rimi“, tiek „Maximos“ prekybos centre į akis krenta didžiulės akcijos.

<strong style="color: #ff0000;">Kainų medžioklė.</strong> Apsipirkti į Latviją – ar apsimoka
© DELFI / Adomas Pivoriūnas

„Nieko neperku be nuolaidų, neuždirbu tiek, kad galėčiau sau leisti pirkti nenukainotus produktus“, – sako Janis ir atskleidžia, kad jo alga siekia 650 Eur, o minimalus atlyginimas Latvijoje yra toks pat kaip ir Lietuvoje – 380 Eur, o po mokesčių lieka maždaug 320 Eur.

Pavyzdžiui, „Maxima“ parduotuvėje 1 kg abrikosų įprastai kainuoja 3,99 Eur, tačiau su akcija jie pigesni – 2,49 Eur. 1 kg pomidorų įprasta kaina 1,59 Eur, o su akcija – 0,99 Eur. Štai 10 vnt. „Favorit“ kiaušinių įprasta kaina yra 1,54 Eur, su akcija – 0,99 Eur. Apelsinai nukainoti kiek mažiau, įprasta kaina už kilogramą – 0,99 Eur, su akcija – 0,89 Eur.

Toje pačioje „Maximoje“ pakelis salotų lapų kainuoja 0,85 Eur, 150 g sūrio – 1,29 Eur, karštai rūkyto viščiuko kg – 4,69 Eur. 12 vnt putpelių kiaušinių kainuoja 1,52 Eur, o toks pats kiekis latviškų vištų kiaušinių – 1,89 Eur. 1 kg cukraus čia kainuoja 1,29 Eur, 530 g konservuotų „Bonduelle“ žirnelių – 1,25 Eur. 300 g dribsnių „Arimex“ kainuoja 5,25 Eur.

Panašus vaizdas ir užėjus į parduotuvę „Majai un Darzam“. Čia klozetas „Cernasit Koral“ kainuoja 79,99 Eur, už analogišką kainą jį galima įsigyti „Senukuose“. Dažai „Viva Color Interior Kitchen“ kiek pigesni – 6,46 Eur, kai statybinių medžiagų parduotuvėje „Bauen“ Lietuvoje jie kainuoja 6,51 Eur. O kitos užfiksuotos kainos Latvijoje aukštesnės, pavyzdžiui, akmens vata „Paroc Linio 15“ kainuoja 24,99 Eur, o už analogišką maišą „Bauen“ sumokėsite 21,93 Eur. 20 kg baltos spalvos glaisto „Weber VH“ maišas čia kainuoja 13,08 Eur, o „Ermitaže“ – 11,56 Eur.

Galvoja, kad lietuviai gyvena geriau

Latvijoje pakalbinus keletą vietinių, jie buvo šventai įsitikinę, kad lietuviai yra žingsniu priekyje visose srityse ir džiaugiasi geresniu gyvenimu nei jie. „Kiek jūs turite gamybos, logistinių įmonių. Keliai pas jus fantastiški, o pas mus didelė jų dalis netvarkyta nuo sovietmečio“, – aiškino Maksimas.

24-erių metų Janis pasakoja, kad yra kone vienintelis iš bendraklasių pasilikęs gyventi Bauskėje, visi kiti išvažiavo arba į Rygą, arba į užsienį. Paklaustas, kodėl pasiliko, jis tik gūžtelėjo pečiais. Vaikinas profesinėje mokykloje baigė barmeno specialybę, bet darbo pagal profesiją susirasti nesugebėjo, nes miestelyje buvo vienintelis baras, o ir tas neseniai užsidarė.

Janis
© DELFI / Adomas Pivoriūnas
Janis

„Turime vieną viešbutį ir du lošimo automatų salonus. Tai visos pramogos. Vienintelis baras užsidarė, nes ten nuolat vyko muštynės. Vyrai net nežiūrėjo, kam trenkia, moteriai ar vyrui. Iš tiesų, Bauskėje ne problema suduoti moteriai bare. Pats ten buvau ne kartą, visus kartus vos nebuvau sumuštas, bet gerai, kad buvau su draugais“, – tikina pašnekovas.

Vaikinas atskleidžia, kad bandė gyventi ir Rygoje, tris mėnesius dirbo ten barmenu, tačiau išgyventi buvo neįmanoma, todėl grįžo namo.

„Dirbau tris mėnesius, bet per mėnesį gaudavau tik 500 Eur. O nuomotis butą Rygoje mėnesiui atsieina 300 Eur, todėl nelabai lieka pinigų maistui. Važinėti iš Bauskės į Rygą irgi neapsimoka, bilietas pirmyn ir atgal kainuoja 6,10 Eur.

Aišku, prastą kambarį pas kokią močiutę Rygoje galima išsinuomoti ir už 150 Eur. Už tokią pačią sumą Bauskėje gali gauti dviejų kambarių butą, bet kam jo reikia? Niekam neįdomu, čia nebeliko žmonių“, – pasakoja Janis.

<strong style="color: #ff0000;">Kainų medžioklė.</strong> Apsipirkti į Latviją – ar apsimoka
© DELFI / Adomas Pivoriūnas

Jis taip pat įvardina, kad bare bokalas kainuoja 2,50 Eur. Kai kur kaina gali siekti ir 4 Eur. Tiesa, Janis šypteli, alus su akcija parduotuvėje – maždaug 0,80 Eur.

Apžiūrėjus kainas parduotuvėje, bent šiuo metu tiek stipriųjų, tiek silpnesnių alkoholinių gėrimų kainos labai panašios kaip ir pas mus. Tiesa, prekybos centre gausu akcijų, pavyzdžiui, vieno visame populiaraus Olandijos gamintojo alaus skardinė „Rimi“ kainuoja 1,34 Eur, tačiau nukainotą ją galima nusipirkti už 0,79 Eur. Lietuvoje tokia skardinė šiuo metu be akcijų kainuoja 1,09 Eur.

Latvijos „Maximoje“ galima aptikti ir lietuviško alaus, jo pusės litro kaina siekia 0,90 Eur, o su akcija – 0,69 Eur. Lietuvoje šiuo metu jį galima įsigyti už 1 Eur. Beje, Lietuva jau baigia pamiršti apie 2 litrų talpos alų plastikinėje taroje, tačiau jis okupavęs Latvijos parduotuvių apatines lentynas. Pigiausias toks rastas alus kainuoja 1,89 Eur, o su akcija „bambalį“ galima nusipirkti už 1,65 Eur.

Apžvelgiame ir stipriųjų gėrimų lentyną. Lietuvoje gaminamos degtinės puslitris šiuo metu kainuojantis 8,29 Eur, Latvijoje su akcija siūlomas už 5,99 Eur, bet įprasta jo kaina – 9,26 Eur. Populiaraus 0,7 l talpos viskio butelis Latvijoje kainuoja 15,13 Eur, toks pats butelis Lietuvoje – 17,99 Eur.

Tiesa, akcizai daugiausiai Lietuvoje pakelti vynui, o tai atsispindi kainose. Pigiausias raudonas vynas Latvijoje stikliniame butelyje kainuoja 2,99 Eur, o Lietuvoje nepavyko rasti nieko pigiau nei 4,50 Eur.

<strong style="color: #ff0000;">Kainų medžioklė.</strong> Apsipirkti į Latviją – ar apsimoka
© DELFI / Adomas Pivoriūnas

Regionai merdi

Kai įvažiavau į Bauskę, dėmesį iškart atkreipiu į gana apleistus ir jei ne renovacijos, tai bent jau minimalaus remonto besiprašančius daugiabučius. O renovacija čia nevyksta, visame mieste mačiau tik vieną atnaujintą daugiabutį.

„Niekas čia nieko nedaro. Jūs žiūrit į daugiabučius, pažiūrėkit ir į kelius. Niekas netvarkoma, pinigus valdžia išvagia ir jiems niekada negana, nuolat kelia mokesčius, greit ir už orą mokėsime“, – piktinosi latvis Maksimas.

Lietuvoje renovacija jau įsibėgėjusi, o Latvijoje ji dar tik prasideda. Maksimas pasijuokia, kad dar šį mėnesį visoje žiniasklaidoje nuskambėjo pirmasis Liepojoje atnaujinamas daugiabutis, į darbų pradžią ten atvyko miesto meras, ministerijų atstovai. Šiuo įvykiu buvo pažymėtas praėjusiais metais patvirtintos renovacijos programos startas.

<strong style="color: #ff0000;">Kainų medžioklė.</strong> Apsipirkti į Latviją – ar apsimoka
© DELFI / Adomas Pivoriūnas

Gyventojų skaičiumi Bauskė praktiškai identiška Kaišiadoriams – jų kiek daugiau nei 9 tūkst., o ir abu miestai nuo savo šalių sostinių nutolę beveik tuo pačiu atstumu, maždaug 65 km.

Tiesa, Bauskė gali pasigirti kur kas turtingesne istorija, žinoma, kad šioje vietoje žmonės gyveno dar prieš mūsų erą, o pirmą kartą rašytiniuose šaltiniuose miestas paminėtas XV a., kai ten buvo pastatyta Livonijos ordino tvirtovė su tikslu apsaugoti pietines šalies sienas nuo lietuvių.

Nors Bauskės pilis stovi nuostabaus grožio vietoje, Mūšos ir Nemunėlio santakoje, bet didelio įspūdžio ji nepalieka. Labiausiai į akis krenta faktas, kad pilis tikrai neprimena viduramžių tvirtovės, autentiški tik keli apgriuvę bokštai, o visa likusi dalis sovietmečiu atstatyta iš silikatinių plytų ir betono, nebuvo laikomasi jokių restauravimo principų.

<strong style="color: #ff0000;">Kainų medžioklė.</strong> Apsipirkti į Latviją – ar apsimoka
© DELFI / Adomas Pivoriūnas

Įėjimas į pilį kainuoja 1,50 Eur, tačiau ekspozicija čia kukli, galima apžiūrėti senovinius latvių apdarus ir papuošalus, taip pat pilies gynybinius įtvirtinimus. Iki Trakų dar yra kur pasitempti.

Pilyje dirbanti Ilona pasakoja, kad turistų šiuo metu nėra gausu, patys latviai čia atvažiuoja retai, dažniausiai užklysta nebent pro šalį keliaujantys skandinavų, estų ar rusų turistai. Antradienio vidurdienį pilyje be mūsų vaikštinėja tik pagyvenusių suomių porelė.

Nekeista, kad patys latviai čia nepoilsiauja, nes aplink tiesiog nėra jokių pramogų, tik šalia pilies įsikūrusiame restorane galima visai nebrangiai pavalgyti, dienos pietų kompleksas kainuoja 3,5 Eur, o karštų patiekalų kainos prasideda nuo 5 Eur. Vis dėlto Ilona sako, kad maisto kainos šioje vietoje kiek aukštesnės nei vidutinės.


www.DELFI.lt
73