Kiek kasdienis apsipirkimas prekybos centre gali skirtis Lietuvoje, Latvijoje ir Švedijoje? DELFI aplankė visų trijų šalių sostines ir atsakė į šį klausimą.

Prieš eksperimentą buvo sudarytas prekių krepšelis iš įprastų maisto ir kasdienio vartojimo prekių. Į jį buvo įtraukta 500 g pakelis makaronų, 1 kg fermentinio sūrio, kvietinių miltų, pieniškų dešrelių, jautienos kumpio, bananų, bulvių, pomidorų, duonos, taip pat 10 vnt. kiaušinių, 1 l pieno ir 750 g dėžutė skalbimo miltelių.

Stokholme esančioje parduotuvėje – mažiausiai kainuojantys produktai be akcijų, o Rygoje ir Vilniuje apsilankyta tame pačiame prekybos centre ir buvo lyginami pigiausi to paties prekės ženklo gaminiai be akcijų, jei to paties gamintojo prekių nebuvo, lygintos mažiausios kainos.

Eurostat“ duomenimis, pagal vartojimo prekių kainų indeksą 2015 m. Švedijoje maisto ir nealkoholinių gėrimų kainų indeksas siekė 124, tai šešta brangiausia šalis Europos Sąjungoje. Tuo tarpu Latvijoje šis indeksas siekė 89, o Lietuvoje – 78, abiejose šalyse kainos mažesnės nei Europos vidurkis. Paskutinį kartą šie duomenys buvo atnaujinti 2016 m. gruodžio mėnesį.

Stokholmas

Apsilankius nedidelėje arčiausiai Stokholmo uosto įsikūrusioje parduotuvėje kainos labai nenustebina. Galima tikėtis, kad šalyje, kurioje vidutinis atlyginimas po mokesčių yra beveik 2,5 tūkst. Eur, produktai parduotuvėje bus kur kas brangesni nei pas mus. Reiktų paminėti, kad Švedijoje minimalus atlyginimas išvis nėra nustatytas.

Labiausiai į akis krenta jautienos kumpio kaina, kilogramas kainuoja daugiau nei 25 Eur, o tai bene 4 kartus brangiau nei Vilniuje ar Rygoje. Tiesa, DELFI jau anksčiau rašė apie mėsinių galvijų augintojų įtarimus, kad Lietuvos prekybos centruose jautiena pardavinėjama gerokai per pigiai, todėl neva ten iš tikrųjų yra parduodama ne jaučių, o karvių mėsa. Nors patys Lietuvos prekybininkai tokias kalbas kategoriškai neigia, tai galėtų paaiškinti tokį ryškų kainų skirtumą.

Ryga

Rygoje vykstame į didelį prekybos centrą. Čia kainos panašios kaip ir Lietuvoje, tačiau didžioji dalis produktų yra bent keliais centais brangesni. Tai atspindi ir „Eurostat“ duomenys, nurodantys, kad pagal maisto ir nealkoholinių gėrių kainų indeksą kaimynai mus lenkia 11 punktų.

Vis dėlto ir atlyginimai Latvijoje yra kiek didesni. Nors minimali alga tokia pati – 380 Eur, tačiau vidutinis atlyginimas yra 68 Eur didesnis nei Lietuvoje ir siekia 886 Eur, o „į rankas“ latviai gauna vidutiniškai 648 Eur.

Vilnius

Apsipirkimas Lietuvos sostinėje pagal vartojimo prekių kainų indeksą turėtų būti pats pigiausias, o tai atsispindi ir žvelgiant į prekių krepšelio kainas.

Tiesa, ir atlyginimas mūsų šalyje yra pats mažiausias, pirmąjį šių metų ketvirtį vidutinis atlyginimas siekė 818 Eur iki mokesčių, o į rankas gyventojai gauna 635 Eur.

Taigi, įvertinus visų krepšelių sumas, apsipirkę Stokholme išleisite 690,50 kronų arba 70,70 Eur, o Rygoje ir Vilniuje už tas prekes sumokėsite daugiau nei dvigubai mažiau, krepšeliai atitinkamai kainuos 29,36 Eur ir 26,93 Eur.


www.DELFI.lt
126