Negalėčiau gyventi, jei žmonės sakytų – blondinė meškeriojo ir skęstančiojo neištraukė. Taip šiandien svarsto Molėtų rajono Inturkės kaimo gyventoja Renata Pumputienė, prieš porą metų iš ežero ištraukusi ir atgaivinusi skendusį kaimo gyventoją.

41-erių moteris DELFI prisiminė lemtingas akimirkas ir pasakojo, kad tuo metu visai nebijojo.

R. Pumputienės pagalbos prireikė 2011 m. birželio 9-ąją. Moteris pasakoja, kad diena buvo itin karšta. Po visą dieną trukusio šutinimo trankėsi perkūnija ir smarkiai lijo. Po liūties su 12-kos ir 8-ių metų sūnumis R. Pumputienė nusprendė nueiti išsimaudyti ir pameškerioti į šalia namų esantį Galuonų ežerą.

Į maudyklą atėjęs pažįstamas kaimo gyventojas pasitikslino, ar toje vietoje galima maudytis, ar tai nėra privati teritorija. „Maudykitės, – atsakiau. – Jis buvo išgėręs. Iš pradžių nusivilko marškinius ir juos plovė, tada susimėtė ir pliumptelėjo į vandenį. Dar sušukau, ką jis daro, paraginau lipti iš vandens“, – pasakoja R. Pumputienė.

„Nieko nieko, aš plaukti moku“, – atrėžė vyras.

Skęstančiojo gelbėtoja: būtų sakę, kad blondinė meškeriojo ir neištraukė
© DELFI / Kiril Čachovskij

Renata toliau meškeriojo ir į vyriškį nekreipė dėmesio. Netrukus vaikas sušuko „Mama, man atrodo, jis skęsta“. Per nendres R. Pumputienė išvydo vyro galvą ir į šonus ištiestas rankas. Vaikams ji surėkė bėgti kviesti gaisrininkų, o pati puolė į vandenį skęstančiojo link.

Moteris plaukti moka, bet gylio privengia. Kai R. Pumputienė priplaukė prie nelaimėlio, šis jau leidosi po vandeniu. Moteris paėmė jį už galvos, ėmė kelti aukštyn ir tempti. Kūnas buvo sunkus, tad kartą paniro abu. „Išlindau, plaukiau, tempiau jį į krantą – jis jau buvo mėlynas. Kai vandens buvo iki kelių, aš jį peržengiau, nenorėdama pilvą užspaudžiau ir trenkiau per nugarą. Jis pradėjo atsikosėti“, – lemtingus momentus prisimena Inturkės gyventoja.

Netrukus prie ežero atbėgo kaimo gaisrininkai ir grįžo vaikai. Išgelbėtam vyrui nereikėjo nė greitosios pagalbos. „Tai buvo sekundžių reikalas. Jei būčiau stovėjusi ir neskubėjusi arba pati bėgusi pagalbos šaukti, jis būtų negyvas, o dabar iki šiol gyvena. Gera tai prisiminti. Dabar kai pagalvoju – jei jis būtų mane sustvėręs, ar būčiau turėjusi jėgos? Kai dabar kalbu ir prisimenu, tai bijau, o tada jokios baimės nebuvo, apie tai negalvojau – tiesiog bėgau ir viskas“, – pasakojo R. Pumputienė.

Pasak R. Pumputienės, išgelbėtam vyrui buvo labai gėda. Vėliau jis pasakojo girdėjęs Renatos raginimą bėgti pagalbos pas gaisrininkus, o paskui tiesiog „atsijungęs“ ir grimzdęs po vandeniu. Po kurio laiko išgelbėtasis atėjo padėkoti, siūlė pinigų. Moteris jų atsisakė, tačiau jis įbruko 50 Lt – saldainiams vaikams. „Dabar jo nematau, gyvena kitame kaime, bet, kiek pasakojo žmonės, jis visą laiką mane prisimena ir geru žodžiu mini“, – teigė gelbėtoja.

Taip džiaugėsi pirmąkart po vaikų gimimo

R. Pumputienė prezidentės Dalios Grybauskaitės dekretu apdovanota Žūvančiųjų gelbėjimo kryžiumi. Jis skiriamas už drąsą, sumanumą ir ryžtą gelbstint žūvančius žmones, nepaisant pavojaus savo gyvybei.

Moters atmintyje išliko prezidentės apkabinimas, malonus priėmimas, apdovanojimo ceremonija. „Pirmą kartą po vaikų gimimo aplankė toks džiaugsmas. Nemačiau nė vieno pikto žmogaus, apskritai juk jų būna daug. Ir dabar gera prisiminti, nes galvoju, kas būtų, jei sakytų: „blondinė meškeriojo ir neištraukė“. Negalėčiau gyventi. Džiaugiuosi, kad taip pasisekė“, – sako pašnekovė. Gautas apdovanojimas, nuotraukos su prezidente saugomos ateities kartoms.

Mamos drąsa ypač didžiavosi trys sūnūs. O kaip reagavo kaimo žmonės? „Kaip ir kaime – į tai, kas gerai, truputėlį žiūrima su pavydu. Yra pavydžių žmonių, tačiau tai tik pavieniai atvejai“, – kalbėjo R. Pumputienė.

Meškerioja ir vaidina teatre

Trijų vaikų mama R. Pumputienė dirba pardavėja Inturkės kaimo parduotuvėje. Vasarą ją dažnai galima sutikti maudykloje Galuonų ežere – ten pat, kur išgelbėjo vyrą. Čia ji ateina pameškerioti katinams ir išsimaudyti. Ežeras čia pat namų – užtenka pereiti sodą.

„Daugiausia žvejoju katinams, bet jei užkimba didesnė žuvis, aišku, išsikepame. Esu pagavusi ir du lynus, ir karpį, ir karosą. Labai mėgstu meškerioti, tik dažnai neturiu kada. Gal, kai išeisiu pensijon, daugiau teks“, – juokėsi R. Pumputienė.

Renata – ne tik gelbėtoja, pardavėja, bet ir aktorė – su bendraminčiais vaidina bibliotekininkės suburtame teatre. Florijono dienos proga ji vaidino ugniagesiams.

Beje, per ugniagesių mokymus gimė ir anekdotas. „Ką darytumėt, jei žmogus skęstų?“ – paklausta ugniagesių. „Renatą kviestume“, – atsakė ugniagesiai gelbėtojai.

„Taip ir gyvename. Liūdna pas mus. Senyvo amžiaus žmonės labai miršta, aplink vis tuštėja. Tačiau nereikia labai skųstis – sunku, bet anksčiau dar sunkiau žmonėms buvo. Mes dabar labai visko norime – jei vienas daiktą turi, ir kitam būtinai reikia – pasidarėme reiklūs drabužiams, daiktams. Juk galima būti paprastesniems, nereikia krūvos suknelių ar batų“, – svarsto R. Pumputienė.

Jos manymu, esame truputį išlepinti. R. Pumputienės įsitikinimu, svarbiausia būti sveikiems, o turtų į kapus nenusineši. „Kartais reikia džiaugtis akimirkomis ir prisiminti gerus dalykus“, – mano Žūvančiųjų gelbėjimo kryžiaus kavalierė.

Herojiškų istorijų žinote ir jūs? Siųskite jas mums. Geriausias istorijas DELFI publikuos viešai. Jų herojams atiteks vertingi prizai, jie bus apdovanoti Lietuvos Respublikos Prezidentūroje ir pagerbti Prezidentės Dalios Grybauskaitės.

Sąlygos ir trukmė

1. Esė konkursas vyksta nuo lapkričio 18 d. iki gruodžio 9 d.
2. Esė skaičius nėra ribojamas. Tas pats skaitytojas gali atsiųsti kelias esė.
3. Skaitytojai savo esė gali papildyti fotografijomis ar vaizdo medžiaga.
4. Esė kviečiame siųsti el.paštu: pilieciai@delfi.lt, laiške nurodant dalyką „Konkursui Herojai tarp mūsų“. Taip pat reikia nurodyti savo kontaktus (vardą, pavardę, el. paštą, telefoną. Jei norima, kad nebūtų skelbiama pavardė arba skelbiamas tik slapyvardis – reikia nurodyti jį. Šių duomenų mums reikia tam, kad galėtume susisiekti laimėjimo atveju).
5. Dalyvaudamas konkurse skaitytojas sutinka su konkurso tvarka ir sąlygomis.
6. Autorius, pateikiantis nuotrauką ar vaizdo medžiagą konkursui, suteikia DELFI teisę laisvai disponuoti medžiaga savo nuožiūra. Nuotrauka ar video tampa portalo nuosavybe.

Laukiame Jūsų istorijų!

Daugiau informacijos apie konkursą skaitykite čia.


www.DELFI.lt
45