Ar žinot tą jausmą, kai per Kalėdas traukiniais, lėktuvais ar nuosavais, nuo šalčio purpsinčiais automobiliais keliaujat namo pas šeimą ir mintyse arba visu garsu plešiat Marijono Mikutavičiaus „Pakeliui namo“ arba legendinę „Driving home for Christmas“?

Aš taip darau kasmet. Ir visada apima labai keistas jausmas. Sakyčiau, net ne visai atpažįstamas. Kažkokia nostalgijos, laukimo, nekantrumo ir jaukumo samplaika. O važiuoju aplankyti tėvų aš dažniausiai iš Vilniaus į Alytų. Viso labo 100 kilometrų. Todėl galiu tik spėlioti, koks jausmas turėtų būti NAMO grįžti po 2–jų, 5–erių, o gal net 10–ties metų.

Tokių ilgamečių išvykėlių yra tikrai daug. Vien per praėjusius metus iš mūsų šalies emigravo daugiau nei 50 tūkst. žmonių. Tai, beje, yra beveik visas Alytaus miestas. Ir pati pamenu, kaip nunarinta nosimi ne vieną savo draugą išlydėjau į pasaulį laimės ieškoti, o susitikusi juos vis užduodu tą patį klausimą: ar neplanuojat grįžti namo, į Lietuvą.

Ir kai kurie sugrįžta. Ne tik Kalėdoms. Grįžta čia su sunkiu, kartais net skaudžiu, bet labai vertingu patirties bagažu, kuriuo nori ir yra pasiryžę dalintis. Kai kurie jų padeda sugrįžti kitiems, kiti sako, kad nori dirbti savo šaliai ir žmonėms, o tretieji pribręsta patys kuri darbo vietas. Ir tai įkvepia. Tuo įkvėpimu šiais metais norime pasidalinti ir su DELFI skaitytojais projekte „Herojai tarp mūsų“, todėl šių metų iniciatyvos temą dedikuojame pasirinkusiems Lietuvą. Šiais metais klausime jų, kokių tikslų ir idėjų vedami jie parkeliavo namo, ko tikėjosi ir ką rado čia sugrįžę.

„Iš naujo atrasti save Lietuvoje ir Lietuvą savyje – tai jausmas, auginantis sparnus skristi atgal į Tėvynę ir suteikiantis naujų idėjų bei jėgų“, – sako iniciatyvą globojanti Lietuvos Respublikos prezidentė Dalia Grybauskaitė.

Dalia Grybauskaitė
© Facebook
Dalia Grybauskaitė

DELFI iniciatyva „Herojai tarp mūsų“ startuoja jau penktus metus iš eilės ir visame tame šventiniame bėgime ji priverčia stabtelėti, susikaupti ir nusiraminti. Per visą gyvavimo laikotarpį projektas gerokai pasikeitė, tačiau žvilgtelėjusi atgal, į jau papasakotas istorijas, nustebau – jų daugiau nei 80–imt. O neaprašytų, ko gero, dar šimtai.

Šiais metais iniciatyva startuoja atsinaujinusi: DELFI skaitytojai vienoje vietoje galės rasti ne tik naujas, į Lietuvą grįžusių emigrantų istorijas, bet ir peržvelgti bei prisiminti ankstesnių metų pasakojimus. Specialiai iniciatyvai sukurtame polapyje bus talpinami ir vaizdo reportažai.

Kaip sako DELFI portalo direktorius Vytautas Benokraitis, gerų istorijų niekada nebūna per daug: „Pastaraisiais metais emigracija Lietuvoje tapo viena opiausių ir, ko gero, skaudžiausių problemų. Vis dėlto džiugu, kad galime kalbėti ne tik apie išvykstančius, bet ir apie sugrįžtančius į Lietuvą. Šie žmonės grįžta ne tik su neįkainojama patirtimi, bet ir su nauju polėkiu, jėga ir užsispyrimu čia kurti, įgyvendinti svajones ir padėti kitiems. Gerų ir įkvepiančių istorijų niekada nebūna per daug, todėl esame laimingi galėdami DELFI skaitytojams jas pasakoti jau penktus metus. Vertiname savo partnerių indėlį įgyvendinant šią iniciatyvą. Viliamės, kad ji DELFI portale gyvuos ir toliau“.

Vytautas Benokraitis
© DELFI / Karolina Pansevič
Vytautas Benokraitis

Anot ilgamečio iniciatyvos partnerio draudimo grupės „Gjensidige” generalinio direktoriaus Mariaus Jundulo, žmonės grįžta į Lietuvą, nes išsiilgsta artimo ryšio, tiesiog nuoširdaus pokalbio su čia likusia šeima, artimaisiais, draugais. „Dirbame asmens, turto, verslo saugumo srityje. Pastebime, kad žmonės labiausiai nerimauja dėl savo šeimos narių sveikatos ir gerovės. Išvykę kurti materialinės gerovės svetur, ilgainiui žmonės pastebi, kad didžiausias turtas – stiprūs šeimos ryšiai“, – kalba M. Jundulas.

Atgal į Lietuvą: ką čia randa sugrįžę emigrantai
© DELFI / Andrius Ufartas

Nors pačioje iniciatyvos pradžioje kvietėme skaitytojus balsuoti už labiausiai patikusias istorijas, praėjusiais metais šios minties buvo atsisakyta. Tokia iniciatyvos koncepcija išlieka ir šįmet. Vis dėlto nenorime, jog geri darbai liktų nepastebėti, todėl kviečiame DELFI skaitytojus aktyviai įsitraukti į projektą ir papasakoti apie žmones, kurie sugrįžę iš emigracijos nesėdi sudėję rankų – įkvepia kitus, garsina Lietuvos vardą, kuria darbo vietas ar ištiesia pagalbos ranką. Galbūt tai jūsų tėtis, kaimynas, bendradarbis, mokytojas, o gal – vaikų auklė?

Papasakokite šių žmonių istorijas ir siųskite jas su kontaktais (vardu pavarde, miestu ir, jei turite, telefono numeriu) redakcijai el. paštu pilieciai@delfi.lt. Laiško temoje nurodykite: projektui „Herojai tarp mūsų“. Su atrinktais herojais susisieks DELFI žurnalistai ir publikuos jų istorijas. Istoriją papasakoti galite ir teksto apačioje esančioje platformoje.


www.DELFI.lt
50