Liga pavojinga nepaisant sergančiojo amžiaus

Skelbiama, jog specialiai šios amžiaus grupės vaikams skirtos mažesnio tūrio „Comirnaty“ (gamintojas „BioNTech ir Pfizer“) vakcinos Lietuvą turėtų pasiekti gruodžio antroje pusėje. Anot V. Usonio, vaikams skirtos vakcinos patvirtintos atlikus išsamius klinikinius tyrimus, kurie parodė, kad vaikų imunitetui susiformuoti pakanka mažesnės vakcinos dozės.

„Atliekant tyrimus, yra įrodyta – tam, kad vakcina veiktų tinkamai, kad sužadintų imuninę reakciją, (vaikams – „Delfi“) pakanka žymiai mažesnės vakcinos dozės. Todėl yra užregistruota specialiai vaikams nuo 5 metų amžiaus skirta dozė, kuri yra trečdalis suaugusiųjų vakcinos dozės“, – teigia V. Usonis.

Vaikų skiepų skeptikai mano, jog vaikai perserga lengva COVID-19 ligos forma, todėl skiepyti vaikų nėra prasmės. Nors apie sunkius vaikų susirgimo atvejus išties girdime rečiau, profesorius sutinka, jog ši liga yra pavojinga nepaisant sergančiojo amžiaus.

„Galbūt patys jauniausieji serga dar sunkiau. Turiu omenyje kūdikius, kurie tarp visų vaikų amžiaus grupių serga sunkiausiai. Deja, kol kas neturime galimybės skiepyti kūdikių. Šie tyrimai dar atliekami ir numatoma, kad sprendimas turėtų būti po naujų metų ar po Kalėdų“, – sako profesorius.

Sprendimą skiepyti vaikus nusveria dvi priežastys

V. Usonis pabrėžia, kad vaikai nuo 5 metų taipogi serga, ir jų sirgimą apibūdina kaip gan sunkų. Todėl jis išskiria dvi pagrindines priežastis, kodėl siūlytų pagalvoti apie vaikų skiepijimą: tai – vaikų sveikata ir epidemiologinis vaidmuo.

Vaikas su kauke

„Pagrindinė priežastis, mano, kaip vaikų gydytojo, akimis, yra vaikų sveikata. Kita priežastis – vaikai yra labai aktyvi socialinė grupė. Vaikų darželis, mokykla, būreliai, užsiėmimai, sportas, dailė, muzika – vaikai labai judrūs, turi daugiau galimybių užsikrėsti visuomenėje, parnešti virusą į šeimas ir taip sukelti grėsmę vyresnio amžiaus žmonėms, turintiems daugiau rizikos veiksnių. Dėl šių priežasčių labai siūlyčiau pagalvoti dėl vaikų skiepijimo“, – teigia V. Usonis.

COVID-19 liga skaudžiau kerta turintiems gretutinių ligų – tai galioja ne tik suaugusiems, bet ir vaikams. Todėl profesorius perspėja, jog įvairiausios lėtinės ligos, ypač susijusios su imuninės sistemos pažeidimu, kelia papildomą riziką susirgti sunkesne ligos forma, o į tai svarbu atkreipti dėmesį priimant sprendimą dėl skiepijimosi.

„JAV vaikų nuo 5 metų skiepijimas pradėtas gerokai anksčiau, nei ES, ir jau matomi šio skiepijimo rezultatai tiek apsaugos prasme nuo COVID-19 prasme, tiek saugumo prasme. Kolegos iš JAV pabrėžia, kad vaikų sveikata yra ta pirma priežastis, dėl kurios juos reikėtų skiepyti COVID-19 vakcinomis. Beveik 30 pediatrų asociacijų ir draugijų visame pasaulyje yra išreiškę savo pozityvią nuomonę ir rekomendaciją skiepyti vaikus COVID-19 vakcina“, – pabrėžia profesorius.

Padės išvengti mirčių ir sveikatos sutrikimų

Nors kol kas Lietuvoje vaikų mirčių nuo COVID-19 ligos neužfiksuota, V. Usonis atkreipia dėmesį į tai, kad pasaulyje tokių mirčių pasitaiko ir „tai yra laiko klausimas, kada jos pasirodys ir Lietuvoje“.

Todėl į skiepų skeptikų manymą, kad vaikų skiepijimo priemonė yra perteklinė, profesorius reaguoja argumentuodamas, kad vakcinos padės išvengti mirčių ir sveikatos sutrikimų.

„Kalbant apie tai, kiek tai adekvati ar perteklinė priemonė, (žiūrėkime – „Delfi“), kas tada yra ant kitos svarstyklių lėkštės. Taip, vakcinos yra biologiniai preparatai, taip, vakcinų skiepijimas susijęs su tam tikrais nepageidaujamais reiškiniais. Tai, ką žinome šiandien, skiepijant įvairiausių amžiaus grupių asmenis, įskaitant vaikus nuo 5 metų, didžiosiose valstybėse, kaip JAV, skiepijimo apsaugos vertė žymiai viršija tą nedidelę nepageidaujamų povakcininių reiškinių riziką, kuri yra skiepijant vakcinas. Vaikai vakcinas toleruoja labai gerai“, – pabrėžia profesorius.

Daugiau – laidos „Delfi rytas“ transliacijos įraše.

Šaltinis
Temos
Projektas „Gyvenimas be baimės“
Dalintis
Nuomonės