Atvykus į taros surinkimo vietą, iš šalies gali atrodyti, kad vienintelis taromato darbas – surinkti gėrimų pakuotes, apskaičiuoti užstato sumą ir išduoti kvitą, tačiau tai netiesa. Kitapus taromato vyksta vartotojams nematomas taromato darbas: kaip jis veikia?

Taromatas atlieka daugiau darbų, nei matome plika akimi

Kadangi Lietuva yra viena iš paskutinių šalių Europoje, įsidiegusių užstato sistemą, joje veikia vieni naujausių taromatų, kurie ne tik atpažįsta užstato sistemoje dalyvaujančią tarą, bet ir ją išrūšiuoja, o kai kuriuos butelius ir supresuoja.

Rūšiuojami buteliai
© DELFI / Josvydas Elinskas
Rūšiuojami buteliai

Tai priklauso nuo to, koks butelis patenka į taromatą: supresuojami yra vienkartiniai buteliai, o daugkartiniai buteliai vežami atgal gėrimų gamintojams ir yra panaudojami pakartotinai.

Kaip aiškina VšĮ „Užstato sistemos administratorius“ (USAD) vadovas Gintaras Varnas, Lietuvoje veikiantys taromatai iškart išrūšiuoja ir į atskiras talpas surenka plastikines, metalines ir stiklines pakuotes. Taigi, pirmasis pakuočių rūšiavimo etapas įvyksta pačioje taros surinkimo vietoje, o vėliau, pervežtos į USAD skaičiavimo centrą, pakuotės išrūšiuojamos detaliau.

„Taromatas atlieka labai svarbią butelio supresavimo funkciją ir taip yra labai stipriai taupomi logistikos kaštai. Iš visų parduotuvių taromatų surinktos pakuotės vėliau keliaują į USAD skaičiavimo centrą. Jame pakuotės yra paruošiamos perdirbimui, vėl išrūšiuojamos“, – teigia G. Varnas.

Iš taromatų gabenamos pakuotės
© DELFI / Josvydas Elinskas
Iš taromatų gabenamos pakuotės

Gali kilti klausimas: jei taromatas jau išrūšiuoja pakuotes į plastikines, metalines ir stiklines, kodėl reikalingas dar vienas perrūšiavimas?

Nors atrodo, jog visos metalinės pakuotės yra vienodos, G. Varnas paaiškina, jog dalis jų pagamintos iš aliuminio, dalis – iš geležies, o tai yra skirtingas metalas, kuris atskiriamas skaičiavimo centre.

Stiklinės pakuotės jame taip pat išskirstomos, pagal spalvą: skaidrus stiklas gabenamas į Panevėžio stiklo fabriką, o žalias ir rudas – į Kauno stiklo fabriką. Taigi, skaičiavimo centre pakuotės išrūšiuojamos ir vėliau perduodamos skirtingiems perdirbėjams.

Na, o dabar trumpai atsikvėpkite ir pažaiskite:

Butelius atpažįsta pagal kodą, formą ir svorį, todėl svarbu juos išsaugoti

Kadangi ne visos gėrimų pakuotės priklauso užstato sistemai, taromatai yra „išmokyti“ atpažinti pakuotes, dalyvaujančias užstato sistemoje. Kaip aiškina G. Varnas, tinkamus butelius taromatai atpažįsta pagal tris kriterijus: brūkšninį kodą, pakuotės formą ir svorį.

Taromatas
© DELFI / Josvydas Elinskas
Taromatas

„Visų pirma, taromatas patikrina brūkšninį kodą – ar jis registruotas sistemoje, ar ne. Jei, pavyzdžiui, būtų įdėtas butelis, įsigytas kitoje šalyje su brūkšniniu kodu, kuris nėra registruotas, taromatas jo nepriimtų. Kitas labai svarbus požymis yra butelio forma. Taromatas patikrina, ar butelio forma yra tokia, kokia ji turėtų būti, ir jeigu šie abu parametrai atitinka, butelis yra priimamas“, – teigia jis.

Kalbant apie PET butelius, ilgainiui gali pakisti jų forma. Norint išsaugoti nepažeistą pakuotę, vos ją ištuštinus patariama gerai užsukti dangtelį. Taip viduje likęs oras neleis pakuotei deformuotis, o kartu su pakuote grąžintas plastikinis dangtelis taip pat bus perdirbamas.

Paskutinis kriterijus – butelio svoris, kuris taromatuose taip pat patikrinamas. Jei butelis neištuštintas ir jame yra užsilikusio skysčio, jis yra sunkesnis, nei turėtų būti, todėl taromatas jo taip pat nepriima.

Užstato sistemoje dalyvaujantis butelis
© DELFI / Josvydas Elinskas
Užstato sistemoje dalyvaujantis butelis

Ką daryti, jei taromatas nepriima pakuotės?

Jeigu taromatas nepriima tvarkingos pakuotės, reikėtų kreiptis į parduotuvės personalą, kuris padėtų išspręsti problemą.

Užstato sistemoje nedalyvaujančių butelių taromatas nepriima ir grąžina juos atgal vartotojui. Tokiais atvejais pakuotes reikėtų išrūšiuoti į tam skirtus rūšiavimo konteinerius.

G. Varnas pastebi, kad daugumoje vietų prekybininkai yra paruošę tam skirtus konteinerius, į kuriuos galima mesti užstato sistemoje nedalyvaujančias metalines, stiklines ir plastikines pakuotes. Šios pakuotės vėliau taip pat patenka pas perdirbėjus ir būna perdirbamos.

Tiesa, kai kuriais atvejais taromatai gali nepriimti ir užstato sistemoje dalyvaujančių pakuočių – taip nutinka dėl jų deformacijų, kurias dažnu atveju nesunkiai galima ištaisyti tebebūnant prie taromato.

Vis dėlto, jei butelis bus be etiketės, ant kurios būtų matomas brūkšninis kodas, tara pakuotės nepriims. Jei butelis bus suspaustas ir sulankstytas, taromatas taip pat gali jo neatpažinti, todėl svarbu išsaugoti pradinę butelio formą.

Kvitą su grąžinta užstato suma galima panaudoti trejopai

Paskutinis žingsnis atiduodant užstato sistemos pakuotes taros surinkimo vietoje - taromatas išduoda kvitą su apskaičiuota užstato suma. Tiesa, vartotojai gali rinktis, kaip panaudoti užstato sumą, tačiau ne visiems žinoma, iš ko jie gali rinktis.

Bene populiariausias kvito panaudojimo būdas – užstatą už parduodamų gaminių pakuotes vartotojai atsiima grynaisiais pinigais, pateikę kvitą parduotuvės kasoje.

Tačiau pravartu žinoti, jog vartotojai taip pat gali kvitu atsiskaityti už prekes arba skirti paramą Lietuvos Respublikos labdaros ir paramos įstatyme numatytiems paramos gavėjams už sumą, lygią užstato dydžiui.


www.DELFI.lt
23