Pirmieji ligos požymiai

Ankstyvą pavasarį kaip niekada svarbu tampa grįžus iš pasivaikščiojimų lauke su augintiniu nuodugniai patikrinti jo kailį. Tačiau pasitaiko, kad įsisiurbusios erkės lieka nepastebėtos arba įsisiurbia ir nukrinta šeimininkui nespėjus jų pastebėti. Tokiu atveju, anot KIKA veterinarijos gydytojos Ievos Plungytės, suprasti apie ligą gali padėti atidus gyvūno stebėjimas.

„Iš tikrųjų kasmet apie prasidėjusį erkių sezoną ir gyvūnų apsaugą kalbama ne veltui – aplaidžiau įvertinus šį laikotarpį, galima susidurti su itin skausminga patirtimi. Todėl labai svarbu ne tik saugoti savo augintinius, bet šiuo laikotarpiu ir akylai juos stebėti. Apie babeziozės užuomazgas paprastai išduoda augintinio vangumas, apatija, apetito praradimas, viduriavimas bei dažnas ir gilus alsavimas. Be to, gali pakilti temperatūra, pabaltuoti akių gleivinė, taip pat – stipriai patamsėti šlapimas“, – pasakoja I. Plungytė.

Veterinarė taip pat išskiria ir rečiau pasireiškiančius bebeziozės simptomus, tokius kaip sutrikęs augintinio miego ritmas, prasidėjusi dehidratacija ar sustingęs gyvūno kūnas. Tačiau, pasak specialistės, svarbiausia pastebėjus šiuos simptomus neišsigąsti – laiku nustačius ligą ir pradėjus jos gydymą, augintiniai pakankamai greitai atsigauna.

Simptomai priklauso nuo imuniteto

I. Plungytės teigimu, kartais gali nutikti ir taip, jog ligos simptomai yra itin nežymūs. Pavyzdžiui, apie stipresnį imunitetą turinčių augintinių ligą, net ir sergant sunkia babeziozės forma, išduos tik šiek tiek pakitusi nuotaika bei elgesys. Todėl, anot jos, netgi pastebėjus menkiausius įtarimus keliantį augintinio elgesį, svarbu nieko nelaukiant kreiptis į veterinarijos kliniką.

„Kartais gali atrodyti, kad vykti pas veterinarą tarsi neverta vien dėl augintinio nuotaikos pokyčių. Pasitaiko ir tokių atvejų, kai šeimininkai nusprendžia palūkėti dieną ar dvi, pasirenkant savarankiškai stebėti, kaip keisis gyvūno savijauta. Iš pirmo žvilgsnio tai atrodo kaip racionalus sprendimas, tačiau babeziozė šuns organizme plinta labai greitai – pasitaiko ir taip, jog jos dėl šios ligos vos per parą gali išsivystyti inkstų nepakankamumas. Todėl geriausia būtų nedelsiant kreiptis į specialistus ir atlikti augintinio kraujo tyrimą“, – teigia veterinarė.

Pašnekovė priduria, kad nors babeziozės inkubacinis periodas gali užsitęsti iki mėnesio, dažniausiai pirmieji simptomai akivaizdžiai pasimato pirmosios savaitės dienomis. Pasak jos, kuo labiau nusilpęs gyvūno organizmas, tuo pirmieji požymiai būna stipresni.

Babeziozės galima išvengti

Efektyviausias būdas apsaugoti augintinius nuo grėsmingos ligos – prevencinės priemonės nuo erkių. Ir nors šių priemonių pasirinkimas pakankamai didelis, veterinarė pataria jas naudoti kompleksiškai.

„Siekiant visapusės augintinio apsaugos, būtina naudoti veterinarinio pobūdžio apsaugines priemones. Tai gali būti aerozoliai, lašai, antkakliai ar tabletės. Tiesa, vienos priemonės, galinčios suteikti visapusišką apsaugą nėra, todėl rekomenduojama derinti kelias priemones vienu metu. Šiuo atveju svarbiausia taisyklė, kad viena iš jų būtų veterinarinė, o kita – augalinė. Tinkamiausią priemonę reikėtų pasirinkti pagal gyvūno amžių bei svorį, taip pat, pritaikius bet kurio tipo gydymą svarbu kurį laiką stebėti augintinį, taip įsitikinant, kad nėra šalutinio poveikio į vaistą“, – sako I. Plungytė.

Panorusiems išbandyti prevencinių priemonių derinimą, veterinarė siūlo šalia šiuo laikotarpiu būtinų cheminių lašiukų ar antkaklių nuo erkių, naudoti natūralaus pobūdžio apsaugą, pavyzdžiui, ultragarsinius pakabučius ant kaklo, eterinius aliejus, specialius antkaklius ar aerozolius.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį.
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (3)