Vilniaus katedros aikštėje ketvirtadienį atidarytas informacinis paviljonas, kuriame visos šventės metu bus galima rasti informacijos, kas kur vyksta, taip pat įsigyti apyvartinių Dainų šventės monetų, kurias išleido Lietuvos bankas, o nukaldino Lietuvos monetų kalykla.

Ketvirtadienį sveikindama šventės organizatorius ir dalyvius, kultūros ministrė Liana Ruokytė - Jonsson Dainų šventę vadino iškiliausiu metų renginiu, ypač momentą, kai lietuviai visame pasaulyje vienu metu giedos „Tautišką giesmę“. Šventės organizatoriams, kolektyvų vadovams ministrė dėkojo už didžiulį triūsą ir stebuklą, kurį patirsime.

„Reikia pasidžiaugti, kad šiemet šventėje – net 15 renginių, atvyksta lietuvių iš įvairiausių pasaulio šalių, pirmą kartą turime svečių iš Japonijos, Austrijos, kurie visą repertuarą išmoko lietuvių kalba ir prisijungs prie Dainų šventės dalyvių. Į šventę įsilies net 11 tautinių bendrijų kolektyvai. Tai –stebuklingas dalykas“, – sakė ministrė.

Katedros aikštėje – metų šventės naujienos ir staigmena: jungtinis bankininkų choras
© DELFI / Kiril Čachovskij

Kaip priminė L. Ruokytė - Jonsson, šiemet pirmą kartą buvo surengtas Dainų šventės žygis po Lietuvą, nuo pavasario bendruomenės kviestos į šventę.

„Visi susijungia į vieną didelę šeimą, kuri didėja. O ypač džiugu, kad apie pusę šventės dalyvių –jaunimas ir vaikai. Tai rodo, kokia stipti tradicija ir kad ji neblėsta“, – pasidžiaugė kultūros ministrė.

Pasaulio lietuvių bendruomenės pirmininkė Dalia Henkė pabrėžė, kad pasaulio lietuviams svarbiausia šventės diena bus liepos 1-oji. „Dalyviai suvažiuos iš penkių žemynų. Ypatinga tai, kad mes visi kartu – nuo Australijos iki Kazachstano – švęsime Lietuvos atkūrimo šimtmetį“, – sakė Pasaulio lietuvių bendruomenės pirmininkė.

Ji pati šoka Hamburgo lietuvių šokių kolektyve, kurį bus galima išvysti šventėje. „Liepos 1 dieną taip pat atidaroma pasaulio lietuvių paroda, tad bus galima išvysti lietuvių kilmės menininkų kūrybą“, – kvietė D. Henkė.

Dainų šventės pristatyme netrūko staigmenų – pasirodė „Swedbank“ choras, diriguojamas Egidijaus Kavecko, buvo degustuojamas maistas, kurį valgys šventės dalyviai.

Kaip priminė šimtmečio dainų šventės direktorius Saulius Liausa, jubiliejinėje Dainų šventėje, kuri birželio 30-liepos 6 dienomis vyks Vilniuje ir Kaune, dalyvaus net 36 tūkst. dalyvių, 1555 iš jų –pasaulio lietuviai.

Gausiausios miestų delegacijos iš Vilniaus (6008) ir Kauno (2985), aktyviausi rajonai – Kauno, iš kurio į šventę planuoja atvykti 931 dalyvis, ir Panevėžio rajonas su 780 dalyvių.

Pasak Dainų šventės direktoriaus S. Liausos, visos už dalyvių saugumą atsakingos tarnybos atliko namų darbus, nebus pastebimos, bet bendradarbiaus, siekdamos išvengti nereikalingų rizikų.

Sveikatos apsaugos viceministras Algirdas Šešelgis patikino, kad sveikatos sistema pasirengusi suteikti visokeriopą pagalbą, jei ji bus reikalinga.

„Noriu kreiptis į Dainų šventės dalyvius ir žiūrovus, kviesdamas pasirūpinti savo sveikata. Ypač svarbu tinkamai pagal oro sąlygas aprengti ir nepamesti vaikų“, – priminė viceministras.

Visų šventiniuose renginiuose dalyvausiančiųjų viceministras prašė atkreipti dėmesį į vyresnio amžiaus žmones, pasirūpinti geriamu vandeniu, kad galėtų atsigaivinti.

Šventėje dirbs savanoriai su medicininiu išsilavinimu, kuriuos iš minios išskirs raudonas kryžius ant baltų marškinėlių. Jie žino, kaip ir kur suteikti operatyvią pagalbą, tad galima į juos kreiptis. Taip pat reikėtų atkreipti dėmesį, kur stovės greitosios pagalbos palapinės ir automobiliai, kad, prireikus, būtų galima operatyviai kreiptis“, – pabrėžė viceministras.

Šventės organizatoriai rado rėmėjus, kurie tieks geriamą vandenį. Maitintojai taip pat visiems dalins nemokamo vandens.

Vaikų kolektyvų vadovai informuoti apie tai, kad kitoje dalyvio kortelės pusėje vaikams būtų užrašyti telefono numeriai, kuriais kreiptis, prireikus, – vaikui sunegalavus ar pasimetus.

Vilniaus apskrities Vyriausiojo policijos komisariato Viešosios tvarkos valdybos Tarnybos organizavimo skyriaus viršininkas Saulius Klebavičius šimtmečio Dainų šventę vadino neeiliniu renginiu. „Pagrindiniai klausimai tradiciniai – galimos spūstys mieste, nusikalstamos veikos ir kiti iššūkiai, kuriems mes pradėjome ruoštis jau praėjusiais metais“, – sakė S. Klebavičius.

Kaip atkreipė dėmesį pareigūnas, ypač nesaugu, nors įprasta, mobiliuosius telefonus nešioti užpakalinėse kelnių kišenėse. Masiniuose renginiuose pasitaiko kišenvagių, ir tai reikėtų turėti omenyje.

Katedros aikštėje – metų šventės naujienos ir staigmena: jungtinis bankininkų choras
© DELFI / Kiril Čachovskij

Renginių vietos žinomos. „Tik noriu atkreipti dėmesį, kad bus ribojamas eismas, arti galės privažiuoti tik dalyvių ir specialusis transportas. Šventės dienomis pareigūnas rekomendavo pirmenybę teikti viešajam transportui, saugoti savo daiktus, nepalikti jų ne tik viešosiose vietose, bet ir automobiliuose“, – pridūrė policijos atstovas.

Vilniaus miesto savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotoja Agnė Vilkončiūtė akcentavo, kad dalyviai visomis šventės dienomis viešuoju transportu važiuos nemokamai.

Kaip skelbė ELTA, muzikos, dainų, šokių ir nepamirštamų įspūdžių žadanti Dainų šventė Lietuvą ir pasaulį kvies kartu minėti Valstybės atkūrimo šimtmetį ir liepos 6-ąją giedoti „Tautišką giesmę“.

Himno frazė „Vardan tos...“ tapo šventės idėjiniu pagrindu ir visų jos renginių jungtimi. Kartu su iniciatyva „Lietuva 4 milijonai“ rengiamas žygis per Lietuvą, inicijuotas projektas „Dainų šventės alumnai“, vienijantis visų kartų žmones, kada nors dalyvavusius šventėse.

Iki svarbiausio Dainų šventės renginio regionuose vyks keturi dideli renginiai: vokalinių ansamblių šventė Linkuvoje, Teatrų diena Telšiuose, Folkloro diena Raudondvaryje ir Dainų diena Klaipėdoje.

Birželio 30-liepos 6 dienomis Vilniuje ir Kaune Dainų šventė pasiūlys net penkiolika renginių. Dauguma jų bus nemokami. Į pirmą Dainų šventės renginį birželio 30-ąją pakvies Kaunas. Taip pagerbiamas miestas, kuriame 1924 metais pirmą kartą surengta Dainų diena.

Liepos 1 dieną sostinės Simono Daukanto aikštėje pakils Dainų šventės vėliava, prezidentė Dalia Grybauskaitė paskelbs šventės pradžią.

Vilniaus rotušės aikštėje vyks specialiai pasaulio lietuviams ir Lietuvoje gyvenančioms tautinėms bendrijoms skirtas renginys „Šimtas Lietuvos veidų - sujunkime Lietuvą“. Vakare į Vingio parką kvies Dainų šventės atidarymui skirtas renginys.

Dainų šventės metu Švč. Mergelės Marijos Ramintojos bažnyčioje duris atvers Liaudies meno paroda, o prie Valdovų rūmų įkurtas Vaikų amatų miestelis padės mažiesiems atrasti ir išbandyti senuosius lietuvių menus ir amatus.

Katedros aikštėje – metų šventės naujienos ir staigmena: jungtinis bankininkų choras
© DELFI / Kiril Čachovskij

Liepos 3 dieną pilių teritorijoje nuo ryto šurmuliuos, muzikuos, šoks ir dainuos beveik 400 folkloro ansamblių – vyks Folkloro diena „Didžių žmonių žemė“. Šv. Jonų bažnyčioje skambės kanklių muzikos koncertas, o vakare Lietuvos nacionalinėje filharmonijoje – kamerinės vokalinės muzikos koncertas.

Liepos 4-ąją Bernardinų sode ir Katedros aikštėje pasirodymus surengs 100 Lietuvos mėgėjų teatrų. Dienos renginius vainikuos Ansamblių vakaras Kalnų parke.

Liepos 5 dieną Vilnių drebins pučiamųjų instrumentų gaudesys – Vilniaus pramogų arenoje vyks koncertas „Vario audra“. O įspūdingas beveik aštuonių tūkstančių šokėjų kompozicijas žadanti Šokių diena pakvies į Lietuvos futbolo federacijos stadioną.

Kulminacija taps liepos 6-ąją vyksianti Dainų diena „Vienybė težydi“. Trijų dalių Dainų dienos programa išskleis pagrindines mūsų himno idėjas, tačiau svarbiausia bus visų – Lietuvoje ir pasaulyje gyvenančių lietuvių – drauge giedama „Tautiška giesmė“.

Bilietų į Dainų šventės renginius kaina – nuo 5 iki 80 eurų. Vaikai iki trejų metų bus įleidžiami nemokamai, jei neužims papildomos sėdimos vietos.


ELTA
komentarai