Turėjo būti sušaudytas, tačiau nuteistas kalėti iki gyvos galvos, o į laisvę išėjo prieš 6-erius metus – tokia yra „Vilniaus brigados“ nario bei žurnalisto Vito Lingio žudiko Igorio Achremovo istorija.

Įvykis, sukrėtęs Lietuvą

Beveik prieš 25-erius metus nuaidėjo trys šūviai, pakeitę nepriklausomos Lietuvos istoriją. Juos paleidusio I. Achremovo ranka nesudrebėjo ir 1993 metų spalio 12 dienos rytą „Respublikos“ dienaraščio žurnalistas V. Lingys (gim. 1960 m.) mirė. Žurnalistas buvo nušautas prie savo namų Vilniuje, Fabijoniškių mikrorajone.

Samdomas žudikas pasirūpino, kad Lietuvą drebinusių žurnalistinių tyrimų autorius neturėtų jokio šanso išgyventi. Kaip rašoma žurnalisto Dailiaus Dargio knygoje „Kruvinasis mafijos maršrutas“, šūviai buvo paleisti tik V. Lingiui priėjus prie kieme stovinčio automobilio. „Daugiausiai kulkų kliuvo į krūtinę, viena – į skruostą, dar kelios lėkė pro šalį“, – rašo D. Dargis.

Vitas Lingys
© LNK
Vitas Lingys

Bandydamas kovoti su nusikalstamomis grupuotėmis, V. Lingys viešino jų veiklą. Daugiausiai žurnalisto dėmesio sulaukė Lietuvą į baimės kumštį sugniaužusi „Vilniaus brigada“.

Vėliau paaiškėjo, kad V. Lingio mirtį užsakė ne kas kitas, o „Vilniaus brigados“ vadeiva Borisas Dekanidzė. Šią užduotį jis patikėjo 28 metų I. Achremovui. Lemtingą rytą jis buvo ne vienas, jam padėjo Viačeslavas Slavickis ir Borisas Bobičenka. Jų tikslas buvo sutramdyti V. Lingio šunį, tačiau tą rytą žurnalistas buvo vienas.

Negalėjo nepaklusti

Kaip teigiama atkuriamosios dokumentikos seriale „Mafijos kronikos – su Dailiumi Dargiu“, kriminalistams pavyko atkurti žmogžudystės istoriją nuo nuosprendžio žurnalistui paskelbimo iki jo įvykdymo. Anot šio šaltinio, I. Achremovas ir jo sėbrai nenorėjo teptis rankų, tad B. Dekanidzė jiems grasino susidorojimu.

„Jų tarpe egzistavo taip vadinama baudimo sistema: jeigu tu neįvykdai kažkokio nurodymo, išduodi arba bendradarbiauji su policija, bausdavo net ir mirtimi, – D. Dargiui pasakojo V. Lingio žmogžudystės bylą ištyręs prokuroras Gintaras Jasaitis. – Yra buvę tokių atvejų, kad važiuojant į Nemenčinės pusę, į miškus, būdavo randami lavonai su šautinėmis žaizdomis galvose tų pačių brigados atstovų ir po to jau mes gaudavome informacijos apie jų viešas egzekucijas. Nusikaltusį šaudydavo ten autoritetai, kad parodytų kitiems, jog reikia laikytis tam tikrų taisyklių”.

Ainis Gurevičius ir Borisas Dekanidzė
© Jonas Staselis
Ainis Gurevičius ir Borisas Dekanidzė

Kriminalistai sėbrus pričiupo pirmuosius, o I. Achremovas sulaikytas praėjus daugiau nei mėnesiui po žmogžudystės. Jį pareigūnai sulaikė Vilniaus koncertų ir sporto rūmuose vykusioje mugėje. Žudikas, rodos, buvo visiškai atsipalaidavęs ir nebijojo teisingumo, nesislapstė, o vaikščiojo po viešąsias erdves.

„Jūs mane apgavote!“

Šiandien I. Achremovas žinomas ne tik kaip V. Lingio žudikas, bet ir asmuo, kurio parodymai padėjo įvykdyti teisingumą.

Tačiau pričiuptas I. Achremovas ne iškart sutiko bendradarbiauti su kriminalistais. Kaip teigiama Egidijaus Knispelio „LNK“ dokumentiniame filmų cikle „Įvykiai, sukrėtę Lietuvą“, I. Achremovas nesiryžo įvardyti V. Lingio žmogžudystės užsakovą.

Kaip teigiama dokumentiniame filme, V. Slavickis, pravarde „Slovenia“, I. Achremovo klausė, kodėl šis tyli ir nieko nesako, o V. Slavickis už jį kalba. Slovenia ragino ir I. Achremovą prabilti, teigė, kad „kiti vaikinai mus palaiko, aš prisiekiu tau...“

Achremovas buvo įsitikinęs, kad jei duos parodymus, zonoje vaikinai – neišsilaikys.

Tačiau kriminalistai gavo parodymus ir 1995 m. liepos mėnesį B. Dekanidzei buvo įvykdyta mirties bausmė. Toks pats likimas turėjo laukti ir I. Achremovo, tačiau nuosprendis greit buvo pakeistas kalėjimu iki gyvos galvos.

Tokį sprendimą 1994 m. 10 d. priėmė Aukščiausiojo Teismo teisėjai Vytautas Greičius, Vladas Nikitinas ir Albinas Sirvydis.

Anot jau tuomet apie nusikalstamą pasaulį rašiusio DELFI žurnalisto Ainio Gurevičiaus, dėl tokio sprendimo prokurorai buvo nepatenkinti. „I. Achremovo parodymai buvo ypač vertingi. Už tai jam žadėjo 15 metų.

Tačiau teismas atmetė prašymą ir skyrė iki gyvos galvos. Čia ne JAV. JAV prokurorai gali pasirašyti sutartį su nusikaltėliu dar prieš teismą ir ta sutartis galioja. Pas mus sutartys žodinės. Prokurorai pažadėjo ir nieko nebuvo. Jie, pamenu, buvo labai nelaimingi, klausė, kaip jiems dabar reikės dirbti, kai niekas jais nepasitikės“, – pamena žurnalistas.

Kaip teigiama dokumentiniam filmų cikle „Įvykiai, sukrėtę Lietuvą“, pasiklausyti teismo nuosprendžio buvo susirinkęs didelis būrys žurnalistų. „Yra prisimenančių, kad išvedamas iš salės I. Achremovas rėkė: „Vy menia obmanuli! („Jūs mane apgavote!“ – aut. pastaba), o ir taip daug rūkantis Antanas Klimavičius, tąkart rūkė vieną po kitos...“, – teigė E. Knispelis.

Bandė padėti ir aukščiausio rango teisėjai

Vėliau I. Achremovo nuosprendis buvo sušvelnintas iki 25-erių metų kalėjime. Tačiau I. Achremovas į laisvę norėjo išeiti anksčiau ir ne kartą buvo apskundęs teismo sprendimą.

„Kiekvieną dieną galvoju apie savo padarytą nusikaltimą, pripažįstu savo kaltę, išgyvenu didžiulį visuomenės pasmerkimą, – teisme yra sakęs I. Achremovas. – Dar kartą noriu atsiprašyti V. Lingio artimųjų, tėvų, žmonos ir dukros. Nežinau, ar galima už tokį nusikaltimą atleisti, tačiau prašau manimi pasitikėti ir leisti grįžti pas savo tėvą, kad galėčiau rūpintis šeima, mažamečiu vaiku“.

Igoris Achremovas
© DELFI / Kiril Čachovskij
Igoris Achremovas

Posėdžiuose dėl bausmės sušvelninimo samdomas žudikas yra sakęs, kad paleistas į laisvę dirbs neapmokestinamą darbą visuomenės labui, pastoviai bendraus su psichologais, pataisos inspekcijos pareigūnais. „Turiu mažametį sūnų, žinau, kad jam reikia tėvo“, – I. Achremovas tikino, kad išėjęs į laisvę iš Kaliningrado srities atsivežtų savo žmoną ir vaiką.

Atlikdamas bausmę I. Achremovas spėjo ir susituokti, ir išsiskirti su Kaliningrade gyvenusia moterimi. Anot A. Gurevičiaus, atlikdamas bausmę I. Achremovas išmoko ir lietuvių kalbą.

2011 m. apie vieną iš I. Achremovo skundų rašė DELFI žurnalistas Dainius Sinkevičius. Tąkart žurnalistas rašė, kad I. Achremovas nepraranda vilties anksčiau laiko išeiti į laisvę, nors jau du kartus sušvelninus jam skirtą bausmę kalėti liko 7 metai ir 9 mėnesiai.

Sinkevičiaus aprašome skunde I. Achremovas pažymėjo, kad būtent jis padėjo atskleisti B. Dekanidzės nusikaltimus, būtent todėl žurnalisto V. Lingio nužudymo byloje buvo įvykdytas teisingumas. „Šis bendradarbiavimas negali likti neįvertintas“, – skunde pabrėžė nuteistojo advokatas.

Antanas Klimavičius
© DELFI / Dainius Sinkevičius
Antanas Klimavičius

Advokatas tąkart pabrėžė, kad pasikeitė įstatymas ir asmenims, padariusiems nusikaltimus ir sutikusiems bendradarbiauti su teisėsaugininkais, net nėra taikomas laisvės apribojimas. „Jis vis dar tiki teisingumu“, – sakė I. Achremovui teisme atstovavęs advokatas Dalius Boreika.

Į I. Achremovo pusę stojo net dabartinis Lietuvos Aukščiausiojo Teismo teisėjas A. Klimavičius, kuris teisiant I. Achremovą buvo vienas iš prokurorų, žadėjusių I. Achremovui 14-15 metų kalėjime.

Jis pateikė laišką, kuriame tvirtino, kad būtent I. Achremovo bendradarbiavimas su pareigūnais padėjo atskleisti B. Dekanidzės nusikaltimus.

2012 metais vyras sulaukė atpildo už vertingus parodymus – buvo atleistas nuo 6 metų, 6 mėnesių ir 11 dienų bausmės bei paleistas į laisvę anksčiau laiko.

Igoris Achremovas
© DELFI / Tomas Vinickas
Igoris Achremovas


Patraukė pinigai, mada ir prabanga

Dar būdamas kalėjime I. Achremovas D. Dargiui sutiko duoti interviu ir sakė, kad jį apima nerimas, jog jei nemirs ir atsidurs laisvėje, ką jis veiks ten.

„Juk nespėjau nei pasimokyti, nei profesijos įgyti. Už grotų patekau būdamas 28 metų. Žvelgdamas į praeitį norėčiau pakeisti daugelį dalykų. Šiandien liūdna, kad anuomet buvau toks kvailas. Esu padaręs nemažai klaidų, todėl ir patekau čia, kur iki šiol atlieku bausmę.

Mano tėvams per 70 metų. Yra dar brolis, bet jis turi savo šeimą. Tėvai iki ekonomikos krizės turėjo verslą, bet dabar pragyvena tik iš pensijos. Brolis iki šiol sukasi savame versle, tačiau ką jis veikia, nežinau. Suprantu, kada nors atsivers kalėjimo vartai, bet kas toliau? Kol kas man nemenkas galvosūkis, kaip galėsiu išgyventi laisvėje”, – sakė I. Achremovas.

„Vilniaus brigados“ smogikas, kurio prisipažinimo bijojo visi: manė, kad jei prabils – neišgyvens
© DELFI / Tomas Vinickas

Vyras D. Dargiui teigė, kad prieš susidėdamas su „Vilniaus brigada“ dirbo gelbėtoju prie Žaliųjų ežerų.

„Mano atlyginimas anuomet siekė beveik 30 rublių. Šioje Vilniaus vietoje veikė turtingų žmonių pamėgta šašlykinė, į kurią vakarais brangiomis mašinomis atvažiuodavo puošniai apsirengę asmenys. Pasistiprinę šašlykų, jie su merginomis mėgdavo išsimaudyti ežere ar pasiplaukioti valtimi. Parūpindavau jiems valtį. Taip su jais suartėjau”, – sakė A. Achremovas. Esą jį patraukė nusikalstamo pasaulio pinigai, madingai pasipuošę žmonės, prabangūs automobiliai.

Dirba apsauginiu

2012 m. balandį „Vilniaus brigados“ smogikas išėjo į laisvę, pasak BNS, jį pasitiko artimieji: du vyrai ir moteris, dar pora žmonių buvo prie pataisos namų vartų stovėjusiame „Peugeot 307“.

Išėjęs I. Achremovas pasisveikino su laukusiais ir greitai sėdo į automobilį, vengdamas žurnalistų klausimų. Teismas atkreipė dėmesį, jog būdamas už grotų, jis tik vieną kartą buvo baustas, 16 kartų skatintas už gerą darbą ir elgesį, pasižymi „gera emocine pusiausvyra”, yra mandagus.

Igoris Achremovas
© DELFI / Tomas Vinickas
Igoris Achremovas

Tačiau I. Achremovui nepavyko visiškai išnykti iš policijos pareigūnų akiračio. Per pastaruosius metus jis net keturis kartus buvo baustas administracine tvarka – du kartus už Kelių eismo taisyklių (KET) pažeidimus (vairavo automobilį neprisisegęs saugos diržo bei vairavo automobilį ne tam skirta kelio juosta), kartą už vagystę iš prekybos centro ir neteisėtą disponavimą narkotinėmis medžiagomis, neturint tikslo platinti.

Už šiuos pažeidimus I. Achremovui buvo skirtos baudos, jas buvusi „Vilniaus brigados“ garsenybė yra sumokėjusi. Paskutinėmis žiniomis, jis dirba apsaugininku bei studijuoja kolegijoje, o anksčiau pragyvenimui užsidirbdavo dirbdamas taksistu.


www.DELFI.lt
43