Per radijo stotį išgirdęs skelbimą apie pažinčių ieškančią merginą vyras pasiūlė jai susitikti, tačiau pirmasis pasimatymas baigėsi ne romantišku pasivaikščiojimu, o šaltakraujišku nužudymu. Mergina buvo sumušta, sudaužyta pagaliu ir sudeginta.

Devyniolikmetę du vyrai nužudė 2001 metų žiemą. Už nužudymą sunkinančiomis aplinkybėmis abu vyrai, tuo metu 24-erių Lorencas Valkauskas ir 26-erių Rolandas Lenkaitis, buvo nubausti kalėti iki gyvos.

Devyniolikmetė buvo viena iš vyrų taikinių. Kita mergina, su kuria jie susipažino panašiomis aplinkybėmis, išgyveno, nors ją vyrai du kartus nuo geležinkelio tilto numetė į upę. Išgyvenusi mergina kelias valandas stovėjo ant ledo luities, spaudžiant 15 laipsnių šalčiui.

R. Lenkaitis nusikaltimus vykdė ne tik su L. Valkausku, bet ir su dar viena mergina bei kitais vyrais. Nusikaltėliai aukų radijo stoties pažinčių rubrikoje ieškojo ne atsitiktinai – juos viliodavo tik tos, kurios turėjo mobiliuosius telefonus. Telefonai bei papuošalai buvo plėšikų tikslas.

Iš šaltakraujiškai nužudytos devyniolikmetės jie pagrobė mobilųjį telefoną, rankinę, batus, dokumentus, du žiedus, auskarus ir striukę.

Radijo pažintis baigėsi šaltakraujiška žmogžudyste

Prieš aštuoniolika metų nužudyta devyniolikmetė panevėžietė su vyrais susipažino po radijo laidoje paskelbto skelbimo. Tiesa, susipažino su vienu iš jų – R. Lenkaičiu.

Vasario 25-osios vakarą ji į pasimatymą išėjo iš bendrabučio, kuriame tuo metu gyveno.

Mergina ruošėsi susitikti su „policijos pareigūnu dirbančiu Vaidu“. Taip R. Lenkaitis buvo prisistatęs merginai – pakeistu vardu ir išgalvotomis pareigomis.

Susitikusi su „Vaidu“ mergina sutiko sėsti į automobilį, kuriame sėdėjo jo bendrininkas L. Valkauskas. Automobilyje taip pat buvo ir nepilnametė nusikaltėlių draugė, kartu dalyvavusi ne viename nusikaltime.

Tragiškai pasibaigusi radijo pažintis: į pirmą pasimatymą išsiruošusią merginą apiplėšė ir sudegino
© DELFI / Dainius Sinkevičius

Automobilyje sėdėjusią merginą vyrai pristatė kaip „Vaido seserį“.

R. Lenkaitis ir L. Valkauskas devyniolikmetę nuvežė už miesto, į statomą namą Panevėžio rajone. Čia jos laukė egzekucija. Vyrai pradėjo ją mušti. R. Lenkaitis du kartus smogė merginai į veidą ir tris kartus spyrė į šoną, o L. Valkauskas daužė pagaliu.

Vėliau vyrai jauną merginą pasmaugė laidu, nuvyko nusipirkti benzino, apipylė jos kūną ir padegė. Policijos pareigūnai rado tik nesudegusias kūno dalis.

Į pasimatymą mergina išėjo vasario 25 dieną, o jos kūnas buvo rastas tik kovo 2 d. Tą pačią dieną buvo sulaikyti visi trys įtariamieji: nepilnametė mergina ir du jauni vyrai. Merginai vėliau buvo skirta penkerių metų laisvės atėmimo bausmė, o R. Lenkaitis ir L. Valkauskas nubausti kalėti iki gyvos galvos.

Policijos pareigūnams apie merginos dingimą buvo pranešta vasario 27 dieną. Jie iš pradžių svarstė ir merginos išvežimo į užsienį versiją bei pradėjo paiešką.

Merginą du kartus įmetė į upę

Nagrinėjant devyniolikmetės nužudymo bylą teisme parodymus davė ir jų užpuolimą išgyvenusi mergina. Ji negalėjo pasakyti, kaip atsirado užpuolikų automobilyje, tačiau papasakojo, kaip jie, įsivilioję ją į savo automobilį, nusegė nuo jos auksinius papuošalus, tarėsi, kad ją reikėtų uždaryti į rūsį ar apskritai nužudyti, vėliau jie nusprendė ją įmesti į upę nuo viaduko, tačiau pamatę, kad ji išsiropštė, nusprendė, kad mes dar kartą.

Tragiškai pasibaigusi radijo pažintis: į pirmą pasimatymą išsiruošusią merginą apiplėšė ir sudegino
© Augustas Didžgalvis

Tačiau mergina išsiropštė ir antrą kartą. Tuomet jie pradėjo į ją mėtyti ledo gabalus ir akmenis.

Kartu su vyrais tą naktį buvo ir nepilnametė, kuri dalyvavo ir devyniolikmetės panevėžietės nužudyme.

„Aš užsidėjau ant galvos striukės gobtuvą. Jis nuo vandens suledėjo į ragą, todėl paskui nebejaučiau, kaip į mano galvą atsimuša akmenys“, – 2001 metais teisme pasakytus merginos žodžius citavo portalas lrytas.lt.

Mergina, sulaukusi, kol nusikaltėliai išvažiuos, nuėjo iki artimiausių gyventojų. Nusikaltėliai galvojo, kad mergina mirusi, todėl ir atsitraukė iš nusikaltimo vietos.

Abu nusikaltėliai anksčiau buvo teisti

Panevėžietis R. Lenkaitis policijos pareigūnams buvo žinomas. Su žmona du vaikus auginęs vyras buvo teistas ir beveik ketverius metus kalėjo Pravieniškėse. Įkalinimo įstaigoje R. Lenkaitis susipažino ir su savo bendru L. Valkausku. Abu buvo teisti už plėšimus ir vagystes, R. Lenkaitis – ir už nepilnamečio įtraukimą į nusikaltimą.

Tragiškai pasibaigusi radijo pažintis: į pirmą pasimatymą išsiruošusią merginą apiplėšė ir sudegino
© Augustas Didžgalvis

Iš kolonijos išėję vyrai „nusikaltėlių karjerą“ tęsė dviese. Panevėžietė devyniolikmetė buvo pirmoji jų auka, vėliau jie apiplėšė dar kelias merginas, vieną iš jų bandė nužudyti, tačiau jai pavyko išgyventi stingdantį šaltį.

Teismo verdiktą apskundė

Netrukus po sulaikymo nuteisti vyrai sulaukė bausmės kalėti iki gyvos galvos, kartu su jais ne viename nusikaltime dalyvavusi mergina sulaukė švelnesnio verdikto – kalėti penkerius metus.

L. Valkauskui ir R. Lenkaičiui buvo skirtos ir 12,5 tūkst. litų baudos, buvo konfiskuotas jų turtas.

Teismo verdiktą apskundę nusikaltėliai nesulaukė Lietuvos Aukščiausiojo Teismo malonės – 2002 metais teismas šioje byloje padėjo tašką ir du vyrus pasiuntė į Lukiškių tardymo izoliatorių-kalėjimą kalėti iki gyvos galvos.

Po daugiau nei dešimtmečio R. Lenkaitis vėl pradėjo veržtis iš Lukiškių tardymo-izoliatoriaus. Šis jo noras buvo patenkintas, tačiau vartai į laisvę jam neatsivėrė, savo bausmę jis toliau atlieka pataisos namuose.

Lukiškių tardymo izoliatoriaus-kalėjimo atstovai teisme, kuriame buvo sprendžiama, ar tenkinti R. Lenkaičio prašymą perkelti jį į švelnesnio režimo įstaigą, kalbėjo, kad „įkalinimo įstaigoje jis vertinamas teigiamai, drausmine tvarka nebaustas, dirba gamybos bare ir yra teigiamai charakterizuojamas“.

Tragiškai pasibaigusi radijo pažintis: į pirmą pasimatymą išsiruošusią merginą apiplėšė ir sudegino
© DELFI (D.Sinkevičiaus nuotr.)

Lukiškėse R. Lenkaitis dirbo dažytoju ir beveik visą atlyginimą siųsdavo savo žmonai bei dviem vaikams. Būtent dėl artimesnio bendravimo su vaikais bei žmona R. Lenkaitis ir veržėsi į Panevėžį.

Tačiau teismo netenkino tai, kad R. Lenkaitis net ir po daugiau nei dešimties metų neprisipažino padaręs nusikaltimą. „Kiek buvau prisipažinęs, tai ir dabar tik iš dalies galiu prisipažinti“, – teisme kalbėjo R. Lenkaitis.

O jo bendras, vis bandęs atnaujinti bylą, kartojo, kad viską padarė R. Lenkaitis, o jis pats auką „tik sudegino“. „Jau 13 metų įrodinėju, kad ne aš nužudžiau merginą – tai padarė R. Lenkaitis, kuris tai prisipažino prezidentui rašydamas malonės prašymą, – 2014 metais pareiškė L. Valkauskas. – Aš tik sudeginau lavoną.“

Šaltakrauju žudiku pripažintas vyras taip pat teigė, kad tyrimo metu save „apkalbėjo“, kai pasakė, jog dalyvavo studentės nužudyme: „Prieš mane buvo panaudotas smurtas, mane kankino“.

Tragiškai pasibaigusi radijo pažintis: į pirmą pasimatymą išsiruošusią merginą apiplėšė ir sudegino
© A.Didžgalvio nuotr.

Tačiau L. Valkausko prašymas atnaujinti baudžiamąjį procesą dėl naujai paaiškėjusių aplinkybių vėl buvo atmestas – Lietuvos apeliacinis teismas paskelbė, kad byloje nėra įrodymų, patvirtinančių, kad parodymai iš nuteistojo būtų išgaunami neteisėtomis priemonėmis, jo apklausose dalyvavo gynėjas, kuris neprašė ištirti neva L. Valkausko atžvilgiu panaudoto smurto aplinkybių.

2017 metais R. Lenkaitis kreipėsi ir į Europos Žmogaus Teisių Teismą, tačiau jis bylą nutraukė.

EŽTT išvadoje pažymima, kad „pareiškėjas R. Lenkaitis nepalaikė savo peticijų ir pastabų į Vyriausybės poziciją nepateikė, todėl byla nutraukta“.


www.DELFI.lt
38