Atėję apsipirkti į Didžiosios Britanijos Kenterberio miesto parduotuvę „Morisons“ 2009 m. lapkritį pirkėjai nė neįtarė, kad netrukus čia sugužės gausios policijos pajėgos, o jie patys iš prekybos centro persigandę spruks nė neatsisukdami.

Prieš dešimtmetį vieną lapkričio ketvirtadienį į prekybos centrą atėjęs tuomet 32 metų lietuvis emigrantas Tomas Uptas pradėjo švaistytis ginklu. Su ginkluotu vyru akis į akį susidūręs vienas pirkėjų, 25-erių IT specialistas Phillipas Sharrattas dailymail.co.uk po incidento pasakojo: „Rinkausi alų ir pamačiau šlitinėjantį vyrą“.

Jo teigimu, T. Uptas priėjo prie jo, įrėmė ginklą į krūtinę ir ryškiu europietišku akcentu sumurmėjo: „Dink iš čia“.

„Aš nežinojau, kad ginklas tikras, todėl pasakiau „ne“ ir apsipirkinėjau toliau. Bet tada pamačiau, kaip jis mojuodamas ginklu artinasi prie kitos poros“, – britų portalui pasakojo vyras.

Jis teigė įspėjęs kitus pirkėjus laikytis nuošaliau nuo lietuvio ir dėl neprognozuojamo jo elgesio iškvietė policijos pareigūnus.

Krata T. Upto gyvenamojoje vietoje, 2009 m.
© Vida Press
Krata T. Upto gyvenamojoje vietoje, 2009 m.

Atsisėdo ant žemės ir atsikimšo butelį vyno

Iš prekybos centro, pasakojo jame buvę pirkėjai, vyras išeiti nė neketino. Kol į įvykio vietą atvyko policijos pareigūnai, T. Uptas pagriebė iš lentynos vyno butelį, jį atsikimšo ir atsisėdęs ant tualetinio popieriaus pakuotės pradėjo gerti.

Kaip „Dailymail“ pasakojo 56-erių pirkėja Pamela Elvidge ginkluotas lietuvis jai pasakė: „Praeik, praeik“.

„Maniau, kad tai netikras ginklas, nes tu nesitiki, kad kažkas prekybos centre aplink vaikščios su tikru pistoletu. Vyras atrodė murzinas, dėvėjo striukę, buvo rudais plaukais. Sakyčiau, maždaug 30-35 metų“, – pasakojo įvykio vietoje buvusi moteris.

Atvykę policijos pareigūnai T. Upto pareikalavo mesti ginklą ir gultis ant žemės, tačiau, skelbė britų žiniasklaida, vyras tai padaryti atsisakė. Negana to, rašė telegraph.co.uk, ginklą lietuvis emigrantas nutaikė į atvykusius pareigūnus. Pirkėjai pasakojo, kad vėliau pasigirdo šūvis.

Lietuvį peršovė policijos snaiperis

Kaip buvo teigiama „Šiaulių krašte“, policininkams neliko nieko kito, kaip tik peršauti pavojingą vyrą. Tai, buvo skelbiama žiniasklaidoje, padarė britų snaiperis. T. Uptui buvo šauta į ranką, kurioje jis laikė ginklą.

Kaip vėliau konstatuota teisme nagrinėjant T. Upto bylą, vyras nepaisė pareigūnų pastangų derėtis ir išspręsti situaciją taikiai, rašė BBC. Emigrantui pareigūnai iškvietė greitąją pagalbą ir jis buvo išvežtas į ligoninę. „Dailymail“ tekste buvo teigiama, kad jo gyvybei po šūvio pavojaus nebuvo.

Krata T. Upto gyvenamojoje vietoje, 2009 m.
© Vida Press
Krata T. Upto gyvenamojoje vietoje, 2009 m.

„Girdėjau vieną šūvį, bet jis buvo pakankamai garsus. Tuomet visi išbėgome į automobilių stovėjimo aikštelę, bet tiesiog negalėjome išvykti“, – norėjusi pamatyti, kaip baigsis parduotuvėje kilusi drama, žurnalistams pasakojo pirkėja. Jos teigimu, kai T. Uptas su ginklu įžengė į prekybos centrą, jame buvo apie 50-60 žmonių.

„Kadangi laukėme, matėme kaip kažką išnešė ant neštuvų. Nežinau, ar tai buvo vyras, ar moteris, buvo tamsu, negalėjau to matyti“, – žiniasklaidai kalbėjo išgąsdinta pirkėja. Ji sakė, kad kurį laiką šioje parduotuvėje daugiau neapsipirkinės. Laimei, incidento metu nė vienas pašalinis žmogus nenukentėjo.

Namuose rado moters lavoną

Kad ši istorija tuo dar nesibaigs nesitikėjo net patys pareigūnai. Kol T. Uptas dėl peršautos rankos buvo gydomas ligoninėje, skelbė BBC, pareigūnai nuvyko apieškoti jo gyvenamosios vietos.

Emigrantas tuo metu gyveno netoli prekybos centro, kuriame ir gąsdino žmones, įsikūrusiuose svečių namuose. Bute policininkai aptiko kraupų radinį – 42 metų moters lavoną. Kentonline.co.uk skelbė, kad moteris buvo pasmaugta, ji buvo lietuvė.

Krata T. Upto gyvenamojoje vietoje, 2009 m.
© Vida Press
Krata T. Upto gyvenamojoje vietoje, 2009 m.

Kaip vėliau nustatė teismo medicinos ekspertai, radus kūną nuo aukos mirties buvo praėjusios 8 valandos.

Svečių namuose dirbusi prižiūrėtoja „Dailymail“ žurnalistams teigė, kad žinia apie žmogžudystę ją sukrėtė. Ji lietuvius apibūdino kaip „gražią porą“ ir paaiškino, kad auka tapusi moteris į šį pastatą atsikraustė maždaug prieš metus kartu su savo vyru, vėliau išsiskyrė, o jos naujuoju gyvenimo partneriu tapo T. Uptas.

Namo gyventojai pasakojo, kad nužudyta lietuvė niekur nedirbo, o T. Uptas esą buvo įsidarbinęs vaisių pakuotoju, tačiau, kaip vėliau paaiškėjo nagrinėjant bylą, bedarbiu buvo ir nusikaltimą įvykdęs lietuvis. Viena poros kaimynė emigrantą apibūdino kaip „gąsdinantį tipą, kuris daug gėrė“.

„Visos jo rankos buvo ištatuiruotos, jis daug gėrė, dažniausiai sidrą, kai kurie žmonės jo bijojo“, – britų žurnalistams pasakojo kaimynė.

Kaip buvo skelbiama žiniasklaidoje, pastate, kuriame policijos pareigūnai aptiko moters lavoną, didžiąją dalį gyventojų sudarė emigrantai iš Rytų Europos – lietuviai, lenkai, rumunai ir kt.

Kartu buvo vos kelis mėnesius

Kaip buvo išsiaiškinta teismo proceso metu, emigrantas iš Lietuvos su auka gyveno vos kelis mėnesius, rašė telegraph.co.uk. Prieš nužudymą pora dažnai susiginčydavo dėl piniginių sunkumų, o T. Uptas tapo labai pavydus ir agresyvus.

Moteris esą vyrą norėjo palikti, tačiau šis jai pareiškė, kad jei mylimoji nebus jo, tai nebus niekieno, skelbė britų portalas. Pats T. Uptas kaltinimus dėl žmogžudystės neigė.

Lietuvis, rašo kentonline.co.uk, anksčiau už smurtinius nusikaltimus buvo teistas Švedijoje. „Šiaulių krašte“ buvo skelbiama, kad į teisėsaugos akiratį emigrantas buvo pakliuvęs ir gimtinėje – 5 kartus buvo teistas už vagystes.

Krata T. Upto gyvenamojoje vietoje, 2009 m.
© Vida Press
Krata T. Upto gyvenamojoje vietoje, 2009 m.

Teisme buvo paviešinta ir paskutinė iš aukos mobiliojo telefono išsiųsta žinutė. Tą pačią dieną lietuvė rašė draugei prašydama padėti palikti T. Uptą. „Tomas yra žvėris, ne žmogus“, – teisme paviešintą aukos žinutę, išsiųstą prieš nužudymą, citavo BBC.

Nužudyta lietuvė turėjo suaugusią dukrą, kuri pasisakė jos motinos žudikui stojus prieš teismą. Savo mamą ji apibūdino kaip pozityvų ir visada besišypsantį žmogų.

„Ji buvo žmogus, kuris besąlygiškai mylėjo savo šeimą, draugus ir kolegas. Ji visada buvo, yra ir bus man pats brangiausias žmogus“, – teisme kalbėjo netekties skausmą tuo metu išgyvenanti mergina, ją citavo BBC.

Kaip anksčiau skelbė DELFI, vyras už šį žiaurų ir negailestingą nusikaltimą Didžiojoje Britanijoje 2010 m. buvo nuteistas iki gyvos galvos.

Prekybos centre agresyvų lietuvį sutramdę pareigūnai buvo apdovanoti

Laikraštis „Kentish Gazette“ 2011 m. spalį paskelbė, kad britų policijos pareigūnai, sutramdę agresyvų, ginklu prekybos centre besišvaisčiusį emigrantą ir ištyrę moters nužudymo bylą, buvo pagerbti teisėjų. Jiems įteikti pagyrimai už pastangas tiriant sudėtingą bylą.

Laikraštyje buvo pažymėta, kad tyrimą apsunkino tai, jog T. Uptas atsisakė duoti parodymus, rinkti bylai reikalingus duomenis trukdė kalbos barjeras, o dalis žmonių, galėjusių turėti pareigūnams naudingos informacijos, gyveno Lietuvoje.


www.DELFI.lt
41