Lietuvis keturiolika metų vyresnę kaimynę nužudė tiesiog sutrypdamas – tokia naujiena užsienio ir Lietuvos žiniasklaidą apskriejo prieš aštuonerius metus. Už nužudymą emigrantas buvo pasiųstas kalėti iki gyvos galvos.

Prieš aštuonerius metus Tomas Ačas teismo salėje išgirdo nuosprendį, kad kalės iki gyvos galvos, nors kraupų nusikaltimą įvykdė 2009 metais.

Šiurpų nusikaltimą emigrantas įvykdė Visbiče, Didžiojoje Britanijoje, kur tuo metu gyveno ir dirbo vietiniame fabrike. Jo auka – kartu tame pačiame būste gyvenusi lietuvė emigrantė.

Moters kūnas buvo rastas tik po trijų dienų, tuomet jos jau buvo pasigedę artimieji, o name pasklidęs blogas kvapas. Būtent pajutę kvapą kiti kartu gyvenę emigrantai ir ėmė įtarinėti, kad kažkas negerai.

Buvo nustatyta, kad po bendro emigrantų vakarėlio dingusi moteris mirė nuo patirtų sužalojimų: sutrūkusios kepenys, sulaužyti šonkauliai, pažeista gerklė. Visi sužalojimai padaryti trypiant auką kojomis.

Įsiutęs emigrantas kartu dirbusią lietuvę tiesiog sutrypė: kūną rado blogą kvapą pajutę kaimynai
© DELFI / Valdas Kopūstas

Kartu su jaunu vyru buvo teisiama ir jo draugė, kuri norėjo padėti jam nuslėpti nusikaltimą. Buvo nustatyta, kad abu kaltinamieji melavo. Draugei buvo skirta dvejų metų laisvės atėmimo bausmė.

Po kelerių metų lietuvis buvo perkeltas į Lietuvą. Ir nors bausmė jam buvo sumažinta, tačiau Pravieniškėse už naujokams sukeltą egzekuciją jam buvo paskirta papildoma laisvės atėmimo bausmė.

Kūną rado tarp lovos čiužinių

Žudiko auka tapusi 38-erių lietuvė į Jungtinę Karalystę atvyko 2007-aisiais. Du jos vaikai ir vyras liko Lietuvoje, ji čia atvyko užsidirbti.

Moteris apsigyveno name kartu su lietuviais. Su jais kartu ir dirbo viename konservų fabrike. Ją nužudęs T. Ačas buvo ne tik jos bendradarbis, jie kartu ir gyveno tame pačiame name.

„Ji į mūsų šalį atvyko uždirbti pinigų savo šeimai, kurią paliko Lietuvoje. Jos gyvenimas baigėsi tragiškai, ji žuvo nuo Ačo rankos, – teisme kalbėjo detektyvas Jeffas Hillas, prieš aštuonerius metus skelbė BBC. – Tikimės, kad sprendimas padės jiems suprasti, kad teisingumas yra.“

Užuojautą šeimai detektyvas pareiškė po to, kai teismo salėje nuskambėjo nuosprendis įkalinti lietuvį T. Ačą iki gyvos galvos.

Piterboras
© DELFI / Kiril Čachovskij
Piterboras

Vyro auka, tuo metu keturiolika metų vyresnė kaimynė, buvo rasta praėjus trims dienoms po žiaurios egzekucijos. Kraujo klaną ir kūną tarp lovos čiužinių aptiko kartu gyvenę lietuviai, pajutę blogą kvapą namuose.

Ir nors nusikaltimo dieną vos 24-erių buvęs T. Ačas neigė savo kaltę, pareigūnai jo nekaltumu nepatikėjo. Aukos kambaryje jie rado jo pirštų antspaudų.

Pareigūnai taip pat nustatė, kad supratęs, ką padarė, vyras bandė paslėpti aukos kūną. Būtent todėl kambaryje ir buvo rastas kraujo klanas, o lovoje – kūnas. Pareigūnų teigimu, nusikaltėlis auką nužudė ant grindų, į lovą, tarp čiužinių, kūną perkėlė norėdamas nuslėpti nusikaltimą.

Neigė savo kaltę

Tyrimo metu buvo nustatyta, kad kitą dieną po nusikaltimo T. Ačas išėjo iš darbo nesibaigus darbo valandoms ir niekam apie tai nepranešęs.

T. Ačas teisme teigė, kad negerai jautėsi, dėl to nusprendė eiti namo, nors jo bendradarbiai teigė nepastebėję jo negalavimų.

Tą pačią dieną tie patys bendradarbiai pastebėjo, kad darbe nepasirodė T. Ačo auka tapusi moteris.

Teismas taip pat nustatė, kad tą dieną, kai jis esą ėjo namo dėl negalavimų, iš tikrųjų lankėsi prekybos centre. Pareigūnams jis melavo, kad tuo metu tiesiog ilsėjosi ir gulėjo lovoje.

„Jis visiškai nesirgo. Išsigalvojo negalavimą norėdamas nuvykti anksčiau namo ir paslėpti aukos kūną“, – policijos pareigūną citavo leidinys wisbechstandart.co.uk.

Namo nuvykęs emigrantas paėmė aukos mobilųjį telefoną ir išsiuntė žinutę bendradarbiams. Vyro rašytoje žinutėje buvo teigiama, kad ji nekaip jaučiasi, dėl to nepasirodė darbe.

Įsiutęs emigrantas kartu dirbusią lietuvę tiesiog sutrypė: kūną rado blogą kvapą pajutę kaimynai
© DELFI / Šarūnas Mažeika

Pareigūnai taip pat nustatė, kad T. Ačas ieškojo kaip kuo greičiau grįžti į gimtąją Lietuvą. Jis tikėjosi, kad išskris gegužės 8-ąją, tačiau pareigūnai spėjo jį sučiupti dar Jungtinėje Karalystėje.

Pareigūnai surinko ir daugiau įrodymų: aukos kambaryje buvo rastas grotuvas, kuris priklausė T. Ačui – jis buvo susietas su jo nešiojamu kompiuteriu. Buvo rastos ir kruvinos T. Ačo šlepetės, taip pat krauju išteptos kelnės.

Tikėtina, kad T. Ačas bandė pasinaudoti ir aukos banko kortele, nes ji radus auką buvo užblokuota dėl nesėkmingų bandymų įvesti kodą.

Auka laukėsi?

Teismo posėdžio metu buvo paskelbta, kad emigranto sutrypta auka galimai galėjo lauktis kūdikio.

Teisme buvo apklausinėjami kartu gyvenę lietuviai, kurie papasakojo girdėję keistą T. Ačo pokalbį. Esą kažkas nugirdo, kad auka tapusi lietuvė laukėsi kūdikio.

„Nepatikėjau tuo, bet man tvirtino, kad tai tikrai tiesa“, – kalbėjo viena iš apklaustųjų.

Teisme liudijusi lietuvė taip pat gyveno kartu su auka ir nuteistuoju vienuose namuose. Ji teigė, kad auką paskutinį kartą buvo mačiusi dieną prieš žmogžudystę, kai kartu vyko dirbti į netoliese esantį fabriką.

Visbičas – emigrantų pamėgtas miestas

2014-ųjų metų duomenimis, Visbiče gyveno apie 5 tūkst. lietuvių ir tai sudarė beveik penktadalį visų miesto gyventojų.

Miestelyje ne tik veikia didelė lietuvių bendruomenė, valstybinėse institucijose pateikiami vertimai lietuvių kalba, bet ir yra suburtos dvi lietuvių krepšinio komandos.

Į Visbičą lietuviai atvyko dėl pelningo ir patirties nereikalaujančio darbo fabrikuose ar gamyklose. Labiausiai garsėja netoli miesto įsikūręs bulvių fabrikas.

Įsiutęs emigrantas kartu dirbusią lietuvę tiesiog sutrypė: kūną rado blogą kvapą pajutę kaimynai
© DELFI / Šarūnas Mažeika

Vis dėlto, šiame mieste lietuviai dažnai ir nusikalsta. Per pastaruosius kelerius metus šiame mieste buvo nužudytas ne vienas lietuvis, o jų žudikai, taip pat lietuviai, pasiųsti už grotų keleriems metams ar net visam gyvenimui.

Už grotų gyvena neramiai – nubaustas už „Jūros šventę“

Kilus Pravieniškių skandalui, spaudoje dar kartą nuskambėjo T. Ačo pavardė. Jis buvo patrauktas atsakomybėn už „naujokų krikštynų“ belangėje surengimą.

Baudžiamojon atsakomybėn dėl viešosios tvarkos sutrikdymo prokurorai šių metų sausį patraukė tris Pravieniškėse kalinčius kalinius. Tai – dėl nužudymo įkalinti Nerijus Daubaras, Tomas Ačas ir nuteistasis Edvardas Tamsevičius.

Visi jie kaltę pripažino, todėl Kauno apylinkės teismo Kaišiadorių rūmų teisėja Rasa Balsevičienė baudžiamąją bylą išnagrinėjo sutrumpinto proceso tvarka – apklausė tik kaltinamuosius. Taip pagal įstatymą jiems trečdaliu sumažinama skiriama bausmė.

Įsiutęs emigrantas kartu dirbusią lietuvę tiesiog sutrypė: kūną rado blogą kvapą pajutę kaimynai
© DELFI / Domantas Pipas

Tyrimo duomenimis, Pravieniškėse kalintys N. Daubaras, E. Tamsevičius ir T. Ačas praėjusių metų liepos 27 d., norėdami pasityčioti iš naujai į būrį paskirtų kalinių, kitų nuteistųjų akivaizdoje mušė tris naujokus susuktu šlapiu rankšluosčiu, pilstė pusnuogius naujokus šaltu vandeniu ir tyčiojosi: stebint būriui nuteistųjų, trims nukentėjusiesiems, sėdintiems ant kėdžių, jie sudavė nenustatytą skaičių smūgių susuktais šlapiais rankšluosčiais, pylė šaltą vandenį kibirais, taip sukeldami šoką.

Teisėja R. Balsevičienė paskelbė, kad visiems kaltinamiesiems skiria vienerių metų laisvės atėmimo bausmę, ją sumažinant trečdaliu ir paskiriant įkalinimą po 8 mėnesius. Todėl N. Daubaras už grotų turės kalėti dar 8 mėnesius 27 dienas, T. Ačas pataisos namuose dar bus 12 metų 1 mėnesį ir 15 dienų, o E. Tamsevičius – 1 metus 3 mėnesius.

Tokias bausmes kaltinamiesiems siūlė skirti valstybinį kaltinimą palaikiusi prokurorė Aldona Vitkausienė. Anot jos, „naujokų krikštynas“ surengę kaliniai norėjo pasilinksminti.


www.DELFI.lt
43