Darbą baigusi septyniolikmetė nusiuntė tėvui žinutę, kad grįžta namo, tačiau į juos taip ir negrįžo. Po savaitės jos išniekintas kūnas buvo rastas apleistoje pašiūrėje, o motoroleris, kuriuo ji turėjo parvažiuoti, taip ir liko stovėti prie darbo su spynelėje paliktais užvedimo rakteliais.

Šis įvykis daugiau nei prieš trejus metus sukrėtė ne tik Lietuvą, bet ir Švediją. Auka – septyniolikmetė švedė Lisa, nusikaltėlis – iš Radviliškio kilęs 38-erių Nerijus Bilevičius.

Jis pats nusikaltimą neigė teigdamas, kad aukos nėra gyvenime matęs. Kiek vėliau jis pakeitė versiją ir tikino, kad merginos kūną rado pašiūrėje, bandė jį nukelti, išgelbėti merginą, taip esą ant jos apatinių atsirado jo paties spermos likučių.

Tačiau tokia versija Švedijos pareigūnai nepatikėjo ir teigė, kad N. Bilevičius, žudydamas auką siekė parodyti savo galią ir taip pajusti malonumą – auka buvo pririšta, jai buvo užklijuotos lūpos, o ant kūno rasti vyro spermos likučiai išdavė ir seksualinį nusikaltimo motyvą.

Versija, kad nuteistojo spermos ant aukos drabužių atsirado po to, kai jis ją esą bandė gelbėti, net prajuokino Švedijos žurnalistus. Kaip 2015 m. skelbė valstietis.lt, žiniasklaida ir tyrimą atlikę pareigūnai ironizavo, kad turbūt prieš nužudymą mergina išmetė savo daiktus, sudaužė telefoną ir tyčia pritaškė N. Bilevičiaus kraujo ir spermos.

Ši N. Bilevičiaus versija nesulaukė Aukščiausiojo teismo dėmesio ir iš karto buvo atmesta.

Vyrui buvo skirta bausmė kalėti iki gyvos galvos, be to, aukos tėvams ir seseriai jis turėjo sumokėti po 50 tūkst. Švedijos kronų (maždaug 5400 eurų).

Iš pradžių į Švedijos kalėjimą pasiųstas N. Bilevičius buvo perkeltas į Lietuvą. N. Bilevičius iki gyvos galvos kalės Lukiškių tardymo izoliatoriuje-kalėjime.

Vis kartojo: aš jos net nematęs

„Aš nežinau, kaip ji ten atsidūrė. Žinočiau, pasakyčiau“, – vaizdo įraše, kurį internete paviešino „Aftonbladed“ žurnalistai, kalbėjo iki gyvos galvos už grotų pasiųstas N. Bilevičius. Sunkiai ašaras tramdantis N. Bilevičius įraše teigė, kad net nepažinojo nužudytos nepilnametės.

„Aš net kontakto neturėjau, kaip galėjau turėti, aš net nematęs jos“, – teigė vyras 2015-ųjų rugsėjo 15 dieną užfiksuotoje medžiagoje.

„Neturiu aš, ką jums papasakoti. Ką aš jums besakau, jūs manimi netikite“, – teigė N. Bilevičius, purtė galvą neigdamas nusikaltimą ir vis lingavo sėdėdamas kėdėje.

Sulaikė tris asmenis, nuteisė vieną

Septyniolikmetė Lisa dingo išėjusi iš darbo Kinekule. Mergina dirbo kavinėje. Tame pačiame Švedijos mieste dirbo ir iš Radviliškio į Švediją atvykęs N. Bilevičius su broliu ir žmona.

Ir nors už grotų buvo pasiųstas tik N. Bilevičius, pareigūnai iš pradžių sulaikė net tris: nuteistąjį, jo brolį ir vieno iš jų žmoną. Kai paaiškėjo, kad penkias dienas ieškotos švedės nužudymu įtariami lietuviai, buvo sukrėstas ir nedidelis miestelis netoli Radviliškio.

Emigranto nusikaltimas sukrėtė ne tik Lietuvą, bet ir Švediją: nužudytą paauglę rado užklijuotomis lūpomis
© DELFI / Rinatas Chairulinas

„Nei „uliavojo“, nei kėlė problemų miestelio gyventojams“, „darbštūs, mandagūs, nėra panašūs į nusikaltėlius“, „šeimą galima laikyti pavyzdine“, „į kaimą sugrįždavo kelis kartus per metus, tačiau apie juos niekad nebūta jokių nusiskundimų“ – taip leidiniui „Aftonbladet“ Bilevičių šeimą apibūdino miestelio, esančio netoli Radviliškio, gyventojai.

Švedams miestelio gyventojai sutartinai tikino, kad šeimą galima laikyti pavyzdine, juolab, kad daug esą pasako ir tai, kad šeima jau beveik dešimtmetį augina tris globotinius.

Portalas „Aftonbladet“ taip pat prakalbino ir tuo metu nusikaltimu įtariamos moters motiną. Ji teigė, kad su dukra paskutinį kartą kalbėjo likus kelioms dienoms iki suėmimo, jau po nusikaltimo. Mama įvardijo, kad paskambinusi dukra mamai užsiminė, kad nerimauja dėl Švedijoje dingusios mergaitės, tačiau pridūrė, kad netiki jų kaltumu, nes esą būdami kalti net neužsimintų apie padarytą kraupų nusikaltimą.

Ir nors artimieji bei kaimynai tikino netikintys savo pažįstamų žmonių kaltumu, Švedijos pareigūnai tuo neabejojo, o nusikaltimą vadino tyčiniu ir turinčiu seksualinį motyvą. Prokuratūra buvo įsitikinusi, kad nusikaltimas turėjo seksualinį motyvą.

„Drįstu teigti, kad auką norėta nužudyti tyčia. Tai nebuvo bloga linkme pakrypęs išžaginimas. Žudikas norėjo pademonstruoti savo jėgos viršenybę, pakarti auką, užklijuoti jai burną ir taip gauti malonumą bei pasitenkinimą“, – Skaraborgo apygardos teisme per baigiamąjį teismo posėdį sakė prokuroras.

Ant aukos rado ne tik N. Bilevičiaus, bet ir jo žmonos DNR

Nors N. Bilevičius griežtai neigė padaręs nusikaltimą ir tikino esą net nematęs aukos, Švedijos teisėsauga nusprendė kitaip. Švedų teigimu, nepaneigiamas įrodymas – jo DNR likučiai ant aukos kūno.

Jo DNR bei kraujo buvo rasta ne tik ant aukos apatinių, bet ir pačioje nusikaltimo vietoje. Pareigūnų teigimu, ant Lisos kūno rasta dešimt N. Bilevičiaus DNR pavyzdžių. Ant aukos kelnaičių rasta ne tik jo, bet ir jo žmonos DNR. Švedijos pareigūnų teigimu, žmonos DNR ant aukos kūno galėjo atsirasti nuo N. Bilevičiaus.

Apklausų metu, vis neigdamas savo kaltę, N. Bilevičius aiškino, kad jo DNR buvusioje daržinėje galėjo likti todėl, kad jis esą ten eidavo pasimasturbuoti, o kraujo likučių esą likdavo visur, nes jo rankos kraujuoja dėl žvynelinės, o ir esą yra linkęs dažnai lengvai susižeisti.

Visus šiuos paaiškinimus teismas pripažino kaip bandymus išsisukti nuo bausmės.

Merginos ieškojo 900 savanorių

Iš darbo namo negrįžusios septyniolikmetės tėvas į policiją kreipėsi nedelsdamas. Kai dukros nesulaukė namuose, pats nuvyko iki jos darbo, ten rado motorolerį. Praėjus valandai vyras kreipėsi į pareigūnus ir pranešė apie dingimą.

Paieškas pradėję pareigūnai kitą dieną rado jos pirštinę. Ji buvo rasta už kilometro nuo kavinės, netoli ūkinio pastato, kurio stogą dengė N. Bilevičius su broliu.

Švedės  Lisos paieškos
Švedės Lisos paieškos

Tada kilo įtarimų, kad įvykdytas nusikaltimas. Pareigūnai kvietė visuomenę padėti, išplatino merginos nuotraukas, prie paieškos prisijungė beveik tūkstantis savanorių.

Patys pareigūnai apklausė kelis šimtus žmonių, buvo apklausti visi kavinės lankytojai. Tačiau, nepaisant didžiulių pastangų, merginos palaikai buvo surasti tik po savaitės. Tik po savaitės, radus merginą, buvo sulaikytas ir N. Bilevičius.

Merginos kūnas buvo rastas daržinėje, kurioje dirbo ir N. Bilevičius su broliu.

Lietuvių būstą apžiūrėję pareigūnai rado ir asmeninių merginos daiktų.

N. Bilevičius ilgą laiką laikėsi vienos versijos – aukos nėra matęs, todėl nesupranta, kodėl jis kaltinamas nusikaltimu.

Nerijaus Bilevičiaus padaryto nusikaltimo vieta
Nerijaus Bilevičiaus padaryto nusikaltimo vieta

Veržėsi į Lietuvą

Ne tik Lietuvos, bet ir Švedijos visuomenę sukrėtusio nusikaltimo vykdytojas sulaukė kitų kalinių neapykantos, todėl jis pradėjo veržtis į Lietuvą.

Dirbant kalėjimo medžio dirbtuvėse keli kaliniai N. Bilevičiui šliūkštelėjo į veidą karšto vandens. Po šio incidento jis buvo atskirtas nuo kitų kalinių. Sąlygas sunkino ir vietinės kalbos nemokėjimas, todėl jis negalėjo bendrauti nei su kitais kaliniais, nei su prižiūrėtojais.

Švedijoje jis buvo įkalintas iki gyvos galvos, tad, pagal Švedijoje galiojančius įstatymus, po dešimtmečio jis būtų galėjęs prašyti terminuoto laisvės atėmimo. Jei šis prašymas būtų patenkintas, būtų galima prašyti lygtinio paleidimo.

Tačiau teismas tenkino jo prašymą ir N. Bilevičius buvo perkeltas į Lietuvą. Tiesa, perkėlus nusikaltimas buvo perkvalifikuotas pagal Lietuvos Respublikos Baudžiamąjį kodeksą ir bausmė sumenko.

Lietuvoje už tokį nusikaltimą baudžiama laisvės atėmimu nuo 7 iki 15 metų, tad Lietuvos teismas nusprendė jam skirti maksimalią bausmę. Tačiau toks sprendimas netrukus buvo panaikintas, kai jį apskundė aukštesnės instancijos teismas.

N. Bilevičiui buvo sugrąžinta laisvės atėmimo bausmė iki gyvos galvos.

Nerijus Bilevičius atvesdinamas į teismą
Nerijus Bilevičius atvesdinamas į teismą

Prokurorė Jūratė Tamašauskienė Lietuvos Respublikos prokuratūros pranešime paaiškino, kodėl prireikė posėdžių Lietuvoje. „Visų pirma turiu pabrėžti, kad Lietuvoje šis asmuo nebuvo dar kartą teisiamas, tačiau vyko teismo procesas, kuriuo Lietuva pripažino Švedijos teismo priimtą nuosprendį, – sakė prokurorė. – Tai buvo daroma vadovaujantis ES tarybos pamatiniu sprendimu. Tokio teismo proceso prireikė, nes nuteistasis išreiškė norą laisvės atėmimo bausmę atlikti tėvynėje, arčiau šeimos.

Gavusi tokį nuteistojo prašymą Švedijos kalėjimų ir probacijos tarnyba šių metų pradžioje kreipėsi į Lietuvos Respublikos teisingumo ministeriją dėl Švedijos Karalystės Gotos apeliacinio teismo nuosprendžio pripažinimo ir vykdymo Lietuvoje. Spręsdamas tai teismas Lietuvoje nekeitė ir savaip neinterpretavo Švedijos sprendimo dėl laisvės atėmimo bausmės nustatytų aplinkybių“.

Prokurorė taip pat pažymėjo, kad nusikaltimas buvo įvykdytas sunkinančiomis aplinkybėmis ir itin žiauriai, auka buvo bejėgiškos būklės.

Atsižvelgiant į sunkinančias aplinkybes, teismas nusprendė, kad N. Bilevičius už grotų keliaus iki gyvos galvos.


www.DELFI.lt
129