Smaugė laidu, daužė kastuvu ir kratė elektros srove – taip pagrobėjai kankino savo auką, 27-erių moterį, kol suprato, kad persistengė. Bandė nužudyti ir jos vaikus, tačiau neišdrįso.

Už kraupų nusikaltimą Rolandas Palukaitis ir Darius Ambrasas buvo nuteisti kalėti iki gyvos galvos.

Prieš kelerius metus buvęs policininkas R. Palukaitis bandė ištrūkti į laisvę, tačiau teismas jo prašymo netenkino. Teismas netenkino ir jo pusbrolio D. Ambraso prašymo sušvelninti bausmę. Taip pat iki gyvos galvos nuteistas vyras praėjusių metų pabaigoje išgirdo, kad jo prašymas nebus patenkintas, o tai, kad asmuo jau ilgą laiką kali, nėra pakankamas argumentas norint užtikrinti visuomenės saugumą.

Tiesa, kartą jam buvo pasisekę – teismas jo bausmę buvo sušvelninęs iki aštuonerių metų laisvės atėmimo, tačiau to jam buvo per maža. Jis apskundė tokį teismo sprendimą. Sprendimą apskundė ir prokuratūros atstovai. Buvo grąžinta bausmė kalėti iki gyvos galvos.

Uždarė garaže ir kankino iki mirties

Kraupų nusikaltimą pusbroliai įvykdė 1998-ųjų pavasarį. Jie pagrobė jauną moterį ir paprašė už ją 27 tūkst. JAV dolerių išpirkos.

Kol moteris buvo kankinama garaže, netoliese, automobilyje, sėdėjo du jos vaikai: trejų sūnus ir septynerių dukra. Tik gerokai vėliau, supratę, kad persistengė kankindami ir moteris greičiausiai jau nebeišgyvens, nusprendė atsikratyti ir vaikais.

R. Palukaitis liepė D. Ambrasui išvežti vaikus į mišką ir nužudyti, tačiau jis, nuvežęs vaikus, nesugebėjo to padaryti. D. Ambrasas nurodė vaikams kryptį, kur eiti, o pats išvažiavo.

Bandydami pasipelnyti smaugė laidu, kratė elektra ir daužė, kol suprato, kad persistengė
© DELFI / Josvydas Elinskas

D. Ambrasas vaikams nurodė eiti pavojinga kryptimi – skardžio link. Vaikai, palikti vieni miške, nusprendė pasukti kitur ir beeidami surado gyvenamąjį namą, kuriame sulaukė pagalbos.

Grįžęs į garažą pas savo pusbrolį tęsė kruviną darbą. Moteris mirė kitą rytą. Ant jos kūno buvo daugybė sužalojimų.

Žudikai kūnu atsikratė auką išrengę ir užkasę netoliese esančiame miškelyje. Drabužius sudegino.

Beveik prieš dešimt metų dienraštyje „Kauno diena“ buvo publikuotas straipsnis, kuriame tos nakties įvykius prisiminė ir po mišką klaidžiojusius vaikus priėmusi moteris. Ji teigė, kad „tą vakarą labai neįprastai pradėjo loti vilkšunis“. Kieme ji pamatė du mažamečius vaikus, kurie tvirtino, kad ieško savo mamos.

Auka pažinojo savo žudiką

Jauna moteris išpirkai buvo pagrobta ne atsitiktinai. Jos sesuo dirbo Vokietijoje, dažnai siųsdavo jai siuntinių ar pinigų į Lietuvą. R. Palukaitis ne tik tai žinojo, jis pats ne kartą buvo perdavęs jai daiktų nuo sesers. Kartą jis jai paskambino ir pasakė, kad turi siuntinį, kurį nori jai perduoti.

Moteris nenutuokdama nieko blogo išvyko į paskutinę savo kelionę, kartu pasiėmė ir vaikus.

Bandydami pasipelnyti smaugė laidu, kratė elektra ir daužė, kol suprato, kad persistengė
© DELFI / Domantas Pipas

Susitikimas įvyko prie Kauno geležinkelio stoties. Moteris, norėdama atsiimti jai žadėtus daiktus, įsėdo į žudiko automobilį, vaikai liko jos automobilyje.

Kaip rašė lrytas.lt, žudiką imtis kruvino darbo galėjo paskatinti vienas laiškas, kuriame buvo rašoma, kad moteris turi gerai paslėpti jai vis perduodamus pinigus, nes ji ketina grįžti ir juos pasiimti.

Beje, nežinia, kiek laiko būtų tekę aiškintis šio nusikaltimo aplinkybes, jei tuo pačiu metu tose pačiose vietovėse pareigūnai nebūtų ieškoję krepšinio trenerio Vydo Virbicko. Jis buvo pagrobtas iš garažo ir nužudytas tais pačiais metais, taip pat balandžio pabaigoje.

Tirdami pagrobimą pareigūnai ir sutiko du įtartinus vyrus: R. Palukaitį ir D. Ambrasą.

Krepšinio trenerio kūnas tik po dviejų savaičių buvo rastas Kaišiadorių rajone.

Viltimi išeiti į laisvę džiaugėsi neilgai

Abu pusbroliai vos suradę galimybių prašėsi į laisvę, tačiau nė vienam nepavyko. Tik D. Ambrasui buvo pavykę sulaukti bausmės sušvelninimo, bet aukštesnis teismas tokį sprendimą panaikino. Tai buvo pirmas atvejis Lietuvos teismų praktikoje, kai buvo panaikinta žemesnio teismo skirta terminuota laisvės atėmimo bausmė.

Kaip skelbė BNS, žemesnis teismas terminuotą bausmę skyrė neįvertinęs nuteistojo elgesio rizikos.

Bandydami pasipelnyti smaugė laidu, kratė elektra ir daužė, kol suprato, kad persistengė
© DELFI / Domantas Pipas

D. Ambrasui į laisvę ištrūkti nepadėjo ir jo elgesys kalinimo įstaigoje. Vyras charakterizuojamas ne itin teigiamai. Teismo duomenimis, D. Ambrasas ne kartą buvo įspėtas, turėjo su savimi draudžiamus laikyti ir pavojų kitiems galinčius kelti daiktus, yra net grasinęs pareigūnams.

Teismas pažymėjo, kad D. Ambraso požiūris į kalinimo įstaigoje padarytus pažeidimus nėra nuoširdus, siekia menkinti jų reikšmę.

R. Palukaitis dar 2018-aisiais kreipėsi į teismą su prašymu sušvelninti jam skirtą bausmę parenkant kitą bausmės rūšį, prašė skirti terminuotą laisvės atėmimo bausmę, atsižvelgti į Europos Žmogaus Teisių Teismo sprendimą.

Tačiau teismas jo prašymo netenkino.


www.DELFI.lt
41