Atrask Latviją

Nuo pat vaikystės Vladlena mėgo ir labai gerai mokėjo piešti, todėl visada žinojo, kad užaugusi bus dailininkė. Tačiau lipdyba jos iš pradžių nedomino. Vėliau, prabėgus nemažai laiko, o tiksliau – 2007 metais Vladlenai į rankas papuolė sulaužyta lėlė-marionetė. Darbas su ja ir jos restauravimas taip patraukė, kad vėliau menininkė pati panoro sukurti lėlę.

Lėlių muziejus

Kaip gimsta šios lėlės? Vladlena pasakoja, kad viskas prasideda nuo vaizdinio mintyse, o įkvėpimas užplūsta pamačius medžiagos skiautę ar kokią atsarginę mechanizmo dalį, taip pat idėjų kyla pagal nuotaiką ar kelionių metu.

Lėlių muziejus

„Paėmiau pirmąjį po ranka pasitaikiusį molį, pradėjau nuo jo ir pasiekiau, kaip man tada atrodė, labai gražų rezultatą. Ir būtent tai paskatino ir toliau užsiimti lėlėmis. Buvo labai įdomu“, – pasakojo Vladlena.

Lėlininkė Vladlena

Anot jos, meistro lėlininko amatui reikia dėmesio, kantrybės, turėti įvairių taikomųjų menų įgūdžių. Tai ir modeliavimo, veido dažymo, plaukų kirpimo, avalynės ir kostiumų siuvimo, unikalių aksesuarų kūrimo ir konstravimo.

Vladlena turėjo perprasti visas šių amatų rūšis, o tokie iššūkiai tik dar labiau žavėjo kurti lėles – po metų darbo karalystėje apsigyveno pirmieji pasakų herojai – linksmi ir liūdni, energingi ir išsiblaškę, guvūs, išdidūs, svajingi. Čia dabar rasite įvairiausių pasakų, kino filmų, animacinių filmų personažų ir jų gyvenimo istorijų.

Lėlių muziejus

Kiek užtrunka vienos lėlės sukūrimas? Pasak Vladlenos, tai priklauso nuo jos dydžio, tad trunka nuo 3-4 dienų iki 2 savaičių.

„Dauguma iš galerijoje esančių lėlių yra pagamintos iš kaitinamojo polimerinio molio. Tai lanksti medžiaga, tad darbas su ja lengvas ir greitas. Tuo tarpu lėlės kūrimas iš savaime kietėjančio molio užimtų labai daug laiko“, – aiškino Vladlena.

Lėlių muziejus

Labiausiai menininkei patinka tapyti savo kurtų lėlių veidus, taip joms sukuriamas gyvumo, tikrumo jausmas. O pati sudėtingiausia dalis – rankos. „Nelabai jas mėgstu lipdyti, bet, deja, be jų niekaip neišsisuksi. Lėlių liemenį gaminu iš vielos. Suveju tokio dydžio, kokio turės būti lėlė. Tada apsuku specialia medžiaga ir apvynioju tvarsčiu. O vienas įdomiausių procesų yra siuvimas. Kostiumą siuvu tiesiai ant lėlės, nes jos juk nenusirenginėja“ , – šyptelėjo Vladlena.

Lėlių muziejus

Anot jos, siuvant kostiumą galima pasinerti į detales ir subtilybes, kurios Vladleną labiausiai žavi ir būtent tam skiria daugiausiai laiko ir dėmesio.

Vladlenos kurtos lėlės eksponuojamos galerijoje, kurioje jos laukia lankytojų dėmesio ir vertinimo.
Menininkės autorinis braižas jaučiamas visuose jos kūriniuose, tačiau kiekviena lėlė yra nepakartojama ir individuali.

Lėlių muziejus

Galerijoje nuolatos gyvena apie 170 lėlių, o jų gretos kaskart papildomos. Iš viso Vladlena yra sukūrusi apie 1040 lėlių, tačiau dauguma iš jų jau iškeliavusios į kitus namus.

Didžiąją dalį Vladlenos lėlių nuperka įvairūs kolekcininkai iš viso pasaulio ar tiesiog šiais kūriniais susižavėję lankytojai. Kitos lėlės yra kuriamos pagal specialų užsakymą.

Lėlių muziejus

Kai kurios lėlės gyvena garsių žmonių namuose. 2009 metais Vladlena gavo buvusio Latvijos prezidento Valdžio Zatlerso užsakymą pagaminti dvi lėles tautiniais latviškais kostiumais kaip dovaną Ispanijos karaliui Juanui Carlosui I.

2016 metais dvi lėlės apsigyveno grupės „A-HA“ solisto Morteno Harketo kolekcijoje. Vladlenos darbų galima rasti ir kino režisieriaus Jānio Streičio ir kitų žymių žmonių namuose.

Iš galerijos kolekcijos lėlės išvažiuoja pasirodyti į tarptautines parodas ir konkursus, kur ne kartą pelnė aukščiausias prizines vietas. Vladlena yra įvairių tarptautinių menininkų draugijų ir asociacijų narė. 2015 metais Vladlenai suteiktas Preilių krašto garbės piliečio vardas.

Lėlių muziejus Preiliuose (Daugavpils g. 21) dirba kiekvieną dieną, o apsilankymas asmeniui kainuoja 3 eurus. Beje, Vladlenos lėlės yra parduodamos – viena lėlė, priklausomai nuo dydžio, kainuoja 1000-2000 eurų. O brangiausias projektas kainavo net 10 tūkst. eurų.

Lėlių muziejus

Čia pat yra galimybė nusifotografuoti apsirengus įvairiomis lėlėmis ir pasakų herojais, ar įsiamžinti šalia miniatiūrinių pilių kolekcijos – tai kainuoja 5 eurus.

Lėlių muziejus

Muziejuje rasite ir vieną su Lietuva itin susijusią lėlę – ir ji labai įspūdinga. Kokia ji? Būtinai apsilankykite Vladlenos sukurtame pasakų pasaulyje ir nustebsite.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį.
www.DELFI.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (35)