Atrask Latviją

Charizmatiškasis Oskaras – pasipuošęs vešliais bakenbardais atrodė it laiko mašina persikėlęs į dabartį iš XIX amžiaus knygų ir atsidūręs pačioje Latvijos širdyje – turtingą istoriją menančioje ir miškų apsuptyje įsikūrusioje Lygatnėje.

Lygatnė

Pavakarę, saulei ant žemės jau piešiant ilgus šešėlius, pasileidome kartu su Oskaru po Lygatnės gyvenvietę, kuri, kaip vėliau sužinojome, buvo ypatinga ir savo laiku buvo vienintelė tokia.

Popierius – lyg auksas

Miestelio aukso amžius prasidėjo maždaug 1815-16-aisiais, kai Lygatnėje buvo įkurtas vienas didžiausių popieriaus fabrikų carinės Rusijos teritorijoje. Jį pastatė du verslininkai iš Rygos.

„XIX amžiuje visoje Europoje ir visame pasaulyje žmonės buvo vis labiau išsilavinę, norėjo šviestis, tad ir popieriaus poreikis knygų, žurnalų, laikraščių spausdinimui buvo milžiniškas. Todėl čia popieriaus gamyba nenutrūko beveik du amžius – tai buvo vienas iš pagrindinių to laikmečio pramonės produktų“, – pasakojo Oskaras.

Pasak gido, nuo 1884 iki carinės Rusijos griūties čia buvo vienintelė vieta tuometinės imperijos teritorijoje, kur buvo gaminamas popierius su caro šeimos vandens ženklais – taigi, ir caro dokumentai buvo pasirašomi ant Lygatnėje pagaminto popieriaus.

Šiuo metu pastatas – architektūrinis ir istorinis paminklas. Tačiau gamykla veikė beveik 200 metų – tik 2014 metais baigė funkcionuoti kaip popieriaus fabrikas. Tai yra paskutinė vieta Latvijoje, kur buvo gaminamas popierius, o dabar čia – muziejus, kuriame galima pamatyti įspūdingus popieriaus gamybos įrenginius.

Lygatnė

Miestelyje – caro laikų komunizmas

Įspūdingame upės slėnyje, brandžių miškų apsuptyje buvo įsikūręs ne tik pats fabrikas, bet ir šio fabriko darbuotojų namai, kurie čia – kitokie, negu visoje Latvijoje.

XIX-XX amžiaus sandūroje popieriaus fabriko savininkai pastatė daugybę gyvenamųjų namų-kotedžų savo darbuotojams, kad šie jaustųsi gerai ir būtų laimingi, nes darbas fabrike buvo labai sunkus, o neretai ir pavojingas sveikatai.

Čia pat buvo įrengti tuometiniai paslaugų centrai – skalbyklos rūbams plauti, kepyklos duonai kepti ir daug kitų to meto patogumų ir socialinių centrų. Miestelyje buvo ligoninė ir net gimdymo namai – pirmieji tokie visoje carinėje Rusijoje.

Lygatnė

„Įdomu tai, kad čia, Lygatnėje, amžių sandūroje buvo atsiradusi mikro-komunizmo santvarka, nes žmonėms nereikėjo mokėti už elektrą, jiems buvo dovanojami butai, o už darbą gaudavo sąžiningą atlygį. Tačiau darbas popieriaus fabrike truko 12 val. per parą“, – unikalią miestelio istoriją pasakojo gidas Oskaras.

Lygatnė

O kur bažnyčia?

Akylesni miestelyje gali pastebėti ir vieną trūkumą – čia nėra bažnyčios. Žinoma, žmonės turėjo patenkinti savo religinius poreikius ir melstis vykdavo į aplinkinių miestelių bažnyčias.

„Kaip žinia, miestelyje gyveno darbininkai, todėl dauguma laiko turėjo tik savo darbui ir savo buities, šeimos poreikiams įgyvendinti. Religijai laiko buvo labai mažai. Tačiau čia buvo pastatyti kultūros namai, kur žmonės galėjo praleisti laisvalaikį, pasiklausyti muzikos, koncertų ar nueiti į šokius. Tačiau akivaizdu, kad fabriko aukso amžiaus laikais Lygatnėje žmonės gyveno geriau, negu darbininkai Prancūzijoje ar kitose Vakarų Europos šalyje“, – tvirtino Oskaras.

Lygatnė

Fabriko darbuotojai buvo ne tik viskuo aprūpinti, bet buvo vykdoma ir jų valia – atsiradus modernesnėms popieriaus gamybos technologijoms, darbuotojai pageidavo darbo dienos laiką sutrumpinti nuo 12 iki 10 valandų per parą. Ir tai buvo padaryta.

„Tik svarbu suprasti, kad tai įvyko prieš daugiau nei 100 metų. Pagarba čia buvo abipusė. Net per Pasaulinius karus čia niekas nebuvo susprogdinta ar sugriauta – žmonės darė viską, kad išsaugotų savo darbo vietą, gynė fabriką, o kartais net ir įkalbinėdavo karininkus, kad šie jo nesugriautų“, – kalbėjo Oskaras.

Taigi, Lygatnė yra iki šių dienų išlikęs išskirtinis miestelis, kuriame galima išvysti, kaip prieš kelis šimtus metų veikė realus miestelio gyvenimas.

Lygatnė

Nuostabūs gamtos vaizdai ir puiki latviška virtuvė

Aplink jau nebeveikiantį fabriką Lygatnėje – gamtos apsuptis, kur galima puikiai praleisti laiką ir pasigrožėti kraštovaizdžiu. Pro miestelį sruvena jau atsigavęs nuo pramonės laikų upelis, švarus, dūmais neužterštas oras. Anot Oskaro – į upelį sugrįžo net ir lašišinės žuvys.

Lygatnė

Slėnis apaugęs brandžiais miškais, čia gausu įrengtų takų pasivaikščiojimui, o viena įspūdingiausių vietų – smiltainio atodanga, kurios šlaituose vietos gyventojai yra įsirengę gilius urvus-rūsius. Juose ištisus metus temperatūra nekinta ir laikosi apie 8 laipsnius. Taigi, tai – natūralus šaldytuvas maisto produktams laikyti, kuriais žmonės naudojosi nuo seno.

Lygatnė

Paėjus kelis šimtus metrų nuo stačių smiltainio atodangų – jau ir miestelio centras. Visai šalia Turizmo informacijos centro – puiki vieta pavalgyti išalkus po ekskursijos ir pasivaikščiojimų gamtoje.

Lygatnė

„Vilhelmīnes dzirnavas“ (Spriņģu g. 1) esančioje bistro padavėjos pasiteiravome rekomendacijos, kokius patiekalus čia būtina išbandyti. Pasitikėję rekomendacijomis užsisakėme:

keptą upėtakį su ispaninio šalavijo sėklomis (16 eurų). Žuvis šviežia, traškia odele su sočiomis virtomis sėklomis;

Lygatnė

šaltą agurkų ir špinatų sriubą su česnakinėmis duonelėmis (5,5 euro). Labai gaivi, idealus pasirinkimas karštą vasaros dieną;

šviežių voveraičių grietinėlės padaže su šviežiomis apkeptomis bulvytėmis ir šviežiomis daržovėmis (9,20 euro). Miško gėrybės – lyg ką tik surinktos, o skonis – primena namus;

desertui – naminių vanilinių ledų su šviežiomis uogomis (3,5 euro) ir espresso (2 eurai).

Kaip jau tapo įprasta Latvijoje – ledai ir kava – nuostabūs.

Ir visa ši kulinarinė patirtis – keistame miniatiūriniame miestelyje, tačiau virtuvė – čia aukšto lygio.

Į būtinų aplankyti vietų Latvijoje sąrašą įtraukite Ligatnę – tai, ką pamatėte čia yra tik maža dalis patyrimų. Nes dar daugiau jums parodys ir papasakos gidas Oskaras.

Lygatnė

Jo ieškokite Lygatnės Turizmo informacijos centre Spriņģu g. 2.

O po visko dar ir pasilepinsite puikia Latvijos virtuve „Vilhelmīnes dzirnavas“, Spriņģu g. 1.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį.
www.DELFI.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (15)