Dažniausiai lietuvio lėkštėje atsirandanti mėsa yra kiauliena – per metus žmogui tenka beveik 50 kilogramų šios mėsos. Mitybos ekspertų teigimu, be galo svarbu užtikrinti mėsos vartojimo įvairovę, o tai nėra sudėtinga, kadangi pasirinkimų turime išties daug.

Kiauliena – karalienė lietuvio namuose

Dietologė Edita Saukaitytė pastebi, kad Lietuvoje dominuoja kiaulienos vartojimas – ši mėsa mėgstamiausia ir dažniausiai atsirandanti lietuvių lėkštėse. 2014 metų duomenimis, lietuvis per metus suvartoja net apie 49 kilogramus kiaulienos, o, pavyzdžiui, jautienos suvartoja vos 4 kilogramus, kai Europos Sąjungos vidurkis yra apie 10 kilogramų. Paukštienos suvartojama dvigubai mažiau, nei kiaulienos – lietuvis vidutiniškai jos gauna apie 26 kilogramus per metus.

„Atsižvelgiant į tai, kad rekomenduojama suvartoti iki 500 gramų raudonos mėsos per savaitę, matome, kad vidutinis kiaulienos suvartojimas Lietuvoje viršija šias rekomendacijas. Tad dalį suvartojamos raudonos mėsos reikėtų keisti paukštiena, žuvimi, ankštinėmis daržovėmis. Taip pat vietoje kiaulienos dažniau rinktis jautieną ir veršieną, kurių lietuviai suvartoja palyginus labai mažai“, – teigia dietologė.

Tuo metu dietologė Kristina Jasmontienė tokio didelio kiaulienos vartojimo priežastimis nurodo šios mėsos riebumą, sotumą bei palyginus nedidelę kainą. „Gaila, bet pagrindinis kriterijus, pagal kurį lietuviai renkasi maistą, vis dar yra kaina. Raudonos mėsos vartojimą reikėtų mažinti ir dažniau valgyti baltą mėsą“, – rekomenduoja K. Jasmontienė.

Kiauliena
© DELFI

Kiaulienoje, lyginant su kitų gyvulių mėsa, yra daug riebalų: priklausomai nuo kategorijos, tai gali būti nuo 27 iki 49 procentų. Kiaulienos mėsą galima skirstyti pagal riebalinio audinio kiekį į neriebią kiaulieną (iki 10 proc. matomų tarpraumeninių riebalų) ir pusriebę kiaulieną (30-50 proc. matomų tarpraumeninių riebalų) ir riebią kiaulieną (50-85 proc. matomų tarpraumeninių riebalų). Baltymų kiekis – nuo 16 iki 11 procentų. Drėgmės kiekis – nuo 49 iki 55 procentų.

Jautiena
© DELFI

Jautienoje riebalų kiekis palyginti yra nedidelis (nuo 7 iki 12 procentų), o baltymų nuo 19 iki 21 procentų, drėgmės kiekis – nuo 68 iki 72 procentų. Jautiena pakankamai "šlapia" mėsa. Dėl mėsoje esančio raumeninio audinio, jautiena yra vertinamas produktas.

Aviena
© DELFI

Avienoje yra daug riebalų (nuo 9 iki 15 proc.), tačiau daugiau ir baltymų (nuo 16 iki 21 proc.). Drėgmės kiekis apie 69 proc. Dėl joje esančių specifinio kvapo medžiagų, aiškiai skiriasi nuo kitų gyvulių mėsos.

Vištiena yra švelni, balta, turi didelį kiekį baltymų ir ekstrakcinių medžiagų. Baltieji paukščių raumenys ypač vertinami. Vandens paukščių mėsa – žąsiena ir antiena yra tamsi, turi didesnį riebalų kiekį.

Vištienos maistinė vertė skiriasi nuo kitų rūšių mėsos. Joje, lyginant su kiauliena, yra daug baltymų – nuo 18 iki 21 procentų – o tai yra iki 10 procentų daugiau nei kiaulienoje. Taip pat vištienoje yra mažai riebalų – nuo 9 iki 18 procentų – o tai yra net iki 40 procentų mažiau nei kiaulienoje.

Vištiena
© DELFI

„Vištienoje yra kur kas mažiau menkaverčių kolageninių medžiagų nei kitoje mėsoje. Ji turi kur kas daugiau raumeninio audinio, baltymų, o tuo pačiu ir žmogaus organizmui būtinų nepakeičiamų amino rūgščių, kurios sudaro pagrindą ląstelių atsinaujinimui. Amino rūgščių kiekiu vištiena prilygsta jautienai“, – teigia Viktorija Septilkienė, Veterinarijos sanitarijos skyriaus vyriausioji specialistė, valstybinė maisto produktų inspektorė.

Vištiena nekaloringa ir lengvai virškinama. Ypač vertinamos krūtinėlės dėl savo mitybinės vertės t.y. baltymų, mineralinių medžiagų, vitaminų.

Kalakutiena
© DELFI

Paukščių mėsa – greitai gendantis produktas, chemine sudėtimi, maistingumu, puriu jungiamuoju ir švelniu, sudarytų iš plonų skaidulų, raumeniniu audiniu skiriasi nuo gyvulių mėsos.

Valgyti kasdien nerekomenduojama

Pasak dietologės Editos Saukaitytės, galima ir reikia vartoti ir raudoną mėsą, ir paukštieną, nes jos pasižymi skirtingomis maistinėmis savybėmis. „Tačiau mėsos tikrai nereikia valgyti kasdien pusryčiams, pietums ir vakarienei. Visiškai užtenka 3-5 kartų per savaitę“, – rekomenduoja dietologė.

Amerikos vėžio tyrimų institutas rekomenduoja suvalgyti iki 540 gramų raudonos mėsos per savaitę. Tarptautinis vėžio tyrimų centras – iki 500 gramų per savaitę, o žmonėms, vartojantiems mėsos daug ir kasdien, Didžiosios Britanijos sveikatos departamentas rekomenduoja mėsos suvartojimą sumažinti iki 70 gramų per dieną.

Amerikos širdies asociacijos rekomendacijose nurodyta, kad per dieną reikėtų suvartoti ne daugiau kaip 180 gramų raudonos mėsos, paukštienos ir žuvies kartu sudėjus. „Svarbu kuo mažiau valgyti ar visiškai atsisakyti perdirbtos mėsos ir jos gaminių – rūkytos mėsos, kumpių, dešrų ir panašiai“, – teigia E. Saukaitytė.

www.DELFI.lt
9