Jau šį sekmadienį sostinėje įvyks didžiausias Lietuvoje dviračių renginys - „Velomaratonas“. Į gatves išriedės ne tik sportininkai, bet ir mėgėjai, tad specialistas siūlo atkreipti dėmesį į esminius dalykus.

„Visų pirma, reiktų pasižiūrėti, ar leidžia sveikatos būklė normaliai startuoti ir važiuoti. Kitas dalykas – saugumas dėl savęs ir aplinkinių. Savaime suprantama, reikia pasirūpinti pagrindinėmis saugumo priemonėmis – šalmais ne tik vaikams, bet ir suaugusiems. “

Kęstutis Linkus

Distancija – kiek aš galiu?

K. Linkus sako, kad ir beveik nesportuojančiam žmogui įmanoma nuvažiuoti 50 kilometrų, tačiau neskubant ir nelenktyniaujant. „Mažiau aktyviam žmogui aš rekomenduočiau iki valandos trunkantį važiavimą. Jeigu tai varžybinis tempas – nuo 30 iki 60 min.“, – pataria medikas.

Vien vandens nepakanka

Specialistas siūlo pasiruošti ilgesniam važiavimui iš anksto: „Būtų gerai po valandos važiavimo kažką užkąsti. Sportininkai dažniausia vartoja daug angliavandenių turinį maistą, pavyzdžiui, vadinamuosius sportinius batonėlius. Labai svarbu vartoti skysčius, ypač jeigu karšta. Tačiau geriau gerti ne vien paprastą vandenį, o vandenį su elektrolitais, druska, tam, kad būtų atstatytas natris, kurio netenkame su prakaitu.“

Pasimokykite iš vaikų

„Vaikai turi gerą apsauginį mechanizmą, jie kai pavargsta, tai ir sustoja. Suaugusieji turėtų elgtis panašiai. Jeigu jis gali važiuoti, tegu važiuoja, bet jei jaučia, kad kūnas sako „stop“, tada geriau paklausyti savo kūno ir sustoti, pailsėti, atsikvėpti. Ir tada galima važiuoti toliau“, – nepervertinti savo jėgų pataria K. Linkus.

Diena prieš aktyvią veiklą

Apie savijautą prieš varžybas ar dviračių žygį reiktų pagalvoti iš anksto: „Dieną prieš neturėtų būti sunkių treniruočių, reikia gerai išsimiegoti prieš bet kokias varžybas, bet kokį sunkesnį fizinį krūvį. Geriau nedalyvauti varžybose tiesiai nuėjus nuo vaišių stalo, gimtadienių ar kitų švenčių. Žmogus turi būti pasiruošęs iš vakaro – gerai pailsėti, nevartoti alkoholio, nerūkyti. Tai yra kertiniai dalykai, kad organizmas ruoštųsi startui. Ir, žinoma, varžybų dieną pavalgyti.“

Skaudanti „sėdynė“

Skaudantis užpakalis ilgiau pasivažinėjus dviračiu turbūt ne vienam yra pažįstamas jausmas. „Sėdynė tai gali jaustis tikrai po ilgo dviračių žygio. Profesionalių dviratininkų dviračių sėdynės yra pritaikytos – jas kuria pagal žmogaus kūną, specialius anatominius taškus. Sportininkai renkasi kelnes su paminkštinimu, vadinamu „pampersu“, tad jei ruošiatės rimtoms varžybos, verta jas įsigyti. Kita vertus, tas skausmas vienkartinis, jei dažnai važinėji – pripranti ir nebejauti diskomforto.“

300 kilometrų per tris dienas

„50 kilometrų šiais, dviračio atgimimo laikais, sakyčiau, kad nėra daug“, – sako sporto medicinos gydytojas. Štai jau rugpjūčio 21 dieną į labdaringą dviračių maratoną išsiruošia dešimt „Tele2“ grupės vadovų, kurie per tris dienas lenktyniaudami nuo Rygos iki Vilniaus turės įveikti per 330 km. K. Linkus sako, kad tokiam žygiui reikia ruoštis: „Tai gali būti panašus šokas, kaip negeriančiam išgerti degtinės butelį. Ilgiems atstumams reikia pripratinti organizmą – nebūtina kiekvienoje treniruotėje po 100 km nuvažiuoti, bet kraujotaka turi adaptuotis, širdies, kraujagyslių sistemos turi priprasti prie krūvio, pats raumuo turi būti įpratęs dirbti. Taip pat kūnas turi būti įpratęs laikyti poziciją. Jei važiuojat tris dienas ilgas distancijas, patarimas paprastas – neperspausti pirmą dieną, neperspausti antrą dieną ir neperspausti trečią dieną. Ir viskas bus gerai.“

Kaip elgtis, kad po pirmo 100 km būtų antras ir trečias?

K. Linkus sako, kad 100 km per dieną nėra itin sunkus ir nepakeliamas krūvis, tačiau svarbu žinoti kelis dalykus, kad vieną dieną nuvažiavus 100 km, kitą dar norėtųsi lipti ant dviračio: „Tai nuvažiavus ilgą distanciją, svarbu gerai prasitempti raumenis, gerai pavalgyti, atstatyti skysčius ir elektrolitus. Skysčių reikia išgerti tiek, kad šlapimas nebūtų koncentruotas, tai reiškia, jis neturi būti tamsus. Jeigu yra galimybė, galima kojas pašaldyti. Esant gamtoje galite tiesiog palaikyti kojas upelyje ar ežere. Taip pat galite pakelti kojas į viršų ir pabūti tokioje pozicijoje, kad atsistatytų kraujotaka. Ir vėlgi – geras poilsis ir geras miegas.“


Telekomunikacijų bendrovės organizuojamame dviračių maratone rugpjūčio 21-23 dienomis dalyvaus 10 aukščiausių „Tele2“ grupės vadovų. Per tris dienas jie ketina įveikti daugiau kaip 300 kilometrų iš Rygos į Vilnių. Žiūrovai kviečiami balsuoti už savo favoritą ir taip prisidėti prie paramos „SOS vaikų kaimui“.

Kiekvienas, nesvarbu už kurį dalyvį atiduotas balsas – tai 0,5 euro „SOS vaikų kaimams“ Lietuvoje bei Latvijoje. Aukoti balsuojant už lenktynių dalyvius galima ČIA.