„Nusikaltėlių šeimoje neliko vyrų“, – tokia antraštė DELFI portale pasirodė dar 2009 metų liepą. Tuo metu už grotų buvo pasiųstas jauniausias sūnus, tėvas ir vyresnis sūnus jau kalėjo.

Už mėnesio, 2009 rugpjūtį, šeimos galva Saulius Skėris iškeliavo anapilin, vyriausias jo sūnus Audrius Skėris sulaukė griežčiausios bausmės, o jauniausias sūnus, atlikęs bausmę, išėjo į laisvę.

Vyriausias sūnus kaltinimus vadina nesąmonėmis ir fantazijomis

Absurdas, nesąmonės ir fantazijos – taip iki gyvos galvos kalintis A. Skėris vadina jam metamus kaltinimus ir teigia, kad niekada nepriklausė jokiai gaujai, nors jo tėvas buvo garsios Psicho gaujos, kurios nariai plėšė ir žudė žmones persirengę policijos pareigūnų uniformomis, vadeiva. „Aš nesu turėjęs nei ginklų, nei sprogmenų, nei policijos uniformų. Jei kam nors rūpi tiesa, gali tikrinti mane melo detektoriumi“, – 2010 metais, kaip teigiama portale lrytas.lt, prokurorui kalbėjo A. Skėris.

Lietuvą šiurpinusi nusikaltėlių šeima: už grotų pasiųsti vyrai veikė šaltakraujiškai
© DELFI / Kiril Čachovskij

Pastarasis veikė ne vienas – su bendrais. 2014 metų sausį Vilniaus apygardos teismas už grotų iki gyvos galvos pasiuntė tris Psicho gaujos narius, Audrių Skėrį, Marką Kardišauską ir Šarūną Juodžbalį, kurie buvo apkaltinti trimis žmogžudystėmis ir plėšimais.

Du nužudymai buvo įvykdyti aukų mažamečių vaikų akivaizdoje.

Jauniausias sūnus už grotų atsidūrė už nepaklusimą teismui

2009 metais laisvėje nebeliko nė vieno Skėrių šeimos vyro – už grotų buvo pasiųstas jauniausias Skėris. Tiesa, kiek anksčiau Šiaulių apygardos teismas buvo paskelbęs, kad bausmės vykdymas atidedamas, tačiau, kai D. Skėris pradėjo slapstytis ir nevykdyti įpareigojimų, buvo nuspręsta panaikinti bausmės vykdymo atidėjimą.

Už grotų devyniolikmetis D. Skėris buvo pasiųstas už plėšimus ir fizinio smurto naudojimą.

Dar būdamas vos 17-os jis su metais vyresne mergina iš nepilnamečio pagrobė mobilųjį telefoną, panaudodamas fizinį smurtą. Po kelių mėnesių su keliais draugais sumušė aštuoniolikmetį, iš kurio taip pat pagrobė mobilųjį telefoną.

Lietuvą šiurpinusi nusikaltėlių šeima: už grotų pasiųsti vyrai veikė šaltakraujiškai
© A.Didžgalvio nuotr.

Už šiuos nusikaltimus D. Skėris buvo nuteistas kalėti dvejus metus ir mėnesį, tačiau iš pradžių bausmės vykdymą atidėjo trejiems metams ir paskyrė auklėjamojo poveikio priemones. D. Skėris buvo įpareigotas 50 valandų nemokamai dirbti sveikatos priežiūros, globos ir rūpybos ar kitose valstybinėse arba nevalstybinėse įstaigose bei organizacijose, nuo 23 val. iki 6 val. būti namuose.

Tačiau D. Skėris teismo įpareigojimų nevykdė, taip pat be pareigūnų žinios pakeitė savo gyvenamąją vietą, nenurodydamas naujojo adreso, todėl buvo nuspręsta panaikinti bausmės vykdymo atidėjimą.

Šeimos galva – ginkluotos gaujos vadeiva

Didelis kiekis šaunamųjų ginklų, sprogmenų, policijos pareigūnų uniformos – tokius radinius vardijo tyrimą pradėję pareigūnai. Gaujos nariai viską neigė, tačiau teisėsaugos pareigūnams dvejonių nekilo – S. Skėris buvo kaltinamas ginkluotos gaujos organizavimu.

S. Skėris buvo kaltinamas keturiomis žmogžudystėmis. S. Skėris kartu su šiauliečiu Viktoru Mula organizavo ginkluotą gaują, kuriai priklausė ir jo sūnus A. Skėris.

Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje, Šiauliuose, Palangoje, Raseiniuose ir Telšiuose siautėjusios grupuotės „sąskaitoje“ – vaistininkės A. Zinkutės, buvusio Kauno nusikalstamo pasaulio autoriteto Ramūno Kuzmino-Ramaškės, telšiškio Hilerijaus Sasnausko ir šiaulietės Rimos Bielskienės nužudymai.

Lietuvą šiurpinusi nusikaltėlių šeima: už grotų pasiųsti vyrai veikė šaltakraujiškai
© DELFI / Valdas Kopūstas

S. Skėriui buvo pateikti kaltinimai subūrus organizuotą grupę bei jai vadovavus, organizavus ginkluotą plėšimą bei nužudymą dėl savanaudiškų paskatų, tačiau teismo verdikto jis nesulaukė.

S. Skėris, kaip ir jo sūnus, neigė savo nusikaltimus, o nuo bausmės bandė išsisukti simuliuodamas psichikos sutrikimus, buvo ne kartą priverstinai gydomas psichiatrinėse ligoninėse, tačiau teismo ekspertai tai demaskavo.

Beje, psichiatrinėje ligoninėje S. Skėris susipažino ir su Marku Kardišausku, kuris vėliau, išėjęs iš ligoninės, prisijungė prie gaujos ir kartu su jo sūnumi Audriumi buvo nuteistas kalėti iki gyvos galvos.

Prabilus bendrui, pakliuvo už grotų

Verdikto kalėti iki gyvos galvos S. Skėris nesulaukė, tačiau buvo kalėjęs už kitus nusikaltimus. Dar 2008 metais jis kartu su bendrais buvo nuteistas už juvelyrų dirbtuvių apiplėšimą Šiauliuose.

S. Skėriui buvo skirta penkeri su puse metų kalėjimo, jo sūnui – aštuoneri metai. Iš balos sausas išlipo kartu nusikaltimą vykdęs M. Kardišauskas, mat jis padėjo pareigūnams atskleisti nusikaltimo detales.

Juvelyrų dirbtuvės Vytauto gatvėje Šiauliuose buvo apiplėtos 1998-ųjų rugpjūtį. Kaip 2008 metais rašė portalas Lžinios.lt, „trys nusikaltėliai metaliniu strypu ir pistoleto rankena ne mažiau nei aštuonis kartus smogė aukai per galvą, kitas kūno vietas, surišo rankas ir kojas. Vyrui ant galvos buvo užmaukšlinta kaukė, į smilkinį įremtas pistoletas ir pagrasinta nušauti, jeigu šis mėgins priešintis. Per vos kelias minutes trukusį apiplėšimą banditai iš aukos pagrobė 400 litų, mobilųjį telefoną ir beveik pusę kilogramo aukso dirbinių už beveik 9 tūkst. litų“.

Markas Kardišauskas
© DELFI / Kiril Čachovskij
Markas Kardišauskas

Šiaulių pareigūnai ilgai narpliojo šį nusikaltimą, tačiau taip ir neišnarpliojo, todėl tyrimą perėmė Lietuvos kriminalinės policijos biuro pareigūnai.

Jie ir nustatė, kad nusikaltimo organizatorius – S. Skėris, nors pačiame plėšime jis nedalyvavo.

Nusikaltimą įvykdė jo sūnus, M. Kardišauskas ir Andrius Chrimilis.

Nesėkmingas teisminis procesas

Gaujai pareikšti kaltinimai sugulė į 105 tomų bylą. Kaltinimai buvo pareikšti iš viso trylikai žmonių.

Gaujos galva S. Skėris dar spėjo pabūti pirmuose posėdžiuose, mat byla teismą pasiekė 2008 metais, tačiau nuosprendžio nebeišgirdo – anapilin iškeliavo nepraėjus nė metams nuo proceso pradžios.

Bylos nagrinėjimas vis strigo dėl advokatų ir teisėjų kaltės.

„Jau į pirmąjį posėdį neatvyko net 5 advokatai. Juos teisiamiesiems turėjo skirti valstybė, bet Teisingumo ministerija tuo metu neturėjo lėšų jų darbui apmokėti, tad nagrinėjimas buvo nukeltas į kitus metus, – 2016 metais rašė portalas Valstietis.lt. – Kai kurie nusikaltimai įvykdyti daugiau nei prieš dešimtmetį, tad tiek liudytojams, tiek įtariamiesiems buvo sunku prisiminti detales. O jas teko prisiminti net tris kartus.“

Lietuvą šiurpinusi nusikaltėlių šeima: už grotų pasiųsti vyrai veikė šaltakraujiškai
© DELFI / Kiril Čachovskij

Portalo Valstietis.lt žiniomis, detales tris kartus teko prisiminti todėl, kad tiek kartų keitėsi teisėjai. „Pirmą kartą – kai bylą nagrinėjo Vilniaus apygardos teismo teisėjas Zenonas Birštonas. Teismo darbas tuokart jau artėjo prie pabaigos, bet šis teisėjas kartą pasirodė darbe neblaivus ir netrukus buvo atleistas iš pareigų.

Toks pats likimas laukė ir antrajai teisėjų kolegijai pirmininkavusio to paties teismo teisėjo Ryšardo Skirtuno. Iš darbo jis buvo atleistas ir nuteistas, nes įsipainiojo į korupcijos skandalą. Ir tik trečiajai teisėjų kolegijai, kuriai vadovavo teisėja Audronė Kartanienė, pagaliau pasisekė bylą išnagrinėti ir paskelbti griežtą nuosprendį“, – teigiama portale Valstietis.lt.

A. Skėris kartu su M. Kardišausku ir Š. Juodžbaliu bandė prašyti malonės ir pajusti laisvės skonį, tačiau prieš kelerius metus vykusiame Aukščiausiojo Teismo posėdyje buvo nuspręsta, kad anksčiau paskelbtas nuosprendis lieka galioti.

Iki šiol visi vyrai neigia padarytus nusikaltimus.

Veikė persirengę policininkais

1992 m. įkurta ginkluota Psicho gauja veikė iki 2000-ųjų pabaigos. Nusikaltimų padarymui kaltinamieji buvo įsigiję policininkų uniformas, didelį kiekį šaunamųjų ginklų, šaudmenų, sprogmenų bei sprogstamųjų medžiagų. Ginklai ir sprogstamosios medžiagos buvo konfiskuota tyrimo metu.

Generalinės prokuratūros teismui perduotoje byloje buvo 12 nusikalstamos veikos epizodų. Teismui pateiktą medžiagą sudarė 105 tomai.

Lietuvą šiurpinusi nusikaltėlių šeima: už grotų pasiųsti vyrai veikė šaltakraujiškai
© A.Didžgalvio nuotr.

Nusikaltimai buvo padaryti 1992–2001 metais įvairiuose Lietuvos miestuose: Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje, Šiauliuose, Palangoje, Raseiniuose, Telšiuose.

Psichų gauja siejama ir su tulpiniais, mat Vitalijus Tuzovas, pravarde Psichas, prieš suburdamas savo gaują priklausė tulpiniams. V. Tuzovas gaujai vadovavo vos ketverius metus, jis mirė nuo kulkos 1996-ųjų Kūčių vakarą. Jį ir dar tris gaujos narius nušovė reketuotas verslininkas Rimas Okuličius.

Vėliau vadovavimą gaujai perėmė S. Skėris.


www.DELFI.lt
1