Kai Lietuvoje skamba Dainų šventė, televizijos žurnalistas Edmundas Jakilaitis (40) į ją skuba su visa šeima – ir žmona Rasa, ir vaikai Bernardas ir Barbora drauge į šventę keliauja, o skambant Lietuvos šimtmečio Dainų šventei „Vardan tos...“, čia pirmąkart turėtų apsilankyti ir šeimos pagrandukė Morta. E. Jakilaitis sako, kad Dainų šventė – reikšminga ilgametę istoriją turinti tautos tradicija, kuri lietuviams išliks per amžius.

E. Jakilaitis pasakoja esąs ištikimas Dainų šventės gerbėjas, kuriam ir pačiam čia pasirodyti teko. Antai Lietuvos Tūkstantmečio dainų šventėje žurnalistas turėjo garbės nešti „Ambersail“ vėliavą ir prisistatyti kaip buriuotojas. O kadaise, vaikystėje, ir pats liaudiškų šokių žingsnelius trypė – nors dalyvauti Dainų šventėje tąsyk koją pakišo liga, yra šokęs Moksleivių dainų šventėje.

„Manau, kad ir dabar liaudiškų šokių galėčiau pašokti. Yra ir tekę! Pavyzdžiui, kai „Nacionalinės ekspedicijos“ metu mus sutikdavo vietos ansambliai, tautiniai kolektyvai, parodžiau, kad dar galiu ir polkutę, ir kažką daugiau pašokti. Visokių žingsnelių prisimenu! Juk tai nėra sudėtinga choreografija – išmokau vaikystėje, o turiu visam gyvenimui“, – džiaugiasi E. Jakilaitis.

Apsilankymas šventėje – tradicija

Žinomas vyras pasakoja, kad kiekvieną kartą, kai Vilniuje skamba Dainų šventė, jis kartu su visa šeima ją aplanko.

„Kartu su žmona ir vaikais nepraleidžiame Ansamblių vakaro, Dainų vakaro. Užsukame ir į Kalnų, ir į Vingio parką. Žinoma, šventės renginiai – skirtingi: vienu atveju turime progą pasiimti pleduką, prisėsti ir visi kartu tiesiog klausytis dainų smagiai leisdami laiką gryname ore, kitu – stebime koncertą, įspūdingą reginį. Asmeniškai man tokie masiniai renginiai su svarbiu tautiniu aspektu visada kuria vienybės, artumo jausmą. Malonu ir gera yra pajusti tautinę bendrystę“, – sako E. Jakilaitis.

Nereikia prievartos

Pasak žurnalisto, Dainų šventė – labai gera proga žmonėms suvokti, iš kur ir kur jie yra, kokia yra jų kultūra. „Matyt, didžiuosiuose Lietuvos miestuose tradicinei šalies kultūrai, jos paveldui tiek daug dėmesio įprastai nėra skiriama“, – svarsto žurnalistas.

Tačiau žūtbūt skubėti į šventę vien tam, kad tik būtų galima „užsidėti pliusiuką“, anot E. Jakilaičio, tikrai nederėtų. Juk Dainų šventė – ne mados reikalas, be to, nereikėtų tautinių vertybių mėginti įdiegti per prievartą.

„Nėra privaloma vaikus žūtbūt vestis į Dainų šventę, kažką jiems per prievartą aiškinti, daryti. Tačiau šioje šventėje didžiulį įspūdį patiria kiekvienas. Nesvarbu, senas tu ar jaunas, mėgsti populiariąją kultūrą ar tautinę, o gal modernųjį meną... Čia visada pamatysi nuostabų reginį ir įgysi reikšmingą patirtį, – sako E. Jakilaitis. – Žinoma, kai kurie pagoniškomis drapanomis apsirėdę ir tautinius kostiumus kaip prievolę vaikams įvedinėti bandantys valdantieji galbūt kiek kompromituoja tautiškumo sąvoką, bet, manau, viskas, kas vyksta savanoriškai, yra profesionaliai atlikta ir gerai suorganizuota, visad bus gyva, ir dėl to jaudintis nereikia.“

Lietuvos šimtmečio Dainų šventė „Vardan tos...“ Vilniuje skambės 2018-ųjų vasarą, birželio 30 – liepos 6 dienomis.


Specialus projektas „Dainų šventės alumnai“
1