Dar prieš daugiau nei šimtą metu Lietuvoje ganydavosi šimtai tūkstančių avių, tačiau avininkystė mūsų šalyje laikui bėgant tapo nebe tokia populiari, o avienos lietuviai privengia dėl paplitusio mito, kad ji turi labai specifinį skonį ir kvapą.

Prekybos centro „Iki“ vyriausiasis mėsininkas Stephanas Ricardas tikina, kad pati vertingiausia yra ėriena. Tai jaunos avies mėsa, paskerstos tarp 4 – 12 mėnesių amžiaus. Ėriena bus skanesnė ir maistingesnė už avieną, jos mėsa minkštesnė, šviesesnė ir beveik neturi riebalų, nes ėriukai dažniausiai maitinami tik pienu. Kuo avis senesnė, tuo jos mėsa tamsesnė, jei rasite beveik rudos spalvos avienos, vadinasi ji – seno gyvulio mėsa.

Avienos dalių nėra daug, todėl S. Ricardas nedidelį ėriuką išdarinėja per kiek mažiau nei dešimt minučių. Visos avies dalys yra valgomos, tačiau labai svarbu žinoti, ką daryti su kiekviena išpjova, kad galėtumėte paruošti nuostabaus skonio patiekalus ir vėliau nereiktų skųstis, jog aviena neskani.

Avienos nugarinė – minkščiausia ir viena vertingiausių avies dalių. Nugarinė gali būti su kaulu arba be jo. Pasak S. Ricardo, nugarinė su kaulu savo savybėmis bus labai panaši į populiarųjį jautienos T-Bone kepsnį. Taigi ir ruošti jį reikia panašiai – kepti kaip didelį kepsnį ant grotelių arba keptuvėje.

Taip pat S. Ricardo teigimu, nugarinę galima pjaustyti nedideliais gabaliukais ir kepti tiek ant grotelių, tiek keptuvėje, tiek kaip šašlyką. Šios mėsos neverta troškinti ar kepti orkaitėje – tam geriau tinka kitos dalys.

„Kepant svarbiausia neperkepti avienos. Kaip ir su jautiena, avieną reikia kepti daugiausia porą minučių, kad ji būtų su krauju, taip paruošta aviena bus skaniausia. Jei kepsite ilgiau, mėsa sudegs, taps guminė ir nebeskani“, – akcentuoja S. Ricardas.

Kaip ir visų kitų gyvulių, išpjova – pati brangiausia avienos dalis, nes jos iš avies gaunama labai nedaug. Ši dalis minkšta ir sultinga, todėl ją rekomenduojama ruošti kaip nugarinę, geriausia kepinti ant grotelių arba keptuvėje.

Avienos kumpis gaunamas iš užpakalinės kojos. Pasak S. Ricardo, ruošti jį galima įvairiais būdais, tačiau svarbiausia žinoti, kad norint gerai paruošti avienos kumpį – tai nebus greitas procesas ir truks mažiausiai keletą valandų.

„Kumpį galima troškinti. Tada reikia atskirti mėsą ir kaulą, supjaustyti mažais gabaliukais. Bet galima tą daryti ir nenuėmus kaulo, pavyzdžiui įdėti į nedaug įkaitintą orkaitę ir kepti mažiausiai 3 valandas“, – apie skirtingus kumpio paruošimo būdus pasakoja S. Ricardas.

Jis pats rekomenduoja gaminti kumpį neatskiriant mėsos nuo kaulo – kaulas suteiks patiekalui įdomesnio skonio.

Iš avienos šonkaulių galima iškepti kepsnį, grilio mėgėjų vadinama karūna. Nors mėsos nėra tiek daug kiek, pavyzdžiui, jautienos šonkauliuose, ji vis tiek bus nuostabaus išskirtinio skonio.

Galima kepti tiek kaip vientisą gabalą, tiek susmulkinus mažesniais šonkauliukais.

Mentė gaunama iš priekinės avies dalies, kartais ji vadinama ir priekiniu kumpiu. Pasak S. Ricardo, paruošimo būdas ir savybės panašios į kumpio, tačiau mentė yra vertinama kiek labiau.

„Mentėje yra truputį daugiau riebalų, kurie troškinant suteikia mėsai išskirtini skonį, ji tampa sultingesnė“, – aiškina S. Ricardas.

Mentę taip pat galima tiek troškinti, tiek kepti orkaitėje, tik jokiu būdų nenaudokite šios mėsos kepsniams.

Avienos sprandinė yra gana tamsi mėsa, kurią reikia troškinti su kaulu. S. Ricardo teigimu, su sprandine galima pagaminti labai skanią sriubą, ją troškinant maždaug tris valandas. Taip pat ji tinka gaminti šaltieną.

S. Ricardas priduria, kad tinkamai paruošta ėriena beveik neturės specifinio kvapo, tuo tarpu avienos kvapą panaikinti kur kas sunkiau. Tačiau iš to, kad ši mėsa nurašoma dėl kvapo, mėsininkas tik pasijuokia.

Stephane Ricard
© DELFI / Andrius Ufartas
Stephane Ricard

„Net tinkamai paruošus bus tam tikras specifinis kvapas. Bet kvapas bus nedidelis. Žinote, kai kepate žuvį, žuvis juk irgi turi specifinį kvapą. Taip pat ir jautiena ir kiekviena kita mėsa. Tai specifinis kvapas tikrai nėra kažkas baisaus“, – tikina S. Ricardas.

www.DELFI.lt
4