„Klausi, iš ko gyvena šis rajonas? Brangusis, ar tau teko kada girdėti apie prekybą narkotikais?“, – kvatojasi juodaodė pensininkė Veronika. Ją sutinku skaitančią laikraštį ant laiptų prie sudegusio namo Filadelfijos Nicetowno rajone. Šalia jos saulės spinduliuose šildosi gulintis vilkšunis.

Nicetownas, išvertus į lietuvių kalbą skamba kaip „gražus miestas“. Tačiau Filadelfijos gyventojai tai ironizuoja: būtent šis rajonas yra pats pavojingiausias ir skurdžiausias pusantro milijono gyventojų turinčiame didmiestyje.

Čia sutiktas Filadelfijos savivaldybės Nicetowno skyriaus darbuotojas Lederis, sako, kad vienintelis, dėl kurio galėjo susivienyti šio juodaodžių rajono gyventojai, buvo demokratas Bernis Sandersas. Jam netapus kandidatu, vietos bendruomenė pasijuto neatstovaujama.

DELFI tęsia pasakojimų ciklą „Amerika renkasi“. Likus savaitei iki JAV prezidento rinkimų, DELFI specialusis korespondentas Artūras Morozovas lankėsi šiame Filadelfijos rajone ir klausė vietos gyventojų apie artėjančių rinkimų lūkesčius.

Praeitį menantys griuvėsiai

Didžiulis piešinys ant sienos su užrašu „Narkotikams ne“ pasitinka įvažiuojant į Filadelfijos Tiogos ir Nicetowno rajonus, kurie dažniausiai vadinami tiesiog „ Nicetownu“.

Nicetownas
© Artūras Morozovas
Nicetownas

Ši Filadelfijos „kaimynystė“ kadaise buvo klestintis fabrikų ir gamyklų rajonas. Tačiau po Antrojo Pasaulinio karo industrija iš rajono pradėjo po truputį trauktis. Išsikeliant ir užsidarant fabrikams, jų darbininkai liko gyventi čia.

Turtingą Nicetowno praeitį išduoda gatviniuose rajonuose stovintys kadaise statyti puošnūs gyvenamieji namai. Dekoruoti fasadai, platūs langai erkeriuose ir verandos su kolonadomis. Laikui bėgant, didžioji dalis senbuvių apleido miestą, taip užleisdami vietą atvykėliams.

Afroamerikiečiai ir meksikiečiai sudaro didžiąją dalį šiandienos Nicetowno gyventojų. Sėkmingą praeitį mena ir didžiulių fabrikų griuvėsiai. Jų langai išdaužyti, o erdvėse šeimininkauja benamiai ar nelegalūs sienų piešėjai.

Vaikštant Nicetownu, nuolatos lydi įtarių vietinių žvilgsniai. Kai kurie jų nusišypso, priėję paprašo cigaretės, kiti tiesiog piktai lydi žvilgsniu.

Trys mėnesiai ir „sukis“ pats

Prie vieno iš medinių namų, kepure nuo saulės prisidengusi laikraštį skaito Veronika. Šalia jos guli ir praeivius stebi senas vilkšunis.

Veronikos namai sudegė vos prieš tris mėnesius. Nuo saulės baterijų kilęs gaisras suniokojo viršutinį aukštą. Namo apačia permirko nuo gaisrą gesinto vandens.

Veronika ir jos šou
© Artūras Morozovas
Veronika ir jos šou

Juodaodė moteris čia nebegyvena. Dienos metu sugrįžta tiesiog pabūti savo verandoje: „Sudegusius namus aplankau kasdien, nes mano šuo čia labai mėgsta būti“.

Teiraujuosi jos, kaip gyvenimas klostėsi po gaisro ir kokios valstybės pagalbos, socialinio būsto sulaukė:

„Socialinis būstas… Man labai patinka šių žodžių skambesys. Klausyčiau ir klausyčiau. Aš žinau, kad Europoje jūs turite tokį reiškinį, kaip socialinis būstas. Tačiau čia – Amerika. Čia jūs galite turėti socialinį būstą, jei turite daug socialinių dolerių kupiūrų“, – kvatodama ironizuoja Veronika.

„Net jei turi būsto draudimą, nuostolių padengimo nesulauki iškart. O dar jei turi pigesnį draudimą, kaip kai kurie žmonės...“, – į save ranka rodydama karčiai šypsosi Veronika. Pasak jos, namų netekusiems žmonėms pirmas tris savaites Raudonasis kryžius suteikia „stogą virš galvos“. Toliau sunkumų ištiktieji turi „suktis“ patys.

Politinės Nicetowno nuotaikos

Veronika ilgą laiką dirbo nevyriausybinėje organizacijoje, kur Nicetowno moteris mokė buities, statybų bei santechnikos darbų.

„Ar pavojingiausiu tituluojamo rajono gyventojai yra politiškai aktyvūs?“, – klausiu Veronikos.

„Ooo, būtų nuostabu! „Politiškai aktyvūs...“ – čia neegzistuojantis žodžių junginys. Šiame bloke (namų kvartale tarp gatvių) yra vienas, du, trys... (skaičiuodama lenkia rankos pirštus) namai, kuriuose tiesiog gyvena benamiai, darbą praradę miestiečiai. Čia veikia kelios socialinės programos, skirtos padėti benamiams ar problemų turintiems žmonėms. Tad, suprantate, jiems tikrai ne „politinis aktyvumas“ galvoje“, – situaciją aiškina pašnekovė.

Veronika tikina, kad iš pradžių dvejojo, ar pati balsuos rinkimuose: „Na, jūs, pažvelgę į mane, turbūt galėtumėte atspėti, kad aš nebalsuosiu už… Na kaip gi to vyro pavardė? (šypsosi) Tai va, aš tikrai ne už jį. Nežinau nei vieno, kuris už jį čia balsuotų“.

Nicetownas
© Artūras Morozovas
Nicetownas

Kandidatas į JAV prezidentus Donaldas Trumpas garsėja savo rasistiniais pasisakymais juodaodžių ir imigrantų iš ispanakalbių šalių atžvilgiu. Jo vardo nenorinti tarti moteris sako vis tik apsisprendusi ir rinkimuose balsuos: „Jei atvirai, mane labai gąsdina tas bičas, kuris kandidatuoja į JAV prezidentus. O ką apie jį mano Jūsų šalyje?“.

Papasakoju apie Lietuvoje vyraujantį nepasitikėjimą D. Trumpu ir jo veiksmų kritiką.

„Matai, jis kalba kaip mūsiškis. Vadinasi, Lietuva supranta Nicetowną“, – atsisukusi į savo bičiulę pasidžiaugia Veronika.

„Palauk minutę, o tavo akcentas skamba pažįstamai. Iš kur tu esi?“, – Veronika teiraujasi, iš kur esu kilęs. Išgirdus žodį „Lietuvą“, moters akys nušvinta: „ Žinoma, Lietuva! Aš galvojau, arba iš Lietuvos, arba iš Ukrainos. Akcentas primena šias šalis“. Veronika tikina, kad daug laiko keliavo po pasaulį. Jos tėtis buvo JAV karininkas, dažnai vykęs gyventi į užsienio šalis.

Veronika: Darbas? Kas čia per žodis?

„Brangusis, aš suprantu, kad tu kuri pasakojimą apie JAV rinkimus. Tačiau mes kalbamės Nicetowne. Ar tu nieko nesumaišei?“, – subtiliai apie mano apsilankymo tikslą savo rajone teiraujasi pašnekovė.

„Jūs sakote, kad čia žmonės turėtų būti politiškai aktyvūs. Turėtų būti“, – tai toks įdomus pasakymas. Šioje bendruomenėje mes turime miesto (Filadelfijos, – DELFI) savivaldybės atstovus, kurie nieko nedaro dėl mūsų. Šie žmonės turėtų bendrauti ir būti atviri, bet jie yra užsidarę ir gyvena atskirą gyvenimą.

Manau, kad tai yra tipinis politiko ir bendruomenės santykis visur pasaulyje. Mūsų meras „šaunuolis“: moka labai gražiai pakalbėti, ką jis darys dėl miesto. Tačiau kai jis buvo išrinktas, dingo visi šūkiai.

Keliavau per pasaulį ir visur tie politikai sakė tą patį – Brazilijoje, Argentinoje, Europoje ir čia, Nicetowne.

Supraskite, daugelio paprastų amerikiečių lūkesčiai yra „žemesni nei dangus“. Na, nebent jie tampa politikais“.

Nicetownas
© Artūras Morozovas
Nicetownas

Klausiu apie pagrindines Nicetowno žmonių darbo sritis ir pragyvenimo šaltinius.

„Darbas? Kas čia per žodis? (juokiasi). Ar tau, pravažiavus per šį priemiestį, atrodo, kad žmonės čia ką nors dirba?“ – situaciją apibūdina Veronika.

Anot jos, daugelis čia negauna ir bedarbių pašalpų. Bandau išsiaiškinti, iš ko gi tuomet jie gyvena:

„Čia žmonės labai kūrybingi, jei kalbame apie pragyvenimą. Brangusis, ar tu esi girdėjęs apie narkotikų prekybą? (kvatojasi)“.

Pokalbį su Veronika vis pertraukia pro šalį einantys ir užkalbinantys kaimynai. Prie namo sustoja džipas iš jo vyras šūkteli:

„Veronika, ar viskas gerai? Ar šis žmogus jums nekelia problemų?“.

„Ne, viskas gerai, dėkui, mielasis“, – linksmai atsako Veronika.

„Jei bus problemų, žinote, kur mane rasti“, – nuvažiuodamas savo pagalbą mano pašnekovei pasiūlo juodaodis vyras su ryškia kepure nuo saulės.

„Kas čia per velnias buvo? Net nepažįstu jo“, – pasiteisina Veronika.

Nicetownas, Filadelfija
© Google Maps
Nicetownas, Filadelfija

www.DELFI.lt
152