Meksikos lobiu vadinami avokadai į Europą atkeliavo maždaug prieš 500 metų. Pasiekę Meksikos krantus, pirmieji ispanų keliautojai atkreipė dėmesį į vietinių ypatingai vertinamą dar nematytą vaisių. Deja, į mūsų žemyną atvežtas avokadas europiečių nesužavėjo. Tik praėjus keliems šimtmečiams, maždaug 1950 metais, įvairioms salotoms pradėti naudoti avokadai atrado savo kelią į europiečių širdis.

Gurmanų jau pamėgti, o sveikuolių itin vertinami avokadai maždaug prieš trisdešimtmetį atkeliavo ir į Lietuvą. Prekybos tinkle „Iki“ beveik nuo pat įmonės veiklos pradžios dirbanti Galina Karkauskienė buvo viena pirmųjų, turėjusių galimybę paragauti šio egzotinio vaisiaus.

„Parduotuvių tinklą Lietuvoje įkūrę broliai Ortizai laikėsi nuomonės, kad reikia žinoti, kas parduodama klientams, koks yra naujų, lietuvių dar neragautų produktų skonis. Tad visi nauji produktai buvo pirmiausia išragaujami darbuotojų. Pamenu, supjaustė mums avokadus, ragauju ir nesuprantu – kas čia per muilas, neturintis jokio skonio“, – prisimindama juokiasi Galina ir prisipažįsta dabar avokadus valganti kiekvieną dieną.

Nebijokite pirkti dar žalių

Avokadai būna skirtingi ne tik savo išvaizda, bet ir skoniu. Tikriausiai atkreipėte dėmesį, kad įprastai parduotuvių lentynas jie pasiekia dar žali. Įdomu tai, kad avokadai ant paties medžio neprinoksta ir nokinasi tik nuskinti.

Žinoma, galima rasti ir jau sunokintų, valgymui paruoštų avokadų. Jie būna minkštesni, kiek tamsesnės spalvos nei įprastai, tačiau vien spalva pasikliauti nereikėtų, mat ne visų rūšių avokadai nokdami spalvą keičia. Patikrinti ar avokadas jau prinokęs, galima paėmus jį į delną ir lengvai spustelint. Žalias avokadas yra kietas it akmuo, prinokęs – minkštesnis, tačiau nesuglebęs.

Natūraliai avokadai noksta maždaug savaitę ar dvi, tačiau jei vaisius nusipirkote žalius, o valgyti norite jau po poros dienų, pasinaudokite paprasta gudrybe: įdėkite avokadus į popierinį maišelį kartu su bananu ir laikykite kambario temperatūroje. Banano išskiriamos etileno dujos skatina šalia esančių vaisių nokimą. Padėti šalia bananų, kur kas greičiau sunoks ne tik avokadai, bet ir kiti vaisiai. Iš tiesų nokdami etileno dujas išskiria beveik visi vaisiai, tik ne taip intensyviai. Tad jei bananų namuose neturite, galite panaudoti obuolį ar kriaušę – tiesiog palaukti reikės šiek tiek ilgiau.

Panaršę internete surasite ir daugiau galimų nokinimo variantų. Pavyzdžiui, avokadą sunokinti vos per 10 minučių galima suvyniojus į foliją ir pakaitinus iki 90 laipsnių įkaitintoje orkaitėje. Tačiau jei vertinate subtilų šio vaisiaus skonį ir gerąsias savybes, geriau leiskite jam sunokti natūraliais būdais.

Prekybos tinklo „Iki“ inicijuotas projektas „30 metų iki šiandien“ kviečia visus Delfi skaitytojus dalintis skaniausiomis, juokingiausiomis, įsimintiniausiomis ir jums pačiomis brangiausiomis gyvenimo istorijomis. Pasidalinkite savo prisiminimais ČIA ir kas savaitę laimėkite 100 Eur IKI dovanų kortelę.