aA
Daugelis iš mūsų yra girdėję frazę „toksiški santykiai“. Daugelis iš mūsų žino, kad tokie santykiai yra blogai. Ar išgirdus tokią „diagnozę“ reikėtų pulti skirtis? Ar jau vėlu kažką keisti? Santykių ekspertas Darius Ražauskas išsamiai papasakojo, kaip atpažinti toksiškus santykius, ką daryti toliau ir ko nedaryti.
Toksiški santykiai: kaip juos atpažinti ir ar verta mėginti išsaugoti?
© Shutterstock

Kas yra toksiški santykiai?

Anot D. Ražausko, toksiški santykiai nėra mokslinis ar medicininis terminas. Jis atsirado, palyginus, visai neseniai – 1995-tais metais. Viena pirmųjų šį terminą pavartojo rašytoja, kūno elgesio specialistė Lillian Glass, rašydama savo knygą „Toksiški žmonės“. Autorė nėra nei psichoterapeutė, nei medikė, todėl šio termino, taip prigijusio liaudyje, negalima traktuoti kaip mokslinio.

Santykių ekspertas išskyrė keletą ženklų, iš kurių galima atpažinti toksiškus santykius:

 • Santykiai, kuriuose nėra vienas kito palaikymo
 • Partneriai nesijaučia lygiaverčiai
 • Gali būti naudojamas psichologinis/fizinis smurtas
 • Partnerio/-ės nepriėmimas
 • Nesugebėjimas partnerio paremti, paskatinti
 • Narcisizmo požymiai
 • Savanaudiškumas
 • Sisteminga nepagarba
 • Nuolatiniai konfliktai ir pykčiai.

Pagrindinis skirtumas tarp sveikų ir toksiškų santykių: toksiškuose santykiuose problemos yra nuolatinės – nuolatinė įtampa, nepagarba ir vienas kito žeminimas.

Kiek laiko trunka įsimylėjimas?

Kaip pasakojo D. Ražauskas, idealių santykių nebūna. Visos poros turi probleminių laikotarpių, sunkumų. „Žmonės, prisižiūrėję filmų, galvoja, kad santykiai įmanomi be problemų, arba visada bus tokie, kokie būna pirmaisiais metais, kai tvyro įsimylėjimas, gaminasi dopaminas, oksitocinas, noradrenalinas ir kiti neurotransmiteriai, sukuriantys įsimylėjimo biocheminį jausmą. Bet tai dar ne meilė. Tai įsimylėjimas, kuris praeina. Profesorius Eugenijus Laurinaitis sako, kad jis turi praeiti maždaug per pusmetį, profesorius Davidas Myersas sako, kad gali trukti ir du metus. Aš turėjau klientę, kuri teigė, kad jai tas truko septynerius metus. Tai jau išimtis. Bet kokiu atveju pradinis žavesys praeina visuose santykiuose. Jei būsime neatsargūs, šią frazę „toksiški santykiai“ tam tikrais periodais galėsime pripaišyti bet kokiai porai ar bet kokiems santykiams ir tai nebus teisinga. Nėra poros, kuri niekada nesipyktų. Bendravau su žmonėmis, kurie kartu gyvena jau 20-50 metų, jų gyvenime buvo visko, bet susidūrę su sunkumais, jie nepuolė skirtis“, – pasakojo specialistas.

Darius Ražauskas
Darius Ražauskas
© DELFI / Domantas Pipas

Skirtis ar gyventi toliau?

Anot jo, nemažai ekspertų tikina, kad jei tik pastebėjote toksiškų santykių požymius, iškart reikėtų skirtis. „Su tuo „iškart“ aš nesutinku. Palaikau tuos, kurie sako, kad tik pastebėjus kokią nors problemą, prasidėjus šeimoje nuolatinėms patyčioms, žeminimui, sisteminei neapykantai, fiziniam smurtui, iš karto reikia į tai reaguoti. Vienas iš būdų – ieškoti pagalbos: specialisto, konsultanto, psichologo, žmogaus, kuris su tuo dirba, kuris nuolat mato panašius atvejus ir intuityviai žino, ką būtų galima padaryti“, – teigė pašnekovas.

Kaip tam užbėgti už akių?

Nėra santykių, kuriuose negalima būtų kažko pagerinti. „Net jei dabar jūsų santykiai yra pačiame viršuje, juos vis tiek galima patobulinti. Jei prasidėjus nesutarimams, su tuo nieko nedarysite, lengvai viskas gali peraugti į nuolatinį foną, į toksiškus santykius. To reikia vengti ir vos prasidėjus nesutarimams, reikia ieškoti pagalbos“, – sakė pašnekovas.

Ką daryti?

 • Išsikalbėti su artimu žmogumi

Pokalbis net ir ne su specialistu, o su draugu ar pažįstamu palengvina situaciją. Galbūt jis pats buvo su tuo susidūręs, gal pažįsta, kas buvo. „Dažnai atrodo, kad mūsų situacijos unikalios, bet daugeliu atveju jos kartojasi. Jei nebijosite tuo dalintis, galbūt atrasite žmones, kurie jums galės padėti“, – sakė specialistas.

 • Kreiptis į specialistą, kai santykiai yra geri

Daugelis lietuvių dar turi iš posovietinės kultūros likusią psichologų baimę. Anksčiau jų buvo bijoma, nes jie buvo naudojami norint susidoroti su žmonėmis, nepritariančiais sovietiniam režimui. „Kai kurie iki šiol mano, kad psichologas tave padarys kvailu, išrašys vaistų ir nieko gero iš to nebus. Bet nei psichologas, nei psichoterapeutas negali ir niekada neišrašo vaistų, tą gali padaryti tik psichiatras. Laimei, situacija gerėja. Vis labiau esame linkę atsiverti, konsultuotis, ieškoti pagalbos. Nereikia važiuoti toliau su mašina, kuriai nuleido ratą, reikia ieškoti, kas galėtų tą ratą pripūsti ar užtaisyti“, – teigė D. Ražauskas.

Toksiški santykiai: kaip juos atpažinti ir ar verta mėginti išsaugoti?
© Shutterstock


Kodėl kyla toksiški santykiai?

 • Iš praeitų santykių


Kiekvienas iš mūsų turi nedidelių nuoskaudų, traumų, nusivylimų iš praėjusių santykių, kurie mums net nežinant gyvena pasąmonėje ir daro įtaką. Todėl rekomenduojama kiekvienam nuolat su kuo nors konsultuotis, apžvelgti savo traumas, atleisti, paleisti.

 • Iš vaikystės nuoskaudų


Neišspręstas praeities bagažas vienaip ar kitaip mus gali stumti į toksiškus santykius. Dažnas žmogus gatvėje psichologiškai yra sveikas, bet visi turime nuoskaudų. Jei su jomis nieko nedarysime, gali ateiti akimirka, kai jos iššaus, tai yra, kai pradėsime elgtis taip, kaip nebūtume pasielgę, jei būtume tas nuoskaudas išsprendę.

 • Dėl to, kad per vėlai kreipiamasi pagalbos


Pas specialistą reikėtų kreiptis tada, kai jaučiamės gerai. Būtent tuomet galima saugiai aiškintis praeitį ir daryti įtaką ateičiai. Padirbėti su savimi visada yra labai naudinga.
Kaip spręsti toksiškus santykius šeimoje?

 • Atsitraukti


Jei prasideda fizinis ar psichologinis smurtas, svarbu pasiųsti ženklą, kad taip netinka, taip neturi būti. Šoko terapija – vienas tokių. Išsikraustykite savaitei, dviem, kad žmogus suprastų, kad toks elgesys nebus toleruojamas.

 • Naudoti naujas technikas


Daugeliui mūsų pritrūksta žinių, kaip išspręsti problemas, nes esame linkę naudoti senas taktikas, kurios neveikia: tylėjimas, pyktis, ignoravimas, bambėjimas ir t.t. Specialistai žino daugiau elgesio taktikų, todėl gali patarti, kaip elgtis konkrečiu atveju.

 • Ieškoti tarpininko


Reikia rimtai sėsti ir kalbėtis, ieškoti tarpininko, kuris padėtų kartu rasti sprendimus. Taip pat reikia žinoti, kad nėra nė vieno specialisto, pas kurį visi atėję, susitaiko. Jei vienas nepadėjo, eikite pas antrą, trečią. Psichologijoje yra labai daug pakraipų ir daugelis specialistų dirba, naudodami skirtingas technikas.

 • Neužsidaryti tarp keturių sienų


Skirkite dėmesio sportui, buvimui gamtoje ir, jei įmanoma, bendravimui su žmonėmis. Nes su kuo daugiau žmonių bendrauji, tuo daugiau pozityvios energijos gauni.

 • Pačiam eiti pas specialistą


Yra toks posakis, kad vienintelis žmogus, kurį gali pakeisti, esi tu pats. Pradėkite keistis patys, eikite pas specialistą. Kartais būna, kad partneris vėliau irgi prisijungia.

 • Nepulti skirtis


Pastebėjus, kad jūsų santykiai turi toksiškų santykių ženklų, nereikia pulti ieškoti skyrybų advokato. Bet nepatariama ir kentėti, nieko nedaryti ir tęsti aukos poziciją. Tai pats blogiausias sprendimas. Niekas nepasikeis, jei leisitės būti išnaudojamas ar mušamas. Toksiškas elgesys savaime nepraeis.

Toksiški santykiai: kaip juos atpažinti ir ar verta mėginti išsaugoti?
© Shutterstock


Kada nėra kitos išeities, tik skyrybos?

 1. Kai santykiai nuolat yra labai blogi, nepaisant visų pastangų. Nuolatos vienas iš partnerių pyksta, žemina kitą, niekina, save iškelia. Situacija nesikeičia net ir palankius terapijas, pasikonsultavus su keliais specialistais.
 2. Kai kitas nesutinka dirbti. Keisdamasis vienas, ne visada gali pakeisti santykių, todėl dažnai būna, kad tokioje situacijoje skyrybos yra vienintelė išeitis. Jei tu pasikeiti, o kitas vis tiek nieko nedaro, neieško pagalbos ir toliau tęsia savo agresyvų elgesį, galima pradėti svarstyti apie skyrybas.


Kaip atpažinti toksiškus santykiai su kitais?
Nors dažniau į specialistus žmonės kreipiasi dėl toksiškų santykių su antrąja puse, problemų pasitaiko ir su tėvais, giminaičiais, kolegomis ar draugais.

„Jei santykiai prasti su tėvais, kolega, giminaičiu, žmonės linkę juos ignoruoti. Kenčia, rodo vienas kitam pyktį ir tiek. Bet iš tiesų tokius nuolatinius blogus santykius taip pat galima pavadinti toksiškais. Specialistai turi technikų, kaip juos spręsti. Nes palikti likimo valiai nereikėtų. Tokie žmonės daro stiprią neigiamą įtaką, išmuša, išbalansuoja ir pasiima tavo gyvybinę energiją“, – sakė D. Ražauskas.

Kaip spręsti:

 • Atleidimo technika
 • Praeities analizė
 • Psichoterapijos seansas
 • Atsitolinimas
 • Ribų ir sienų pastatymas
 • Pamiršti aukos poziciją

Toksiški santykiai
Toksiški santykiai
© Shutterstock

Anot D. Ražausko, kad ir kokie santykiai yra su partneriu ar artimaisiais, svarbiausia nesitikėti, kad viskas praeis savaime. „Jei jums skauda dantį, einate pas stomatologą. Tą patį daryti reikia ir tuomet, kai susiduriate su sunkumais santykiuose – ieškoti pagalbos“, – sakė ekspertas.


www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(21 žmogus įvertino)
3.9524

Santykių ekspertas atsakė į amžiną klausimą: ar porai reikia vaikų? (30)

Daugelis porų, matydamos, kaip ką tik tėvais tapę jų draugai kankinasi nuo nemigo naktų, laksto...

15 klausimų, kurie padės suprasti, ar verta tęsti santykius (13)

Įsimylėjimas – fantastiška būsena, tik, deja, kelianti šiokių tokių pavojų. Vienas iš jų...

10 akivaizdžių įrodymų, kad seksas – sveika: ginekologė įvardijo vieną sąlygą, kad tai suveiktų (32)

Mokslininkai jau seniai įrodė, kad seksas yra ne tik tam, kad pratęstume giminę. Vyresniame...

SOS mano vyras – narcizas: specialistas pasakė, kada tokius santykius taisyti, o kada geriau skirtis (39)

Nors už lango oras jau byloja apie įsibėgėjantį rudenį ir žydintys narcizai liko nebent...

Moters seksualumas, kai tau – 20, 30 ir 40: įvardijo, kada pasiekia piką (61)

Moters seksualumas nėra statiškas: su amžiumi jis kinta, darosi įvairesnis ir brandesnis. Šį...

Top naujienos

Teismas nutarė įkalinti svetimą galimybių pasą panaudojusį vilnietį (101)

Su svetimu galimybių pasu į parduotuvę atėjęs ir jį panaudojęs vilnietis bus įkalintas. Taip...

Vilniuje uždraudus kietąjį kurą, gyventojai turės kelis pasirinkimus: siūlo valstybės paramą (5)

Vilniaus miesto savivaldybei apsisprendus uždrausti naudoti akmens anglį ir durpių briketus, dalis...

Neeilinė situacija ES: slepiama informacija apie šalies prezidentą (2)

Čekijos politinį gyvenimą lydi savotiškas Šaltojo karo laikų šnipų romano šleifas, o...

Lietuvoje tik dviem savivaldybėms pavyksta išlikti raudonojoje zonoje: kitos ir toliau „juoduoja“ (39)

Epidemiologiniame Lietuvos žemėlapyje vis dar vyrauja juodojoje zonoje atsidūrusios...

Medikai papasakojo, ką dabar mato ligoninėse: skirtumas nuo praėjusios žiemos – akivaizdus

Medikų profsąjungos pasisako už privalomą skiepijimą nuo kovidą visiems dirbantiems kontaktiniu...

Atidaromas didžiausias outlet Šiaurės Europoje – „Vilnius Outlet“ (117)

Penktadienį sostinėje duris atveria didžiausias Šiaurės Europoje outlet centras – „Vilnius...

Fuerteventūroje – vos 30 COVID-19 atvejų: ten gyvenantis Algis Kriščiūnas įvardijo, kokias klaidas daro lietuviai (2)

Saulėtoje Fuerteventūroje su šeima gyvenantis garsus menininkas Algis Kriščiūnas sako, kad...

Dėl Schillerio likimo nuliūdęs Trinchieri: spragtelėjus pirštais niekas nepasikeis (4)

„Nevalgykite trenerių, vaikinai“, – išeidamas iš spaudos konferencijos po rungtynių su Kauno...

Lietuvoje – 2939 nauji koronaviruso atvejai, 20 mirčių papildyta

Praėjusią parą nustatyti 2939 nauji COVID-19 atvejai, mirė 20 žmonių, penktadienį pranešė...

Tiesioginė transliacija / Delfi tema. Ar dekriminalizuodami nedidelį narkotikų kiekį neišsikasime sau duobės? (2)

Seime svarstomos naujos įstatymo pataisos, kuriomis siūloma dekriminalizuoti nedidelio narkotikų...