Aknės nualinta oda paaugliams kelia ne tik diskomfortą, bet ir nepasitikėjimą savimi. Nors tarp tėvų vis dar yra paplitusi nuomonė, kad brendimo laikotarpiu atsiradusius spuogus paaugliai gali išaugti, kosmetologai tai neigia – leidus bėrimams įsisenėti, vėliau kovoti su odos problemomis bus dar sudėtingiau.

Paauglystė yra pripažinta kaip vienas emociškai sudėtingiausių žmogaus gyvenimo tarpsnių – paaugliai mokosi priimti savo besikeičiantį kūną bei susidoroti su naujais, dar prieš tai nepatirtais emociniais išgyvenimais. Brendimo laikotarpiu jie tampa itin jautrūs savo išvaizdai, todėl kiekvienais mokslo metais dėl streso atsiradę veido bėrimai priskiriami tarp dažniausių paauglių nepasitikėjimo savimi priežasčių. Tai skatina juos savarankiškai spaudinėti spuogus, tačiau nesustabdžius tokio elgesio gali prireikti daug rimtesnės odos priežiūros specialistų pagalbos.

Aknė

Pranešime spaudai kosmetikos ženklo „O.D.A.“ įkūrėja Irena Jokšienė teigia, kad ignoruojami arba neteisingai prižiūrimi veido odos bėrimai gali turėti ne tik emocinių pasekmių, bet ir ateityje išprovokuoti dažnesnius aknės paūmėjimo protrūkius: „Aknė nėra tiesiog paaugliams būdingas periodas, iš kurio anksčiau ar vėliau išaugama. Tai yra lėtinė odos uždegimo liga, kurios metu pažeidžiamas plauko folikulo ir riebalinės liaukos kompleksas. Tai sukuria tinkamą terpę uždegiminių spuogų atsiradimui – leidžiant bėrimams plisti, šie gali išsivystyti į didelius ir skausmingus mazgus, paliekančius odos randus visam gyvenimui.“

Pasak moters, pirmoji raudona vėliava, į kurią vertėtų atkreipti dėmesį – tai ankstyvame amžiuje atsirandantys uždari bei atviri komedonai. Jų plauko maišelio angose kaupiasi suragėjusios ląstelės, odos riebalai bei bakterijos. Progresuojant bėrimams atsiranda rimtesni uždegiminiai dariniai – papulės, pustulės, cistos bei gilūs ir skausmingi mazgai. Šių bėrimų gydymas reikalauja daug laiko ir kantrybės. Svarbiausia pradėjus veido procedūrų ciklą nesitikėti itin greito rezultato bei nenutraukti susitikimų su odos specialistais anksčiau laiko. Pirmieji bėrimų sušvelnėjimai gali pasimatyti tik po 4-6 savaičių, o norintys maksimalaus rezultato turės pakentėti ir keletą mėnesių.

Atsižvelgiant į užsienio tyrimus, įtemptais paauglių mokymosi periodais atsiradusį spuogų pagausėjimą pastebėję tėvai ne visada įvertina padėties rimtumą – ne tik veido, bet ir krūtinės, pečių bei nugaros srityse atsiradę bėrimai gali sužadinti drovesnių paauglių nepasitikėjimo savimi jausmą, nerimo sutrikimus bei norą atsiriboti nuo socialinių veiklų, kuriose būtinas bendravimas su kitais bendraamžiais. Beveik 14 proc. su sudėtinga aknės forma bei ilgu jos gydymu susiduriančių paauglių patiria ne tik uždegiminių bėrimų keliamą skausmą, tačiau išgyvena ir nevisavertiškumo jausmą, kurį netgi tris kartus dažniau jaučia aknės nualintą odą turintys vaikinai.

Tėvai, norintys padėti su akne kovojančioms atžaloms, gali išmokyti teisingų odos higienos principų. Kiekvieną rytą ir vakarą yra būtina problematišką odą prausti su rūgštiniu prausikliu, kuris švelniai pašalina susikaupusius nešvarumus, reguliuoja riebalinių liaukų veiklą bei užtikrina tinkamą drėgmės balansą. Patartina sąžiningai naudoti intensyviai drėkinančius ir daug veikliųjų medžiagų turinčius kremus. Tuo tarpu odos šveitimas pašalins suragėjusias odos ląsteles bei padės išvalyti poras. Tačiau daugiausiai atsakomybės reikalaujantis žingsnis – neužsiimti savarankišku spuogų spaudinėjimu, kuris vėliau gali dar labiau suaktyvinti uždegiminį procesą.

„Kiekvieno žmogaus oda yra individuali – gali skirtis spuogų atsiradimo priežastys bei pasiteisinti skirtingi gydymo būdai. Kas tinka vienam, nebūtinai tiks ir kitiems, todėl vietoj pasikliovimo aplinkinių istorijomis, pirmiausiai patariama iš anksto apsilankyti pas odos priežiūros specialistus, kurie padės atrasti tinkamiausią problemos sprendimo būdą. Taip pat svarbu susitaikyti su mintimi, kad problematiškos odos priežiūros tęstinumas yra reikalingas net tada, kai bėrimai sumažėja – aknė yra atsinaujinanti liga, dėl to su ja susiduriantys žmonės turi atsakingą odos priežiūrą paversti kasdiene rutina“, – teigia I. Jokšienė.

Šaltinis
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
www.DELFI.lt
Pažymėti
Dalintis
Nuomonės