aA
Niekas nėra apsaugotas nei nuo toksinių, nei nuo smurtinių santykių. Kaip rodo statistika, kas trečia moteris Lietuvoje šeimoje patiria smurtą. Vis dėl to pastebėti, kad kažkas yra ne taip ir užbėgti įvykiams už akių įmanoma. Panevėžio apskrities SKPC psichologė Diana Dubauskienė įvardijo pagrindines smurto priežastis ir pirmuosius signalus, kurių nereikėtų ignoruoti.
Asociatyvioji nuotr.
Asociatyvioji nuotr.
© Shutterstock

– Prieš kurdami šeimą, niekas negalvoja, kad vieną dieną mylimasis ar mylimoji ims kelti balsą ar ranką. Bet ar galima tą kaip nors numatyti? Jei taip, kaip? Kokie yra pirmi požymiai?

– Dažniausiai pirmieji smurto požymiai būna psichologiniai, todėl sunkiai matomi ir pastebimi. Vienas svarbiausių ženklų, kad jūsų santykiuose kažkas negerai, tai baimės savo partneriui jausmas (pvz.: vengimas kalbėti tam tikromis temomis, galinčiomis sukelti partnerio pyktį). Dažnai patiriami žeminantys jausmai – nuolatinė kritika, šaukimas, užgauliojimas, menkinimas – taip pat psichologinio smurto pavojaus ženklai. Perdėtas pavydas, siekis kontroliuoti, persekioti, draudimas bendrauti su artimaisiais, draugais – tai reiškiniai, pranešantys apie psichologinį smurtą.

– Kokios yra dažniausios priežastys? Dėl ko kyla smurtas?

– Vieno arba abiejų partnerių alkoholio vartojimas – vienas iš pagrindinių rizikos veiksnių, lemiančių smurtą artimoje aplinkoje. Alkoholio veikiami asmenys praranda savikontrolę, todėl nevaldo savo emocijų bei veiksmų.

Didelis veiksnys – trauminės vaikystės patirtys. Jei vaikas matė tėvą, mušantį mamą, didelė tikimybė, kad užaugęs susidurs su smurtu savo susikurtoje šeimoje. Taip susiformuoja teigiamas požiūris į partnerio smurto naudojimą prieš moterį. Neretai smurtautojai ir patys yra patyrę smurtą, skriaudą, pažeminimą vaikystėje ar paauglystėje.

Nesutarimai šeimoje ir nemokėjimas konstruktyviai spręsti konfliktų, skirtingos nuostatos ir vertybės taip pat dažnai lemia prievartinius veiksmus.

Reiktų paminėti, kad įtaką sąlygoms smurtui atsirasti turi ir kultūra, įsisenėjusios „normos“, kuomet vyras laikomas autoritetu moters atžvilgiu, ir elgiasi su ja kaip pavaldžia sau, moteris laikoma menkesne už vyrą.

Asociatyvioji nuotr.
Asociatyvioji nuotr.
© Shutterstock

– Kaip elgtis, pastebėjus pirmuosius ženklus?

– Labai svarbu palaikyti socialinius ryšius su artimais žmonėmis, draugais, dalintis savo išgyvenimais, nuojautomis, įtarimais. Nuoširdus artimų žmonių domėjimasis jūsų gyvenimu ir jų suteikiamas grįžtamasis ryšys gali padėti atpažinti grėsmes ar santykiuose atsirandančius „ne normalumus“, kurių moteris gali ir neatpažinti.

– Kaip dažnai smurtą sukelia kažkokie kiti trauminiai įvykiai (jau suaugus)?

– Smurtas santuokoje, ar gyvenant poroje gali kilti dėl neištikimybės. Tačiau tai jokiais būdais nepateisina smurtinio elgesio. Žmogus gali ir turi kontroliuoti savo elgesį ir tai nėra priimtinas reagavimo būdas.

– Kaip susitvardyti, jei savyje pastebi kylantį pyktį, kuris gali baigtis rankos pakėlimu prieš artimąjį?

– Visų pirma reikia suprasti, kad kelti ranką prieš žmogų yra nepriimtinas būdas pykčiui išreikšti. Laužyti, daužyti daiktus – taip pat. Tam, kad emocija būtų išreikšta konstruktyviai, reikia išmokti ją atpažinti, įsivardinti sau – ką aš jaučiu, suvokti, kas šiuo metu su manimi vyksta. Įvardinta emocija tampa mažesnė ir lengviau kontroliuojama. Tuomet pravartu nukreipti dėmesį, pavyzdžiui, į kvėpavimą, atsitraukti fiziškai nuo situacijos, suskaičiuoti iki dešimties. Taip susitvardyti ir susikoncentruoti taps lengviau.

– Ar būna, kad žmonės patys kreipiasi pagalbos dėl nesugebėjimo kontroliuoti savo pykčio?

– Paprastai į mus (Specializuotos kompleksinės pagalbos centras) kreipiasi asmenys, nukentėję nuo nekontroliuojamo kito asmens pykčio.

– Dažnai vis dar girdime tokius pasakymus, kaip kad „mane išprovokavo“. Nekalbėsime apie tai, kad dėl smurto kaltas pats smurtautojas, o ne provokacijos, bet gal yra praktinių būdų, kaip elgtis, kai situacija tampa nebevaldoma, kad bent jau tą akimirką išvengti smūgio ar dar ko nors blogesnio?

– Pajutus, kad kyla pavojus sveikatai ir gyvybei – bėgti į saugią vietą, vengiant uždarų erdvių (tokių, kaip pvz.: vonios kambarys, virtuvė) ir vietų su pavojingais daiktais (jais gali tapti virtuvės įrankiai, ūkio reikmenys), taip pat vengti atsidurti toli nuo lauko durų ar išėjimo iš buto. Esant galimybei, iš karto skambinti policijai.

Saugumą smurto artimoje aplinkoje atvejais didina pasiruošimas galimam smurtiniam epizodui, iš anksto apgalvojant savo veiksmus – nusprendžiant, kur kreipsis, jei tektų bėgti iš namų, susiruošti ir paslėpti pas artimuosius būtiniausius daiktus, dokumentus. Pravartu turėti pasitaupius pinigų.

– Ar visada bėgti nuo tokio žmogaus ar bandyti jį keisti?

– Dažniausiai smurtiniai santykiai į gerą neveda. Kadangi smurtas su laiku tik didėja ir agresyvėja, kyla rimtas pavojus artimojo sveikatai ir gyvybei. Todėl tai yra rimta priežastis santykiams nutraukti. Nereikia keisti kito žmogaus. Keisti reikia savo gyvenimą.


www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(46 žmonės įvertino)
3.7174

Po pagalbos prašymo pateko į baisiausią košmarą: buvęs partneris mano ir vaikų gyvenimą pavertė pragaru (76)

Šiandien Karolinos (tikrasis vardas ir pavardė redakcijai žinomas) ir jos vaikų istorija skamba...

Psichologė įvardijo vieną svarbiausių ženklų, kad jūsų santykiuose kažkas negerai (58)

Niekas nėra apsaugotas nei nuo toksinių, nei nuo smurtinių santykių. Kaip rodo statistika, kas...

Ginekologė pataria, kaip elgtis patyrus seksualinį smurtą: iki apžiūros rekomenduojama nesiprausti, negerti, nevalgyti ir nevalyti dantų (40)

Ši smurto rūšis ne visada yra lengvai atpažįstama ir ne visada lengvai įrodoma. Kai kuriose...

Išvardijo pirmuosius signalus, kurie parodo, kad žmogus gali būti linkęs į priklausomybę nuo alkoholio: kaip elgtis artimajam? (15)

Nors smurtas artimoje aplinkoje neaplenkia ir iš pirmo žvilgsnio „tvarkingų“ šeimų,...

Top naujienos

Pirmą kartą nepriklausomos Lietuvos istorijoje: po 12 val. kelionės į Vilnių atvyko ekspresas iš Talino (429)

Antradienį 21:00 į Vilniaus geležinkelio stotį atvyko specialus geležinkelio ekspresas iš...

Po skaudžios netekties medikas paaiškino, kokia liga labiausiai kamuoja darbingo amžiaus jaunus žmones: čia yra paradoksas (177)

Visuomenę ir vėl sukrėtė žinia apie iš gyvenimo pasitraukusį mediką. Praėjusį penktadienį,...

Nebegąsdins jokios šalnos: netrukus į Lietuvą sugrįš šiltesni orai (6)

Trečiadienį Lietuvos orus vis dar lems šalto, mums jau įkyrėjusio ciklono vakarinis pakraštys.

Roma Macijauskaitė | D+

Miškininkas: kodėl reikia kirsti medžius ir kaip klimato kaita keičia miško veidą – stebimi anksčiau nematyti reiškiniai

„Mūsų, miškininkų , rūpestis – auginti ir veisti miškus, saugoti juos nuo žvėrių ir...

Po pasibaigusių rinkimų Rusijoje neatmeta net kraštutinio scenarijaus: nieko nebeįmanoma padaryti (679)

Nebuvo jokių abejonių, jog Kremliaus režimas per šį savaitgalį vykusius Rusijos Valstybės...

Su Čanaku susirėmęs amerikietis – FIBA juodajame sąraše (5)

Praėjusiame sezone Panevėžio „Lietkabeliui“ atstovavęs, bet finišo tiesiojoje dėl klubo...

9 dalykai, kuriuos kiekviena moteris turėtų išguiti iš savo gyvenimo (7)

Gerbiamieji, šiandien rašau apie dalykus, kuriuos, mano galva, reikia skubiai eliminuoti iš...

Edmundas Jakilaitis | D+

Apie karybą: brutalus žaidimas – kas pirmas pradėjo naudoti informacines technologijas kaip kovos priemonę?

Tai – jau trečiasis Edmundo Jakilaičio pokalbis apie karybą su Vilniaus universiteto Istorijos...

Londone pristatė, ką rengsimės ateinantį pavasarį (30)

Dizaineris Bora Aksu savo kolekcijos pristatyme Londono mados savaitėje prisiminė Amsterdamo...