aA
Pasakoti apie savo nesėkmes, skaudulius, patirtą pažeminimą ar net smurtą visada yra sunku. Baimė būti nesuprastam, sulaukti kritikos ar problemos menkinimo verčia aukas dar labiau užsidaryti savyje ir toliau tylia „nešti savo kryžių“. Pagalbos moterims linijos Vilniaus padalinio vadovė, psichologė Roberta Pauliuščenkaitė sako, kad moterims, patiriančioms smurtą, svarbu suprasti, kad joks smurtas negali būti pateisinamas ar toleruojamas, todėl būtina kreiptis pagalbos ir kuo anksčiau, tuo geriau.
Moteris išgyveno sunkų etapą.
Moteris išgyveno sunkų etapą.
© Shutterstock

Viskas prasidėjo nuo sudavimų

Savo vardo nenorėjusi atskleisti lietuvė pasakojo, kad su savo vyru susituokę yra beveik pusę metų, o prieš vestuves kartu gyveno 4 metus. „Mūsų santykiai prasidėjo visai netikėtai. Mus supažindino bendras pažįstamas. Mane patraukė jo dėmesingumas, rūpestis, mokėjimas suprasti nelaimingose situacijose. Pirmi konfliktai prasidėjo, kai pirmą kartą jam pasakiau, kad man nepatinka tam tikras jo elgesys, tai, kad jis nekreipia dėmesio į vaiką, į mane kaip į moterį, kad jam rūpi kitos. Vyras buvo neištikimas“, – pasakojo moteris.

Tada prasidėjo pirmi smurto požymiai – suduodavo per rankas arba per kojas. „Vaikščiodavau su mėlynėmis, bet slėpdavau, kad mane mušė vyras. Paskutinis sykis buvo baisus. Spardė kojomis, mušė rankomis. Buvau panašiai kaip bokso kriaušė. Kviečiau policiją, bet niekas nepadėjo. Vyras nėra priklausomas nuo alkoholio. Aš pati savo šeimoje mačiau smurto atvejų. Pastaruoju metu vyras būdavo kaip jam „užeina“: vieną dieną gerai, kitą kartą – blogai, niekaip neįtiksi. Yra vaikas, bet jam tai neįdomu. Aš matau tik vieną išeitį – gyvenimas atskirai nuo smurtaujančio vyro. Nusprendžiau paduoti skyrybų dokumentus. Vyras labai supyko, bet skyrybų procesas jau prasidėjo“, – pasakojo moteris.

Kodėl aukos linkusios slėpti faktą, kad yra skriaudžiamos?

Anot psichologės R. Pauliuščenkaitės, nėra lengva dalintis smurtine patirtimi su aplinkiniais, nes smurto patyrimas yra labai jautrus, žmogaus orumą žeminantis ir traumuojantis išgyvenimas. „Smurtą patyręs asmuo yra sužalotas – gali būti ir fiziškai, bet neišvengiamai ir emociškai. Natūralu, kad kai esi „sužeistas“, labai sunku atrasti savyje stiprybės ir drąsos savo patirtimi dalintis su kitais. Be to, nepamirškime, kad ne visi aplinkiniai geba išgirsti ir stengiasi suprasti, tad nusprendę prabilti apie savo patirtis rizikuojame „žaizdą“ dar labiau pagilinti, sulaukdami iš aplinkinių kritikos, kaltinimo, problemos menkinimo, smurto normalizavimo ir pan.“, – teigė specialistė.

Smurtiniams santykiams, pasak jos, būdingas trijų etapų dėsningumas, kuris pastebimas ir aukščiau aprašytoje istorijoje. „Santykių pradžioje įprastai yra „medaus mėnesio“ laikotarpis („Mane patraukė jo dėmesingumas, rūpestis, mokėjimas suprasti nelaimingose situacijose“), tačiau „medaus mėnuo“ galiausiai baigiasi ir santykiuose pradeda augti įtampa (prasidėjo pirmi konfliktai, vaiko ir moters ignoravimas, neištikimybė, sudavimai per rankas, kojas). Galiausiai įvyksta stiprus smurto proveržis („Spardė su kojomis, mušė rankomis. Buvau panašiai kaip bokso kriaušė“). Šie etapai sukasi ratu, t. y. po smurto proveržio vėl prasideda „medaus mėnuo“, kuris smurtą patiriančiam asmeniui suteikia apgaulingos vilties ir tikėjimo, kad situacija gali pasikeisti, o tai neretai ir sustabdo nuo galutinio santykių nutraukimo. Pastebėjus šį dėsningumą ir suvokus, kad situacija nepasikeis, o tik blogės – atsiranda viltis, kad žmogus pradės ieškoti būdų iš smurto rato išeiti“, – sakė pašnekovė.

Kada dažniausiai kreipiasi pagalbos?

Psichologė pasakojo, kad pagalbos moterims linija dažniausiai sulaukia skambučių ir laiškų iš moterų, kurios santykyje su partneriu jaučiasi nelaimingos, neišgirstos, nesuprastos. Tuomet neretai paaiškėja, kad tokiuose santykiuose esama smurto. „Džiugina tai, kad pastebime, jog Pagalbos moterims linija yra ta pagalbos forma, kuri moterims padeda pastebėti pirmąsias smurto apraiškas santykyje, t. y. padeda atpažinti psichologinį smurtą, nes juk dažniausiai prieš fizinio smurto pasireiškimą ir būna laikotarpis kuomet smurtaujama tik psichologiškai (nuolatinė kritika, riksmai, bauginimai, kontroliavimas, tyčiojimasis, poreikių negerbimas ir t.t.). Kuo anksčiau smurtas atpažįstamas – tuo didesnė tikimybė užkirsti kelią tolimesniam jo pasireiškimui“, – sakė specialistė.

Smurtą patyrusio asmens artimiesiems ji patarė įsidėmėti vieną dalyką. „Tokiam žmogui drąsos gali suteikti aplinkinių tvirta nuostata: smurtas jokiais atvejais nėra pateisinamas ir negali būti toleruojamas. Ši tvirta pozicija gali padėti moteriai pasijusti drąsiau, užtikrinčiau, mažiau abejoti savo priimamais sprendimais. Jeigu šią nuostatą turėtų visi žmonės – nebūtų rizikos būti sukritikuotai, sugėdintai, sumenkintai ir pan. Tad jei jūs tapsite tuo žmogumi, į kurį kreipsis smurtą patyrusi moteris, pasakykite jai, kad niekas neturi teisės prieš ją smurtauti, skirkite laiko pabuvimui, pokalbiui, išklausykite, neskubėkite duoti patarimų, vertinkite tai, kad ji išdrįso prabilti, kreiptis pagalbos ir, nepriklausomai nuo to, kokį tolimesnį kelią ji pasirinks (likti smurtiniame santykyje ar ne), gerbkite šį jos pasirinkimą ir neškite žinutę, kad „Tu ne viena“, – sakė psichologė.


www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(12 žmonių įvertino)
4.7500

Kas trečia Lietuvos moteris gali būti nukentėjusi nuo fizinio ar seksualinio smurto: psichologė ragina neužmerkti akių (2)

Pastaruoju metu didelį atgarsį visuomenėje sukėlęs kai kurių Seimo narių siūlymas į...

Liūdni apklausos duomenys: per COVID-19 pandemiją Europoje išaugo smurto prieš moteris mastas

Moterys nurodo, kad Europos Parlamento (EP) prioritetai turėtų būti kova su prekyba žmonėmis ir...

Tai turi žinoti kiekviena moteris: treneris parodė kelis triukus, kaip apsiginti nuo užpuoliko (12)

Dažna moteris, susidūrusi su užpuoliku gatvėje ar smurtautoju savo namuose, susikausto iš...

Su tėvu alkoholiku užaugusi lietuvė: kai buvau ketverių, man liepdavo eiti prižiūrėti tėtį, kad jis neprisigertų (9)

Rusnė (tikras vardas ir pavardė redakcijai žinomi) nuo pat mažų dienų gyveno nuolatinėje...

To, ką patyrė vaikystėje, nelinkėtų niekam: kad tėvas nekeltų rankos, mama jį girdydavo migdomaisiais (5)

Jūratė (tikras vardas ir pavardė redakcijai žinomi) pradedama pokalbį apie dabartinius santykius...

Top naujienos

Benkunskas įvardijo, nuo kurių Vilniaus gatvių pradės taisyti klaidas (17)

Dešimt metų Vilniaus vicemeru dirbęs 38–erių Tėvynės sąjungos–Lietuvos krikščionių...

Deklaruotas didesnis dujų suvartojimas neatsipirko: grąžinta mažesnė permoka tiekėjas turi patarimą (5)

Noras patogiau apmokėti komunalines paslaugas gali kartais atsigręžti prieš patį vartotoją....

Skardžius nusprendė trauktis iš LSDP (15)

Parlamentaras Artūras Skardžius ketvirtadienio vakarą išplatino pranešimą, kuriame paskelbė,...

Įtampa Kėdainių ligoninėje prasiveržė ugnikalniu: kaltina vieną medikę (8)

Pranešdama apie ligoninėje pastebėtą esą nederamą Fizinės reabilitacijos skyriaus vedėjos...

Per Lietuvą slinks šiltasis atmosferos frontas: sinoptikai papasakojo, koks laukia savaitgalis

Šiandien per Lietuvą slinks šiltasis atmosferos frontas. Diena bus debesuota su pragiedruliais....

Karas Ukrainoje. Ukraina pripažino per klaidą paskelbusi apie Rusijos kariuomenės pasitraukimą iš miesto Chersono srityje (2)

Rusijos kariuomenė gerokai sulėtino savo puolimą prie Bachmuto ir sutelkė pastangas į manevrus...

Nemaloni patirtis parduotuvėje iškėlė skaitytojai klausimą: kiek taip žmonių apgaunama visos Lietuvos mastu? (24)

Savanorių prospekto „ Lidl ” parduotuvėje apsilankiusi kaunietė liko nemaloniai nustebinta....

Europos čempionato finalo pakartojime – saldus anglų revanšas Ronaldo rekordas ir dublis

Ketvirtadienį startavo atranka į 2024 metų Europos futbolo pirmenybes. Jau patį pirmą vakarą...

Haidi Hando, delfi.lv

Erotiniai žaidimai, kuriais galima paįvairinti savo seksualinį gyvenimą: įvardijo populiariausią daugelio fantaziją (1)

„Sąmoningose dominavimo ir nuolankumo praktikose svarbiausia yra nustatyti ribas bei jų paisyti,...