aA
Šiuolaikinė pasiekimų kultūra – labai palanki terpė užaugti perfekcionistams. Jie – progreso variklis, kadangi daug siekia, dirba, kelia sau ir kitiems didelius reikalavimus, taip sukurdami daugybę architektūros, meno, mokslo, medicinos stebuklų. Yra vienas „bet“ – jie niekada iki galo savimi nepatenkinti, o tai sukuria daug kančios ir nusivylimo jiems patiems.
Raminta Girdvainė, Jurgitos Kunigiškytės nuotr.
© Asmeninio albumo nuotr.

Kaip geriau suprasti perfekcionistus ir kaip išmokti pasirūpinti savimi, jei toks/tokia esate? Patarimais dalijasi kovo 30 d. vyksiančios pokyčių konferencijos „Išdrįsk pradėti“ lektorė ir bendraauotorė, koučingo specialistė ir kognityvinės elgesio terapijos praktikė Raminta Girdvainė.Įsisąmonink, kad tobulumo siekimas yra iliuzija. Apsidairyk aplink – ar matai tobulų žmonių, medžių, pastatų? Ar tikrai yra nors vienas dalykas, kuriam negalėtum sugalvoti pasiūlymų, kaip jį pagerinti? Tobulumas – abstrakcija, baigtinis dalykas, kuris net nelabai egzistuoja, juk viskas nuolat keičiasi. Tobulumo net nelabai rasi gamtoje, o mes, žmonės, to kažkodėl vaikomės.

Kitas dalykas – mes dažniausiai negalime kontroliuoti rezultato (kaip ir daugelio kitų dalykų gyvenime), tad net didelės pastangos nereikš, kad tikrai pasiseks. Tai kam investuoti į tobulumą, kuris egzistuoja tik mūsų galvoje ir sukuria daugiau kančios nei laimės? Mokykis priimti savo ir kitų netobulumą, silpnąsias ir stipriąsias puses. Suprasti, kad gyvenimas susideda iš sėkmių ir nesėkmių, negatyvių ir pozityvių emocijų – ir kitaip nebus, telieka su tuo susitaikyti.

Kontroliuok tai, kas priklauso nuo Tavęs, o visa kita – paleisk. Kam investuoti tiek energijos ir laiko ten, kur negali padaryti įtakos ar pakeisti? Tai saviapgaulė, dėl kurios mūsų lūkesčiai dažniausiai nepatenkinami, o tai kelia didžiulį nusivylimą.

Jei negali pakeisti – išmok tuo pasimėgauti. Kam trankyti galvą į duris, kad jos atsidarytų? Yra paprastesnis ir lengvesnis požiūris į gyvenimą.


Atsisakyk kategoriškumo.
 Perfekcionistai turi mąstymo klaidą „Viskas arba nieko“, t.y. viską vertina kraštutinumais – juoda arba balta: arba aš labai sėkminga(s) arba visiškai nevykėlis(-ė), arba aš turėsiu savo svajonę arba nieko absoliučiai man nereikia, arba noriu geriausio partnerio, arba tada jau jokio. Geriau pagalvojus – tai visiškai nelogiška. Gyvenime yra daug daugiau spalvų nei juoda ir balta, viskas vyksta vieną dieną geriau, kitą blogiau. Tad dažniausiai situacija ar savijauta nebūna tik labai gera ar tik labai bloga – tame sutelpa daug skirtingų emocijų ir galimų požiūrių.

Įdomu, kad toks mąstymas ir tobulumo siekimas užkerta kelią pokyčiams. Jei perfekcionistai jaučia, kad jiems neįkandamas aukščiausias laiptelis, kurį jie užsibrėžė – tuomet jie išvis net nepradeda arba ilgai atidėlioja, kad ir kaip paradoksaliai tai skambėtų, žinant jog perfekcionistai tikrai darbštūs ir atsakingi. Pamėgink kritiškai įvertinti savo „viskas arba nieko“ požiūrį, susigalvoti mažesnių tikslų, kuriuos lengviau pasiektum ir galėtum pasidžiaugti – taip užauginsi motyvaciją didesniems iššūkiams. Geriau daryk netobulai nei nedaryk iš viso – orientuokis į veiksmą, o ne apmąstymus.

Sumažink lūkesčius sau. 
Išgirdę šį patarimą paprastai žmonės išsigąsta – jei susimažinsiu lūkesčius, ar nenutiks taip, jog nieko gyvenime nebesieksiu ir nepasieksiu? Baisiausias dalykas perfekcionistams – būti vidutinybe. Tačiau paradoksalu tai, kad jų didžiulis atkaklumas ir darbštumas niekada neleidžia apsiriboti mažais ar vidutiniais rezultatais – net ir mažiau stengiantis jiems vis tiek dažniausiai pavyksta.

Tačiau kai jie nekelia sau didelių reikalavimų ir būtinumo laimėti – sumažėja įtampa, o atsipalaidavę žmonės paprastai pasiekia geresnių rezultatų, juk jie labiau mėgaujasi tuo, ką daro, yra kūrybiškesni, lengviau improvizuoja, mažiau pervargsta – tad yra ir produktyvesni.

Nematuok savo ir kitų vertės pasiekimais.
 Perfekcionistai turi trapią savivertę, jie giliai įsitikinę, kad turi pasauliui ir sau įrodyti/užsidirbti savo vertę atkakliu darbu, pasiekimais, „tobulais“ rezultatais. Jie tiki, kad sulaukę kitų žavėjimosi jie jausis vertingesni, nors išties labai norėtų tiesiog būti mylimi besąlygiškai.

Deja, jie įpratę nuolat matuoti/lyginti tiek save, tiek kitus – tai sukuria nuolatinį nepasitenkinimą, juk visada gali atsirasti sėkmingesnių, gražesnių, protingesnių, tad ar verta lygintis? Tai absurdiška – kas pasakė, kuriais kriterijais žmonės galėtų būti skirstomi į geresnius ar prastesnius? Gal kažkam pasiekimai apskritai nėra vertybė – ar jį tai daro blogu žmogumi? Tikrai ne. Visas šis matavimas yra subjektyvus, tad neteisinga ant to statyti visos savo savivertės.

Žmogus vertingas savaime. 

Išmok save girti ne tik už didelius pasiekimus, bet ir už mažas pergales bei nesėkmes (juk iš jų pasimokei), už tai koks/kokia esi – už savo būdo savybes, gyvenimo patirtį. Tai suteiks tau daug daugiau džiaugsmo. Kaip ir kitų mylėjimas nekeliant jiems tokių didelių reikalavimų – su tobulais žmonėmis nesinori draugauti, prie jų baisu „susimauti“. O juk tikrai norime artimo ryšio su kitu ir būti mylimi? Pradėkime nuo savęs.


Įvertink šį straipnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
(2 žmonės įvertino)
5.0000
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Kodėl sėkmė lanko tuos, kurie remiasi savo intuicija?

„Intuicija nėra apčiuopiamas, materialus dalykas. Tačiau gyvenime ji veikia ir reiškiasi...

Santykių ekspertas pataria: šeši žingsniai vyrams, kaip moterį padaryti laiminga (54)

Moteris žiauriai pikta, rėkia. Menka problema ir reikia kaltinti.. Kažko ieško gyvenime,...

Knygą pristatęs psichologas Rakštikas: gyvename, ar tik imituojame gyvenimą? (11)

Penktadienio vakarą Lietuvos nacionalinėje M. Mažvydo bibliotekoje susirinkusiųjų laukė...

Savybės, kurios išduoda, kad vyras greičiausiai bus neištikimas (27)

Vienas kitu nepasitikinčių žmonių santykius galima palyginti su automobiliu, kurio bake nėra...

Kaip per minutę atsikratyti drovumo ir jaudulio (7)

Kiekvienam bent kartais tenka atsidurti keblioje arba nejaukioje situacijoje. Tai gali būti...

Top naujienos

Gyvai / DELFI Diena. Gyventojų pajamų mokesčio deklaravimo laikotarpis – kas, kiek ir už ką gali susigrąžinti deklaruojant? vyksta apklausa

Trečiadienį prasidėjo gyventojų pajamų mokesčio deklaravimo laikotarpis – kas, kiek ir už ką...

JAV bombonešių skrydžiai tampo Kremliaus nervus: jų pasirodymas virš Lietuvos – ne atsitiktinis (556)

Amerikiečių bombonešis prisiartino prieš Rusijos sienų ir imitavo Kaliningrado bei Sankt...

Theresa May prašo nukelti „Brexit“ iki birželio 30 dienos papildyta 15.11 (42)

Theresa May prašys nukelti Jungtinės Karalystės išstojimo iš Europos Sąjungos datą iki...

Tomas Sinickis. Apie tarptautinę gėdą (300)

Kažkur skaičiau, kad du trečdaliai buvusių merų liko savo postuose. Jums dar kyla abejonių,...

Pasitraukus prezidentui sprendimą priėmė žaibiškai: Astanos nebelieka papildyta (118)

Kazachstano parlamentas trečiadienį nusprendė pervadinti šalies sostinę Astaną ilgamečio...

Verygą vertinę Seimo etikos sargai susiginčijo dėl skiepų: Matulas sulaukė skaudžios kolegės pastabos (4)

Aistringai padiskutavusi apie skiepų nuo gripo klausimus Seimo Etikos ir procedūrų komisija...

Draudikai sunerimę: teigia, kad išaugo tikimybė patekti į eismo įvykį (42)

Pirmųjų šių metų mėnesių duomenys rodo, kad eismo įvykių metu gyventojai patiria vis...

Suomių profesorius įvertino Lietuvos mokyklas: sistema paini pamatykite renginio akimirkas (19)

Tūkstančiai moksleivių ir mokytojų trečiadienį žinių semiasi ne mokyklų klasėse, o...

Savarankišką gyvenimą vos 15-os pradėjusi Gabrielė išgarsėjo ne tik savo grožiu: jos darbas – tikra paauglių svajonė (33)

Lietuvos modelis Gabrielė Sodonytė ne vieną kartą yra girdėjusi, kad daugeliui ji panaši į...

Papietavo ten, kur lankosi žurnalistai ir policininkai: būkite ramūs, „tik užkandę“ neišeisite (56)

Kiek Vilniuje yra maitinimo vietų vietelių, tai net ir aš stebiuosi. Atrodo, jog per daugiau nei...