aA
Vienerių metų gali užtekti padaryti esminį pokytį savo gyvenime ar bent žingsneliu priartėti prie savo svajonių ir tikslų įgyvendinimo. Vieni iš mūsų naujų metų pradžią laiko nauju startu tikslams įgyvendinti, duoda sau pažadus bei kuria planus. Kiti metų pradžios nesureikšmina ir leidžia gyvenimui tekėti sava vaga, nepuola pildyti tikslų sąrašo.
Nomeda Marčėnaitė apie naujametinius pažadus: nelaukiu progų apsivilkti gražiausiai suknelei ir nesaugau „gerų“ indų svečiams
© LNK

Artėjant vasario 29 d. vyksiančiai pokyčių konferencijai Vilniuje „Išdrįsk pradėti. Šiandien“ pranešimus skaitysiantys lektoriai Andrius Kaluginas, Nomeda Marčėnaitė, Darius Ražauskas ir Justina Klyvienė dalijasi savo patirtimi ir patarimais apie Naujųjų metų pažadus, ritualus ir įpročius padedančius juos tęsėti.

Sausio 1-ąją žmogus atsiduria tarp praeities ir ateities

Garsus psichoterapeutas ir pokyčių valdymo konsultantas Andrius Kaluginas mano, kad sausio 1 d. yra tarsi savotiškas psichologinis slenkstis ar pereinamasis laikotarpis. „Moksliškai toks tarpsnis vadinasi – liminalinis. Kai žmogus atsiduria dviprasmiškoje situacijoje: jis yra tarp dviejų laikų – praeities ir ateities. Šiuo tarpsniu jis nepriklauso nė vienam iš jų, jo buvimas tiesiog neapibrėžtas. Tokia būklė yra labai trapi, pažeidžiama, neaiški, bet, tuo pačiu – labai palanki pokyčiams. Būtent todėl tokiais liminaliniais tarpsniais žmonės susimąsto apie ateitį ir pokyčius. Ką palikti praeityje, ko atsikratyti, ko laukti, ko norėti, ką keisti?“, – savo įžvalgomis dalijasi psichoterapeutas A. Kaluginas.

„Future Leadership“ inovacijų laboratorijos įkūrėja, pirmojo Lietuvoje moterų inovacijų sprinto ir „Women for Global Challenges“ programos autorė ir organizatorė Justina Klyvienė kitų metų tikslus susiplanuoja tarpušvenčio laikotarpiu, kai nurimsta Kalėdinis šurmulys, bet dar lieka kelios dienos iki Naujųjų. Justina teigia, kad šios tradicijos laikosi jau labai seniai. „Tikiu, kad laikas skirtas apmąstymui, ko norisi iš ateinančių metų, padeda susidėlioti prioritetus, greitį ir lūkesčius sau ir aplinkai. Be to, labai tikiu tikslų užsirašymo magija, kuri lemia, kad daugelis iš jų būna pasiekiami“, – teigia moteris.

Geriausia metodika – startuoti iš karto

Tuo tarpu lektorius, santykių konsultantas, asmeninio efektyvumo treneris Darius Ražauskas turi kitą požiūrį ir teigia, kad sausio 1 diena yra niekuo neypatinga. „Tiesiog mūsų protui lengviau, kai nusistatom konkrečią datą ir startuojam. Tiesa, geriausia metodika – startuoti iš karto ta pačią dieną, kai tikslas buvo sugalvotas. Taip saugiau nei laukti sausio 1 dienos. Tikslas turi daugiausiai energijos tuomet, kai sugeneruotas“, – savo įžvalgomis dalijasi D. Ražauskas.

Tokios pačios nuomonės laikosi ir televizijos laidų vedėja, dailininkė-keramikė, rašytoja Nomeda Marčėnaitė. Ji teigia, kad neturi tokio laiko matavimo vieneto, kaip Nauji metai ar „nuo pirmadienio“. „Aš esu šiandienos žmogus. Jeigu kažko noriu, imu tai ir darau. Man Naujieji metai yra ypatingi tik tuo, kad juos sutinku su man mielais draugais“, – teigia Nomeda.

Pažadai turi būti realūs ir reikia turėti aiškų planą

Turbūt visi suprantame, kad tik pasižadėjimų ir tikslų neužtenka. Jiems įgyvendinti reikalingas planas, galbūt tam tikri ritualai ar įpročiai. Darius Ražauskas teigia, kad svarbiausi yra du faktoriai: „Pažadai turi būti realūs ir mes turim turėti aiškų planą, kaip savo pažadą suskaldysime į mažus žingsnelius, kuriuos bus galima daryti kiekvieną dieną.“

O norint paskatinti save jis rekomenduoja susitarti su draugu ar kolega daryti kažką kartu ir kasdien susisiekti, pasidalinti pažado įgyvendinimo progresu arba, tarkim, savo padarytą žingsnį fotografuoti, o esant galimybei ir kasdien įkelti į savo socialinių tinklų paskyrą.

Justina Klyvienė taip pat laikosi panašios taktikos. Ji pasakoja, kad išsikelia vos kelis tikslus, po vieną iš skirtingos srities (šeima, verslas ir ji pati). Ypatingų ritualų neturi, tačiau savo tikslus ji nuolatos stebi. „Stebiu kaip man sekasi, kas nesiseka, analizuoju, kodėl nepasisekė kažko nuveikti, keičiu planą, toliau siekiu įgyvendinti. Tarkime šiemet norėjau perskaityti 30 knygų, supratau, kad labai trūksta laiko, todėl labai intensyviai pradėjau klausyti audio knygas, t.y. pasikeitė priemonės, atsirado technologijos, tikslą pasiekiau“, – dalinasi patirtimi inovacijų laboratorijos įkūrėja Justina.

Lūkesčiai kelia nepasitenkinimą ir problemas

N. Marčėnaitė laikosi nuostatos „viską, ko nori, daryti šiandien“. Jos nuomone net jeigu rezultatas dėl kurio ji šiuo metu įdeda pastangas pasimatys tik po kažkiek laiko, tas žingsnis kurį ji daro šiandien ir yra apsisprendimas turėti tą rezultatą ateityje. Taip pat Nomeda pabrėžia, kad geriau neturėti lūkesčių, nes jie kelia nepasitenkinimą ir problemas. „Lūkesčiai mums dažnai trukdo priimti gyvenimo siūlomus dalykus atviru protu ir sąmone. Jie nėra blogi savaime, tiesiog, kai turime lūkesčių ir jeigu ta alternatyva, kurią gauname iš gyvenimo, jų neatitinka, mes ją atmetame arba liekame nepatenkinti“, – pasakoja moteris.

A. Kaluginas kalba apie kiek kitokius pokyčių ritualus. „Nuo seno liminalinis laikotarpis siejosi su pokyčių ritualais. Ritualai yra supaprastintas didelių dalykų mini-modelis. Tai savotiškas savęs išbandymas iki tvirtai stojant ant pokyčių kelio. Taigi tam, kad vykdyti didelius ir svarbius pokyčius iš pradžių naudinga atlikti tam tikrus psichologinius pokyčių ritualus. Jie tikrai nėra labai įmantrūs ir sudėtingi. Kelis kartus padarykite ką nors kitaip, ne kaip visada, netikėtai. Nustebinkite save ir aplinkinius... Pasakykite sau svarbiems žmonėms tai, ką jau senai norite pasakyti, padovanokite dovanėlę arba tiesiog savo šypseną. Jei galite, atleiskite savo skriaudikams. Gal norėsite pakeisti aprangos kodą, o gal mitybos įpročius. Pagalvokite patys, kokius paprastus dalykus galite padaryti kitaip. Tokie ritualai ne tik morališkai paruoš jus pokyčiams, bet leis pasibandyti savo vidinį pasirengimą keisti ir keistis. Nereikia stengtis išeiti iš komforto zonos, geriau paklausti savęs: „Ką galiu saugiai padaryti kitaip?“. Pavyzdžiui, atsikratyti nereikalingų daiktų. Inventorizuoti ir išmesti“, – štai tokius ritualus siūlo A. Kaluginas.

Pažadai Naujiems metams

Laidų vedėja ir rašytoja N. Marčėnaitė teigia, kad 2020 metams nieko nepasižadėjo. „Kaip sakiau, aš nelaukiu progų apsivilkti gražiausiai suknelei, ar nesaugau „gerų“ indų svečiams ir imu man labiausiai patinkančią taurę vynui net jei tai tik taurė vyno prie namie ruoštos vakarienės. Taigi taip pat nelaukiu progų siekti to, ko noriu šiandien“, – atvirauja Nomeda. Psichoterapeutas A. Kaluginas taip pat kaip ir N. Marčėnaitė, nieko ypatingo nepasižadėjo ir teigia, kad ateinančiais metais tiesiog eis savo svajonių link.

Tuo tarpu letorius Darius Ražauskas atskleidė, kad pasižadėjo sau, kad pabaigs rašyti knygą, kurią pradėjo 2019 metais. Taip pat pasižadėjo mokytis būti dar geresniu vyru ir tėvu, o tam jau turi numatęs literatūros studijoms. Taip pat Darius nori skirti daugiau laiko meditacijai.

Inovacijų laboratorijos įkūrėja Justina Klyvienė taip pat atskleidė kelis pažadus: „Pasižadu save labiau mylėti ir skirti daugiau dėmesio sveikai mitybai, sportui ir kasdieniniams ritualams, tokiems kaip pasivaikščiojimas, skani kava, įdomi patirtis. Pasižadu perskaityti daugiau nei 35 knygas.“


www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(20 žmonių įvertino)
4.1000

Simona Nainė pasidalijo, kaip prižiūri savo veido odą: pavasarį priemonių krepšelį būtina papildyti (26)

Pagaliau orai pradėjo lepinti šiluma – taip ir norisi ilgiau pabūti lauke, pasimėgauti...

Dėl šio įpročio prarandame geriausius rezultatus: kaip nustoti atidėlioti (1)

Naują mokslo metų semestrą studentai dažnai pradeda išsikeldami sau naujus akademinius tikslus,...

Agnė Keizikienė | D+

Lietuvė su keliais kilogramais nesėkmingai kovojo beveik pusę metų, o neteko – per dieną: paaiškino, kaip tai įmanoma (3)

Daugelis sveiko gyvenimo mokytojų, mitybos specialistų sutinka, kad kartais lengviau yra netekti...

Ginekologė ragina nedelsti: išvardijo dažniausius negalavimus ir simptomus, kurių nevalia ignoruoti (3)

Dėl nuolat gausėjančios informacijos ginekologinių ligų gydymas tampa lengvesnis, pacientės...

Žinoma chirurgė pataria, kokios priemonės padės sustabdyti senėjimą: ar tikrai šaltiena ir želė gali sumažinti raukšlių kiekį? (21)

Moterys visada ieškojo paslapties, kaip kuo ilgiau išlaikyti grožį, ir kokios priemonės tai gali...

Top naujienos

Maža juoda dėmelė praneša apie agresyvų vėžį – skausmo galite nė nepajusti

Lietuvoje kasmet nustatoma apie 1800 naujų odos vėžio atvejų, iš jų du trečdaliai moterims ir...

Dalyje savivaldybių – nerimą kelianti padėtis: iš juodojo sąrašo kelio nematyti (13)

Trečiadienį „Reitingų“ žurnalų pristatytuose mokyklų reitinguose buvo įvardytos ne tik...

Dalia Vaitkutė-Šiaulienė | D+

Palanga ruošiasi turistų antplūdžiui bet kokiu oru – naujienos nustebins net didžiausius kritikus

Pernai vasarą lietuvių antplūdžiu besidžiaugęs pajūris panašaus scenarijaus tikisi ir šiemet,...

Mėsa brangsta – kas vyksta turguose ir kur pirkėjai neskaičiuoja pinigų

Mėsos kainos parduotuvėse šovė į viršų, tačiau žmonės perka ne tik prekybos centruose. Jie...

Užkalnis: kvepalų gynimo maršas iš Lenkijos, arba gėda dėl kainos (29)

Tie, kas pavargo nuo viso pasiruošimo šeimų maršui, kas valė šveitė savo „Volkswagen...

„Didžiojo Šeimos gynimo maršo“ organizatoriai draudimų nepaiso: renginio metu neteisėtai skamba lietuvių autorių dainos LATGA: išanalizavę medžiagą imsimės priemonių (326)

Penktadienį, dieną prieš „Didįjį Šeimos gynimo maršą“, autorinių teisių apsaugos...

Prašė duoti dar 10 minučių, bet neklausė: Izraelis smogė pastatui Gazos Ruože, kuriame dirbo žurnalistai papildyta 16.35 (81)

Izraelio aviacija šeštadienį sunaikino 13 aukštų pastatą Gazos Ruože, kuriame buvo Katare...

„Betsafe-LKL“ čempionato ketvirtfinalis: ar Pasvalio „Pieno žvaigždės“ sustabdys Kauno „Žalgirį“? (9)

Pirmose Lietuvos krepšinio lygoje („Betsafe-LKL“) ketvirtfinalio rungtynėse Kauno...