aA
Bėgant laikui supratimas apie grožį nepaliaujamai kinta. Prieš šimtmetį įtvirtinti patrauklumo etalonai suvis neatitinka šiandienos standartų. Istorijos tėkmėje moterys kartais turėjo paklusti iš pažiūros gluminančioms grožio sampratos idėjoms. Žvelgiant į ne vieną amžių puoselėtus grožio idealus, tenka pripažinti, kad grožio standartai nėra nei universalūs, nei objektyvūs kriterijai.
Kinų moters pėda
Kinų moters pėda
© Vida Press
1 2

Senovės Romoje ir Graikijoje buvo idealizuojami suaugę antakiai

Garsiosios Meksikos dailininkės Fridos Kahlo sprendimas demonstruoti suaugusius antakius XX amžiuje, matyt, galėjo būti laikomas ne tik drąsiu žingsniu, bet ir tikru akibrokštu. Tikra tiesa, kad jai priimtina grožio samprata kirtosi su tuo metu priimtinomis normomis. Tik, kitaip nei daugelis manė, jos propaguojamos idėjos nebuvo nei novatoriškos, nei pranašiškos, mat ištisinė antakių linija siejama su amžių senumo tradicija. Tiek senovės Romos, tiek Graikijos gyventojai vargu ar galėjo įsivaizduoti patrauklesnį moters veido bruožą nei suaugę antakiai.

Kaip ir F. Kahlo, antikos laikais moterys ne tik leisdavo antakiams laisvai augti, bet net paryškindavo jų vientisumą naudodamos dažus. Jos arba nudažydavo virš nosies želiančius plaukelius, arba pravesdavo liniją, kad atrodytų, jog antakiai suaugę. Nors šiais laikais suaugę antakiai ir nėra vienareikšmiškai laikomi gražiu bruožu, vešlių antakių tendencija po truputį populiarėja. Pavyzdžiui, modelio ir aktorės Caros Delevingne antakiai nėra ištisiniai, bet tikrai ryškūs, todėl galima sakyti, kad jis tarsi reabilitavo storesnių ir vešlesnių antakių madą.

Kokios moterys žavėjo vyrus: skirtingais laikais gyvavę keisčiausi grožio standartai
© Vida Press

Spartos moterys nešiojo trumpus plaukus

Tie, kurie skaitė Trojos karo legendą, tikrai žino, kad Spartos karaliaus žmona Helenė, susisaisčiusi su Trojos karalaičiu Pariu ir taip įplieskusi nesantaiką tarp dviejų karalysčių, garsėjo kaip nepaprasta gražuolė. Sparta ir apskritai buvo laikoma gražių moterų kraštu, tik grožio standartai tais laikais, kaip ir reikia tikėtis, gerokai skyrėsi nuo mūsiškių.

Prieš maždaug 3500 metų, bronzos amžiuje, gyvenusios istorinės Helenės smakrą ir skruostus puošė raudonų saulučių tatuiruotės. Paauglystėje jai buvo nuskusti plaukai, o kai jie ataugo, buvo šukuojami taip, kad atrodytų kaip besirangančios gyvatės. Klasikinės Graikijos laikotarpiu, t. y. nuo V a. pr. Kr., Spartos grožio standartai šiek tiek pasikeitė. Vyrai tada nešiojo ilgus plaukus ir įvairiai juos šukavo, o moterys tekėdamos plaukus turėdavo nusikirpti ir visą likusį gyvenimą būti trumpaplaukės.

Senovės Airijoje buvo ypač žavimasi tamsiai raudonais nagais

Senovės Airijoje moterys dažnai buvo vertinamos pagal tai, kaip atrodo jų rankos. Šviesi oda ir aukso spalvos plaukai, aišku, taip pat teikė pranašumo, tačiau būtent rankos, esą, parodydavo, ar moteris kilusi iš garbingos šeimos. Idealiomis rankomis buvo laikomos tokios, kurių forma buvo nepriekaištinga, o pirštai – laibi ir smailėjantys. Nagai taip pat turėjo būti gražūs. Aukštesniųjų sluoksnių atstovių nagai privalėjo būti dailiai užapvalinti ir prižiūrėti. Net vyrai senovės Airijoje turėjo prižiūrėti nagus. Apleisti nagai aukštuomenei priklausančiam vyrui galėjo užtraukti tikrą gėdą.

Nors šiandien su Airija labiausiai linkstama sieti žalią spalvą, ypač per Šv. Patriko dieną, tie, kurie per šią šventę trokšta susikurti Airijos istorijai artimesnį įvaizdį, trilapius dobilus laisvai galėtų pakeisti raudonų atspalvių akcentais. Raudona spalva buvo itin mėgstama senovės Airijoje ir daugelis moterų kaip tik taip dažydavosi nagus.

Viduramžiais ir Renesanso epochoje aukšta kakta buvo būtina pagal etiketą

Šiais laikais dažna moteris apsisprendžia nusikirpti kirpčius, kurie, aišku, žemina kaktą. Tačiau viduramžiais ir Renesanso epochoje net tokių minčių kilti negalėjo, nes neturėti aukštos kaktos tais laikais buvo tas pats, kas nepaisyti etiketo. XIV a. nuo mados neatsiliekančios moterys net išsipešiodavo plaukus, kad jų augimo linija bent kiek pakiltų. Išpešant plaukus pavykdavo ne tik paaukštinti jų augimo liniją, bet ir įgyti nepriekaištingo ovalo formos veidą, o tai, reikia pasakyti, buvo dar svarbiau. Su veido forma susijusi manija tik kiek vėliau virto aukštos kaktos, kaip grožio idealo, pripažinimu.

Ikirenesansiniu laikotarpiu moterys imdavosi drastiškų priemonių, siekdamos pasiaukštinti kaktą. Paprasčiausią pešiojimą ilgainiui pakeitė plaukų augimo linijos trynimas aštriu akmeniu. Nepageidaujami plaukai kartais būdavo nudeginami negesintomis kalkėmis. Kad kakta būtų kuo aukštesnė, moterys stengėsi beveik visiškai pašalinti antakius.

Grožio standartai
Grožio standartai
© Vida Press

Japonijoje grožį simbolizavo juodi dantys

Japonijoje kitados vyravo vakariečiui sunkiai suvokiamos mados tendencijos. Ko nors keisto toje šalyje pasitaiko ir dabar. Vienas iš pavyzdžių – „yaeba“ šypsena, sukuriama pailginant iltinius dantis. Netaisyklingų dantų mada paplito dėl gana keistos priežasties: moterys siekė atrodyti labiau prieinamos, o tam neva pasitarnauja netobula šypsena. Ją formuojant prie tikrų dantų priplombuojami dirbtiniai.

Galbūt japonių polinkis koreguoti dantis vaikantis grožio standartų – istoriškai susiformavęs įprotis? Tarkim, seniau patraukliu bruožu buvo laikyti nujuodinti dantys. Ši Kofun laikotarpiu (250–538 m.) datuojama praktika buvo vadinama „ohaguro“. Apie ją byloja iškasti tais laikais gyvenusių moterų kaulai. Vis dėlto dantų juodinimo tendencija nebuvo plačiai paplitusi iki Heian laikotarpio pabaigos (maždaug XII a.). „Ohaguro“ metodas buvo praktikuojamas visu Edo laikotarpiu. Jo populiarumas ėmė blėsti tik XIX a. pabaigoje. Verta užsiminti, kad kai kuriose Azijos kultūrose dantų juodinimo atvejų iki šiol pasitaiko.

Renesansas – blyškios odos su išryškėjusiomis kraujagyslėmis triumfo metas

Renesanso laikotarpiu apie kokį nors įdegį negalėjo būti nė kalbos. Moterų oda tuo metu privalėjo būti blyški. Grožio etalonu šviesi oda laikyta ne iš estetinių paskatų, o todėl, kad tai buvo aukšto statuso ženklas. Blyški oda bylojo apie tai, kad jos savininkui netenka dirbti ūkio darbų, nes jis ganėtinai pasiturintis. Elžbietos karaliavimo metais troškimas turėti blyškią odą tapo toks nevaldomas, kad moterys ryždavosi ekstremalioms procedūroms, kaip antai kraujo nuleidimas. Kai kurios, įskaitant ir pačią Elžbietą I, naudodavo pudrą, kurios sudėtyje buvo švino. Nors taip tikrai pavykdavo pašviesinti odą, tokia kosmetika veikė kaip lėti nuodai.

Tiems laikams tobula oda turėjo būti ne šiaip sau blyški, o tiesiog permatoma. Kuo aiškiau joje išryškėjo kraujagyslės, tuo geriau. Kartais moterys išvedžiodavo odą melsvomis linijomis, turėjusiomis atrodyti kaip prasišviečiančios kraujagyslės.

1 2

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(2 žmonės įvertino)
3.0000
Agnė Keizikienė | D+

Išsamus vitaminų gidas gražiai ir spindinčiai odai: kurie padės nuo pajuodusių paaukių, kurie – nuo raukšlių, o kurie – nuo spuogų + kokiuose maisto produktuose jie randami

Daugelis moterų svajoja apie lygią ir švytinčią odą, bet laikui bėgant ji praranda savo šias...

Bėgikė patarė, kaip taisyklingai bėgioti ir ką daryti, kad bėgant neskaudėtų šono (13)

Ar ir jums prisiversti bėgioti nelengva, nors suprantate, jog bėgimas yra naudingas? Anot...

Vitaminų ir mineralų bomba: kosmetologė įvardijo superproduktą, kuris kovoja su odos senėjimu (9)

Vis dažniau atsigręžiant į natūralius produktus, ir kosmetikoje moterys ima ieškoti to, kas...

Amelija gimė sveika, o nuo keturių mėnesių situacija pasikeitė: viena mergaitę auginanti mama prašo pagalbos (61)

Prieš beveik septynerius metus šį pasaulį išvydusi Amelija nė nenutuokė, kokie išbandymai jos...

Agnė Keizikienė | D+

Šizofrenija serga vienas iš 100 žmonių: psichiatrė papasakojo, kaip ją atskirti nuo depresijos ir kokie yra pirmieji simptomai

Haliucinacijos ir kitokia tikrovė kartais atrodo taip romantiškai. Bet tai, su kuo susiduria...

Top naujienos

Pasaulį bauginanti kovido atmaina jau Lietuvoje: prasideda ypač akylus situacijos stebėjimo laikas (235)

Sparčiau plintanti ir nepilnai pasiskiepijusiems pavojingesnė „delta“ koronaviruso atmaina jau...

Danai efektingu stiliumi pasiuntė rusus namo ir patys prasibrovė į aštuntfinalį (529)

Pirmas dvejas Europos futbolo čempionato rungtynes pralaimėjusi Danijos rinktinė vis tiek...

Dailius Dargis | D+

Nauji faktai tamsioje Karpavičiaus testamento istorijoje: čia figūruoja ne tik tamsiaplaukė moteris, bet ir žinomi spalvingos reputacijos veikėjai

Šiemet rugpjūtį sueis lygiai dveji metai, kai netikėtai po sunkios ligos mirė vienas iš...

Artinasi audringos orų permainos: prognozėse – smarkios liūtys, perkūnija ir net kruša (2)

Antradienio dieną didesnėje šalies dalyje didžiąją dienos dalį laikysis gana saulėti ir...

26-erių Dovilė pribloškė net gydytojus: jie stebėjosi, kaip su tokiomis diagnozėmis galiu gimdyti (60)

26-erių metų Dovilė Vickutė atrodo taip pat, kaip ir jos bendraamžiai. Net sunku įtarti, kad ši...

Norite šią vasarą būti pačios madingiausios ir stilingiausios? Nepadarykite grubios klaidos – šiuos drabužius turite užmiršti (16)

Sezonai keičiasi, o dažnai spintoje drabužiai lieka tie patys. Stilistė Jomantė Vaitkutė...

Latvija vėl laukia lietuvių: ką būtina žinoti vykstantiems ir ką verta pamatyti (116)

Nuo birželio 16 dienos Latvija atsivėrė svečiams iš užsienio, tad lietuviai vėl gali...

„Žalgiryje“ – dar vienas naujokas: dėjimais ir blokais Izraelyje išsiskyręs vidurio puolėjas (35)

Kauno „Žalgirio“ priekinę liniją naujajame sezone sustiprins galingai Izraelio lygoje...

Pasaulio reitingo lyderiai pamokė suomius, darbo apsaugai suteikė į aikštę išbėgusi mergina (3)

Europos futbolo čempionate B grupės kovas pergalingai užbaigė lyderė Belgija, 2:0 (0:0) įveikusi...

Į Nausėdą nusprendė kreiptis atviru laišku: užkliuvo Švedijoje įteiktas apdovanojimas (346)

Aktorius, režisierius, rašytojas Arkadijus Vinokuras atviru laišku kreipėsi į prezidentą...