aA
Visada turime būti pasiruošę finansiniams sunkumams, tad svarbu netapti vartojimo auka, turėti taupymo planą ir atsikratyti grynųjų pinigų, LRT televizijos laidoje „Stilius“ sako ekonomistė Jekaterina Rojaka. O jos svarbiausiam patarimui pritaria ir verslininkas Vladas Lašas – jo teigimu, esmių esmė yra investuoti į save ir nuolat lavėti.
Jekaterina Rojaka
© DELFI / Kiril Čachovskij

J. Rojaka: nuolat ieškokite naujų galimybių

Daugiau nei du dešimtmečius dirbusi finansų srityje, o šiuo metu pasirinkusi viešąjį sektorių, ekonomistė Jekaterina Rojaka teigia: svarbiausia investicija – į savo žinias bei save patį, nes asmeninis tobulėjimas susijęs ne tik su profesine sėkme, bet ir su didesne finansine gerove. J. Rojakos teigimu, saviugda turėtų būti kaip kasdienė duona.

„Tai, kad mūsų darbdaviai į darbuotojus investuoja per mažai, yra atskira tema. Bet ir mes patys į save, galimybes uždirbti daugiau investuojame per mažai. Tik apie 6 proc. lietuvių per paskutinį mėnesį dalyvavo mokymuose. Nors Šiaurės valstybėse šis rodiklis siekia 28 proc., o kai kuriose atskirose valstybėse – iki 32 proc.“, – pabrėžia J. Rojaka.

Ji sutinka, kad mūsų darbo užmokestis, palyginti su darbo laiku, nėra pakankamas, be to, lietuviai apskritai yra darbšti tauta – mes dirbame 62 dienomis (dviem mėnesiais) daugiau nei vidutinis vokietis. Taigi, kaip pastebi J. Rojaka, vertėtų neprisirišti prie darbdavio ir nuolat ieškoti naujų galimybių.

„Galbūt tai drąsus patarimas, bet dabartinėmis sąlygomis tai puikiai veikia – darbdaviai nuolat ieško gerų darbuotojų. O jeigu nesijaučiate geru darbuotoju, reikia kažką daryti, kad juo taptumėte, pavyzdžiui, prisiimti daugiau atsakomybės, nes ją lydi ir finansinis atpildas“, – teigia ekonomistė.

Mokykitės taupyti

Nors asmeninis tobulėjimas ir taupymas turi užimti svarbią vietą kiekvieno žmogaus gyvenime, Lietuvoje kol kas yra kitaip. Žmonės linkę labiau išlaidauti nei galvoti apie saugią finansinę ateitį. J. Rojaka pabrėžia, kad turime išmokti elgtis su pinigais: „Taupyti reikia ir ateičiai, juodai dienai – neduok Dieve, netektum darbo ar susirgtum. Tam reikia turėti finansinę pagalvę. Reikia galvoti ir apie vaikų mokslus, ir senatvę.“

Be abejo, sutinka ekonomistė, pradėti taupyti nuo nulio labai sunku, be to, jei neturi įpročio taupyti, staiga pradėti kaupti lėšas prilygsta mėginimui mesti rūkyti ar imti laikytis dietos.

„Pradėti taupyti nuo rytojaus neįmanoma. Reikia planuoti, išsikelti pagrindinį tikslą, kam taupai: ar nori saugesnės senatvės, ar kelionės, naujo automobilio, ar visko. Reikia peržiūrėti savo pirkinius – ką galime ir ko negalime sau leisti. Reikia peržiūrėti išlaidas, nevengti akcijų“, – pataria J. Rojaka.

Sumanumas ir racionalumas gyvenime praverčia visais atvejais, juolab kad daugumai žmonių nepavyksta racionaliai leisti pinigų. Tad ekonomistė dar kartą pabrėžia – niekas nepadės, jei patys netapsime racionaliais pirkėjais (lietuviai didžiausią savo biudžeto dalį vis dar atiduoda maistui, degalams ir vaistams).

„Tarkim, mes daug mažiau pinigų skiriame geresniam automobiliui negu benzinui – važinėjame senesniu automobiliu, kuris vartoja daug daugiau benzino. O mūsų benzino akcizai yra gana aukšti, tad išleidžiame degalams gerokai daugiau negu vidutinis europietis. Be to, mes daug rečiau naudojamės visuomeniniu transportu“, – pastebi J. Rojaka.

Antra, priduria ji, daug išleidžiam sveikatai – jei galvojame apie senatvę, tai paprastai apie tam tikrus priedus prie pensijos, nors geriausia investicija į senatvę – sveikata: „Kad ir kokia reforma būtų, sveikatai ir senatvei turėtume skirti daug lėšų. Juk gyvenimo trukmė ilgėja, todėl racionalus ir atsakingas požiūris bei elgesys – gera investicija į ateitį.“

Kaip išvengti asmeninės „ekonomikos krizės“?

J. Rojaka pasakoja, kad pinigai ją domino nuo pat mažens, o taupyti ji išmoko šeimoje. Nuo mažų dienų tėvų formuotas požiūris į išlaidas nenuėjo veltui. Šiuo metu J. Rojaka – trijų vaikų mama ir savo mažuosius jau dabar pažindina su finansais.

Pasak ekonomistės, nors ne kiekvienam vaikui pinigai aktualūs, bet diegti jiems finansinio raštingumo žinias suprantamais būdais turime kuo anksčiau.

Kadangi vis dažniau pasigirsta kalbų apie artėjančią ekonomikos krizę, artėja sumišimas ir nežinia. Pasak J. Rojakos, kiekvienas visada turi būti pasiruošęs finansiniams sunkumams. O svarbiausi patarimai, pabrėžia ji, yra keli.

Pirma – netapkite vartojimo auka. Antra, žinokite, kad geriausių darbuotojų neatleidžia. Trečia, sudarykite pagrindinių pirkinių 2109 m. sąrašą ir taupymo planą. Ir galiausiai – pabandykite atsikratyti grynųjų pinigų, nes dažniausiai neatsekate, kur juos išleidžiate.

Vladas Lašas
Vladas Lašas
© DELFI / Karolina Pansevič

V. Lašas: vis dar mokausi iš pranašesnių ir daugiau pasiekusių

Verslininkas ir įvairių iniciatyvų skleidėjas Vladas Lašas taip pat kalba apie asmens tobulėjimą ir investavimą į save. Jaunystėje jis negalvojo apie verslą, bet, baigęs technikos mokslų doktorantūros studijas, išvyko į Ameriką, kur ir kilo sėkmingo verslo idėja.

„Pirma kelionė į Ameriką buvo su kuprine ne tik skaityti pranešimo konferencijoje, bet ir pasižiūrėti, kaip ta šalis atrodo. Kadangi nebuvo pinigų tradiciškai keliauti, radau kitą būdą, kaip pervažiuoti visą Ameriką, – pervariau kitiems mašinas. Tokios buvo verslo užuomazgos – pavyko prikalbinti draugus ir taip prieš 27 metus sukūrėme trijų šeimų verslą“, – prisimena V. Lašas.

Verslininkas tikina, kad pats dar vis mokosi iš pranašesnių, daugiau pasiekusių kolegų ir lyderių. Taip esą kaupiamas patirčių ir žinių bagažas, kurį vėliau V. Lašas panaudoja valdydamas savo įmones. Šiandien jis vadovauja kartu su bendraturčiais kelioms technologijų įmonėms, kita jo veikla – nuo kosmoso iki elektromobilių. Beje, jis buvo vienas pirmųjų verslininkų, paprašiusių savo darbuotojų patiems pasiskirti sau atlyginimą.

Ieškant sėkmės, vienos taisyklės nepakaks

Kalbėdamas apie asmeninius finansus, akademikas prisipažįsta, kad savo vaikus elgtis su pinigais mokė nuo vaikystės, pažindino ir su verslo esme, nes tik taip jauniems žmonėms galima išugdyti įgūdžius dirbti komandoje ir prisiimti atsakomybę.

„Nuo pat mažų dienų žiūri, kad vaikai išmoktų daryti rizikingus ir pavojingus dalykus. Specialiai leidi dvejų metų vaikui nukristi nuo sofos ant kilimo, kad jisai užsigautų ir žinotų, jog pats atsakingas. Visą laiką tėvai nevaikščios iš paskos ir neapsaugos. Vyresniam duoti lyginti drabužius, kad jisai žinotų, kas būtų, jei nudegtų ranką (taigi reikia pasiruošti vandens). Reikia vaikus ruošti suaugusiųjų gyvenimui“, – svarsto V. Lašas.

Paklaustas, kokia yra sėkmės paslaptis, V. Lašas sako, kad vienos taisyklės nėra, o esmių esmė – investuoti į save ir nuolat lavėti.

Parengė Jurgita Jasiūnienė.


Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Dermatologė: grožio procedūros lazeriu efektyvios, tačiau reikia žinoti kelis dalykus

Kuo ilgiau jaunystę pratęsti svajojančios moterys griebiasi pačių įvairiausių būdų: nuo iš...

Santykių ekspertas Darius Ražauskas: neištikimam vyrui reikalinga „šoko terapija“ (80)

Su neištikimybe susiduria daugybė porų – vienos kaipmat išsiskiria, kitos bando lipdyti...

Ką daryti, kad plaukai nesielektrintų (4)

Šaltas oras, nuolatiniai temperatūros pokyčiai ir nepakankama oro drėgmė patalpose gali neigiamai...

Holivudo astrologas paaiškino, kaip stresas veikia kiekvieną iš 12-os Zodiako ženklų

Įtampą kartkartėmis jaučia kiekvienas, tačiau į ją reaguoja nevienodai. Holivudo astrologas...

Kodėl vyrai vengia... sekso (106)

Jiems nereikia sekso be meilės, jie nenori sekso vos pareikalavus, panašu, kad jiems iš viso...

Top naujienos

Sociologas išskyrė Skvernelio bruožą, kuris jį išskiria iš kitų kandidatų (50)

Sociologas, visuomenės nuomonės ir rinkos tyrimų centro „Vilmorus“ vadovas Vladas Gaidys...

Gyvai / Dakaro ralis įveiktas – į Lietuvą bus parvežti net du rekordai atnaujinta 16.38 val. (172)

Dešimtasis Dakaro etapas – paskutinis šių metų ralyje. Šiandien visų laukia vos 112 km...

Vilniuje trūko vamzdis: dėl smegduobės pavojaus uždaromas eismas judrioje gatvėje sutriko viešojo transporto eismas (27)

Sausio 17 d. apie 16 val. 23 min. Vilniuje, Žemaitės g. trūko vamzdis.

Aukštas rusų saugumo pareigūnas: Ukraina greitai gali netekti savo valstybingumo (317)

„Valdžia Kijeve daro viską, kad suskaldytų Ukrainą “, – tvirtina Rusijos Saugumo...

Nausėda: būčiau geresnis prezidentas nei Skvernelis atnaujinta 17.13 (141)

Ministrui pirmininkui Sauliui Skverneliui ketvirtadienį Rusnėje paskelbus, kad jis dalyvaus...

„Ryto“ žaidimą įvertinęs Kleiza: privalome taikytis į titulus (4)

Vilniaus „Ryto“ ekipa pasiryžusi nutraukti trejus metus trunkantį titulų badą. Sostinės...

Šalčiai gyvūnams gali skaudžiai įkąsti: kokias klaidas šeimininkai daro žiemą? (1)

„Koks oras, toks ir pasivaikščiojimas“, – juokauja šunų ir kačių šeimininkai, kai šaltą...

„Sodra“ žada visas pensijas išmokėti iki sausio 26 dienos (55)

Kilus senjorų nepasitenkinimui dėl vėluojančių pensijų, Valstybinio socialinio draudimo fondas (...

Saugokitės siaučiančio skrandžio gripo: ypač pavojinga vaikams (11)

Visi, ne tik gripo, virusai aktyviausi tampa šaltuoju metų laiku. Medikai įspėja ir apie dažnai...

Skvernelis paskelbė savo sprendimą dėl Prezidento rinkimų: dabar matome vieną monetą (1758)

Ketvirtadienį per susitikimą su vietos bendruomene Rusnėje premjeras Saulius Skvernelis...